Author Topic: Vucenje jedrilica  (Read 14957 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Vucenje jedrilica
« on: February 22, 2014, 11:59:24 AM »
Napokon jedan skroz novi topik!

Jedna oblast modelarstva koje me jako zanima a to je vuca jedrilica. Ono sto je ovde lepo je to da su to veliki skala modeli koji su lepi i za videti a i za letenje. Tu se ne moze stici preko noci vec je potrebno ici korak po korak jer se letne karakteristike dosta menjaju kako model raste.

Pa evo jednog korisnog kako to treba da se radi

http://www.iflytailies.com/aerotowing-tow-line/

Jedrilice su moja prva ljubav i sa njima sam poceo. Ove godine nameravam da dosta vremena posvetim bas jedrilicama jer bi bio red da se neki projekti koji godinama cekaju i privedu kraju, i DLG i thermal i padina!

poz
Veljko

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #1 on: February 22, 2014, 12:34:28 PM »
Kao klinac sam izvlacio jedrilice kao zmaja tako sto sam imao "pomocnika" koji je trcao kao konj koga ubode obad :). Kuka na jedrilici je bila u tezisnoj tacki (ili malo ispred) i bila je od obicnog spera zakosena tako da alka (koja je bila obican krug od priveska za kljuceve) sama spadne kada jedrilica predje u horizontalu.
To je odlicno funkcionisalo.
Od kada su se pojavili elektro motori, gotovo da nisam video jedrilicu sa ovim sistemom, a i ljudi jedrilice lete skoro pa kao avion.

Mozda sam malo "out of date" ali jedrilica je jedrilica, motor je samo pomocno sredstvo.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #2 on: February 23, 2014, 04:41:26 PM »
ovo je jako lepa tema,kao klinac i pocetnik u rc modelarcenju davnih 90tih prvi pocetak su mi bile jedre,zasto jedre ? pa zato sto sam tada mislio da je lakse leteti nju nego avion ,ali svremenom se to izmenilo
moj kolega kohi vise nije tu vec u australiji prica mi stalno kako je rc avio slep jako aktrakrivan kod njih i to se leti bogami pozamasiti modeli jedrilica ,od 3m do 9m, ali to je australija nije srbija,nego .....
moj zapoceti proekat je telemaster na 2.4m planiran za slep jedrilica,imace motor od 20ccm i veliku povrsinu za slep,model nesme da predje 4.5kg kajo bi snaga motora mogla da povuce obe letelice,kuku planiram da stavim u teziste modela jer je to najbolji nacin za skep

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #3 on: February 23, 2014, 05:39:53 PM »
Temu i jesam upravo i otvorio sa razlogom da vidim da li neko kod nas vec ima ovakvog iskustva. Jedno je o necemu procitati na netu a drugo kada se to cuje iz prve ruke. Pa ako je neko kod nas vec slepao model jedrilice drugim modelom bilo bi lepo da nesto napise na tu temu.

Moj cilj je skala model od oko 4m raspona koji moze da ide i na padinu, puno toga ima u opticaju i kao novog i kao polovnog a ja nigde ne zurim  (fiu).

poz
Veljko

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #4 on: February 23, 2014, 07:54:33 PM »
Magic, Vrlo interesantna tema,

Razmisljao sam o opciji slepa dok sam radio Citabriju i to je ostalo kao ideja da se doradi. Tada nam je falila i jedrilica...
Na mojoj Citabriji je ugradjen  jaci motor nego sto je potrebno ali raspon od 1,8m elektro pogon,  nisam siguran da bi povukao nesto preterano veliko...
Model je tezine 3,5 kg sa baterijom od 6S 5000 ,  a prilikom  testiranja raznih elisa dobili smo potisak od 3,6 do 4,6 kg ..

Kako resiti sistem kacenja na model i otkacinjanja o tome vredi prodiskutovati ovde.
Duzina sajle, nacin letenja ima tu svasta interesantno ...   
Nikolina Roda je  idealna  za ovu namenu, samo da sredi motor....

