Author Topic: miodrag Sehovic - Beograd  (Read 15232 times)

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
miodrag Sehovic - Beograd
« on: January 06, 2009, 05:30:57 PM »
Postovani prijatelji, (mladji i stariji)

posle dugo vremena provedenog na netu, trazeci mesto gde ima svega i svacega vezanog za RC modele raznih letelica (a da da bude na nivou - sto bi rekao Gidra), odlucio sam se da Vam se pridruzim. Saljem pozdrav svim clanovima iz svih gradova.
Vremenom sam dosao do zakljucka da svaki covek mora da ima hobi da bi ostao uravnotezen. Sa svojih 35 godina resio sam malo ozbiljnije da udjem u ovu pricu oko RC letelica i spremam se za kupovinu prvog ozbiljnog vazdusnog plovila. Inace MORAM da vam se pohvalim da sam ja jedan od onih za koje ste MOZDA culi: "EJ ENO GA ONAJ TIP STO MU JE POBEGAO AVION NA DALJINSKI..."
Da...ja sam taj "profesor"  :-(. To mi se dogodilo pre nekih dve godine kada sam pustio avioncic od 60-tak Eura da leti po vetru. Pao je u krug fabrike koja ima povrsinu od oko 2 km kvadratnih... Ostala mi samo komanda...
Pa tako odlucih da u novoj 2009-oj krenem ozbiljnije.
Svoj hagar (nazalost) nemam, ali imam dobar osecaj da cu poceti da ga stvaram...
Za pocetak mi se jako dopada jedrilica OMEI 2000 i mislim da je ona ozbiljan kandidat za mog prvenca. Vase (eventualno) misljenje o ovoj jedrilici je dobro doslo...

Za pocetak toliko.
Veliki pozdrav

Shelle

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #1 on: January 06, 2009, 09:22:22 PM »
Pozdrav Shelle i dobro došao na forum.

Jedrilica izgleda jako lepo, ali mislim da nije za start up varijantu. Gledaj da pazariš neki model koji je visokokrilac i da ima sve tri ose, tj. vertikalac, horizontalac i eleron. Ova jedrilica nema vertikalac i mislim da je to u startu nedostatak, tj. ne čini je da bude početnički model. Druga stvar je što je od fiberglasa i ne daj bože neki ekscces da se dogodi, imaćš¡ problema sa krpljenjem tog materijala.

Imaš raznih topica pokrenutih na temu šta za početak, vidi prvo njih da izčitaš, pa da krenemo u potragu za modelom koji bi ti pružio školske startove. Pa onda kasnije omei 2000...
 (thumb)

pozdrav, Nikola.
« Last Edit: January 15, 2009, 02:31:32 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #2 on: January 06, 2009, 09:27:34 PM »
Ovo izgleda kao dobra pocetnicka jedrilica, pri tom jeftina.:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359
Ne znam da li je neko imao iskustva s nj, ali uliva poverenje.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #3 on: January 06, 2009, 09:31:23 PM »
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #4 on: January 06, 2009, 10:01:51 PM »
Ljudi hvala vam puno,
ja sam pomislio ako jedrilica nije od onog jakog stiropora, da je to prednost. A u stvari...stvari su drugacije.
Meni je za cilj da se kupi nesto za pocetak jednostavno, ali bih voleo samo jednu stvar da bude po mome: pretpostavljam da na duzina leta utice vrsta baterije i motora. Ali za nijansu mislim da je vaznija baterija, pa bih zato cak i dao malo vise para za tu neku bateriju koja moze da izdrzi duze. Helikoptercici su sjajna stvar, ali nijma baterija drzi manje-vise oko 6 minuta. Krila ipak produzuju let, pa sam se zato i opredelio za jedrilice jer one imaju dobru finesu..
uh , moracu ja dobro da precesljam vaj sajt pre kupovine..
:-)

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #5 on: January 06, 2009, 10:40:05 PM »
Pozdrav shelle i dobro nam dosao   ()-()  (poz)

Takodje i ja sam od skoro clan ovog predivnog foruma, i moram ti reci da nisi pogresio sto si postao clan.
Clan sam na vise stranih foruma (ali u zadnje vreme ne silazim sa ovoga  :big smile) i svi su mi uglavnom za dobar pocetak preporucivali EasyStar-a (ES).
Avion je tako reci univerzalan, prasta dosta padova, moze kasnije da se doradjuje, prepravlja, lako se krpi, nije nesto skup, leti odlicno itd. itd.
Sve u svemu nema mane i niko nemoze da kaze da Avion nije dobar pocetak.
slike mog ES mozes videti na http://rcfly4um.org/index.php?topic=1063.15
Sto se tice duzine leta, u njega staje Lipo-baterija 3S 4000mAh, pre ces ti da odustanes zbog bolova u vratu nego ES.  oo))

