Author Topic: Vucenje jedrilica  (Read 14958 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #15 on: February 24, 2014, 05:02:17 PM »
za pnedica
kod pravog jedrilicarsta i prave aviozaprege je sledece

slep  citabrija - blanik L13, skolsta jedrilica dvosed lepih karakteristika,avion namenjen za slep, poletna brzina jedrilice je odmah na 60km/h,dok citabrija rula i dalje da nabije 110km/h,dok rula avion jedrilica prati krula aviona na horizontu ,cim pocne citabrija da odlepljuje automatcki za njom ide jedrilica,blago navlaciti palicu ka sebi ili kako sam ja to radio sa trimerom na gore a palica u neutrali , prvi zaokret na 70 do 80m visine ,udaljeno od aerodroma mozda 350 do 400m onda sledi pravac i blago penjanje 2m/s,avion i dalje na 110km/h, drugi zaokret visina 200 do 250m , i opet pravac i penjanje,mislim sve vreme blago penje, dolazak do polovine piste ,zaokret kroz centar piste i pravac jedrilicarska zona ,leva strana je uvek za jedre desna za avione,tako receno jedrilicarska zona, ona se krece od minimuma 150m do 800m za akro zonu,sve vreme dok jedtilicom pratiz avion trziz da budes iznad njega ,kao sto rekoh njegova krila pratis da budu u horizontu,to je idealno,ako odes ispod stresace te turbulencija od elise,ako odes preterano gore ,tj nad avionom ,obda ovaras avion i desava se katastrofa,u zaokretima bilo levi ili desni uvek teziz da budes na trecini krila aviona od trupa kako bi pracenje i komandovanje bilo usaglaseno,
dolazak u jedrilicarsku zonu  poravnava se abion u pravcu piste,zamahne krilima levo desno,sto ti daje znak za otkaciti i onda avion ide u poniranje desno a jedra u levo stin sto iskoristi zalet onih 110 dok ne svede na normalnu 75 80km/h za jedru

e sad kad se ide na jedrenje onda se leti sa vecom brzinom oko 95 i 100km/h,

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #16 on: February 24, 2014, 06:19:40 PM »
Pisao sam negde na forumu o ovom mehanizmu koji se postavi na leđa aviona. Sve je pravljeno za Pajper Cub od 26 ccm i kada je trebalo da sve isprobamo, ostali smo bez jedrilice.




Valjda ću ove sezone napraviti neku jedrilicu pa isprobati sistem.
ex pseudonijum: licider

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #17 on: February 24, 2014, 08:36:08 PM »
za pnedica
kod pravog jedrilicarsta i prave aviozaprege je sledece

slep  citabrija - blanik L13, skolsta jedrilica dvosed lepih karakteristika,avion namenjen za slep, poletna brzina jedrilice je odmah na 60km/h,dok citabrija rula i dalje da nabije 110km/h,dok rula avion jedrilica prati krula aviona na horizontu ,cim pocne citabrija da odlepljuje automatcki za njom ide jedrilica,blago navlaciti palicu ka sebi ili kako sam ja to radio sa trimerom na gore a palica u neutrali , prvi zaokret na 70 do 80m visine ,udaljeno od aerodroma mozda 350 do 400m onda sledi pravac i blago penjanje 2m/s,avion i dalje na 110km/h, drugi zaokret visina 200 do 250m , i opet pravac i penjanje,mislim sve vreme blago penje, dolazak do polovine piste ,zaokret kroz centar piste i pravac jedrilicarska zona ,leva strana je uvek za jedre desna za avione,tako receno jedrilicarska zona, ona se krece od minimuma 150m do 800m za akro zonu,sve vreme dok jedtilicom pratiz avion trziz da budes iznad njega ,kao sto rekoh njegova krila pratis da budu u horizontu,to je idealno,ako odes ispod stresace te turbulencija od elise,ako odes preterano gore ,tj nad avionom ,obda ovaras avion i desava se katastrofa,u zaokretima bilo levi ili desni uvek teziz da budes na trecini krila aviona od trupa kako bi pracenje i komandovanje bilo usaglaseno,
dolazak u jedrilicarsku zonu  poravnava se abion u pravcu piste,zamahne krilima levo desno,sto ti daje znak za otkaciti i onda avion ide u poniranje desno a jedra u levo stin sto iskoristi zalet onih 110 dok ne svede na normalnu 75 80km/h za jedru

e sad kad se ide na jedrenje onda se leti sa vecom brzinom oko 95 i 100km/h,

Pa dobro, ovo je detaljno opisano. Ja sam bio u kombinaciji sa Utvom (ponekad sa Piper-om), dosta davno tako da sam mozda i ja bio malo iznad Utve, vise se ne secam. I nisam ovde hteo da navodim ovakve detalje. Mislim da za ovu temu nisu bitni. Bitno je polozaj jedrilice u odnosu na avion tokom zaprege.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #18 on: February 25, 2014, 04:47:38 AM »
bavim se jedrilicarstvom a modelarstvom kad nema letenja,sobzirom da nisam leteo od 2010 onda sam intezivno u modelarstvu,ovo sam naveo jer bi se isto desilo i sa modelima,treba precizno pratiti avion kako ne bi doslo do kolapsa a brzo se sve to izdesava nego da se vratimo na temu ovog topika

cekam dopisku mog prijatelja kako i sta u vezi slepa ,treba lo bi u toku dana da mi stigne pa da okacim negovo iskustvo

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #19 on: February 25, 2014, 10:17:09 AM »
,sobzirom da nisam leteo od 2010

