Author Topic: RADUGA 10 P10-PY  (Read 8137 times)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
RADUGA 10 P10-PY
« on: February 19, 2014, 05:46:45 PM »
Kakva su vasa iskustva sa Raduga 10 ruskim glow motorom od 10ccm

Pozdrav

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #1 on: February 19, 2014, 06:47:07 PM »
Ako mu staviš karburator od Maxa još će i raditi, inače mana mu je što se boji visine.Na zemlji još i radi,ali kada ga digneš u nebesa, fraprra se i naravno ugasi. A da je potežak, jeste.  (nene) Jeftino meso, čorbu za plot.  :_D
ex pseudonijum: licider

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #2 on: February 20, 2014, 05:14:11 PM »
Nikako nije radio dok mu nisam stavi karburator od OS Maxa a onda je bio upotrebljiv ali samo upotrebljiv.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #3 on: February 20, 2014, 05:27:12 PM »
Znaci nisu se proslavili kod nas  mmmm

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #4 on: February 20, 2014, 10:31:31 PM »
sa fabrickim karburatorom nista ,medjutim sa karburatorom od Mokija je radio savrseno,  nemoj ocekivati od ovog motora nesto po pitanju snage ali za nekog trenera je dobar.
Auspuh odmah oturpijaj da otvoris navojnu rupu sa zadnje strane i stavi matice jer ce ti se auspuh odvrnuti na prvom letu, a sto se tice slave pa nisu to bili losi motori za ono vreme kada su bili aktuelni a modelari bili modelari i manje razmazeni
« Last Edit: February 20, 2014, 10:38:33 PM by Dejan Dobricki »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #5 on: February 21, 2014, 12:15:04 AM »
Moj prvi motor,jos uvek ga cuvam,to jest ono sto je ostalo od njega  :mhm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #6 on: February 21, 2014, 07:09:19 AM »
Slažem se sa Dejanom da su apetiti modelara od tada porasli. U to vreme ko je napravio školski krug i vratio čitav model kući, nije bio baš svetski prvak, ali je visoko kotirao. Nisam ni pisao o ostalim "vrlinama" ovog motora. Možeš mu balansirati elisu do besvesti ima da rasturi model od vibracija, a o bacanju ulja na sve strane da i ne pričamo. Najviše ga je bacao na prednji ležaj tako da je model bio u*ran od glave do repa. Specijala mu je bila natapanje vatrenog zida. Najmanje ulja je išlo na aupuh. A dokaz da je ulje odrađivalo svoj posao bio je da je ulje bilo crno kao katran. Zvuk mu je bio očaravajući, derao se do drugog aerodroma. Sve u svemu po današnjim merilima, a živimo danas, a ne juče, motor je za muzej i priču o nekim lepim modelarskim vremenima, danas bar ima jeftinih motora koji stvaraju užitak na livadi.
Al ga ja ocrni ( imao sam dva takva motora i ovo su samo moja iskustva)  :_D
ex pseudonijum: licider

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #7 on: February 21, 2014, 07:01:22 PM »
Mislim da ovo nije original karburator od Raduge jel zna neko sa kojeg motora je karburator

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #8 on: February 21, 2014, 07:35:46 PM »
nije original ,onaj na prvoj slici je original

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #9 on: February 21, 2014, 08:09:13 PM »
Ako je ono što ja mislim, ima nade. Jako me podsća na Engleski Irvin, oni su imali karburatore na taj fazon i bili su kvalitetni. Možemo samo nagađati, sve će biti jasno kada se motor upali, najbolje na postolju pa se igrati sa njim.Nije loše učiti na lošijem motoru pa kada dođeš do pravog motora onda si sav sretan jer si stekao znanja koja nikada ne bi na dobrom motoru.
Sretno,   4e
ex pseudonijum: licider

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #10 on: February 21, 2014, 09:37:49 PM »
Da mislim da ste upravu to je karburator od Irvina

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #11 on: February 22, 2014, 03:58:07 PM »
Pozdrav