 
Uzivaj  (thumb)
   
« Last Edit: January 06, 2009, 10:46:13 PM by Yu-men »
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #6 on: January 06, 2009, 11:01:36 PM »
Neces se pokajati, ako kupis bateriju veceg kapaciteta (kapacitet se obelezava jedinicom Ah - amper/cas), jer ces, kasnije, moci da je koristis na vecim modelima. E sad, veci kapacitet povlaci vece dimenzije i masu, pa se mora modifikovati model, ali nemoj da se brines, jako je jednostavno. Vazno je dobro podesiti centar gravitacije (CG), da bi model lepo leteo. S obzirom da si se odlucio za jedrilicu s motorom, let ce ti trajati duze, jer su oba modela sposobna za dobro jedrenje (bez motora), pogotovo kada naucis da nalazis stubove toplog vazduha (termicko jedrenje).
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #7 on: January 06, 2009, 11:05:04 PM »
Jos nesto, mislim da je prvi model bolji od ES-a, jer koristi elerone, za skretanje, dok ES koristi kormilo. Na onom video snimku imas poredjenje ova dva modela, pa pogledaj. Izmedju ostalog, meni je onaj prvi lepsi. To je samo moje misljenje i ne zelim da ti se mesam u izbor.

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #8 on: January 06, 2009, 11:30:54 PM »
Pozdrav!

Imao sam priliku da sklapam i letim  između ostalih modela i OMEI. Postoje mnogo jednostavniji, mnogo okretniji , fleksibilniji jednostavniji i zahvalniji modeli za početnika.
Npr. kod omei fabrički je predviđeno da se krilo ulepi kao jedna celina(kod ove to nije slučaj) sa oko190cm raspona nije baš zgodno za transport i skladištenje, inače ova jedrilica je više hotlajner nego jedrilica.

Taj izi glajder najviše obećava, i možda je najbolji model za sticanje samopuzdanja i najbrži put ka samostalnom letenju.
Ako preferiraš klasične modele od balze kjošo spree se pokazao kao izuzetan početniki model koji ima njviše potencijala da omogući početnicima malo naprednije letenje dok easy ima vrlo ograničenu envelopu (što je prednost u startu)
Moja preporuka je  izi glajder, ili još  bolje easy cub, pa ako ti modeli prežive mogu da se unaprede u 4 kanalne.

Srećan Božić!
« Last Edit: January 15, 2009, 02:33:16 PM by SABURO »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #9 on: January 06, 2009, 11:32:15 PM »
Jos nesto, mislim da je prvi model bolji od ES-a, jer koristi elerone, za skretanje, dok ES koristi kormilo. Na onom video snimku imas poredjenje ova dva modela, pa pogledaj. Izmedju ostalog, meni je onaj prvi lepsi. To je samo moje misljenje i ne zelim da ti se mesam u izbor.

Pozdrav.

Izvini leonardofibonacci (:sok:) sad tek vidim na snimku da su skoro isti.
Kako stoji AXN Floater-Jet sa rezervnim delovima, mislim dali za njega (kao za ES) moze kasnije (zlu ne trebalo pu, pu, pu,) da se poruce posebno krila, trup itd.   mmmm
Sto se tice elerona, mogu na ES-ru kasnije da se dorade bez problema, a sto se tice lepote u pravu si, i po meni je lepsi AXN. :mhm sto jes, jes.

Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #10 on: January 07, 2009, 12:46:49 AM »
Ne znam, skoro sam saznao za ovaj model. Zato sam i pitao da li je neko imao iskustva s njim. Raspitaj se po internetu, sigurno ima ljudi, koji imaju iskustva s nj.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #11 on: January 07, 2009, 02:40:26 AM »
Ljudi hvala vam puno,
ja sam pomislio ako jedrilica nije od onog jakog stiropora, da je to prednost. A u stvari...stvari su drugacije.
Meni je za cilj da se kupi nesto za pocetak jednostavno, ali bih voleo samo jednu stvar da bude po mome: pretpostavljam da na duzina leta utice vrsta baterije i motora. Ali za nijansu mislim da je vaznija baterija, pa bih zato cak i dao malo vise para za tu neku bateriju koja moze da izdrzi duze. Helikoptercici su sjajna stvar, ali nijma baterija drzi manje-vise oko 6 minuta. ...

Добро дошао на наш (сада и твој) форум!

Дужина летења је само један, релативно мање значајан фактор при доношењу одлуке о одговарајућој летилици и сет-апу. Не можеш да одлучујеш између авиона и хеликоптера само на основу дужине лета. Такође дужина лета не зависи само од пара којима би платио батерију већ и од много других ствари. Авион у који ставиш прескупу батерију може уопште да не полети због превелике тежине те скупе батерије....