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #5 on: February 23, 2014, 08:12:05 PM »
Onaj link koji sam okacio u prvom postu dosta toga objasnjava. Ono sto je i mene najvise zanimalo je snaga tegljaca u odnosu na jedrilicu i tamo stoji vrlo jednostavna brojka, 200W (nije bitno SUS ili elektro) za svaki kilogram ukupne tezine aviona i jedrilice.

Sto u prevodu znaci da ako avion tegljac ima 7,5kg (tipicno za model od 50ccm) i jedrlica isto toliko (tipicno za skalu oko 3.5-4m) onda je potreban motor od 3kW odnosno cca 4HP.

Ono sto sam ja gledao po oglasima u Austriji je da su tegljaci uglavnom oko 2,5m raspona sa nekom Zenoom od 60ccm i to moze da vuce jedrlice i do 13 kg.

U svakom slucaju bice inetersantno!



poz
« Last Edit: February 23, 2014, 08:21:22 PM by magic »
Veljko

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #6 on: February 23, 2014, 08:32:26 PM »
Veljko da ti nije ovaj sl. zapeo za oko??

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #7 on: February 23, 2014, 10:15:55 PM »
 :)aplauz  Svi bi mi voleli Blanik, ali to je izmedju 800 i 1000 Eur ARF….

Manje vise sta ce da je povuce treba da je dovoljno jako.. ja sam probao par puta, ali ne mogu da se pohvalim velikim uspehom… Mislim da je tu veci problem da pilot koji vuce i pilot jedrilice budu uvezbani i da to dobro fercera…. mislim da "poveceni pilot" treba da bude glavni i da cera jedrilicu kako treba, da drzi kanap zategnut i da bude iznad traktora koji vuce, tako se bar meni ucinilo, ne sme mnogo da vrda jer moze lako da ovbori traktor…
Mislim da traktor treba da pici pravo i lagano da pegla visini i eventualni zaokret vrlo lagano… a kad se "povuceni" podigne na zadovoljavajucu visinu, otkaci se i pici za sebe…
Doduse ja sam probao sa onim malim mikro Carbon Cub i onom malom jedrilicom, povuce on nju, podigne je ali ako seta jedrilica, baca ga levo desno.. i pored toga sto je E-flite to napravio jedno za drugo mozda traktor treba da bude tezi i jaci, da bude veci odnos, da ne moze jedrilica da ga remeti…
Ali u svakom slucaju je zabavno…
 (pijemo)



ili nesto ovako odnos je 1:10000
    (stize ovakav 2050 mmm Curbon Cub u sledeci petak) ima uzazno jaku motorcinu i 5000 Mah 6S, kazu unlimited vertical  ;namig

« Last Edit: February 23, 2014, 10:34:56 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #8 on: February 23, 2014, 10:35:35 PM »
I mene ova tema odavno zanima ali je i dalje na interesovanju jer za celu pricu treba i prilicno organizovanja. Najbolje sto sam ja nasao do sada je RCAeroTowing Forums. Verujem da moze da bude od pomoci.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #9 on: February 23, 2014, 10:59:09 PM »
O ovome sam pisao pre nekoliko meseci, cilj mi je da osposobim motor na storch-u i napravim pilatus jedrilicu za koju imam trup... Motor ima problem oko ventila, uskoro cu saznati da li smo ga moj matori i ja "popravili", a ako nismo moracu da potrazim po netu rezervne delove za saito 120s...samo ne znam da li pasuju delovi sa novijih saito motora na ovaj iz 90-ih godina...

Mada s obzirom da se radi o 4T glow motoru, vrlo smo ograniceni po pitanju broja startova (cena goriva) i potreba da se malo motor odmori, da ne radi non stop...postoji i tu varijanta o kojoj razmisljam i koju cu verovatno ostvariti,a to je prebacivanje glow motora na benzin. Ima da se kupi za Saito 120, 150 i 180 conversion gas kit koji jako fino radi.... o tom po tom.