Mislis...svoje modele  :hehe

 (pijemo) (pijemo) (pijemo)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #20 on: February 25, 2014, 04:12:45 PM »
sale nisi lepo procitao post do kraja, zadnje letenje sa pravom jedrilicom je bilo 2010, a modele sam 2012 zadnji put leteo ,i prosle godine nesto kratko nekih 29s i to je to,a dace bog ponovo u nebo da se vinem u skorije,  nego ne ometaj temu vec se prikljuci i daj neki pametan savet,

Offline tutko

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 74
  • I live for fly,l fly for live
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #21 on: February 26, 2014, 07:19:51 PM »
Pisao sam negde na forumu o ovom mehanizmu koji se postavi na leđa aviona. Sve je pravljeno za Pajper Cub od 26 ccm i kada je trebalo da sve isprobamo, ostali smo bez jedrilice.




Valjda ću ove sezone napraviti neku jedrilicu pa isprobati sistem.

Nešto u tom stilu razmišljamo i mi mada svakako je to prilično jednostavno rešiti.  (:beer:)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #22 on: February 26, 2014, 09:07:02 PM »
Ako se već odlučite na ovu varijantu, nije na odmet napomena da se cela skalamerija pravi tako da se težište jedrilice i težište aviona poklapaju, naravno po visini. Inače je sve vrlo prosto, gumice idu preko krila jedrilice i u potrebnom momentu se otkače jer su zakačene preko poluge koju povlači servo. Radi se o hodu poluge od oko 4-5mm.
Ništa posebno. Netreba puna kutija gumica jer ostanu zakačene za mehanizam. Na slici je i belo i crveno guma.
ex pseudonijum: licider

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #23 on: March 10, 2014, 04:26:38 PM »
kao sto sam obecao ,stigla je dopiska iz australije od lika koji je meni jako drag modelar i prijatelj a i ujedno iskusniji jedrilicar sto se tice u slepu

E Zicula,

Evo sad cu u nekoliko redova da ti napisem sta je.bitno za RC slep:

1. Model treba da izgleda kao ovi na fotkama. Najbolje su se pokazali modeli sa simetricnim profilom i sa "sredjekrilac" koncepcijom jer je aerodinamicki neutralan (nece u slepu da se propinje i z******a oko upravljanja). Moze i visoko krilac kao ovaj sa fotke sto ga lik drzi u rukama, ali uvek simetrican profil!!! Kad smo vec kod profila i krila flaps je mnogo dobro resenje i cini sletanja mnogo laksa i elegantnija jer su ovo modeli velike mase sa velikim motorima.

2. Velicina modela nabolje se pokazala izmedju 2 i 2.5m sa motorom od 50 do 60cc

3. Zbog dosta sletanja (cesto gruba sletanja) bajbolje se pokazao stajni trap od zice

4. Sto se tice letenja penje se pod maksimalno strmim uglom koliko god ti dozvoljava motor. Najlakse se penje u pravcu jer cim krenes da pravis zaokrete situacija postaje vrlo zajebana i pracenje aviona postaje vrlo tesko i ridkamtno . Zato je vazno da sleper ima sto jaci motor da moze da te izvuce na maksimalnu bisinu u pravcu - bez zaokreta u slepu. Dosta ljudi slepa sa akronstskim modelina lkao moj EXTRA ili tvoj YAK.

Vidjao sam i letece makete/scale slepere koji lepo deluju ali se nisu najbolje pokazali u slepu zbog zakrivljenih profila koji proizvedu veliki uzgon kad opaucis po gasu pa se model otima. Sto se tice jedrilice pratis avion tako sto letis tacno po njegovoj putanji. Ako krene da ti bezi levo ili desno korekciju vrsis kormilom pravca ne eleronima! (zvuci suldo ali tacno tako funkcionise) ako krenes da vrsis korekciju eleronima sleper pocne jos vise da ti bezi po pravcu.

Sto se tice kuke na sleperu indtalira se malo iza tezista, ovo mogu pteciznoje da ti kazem kad proverim sa Zakom.

Pozdrav Pendula

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #24 on: March 11, 2014, 08:47:29 AM »
Vrlo interesantno. Nikad nebih rekao da RC sleper treba da ima simetrican profil !
Ovo je jos jedan pokazatelj da je aerodinamika cudna zivuljka i radikalno se menja sa velicinom letelice.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #25 on: March 12, 2014, 03:10:09 PM »
simetrican profil je verovatno stavljen zbog toga sto on nestvara uzgon pri datom gasu,dok recimo kod noseceg proila tipa Clark Y ima ogromno cimanje na gore cim se doda gas,pored ovog profila ima verovatno i jos koji,na dvokrila cam imao Naca 2415 i cim dodam gas on propinje,sve u svemu evo primera pa na osnovu ovoga mozemo da se drzimo i eto nesto da se zapocne,ali gledano na sve ovo mislim da je Savin izum i te kako mnogo prakticniji i korisniji,ono jeste slep lep za oko ali koliki je rizik slupati modele u onosu na nosenje modela na ledja aviona

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #26 on: March 12, 2014, 09:26:29 PM »
Imam ja jednu staru knjigu i u njoj ima nesto o vucenju jedrilice.

11874-0
11876-1
11878-2
11880-3

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Vucenje jedrilica
« Reply #27 on: March 13, 2014, 12:20:34 AM »
Ta knjiga piše o vučenju vitlom, što je inače poznato gotovo svim modelarima. U ovoj temi pričamo o šlepu rc modelom.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."