Много је још фактора који утичу на одлуку, ја имам утисак да ово није лош избор за почетак http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7371&Product_Name=GeeBee_EPP_3D_Air_Plane_Model_(Unbreakable) . Авион је јефтин, веома издржљив, лак за склапање и пружа лепу могућност за овладавање RC командама јер при малим брзинама пружа осећај како овладати RC управљањем (наравно, под условом да једрилице нису ултимативна одлука...). У случају грешке оштећења су много мања него на неким другим моделима...ускоро следи детаљнији опис градње овог авиона коју управо завршавам... :superman:

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #12 on: January 07, 2009, 09:40:31 AM »
Cao Miodraze i dobrodosao.
Kao malo stariji (da ne kazem iskusniji) modelar imam drugaciji predlog za prvi avion.
Trebao bi da bude visokokrilac, raspona oko 1.5 m i upravljiv po svim osama (gas, visina, pravac i nagib).
To je otprilike avion koji bi trebao da bude sa GLO motorom od 6,5 ccm.
Moze da bude i elektro varijanta, ali ces u staru morati da das vise para, zbog najmanje dva seta baterija i punjaca.
Pogledaj nahttp://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXEXK2**&P=0
to je avion Hobbico NEXTSTAR , sa O.S.max motor i Futabinom elektronikom.Cak dobijes i simulator i kablove da stanicu koju dobijes u kompletu prikljucis na komp.
Kazu po forumima da je to do sada najbolja pocetnicka varijanta ikada napravljena.
Cena je mozda malo visoka, ali dobijas najbolje komponente (o.s. max  i futaba) koje mozes koristiti i kasnije.

Jeftinije slicne varijente su:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXEKF3**&P=0
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXEKF4**&P=0
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXCXF4**&P=0

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #13 on: January 07, 2009, 02:11:14 PM »
Dobrodosao na forum.

Ono sto ti nikako ne predlazem je avion bez elerona. Znaci kada kupujes gledaj koliko kanala ima.
Easy Star je super model, bez elerona ali se oni veoma lako mogu ugraditi i proverenog je proizvodjaca. Sto se tice ovih malih, kao sto je Mephisto predlozio, to su cistokrvni indoor 3d modeli, i zahtevaju bar neko prethodno iskustvo.
Takodje, nikako nemoj sam bez vezbe u simulatoru, jer tako nista neces uraditi. Ja sam, kao i leonardo za prvi model izabrao kyosho spree, i pored mnogo saveta da ne kupim njega. Ispalo je da je on super pocetnicka varijanta i odlican model. Onaj model sa uh je isto dobar, a i cena je stvarno smesna.
Gledaj da prvi model bude jeftiniji, jer lomices ga u svakom slucaju. Rece neko od starijih modelara da mora prvi model da se izlomi, i bio je u pravu, bez obzira da li je to prvi, peti, pedeseti let. Ovi stiroporci su i lako popravljivi pa im je to plus.
Dalje mislim da je sve na tebi, odluci sta ti vise odgovara i sta ti se uklapa u budzet.

pozdrav
« Last Edit: January 07, 2009, 02:13:42 PM by n3mke »

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: miodrag Sehovic - Beograd
« Reply #14 on: January 07, 2009, 02:50:04 PM »
Prijatelji,
ne mogu da vam opisem koliko sam srecan sto ima ovoliko odgovora na moj post! U ovih 10-ak postova sam vec poceo malo drugacije da razmisljam o pristupu kupovine prvog modela. Da sam sam otisao u prodavnicu verovatno bih kupio nesto sto nije odgovarajuce za pocetak i slupao ga dok si rek'o keks!
Kad smo vec kod kupovine: imao sam cast da razgovaram sa gospodinom Mircetom iz NS (ako se ne varam) koji mi je inace i preporucio ovaj forum - alal mu vera! Mene sto je najvise interesovalo je GDE mogu da se kupe modeli uopste. Objasnio mi je da se takve stvari (uglavnom) nabavljaju iz Madjarske. Negde u malom mozgu imam osecaj da mozda vec u nasoj zemlji postoji neko ko hoce da proda svoj pocetnicki model. Ja cu sada malo da procesljam oglase na forumu, a vas ako ne mrzi, mozete da me obavestite o nekome koga poznajete a koji bi prodao svoj model. Svako od vas mi je davao relativno isti savet: da ne bude veliki model, da ima kvalitetnu komandu (koja moze da se koristi kasnije za neke ozbiljnije modele) i da bude malo jaca baterija nego standardna ali opet ne prevelika zbog disbalansa samog modela. Uh vec sam poceo da se izrazavam polu-profesionalno - ala prija :-) :-).
Kao i ranije, ako Vam vreme dozvoli, ja sam tu

Srecan Bozic

Shelle