Ali definitivno za model traktora treba odabrati 2T benziski motor od min 55cc pa nadalje, idealno neki sa magnetnim paljenjem...
« Last Edit: February 23, 2014, 11:29:23 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #10 on: February 24, 2014, 07:47:29 AM »
jedno malo kratko opisivanje mog druga iz australije kako oni to tamo rade

slep avion je 2.5m sa nosecim profilom,motorom od 50ccm Dle i tezinom modela od 4.5kg, visokokrilac i da ima puna krila zbog povrsine,tipa Citabrija, Pajper J3 ,Pilatus,Telemaster .....

slep kao slep nije tezak ,cela poenta je u avionu a jedrilica se komanduje po pravcu i dubini ,nagib jedva da se koristi,

kacenje na avionu strogo u centar tezista aviona i to sa gornje strane krila a kod jedrikice iskljucivo u kljun ,radi lakseg i boljeg pracenja aviona

on leti pilatusa B4 od 4.8m ,tezine 4.8kg ,krila balza konstrukcija a trup liven u epoxiju

sajla za vucu je planinarski konopac 4mm debljine i duzine od 20 do 25m

najbitnija stvar u celoj prici je start aviona,sto se pre zaleti to je lakse za pracenje i komandovanjem modela
sustina je da se voze dugacki zaokreti,precnika od 100 pa navise metara i da blago ide u penjanje to je za pocetnike ,kad se malo ustosi sto kaze on ,onda ide penjanje maltene pod 45stepeni i u radijusu do 50m,za iskusnije jedrilicare

u toku leta model aviona sa dobrom masinom nema proplema ,vuce jedrilicu za sobom kao prikolicu,
bitno je da jedrilica bude bobro utrimovana da ne bi u toku leta pravila razno razne zezalice i slamanja neku stranu

trimer kod jedrilice za dubibu obavezno navucen za pola od polovine

eto mislim da je malo pojasnjeno sta i kako sa ovim da se barata




Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #11 on: February 24, 2014, 07:54:34 AM »
i ovo sam zaboravio

 za jedrilicu najmanje sto je moguci raspon je do 3m, ispod toga netreba kaciti na avion jer se nece lepo ponasati za njim i inace dosta problema u slepu i kaze da je najbolje za skep stare retro jedrilice k6  k8  speriner, grunau bejbi, minimoa.............

nikako sportska klasa jer su uzasno brzi profili

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #12 on: February 24, 2014, 10:27:27 AM »
Avion za šlep imam - YAK 112 2,7m 80cc
Iskustovo šlepanja - nemam
Adekvatnu jederlicu - nemam

Ove godine malo da vežbam letenje velikog modela, a sledeće bože zdravlje od dejan_ts da uzmem plan za blanik pa možda i probamo sa šlepom jedrilice.







« Last Edit: February 24, 2014, 10:34:04 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #13 on: February 24, 2014, 10:54:44 AM »
Sto se same tehnike vucenja tice stvari bi trebale biti ovakve:
- avion koji vuce mora da leti (tokom vucenja) vecom brzinom nego sto je brzina planiranja jedrilice - bar 40%
- jedrilica tokom vucenja treba biti u ravni sa avionom  - ni ispod ni iznad jer to izaziva dodatna cimanja.
- pilot jedrilice mora da prati avion sto ravnomernije radeci sto tacnije zaokrete kao avion.
- jedrilica se otkacinje po dogovoru, "preveliku" brzinu iskoristava da jos dobije na visini dok avion ide dole.

Elem, ovo su pravila u realnim situacijama (ne mislim na modele vec prave avione/jedrilice). Koliko je moguce ostvariti ova pravila sa zemlje, veliko je pitanje.

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #14 on: February 24, 2014, 04:05:34 PM »
Interesantno jako samo traži iskustvo i uigranost.
Ivan i ja razmišljamo da tovarimo jedrilicu (FPV) na model kojim će mo brzo popeti i otkačiti jedrilicu i tek onda koristiti njen pogon i na taj način uštedimo malo baterije na dobijanju visine a višak potrošimo na uživanju u FPV-u...