Da, to lici na karburator od irvina 61. Bilo ih je nekoliko jer je firma Bit kit , Laleta Jankovica bila njihov zastupnik 90-ih godina. Raduge i poljoti su se mogli kupiti na buvljaku od rusa, koji su ih svercovali u ladama i cesto imali u ponudi. Radila je lose i vrlo nestabilno. Mahom i kada je podesis, u sledecem trenutku bi sasvim poblesavila. Obicno je bilo potrebno zaviti ler iglu skroz a i tada je ler smesa bila prebogata.
 Moj drug Pera Smiljanic ih je imao gomilu i kada je prepravio cevcicu u koju ulazi igla ler smese, problem je koliko toliko bio resen.
Tada smo koristili gorivo bez nitro metana i eksploatacija ovih motora je bila nocna mora. Za danasnje pojmove motor osim sentimentalne i evociranja uspomena na tekovine 90-ih godina, nema nikakvu vrednost. Verovatno bi neki dokoni kolekcionar pozeleo originalan primerak u kutiji.

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #12 on: February 22, 2014, 04:03:57 PM »
Koliko sam ja nasao na netu ove karburatore radi neka firma Perry iz USA koja radi pumpe i karburatore za glow motore a ugradjuju se u vise modela glow motora

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #13 on: February 22, 2014, 08:36:50 PM »
eeeeeee raduga tu sto je meni zivce pojeo taj motor davne 95te,prvi susret sa motorima i to on,pokojni staja,izvrstan modelar u gumenjacima dao mi je taj motor kao prvi pocetnicki koral u rc modelarstvu,bolje da mi ga nije dao,sta mu sve nisam radio da ga upalim i nije hteo pa to ti je,imao je iglu na sebi koja se stelovala i kad se nadje dobar stel onda kao radi,na mestu gde se kaci auspuh tj izduv umesto njega bio je okacen leptir kao konanda za gas i tako se kao navodno komandovalo sa njim,ma kakvi niti da ga upalim niti da komandujem,mucio se ja tako podosta bogami i nesto nekako sasvim slucajno palo mi je na um da stavim karburator od drugog slupanog motora HB .61 ,bio je brodcki motor ali kako ga ne neko opako skupao meni je taj karburator dobro dosao
namonturam ja njega bog zba kako i sve srecan nadajuci da ce najzad da proradi kad ono ni da gukne,e poludeo sam bio,mlad majmun nista neznam u vezi motora,sta cu kakocu cimnem pokojnog staju da mi opise kako i na koji nacin da upalim ovaj motor,naravno staja u susret da mi izadje i objasni sta i kako,kad ono nikada ali bas nikasa se ne bih setio,
ocistio motit totalno suv iz nutra,ulio kroz onaj leptir na izduvu jednu dozu metila i malo na karburator,upalio svecku i rece od elise,upali se ona a ja se u.rao od straha kako ona radi,dere se ko luda ,jeci ,trese bljuje na sve strane ni pomin na danaanje kulturiska modele,ugasi se motor ,bog zna kako je to radilo i stajin komentar evo klinjo imas motor za avion ,vidis kako sljaka,nasmejan mislici u srbi ,ma kakvi ovo kod mene na model neide,kao bog zna sta zadovoljan ode staja a ja motir u krpu pa u neku kesi i sto dalje od mene ,da zaboravim na njega da se ne podsecam,stoja lo to kod mene dosta dugo ,mozda par godina dok se nije Shulc pojavio sa pricom izvrstan modelar i sta ja znam koje mi sve price neisprica
e lepi ,setih se motora i rece mu ja za tebe profesionalca imam dobar motor,on sve srecan,dadoh mu ja tu muku,ob ga crni ishvali kako to teraju vrhunski modelari,kako to dobar motir,kako tiho i mirno radi i da na njega kako ga prvi put ustelujes i vise ti netreba stela,mislim se ja u sebi daleko je ovaj motor od svega toga ,ali dobro,eto mi prilika da se otarasim njega,kako sam mu ga dao od tada ni traga ni glasa oko tog motora a kamo li neka prica da je mozda leteo ili cak radio


tako da moj savet od ovog motora stavi ga negde u neku vitrinu i neka ti bude podsetnica davnih 90tih

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: RADUGA 10 P10-PY
« Reply #14 on: February 23, 2014, 10:00:49 AM »
 mmmm kada bolje zagledam slike, nešo mi se čini poznat, poznaje rđa gvožđe. Čudni su putevi nebeski i nije vraga da je završio u Grockoj.  :_D
ex pseudonijum: licider