Author Topic: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine  (Read 35966 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #45 on: April 28, 2015, 12:34:08 AM »
Veceras ugrabio malo vremena , pa ko velim ajd da krenem od Tx/Rx i povezivanja servoa, da dobijem nulu i da kacim polugice... Ali avaj...
Ja o jedriliciam i o njohovim setupima znam koliko i o svemirskom brodu.... vecina tih "psovki" na internetu mi je prosla kroz usi nekad, valjda, ali... ne znam sta znaci.. znam za termal i kapiram, ali to zasigurno necu leteti, verovatno...
Jedrilicu ovu bih nekako zeleo da letim kao manje/vise obican avion za pocetak, posto sam joj stavio motor da se vine u zrak, tow suvise komplikovan, 2 aviona 2 pilota... (uvezbani)...
A posto nasim jedrilicarima nisam cestitao na uspehu, to cinim ovom prilikom .... (i šlihtam se)...

Nisam nasao na netu da je iko stavio motor na Blanika (hangar9) jesu na druge !!?? mmmm mmmm

Ali sta kazu jedrilicari, da li bi on mogao sad ovakav kakav je, da se setapuje kao i obican avion, kako sam ja to negde tamo zamislio, pa kad se upoznamo, da onda krenem dalje...
Nasao sam na Spektrumovom webu posto kosristim Spektrum DX18QQ, set up za njega, ali tamo nema motora pogonskom i sve je drugacije, tako da ne pase, ima neke modove tipa lounc, speed, thermal, speed termal, landing it'd...

Nego dal ce da ide da klasika mude BL. motor preko ESC na THRO, sve ostale komande kao na obicnim avionima, AIL, ELEV, RUDD samo stavim one elektro kocnice koje iskacu sa gornje strane krila pritiskom na dugmence (elektromotori na oba) i da ga tako poletim...
Vidim da im flapsove postavljaju ne 40% a oni mogu da idu i maltene na 90% ili da ih ne stavljam na Flaps prekidac vec na potenciomer pa da is spustam koliko treba, a ELEV kompezujem rucno "na osecaj" , a valjda flaps malo kompezuju i elektro kocnice sa gornje strane krila...

Eto .. glupo pitanje... al mozda ima pametan odgovor...

Pozzz  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #46 on: April 28, 2015, 10:28:58 AM »
Zajko, nema neke velike razlike izmedju komandi na motornim modelima i jedrilicama, sem što imaš par novih funkcija.
Podrazumeva se da piloti imaju svoje sisteme uključivanja i isključivanja tih funkcija.


Četiri osnovne funkcije (eleronu, dubina, vertikalac i gas) su na istim mestima kao i na motornom modelu - na palicama.

Na mom modelu flapsove sam namestio sa leve strane na bočnom kliznom potenciometru. Namešteni su tako da u zavisnosti koliko spustim potenciometar, toliko se spuste i flapsovi prema dole.
Flapsovi mogu da se koriste na poletanju...


E sada, kad su kočnice u pitanju, potreban je prekidač kojim se uključuje ta funkcija.
Koristim isti potenciometar kao za flapsove.

Kod kočnica flapsovi idu dole, eleroni malo gore, a potrebno je umixovati i horizontalac kojim se kompenzuje koliko će model da obori "nos" prema zemlji i da propada.
Horizontalac ide prema dole, tj. gura model ka zemlji, jer kad spustite kočnice, prednji deo jedrilice se podiže.

Koliko čega mixovati u ovom setapu u mnogome zavisi od modela jedrilice i kako pilot želi da mu model leti.
Neko voli da mu na skroz spuštenim kočnicama model "pluta" i guranjem palice dubine da kompenzuju brzinu poniranja, dok ja više volim da model ide pod većim uglom prema zemlji, pa da ga palicom dubine "navlačim" i time usporavam i odredjujem brzinu i ugao propadanja.

Kod kliznog potenciometra, možete uključiti kočnice samo malo, na pola ili 3/4 ili koliko god vam se svidja.
Neki modelari nameste kočnice na tropozicioni prekidač, pa tako koče, ono tipa isključeno - malo spuštene - maximalno uključene...
Meni lično se to ne svidja, što ne znači da nije dobro. Stvar ličnog opredeljenja...
OK, toliko o kočnicama...


Mnogi modelari nametaju da cela izlazna ivica krila "radi" u zaokretu, što znači i da flapsovi rade kao eleroni - idu gore - dole.
Ako tako namestite flapsove i za to vam treba prekidač da uključite tu funkciju.
Flapsovi idu oko 1/3 hodova elerona.
Prednost ovakvog setapa je što sa manjim hodovima, ali cele izlazne ivice krila, pravite manji otpor, a lepši zaokret...

Naravno, pre sletanja, morate se setiti da isključite ovu opciju, a uključite kočnice...


Što se tiče motora, video sam na takmičenju da velika većina modelara koristi klizni potenciometar ili ručicu gasa za motor. Time doziraju gas koliko im treba.
Neki motor stave na prekidač...
Na mojoj stanici motor je na ručici gasa, a na takmičenjima jedino moram voditi računa da kada koristim rudder - vertikalac, ne uključim gas, jer se u našoj F5J kategoriji time automatski poništava visina na visinometru, a ako nemaš taj podatak, sudija ti piše 0 za ceo start (smatra da si "muljao" i palio motor, što je zabranjeno nakon starta).
Zato neki nameste gas na prekidač, jer time ne mogu ni slučajno da ga uključe...

Kod motora pravi se i mix motor - horizontalac, čime se kompenzuje da se prednji deo jedrilice stalno podiže.
Ja to ne radim, ali moram da guram palicu od sebe, tj. da pariram da model ide pod odredjenim uglom gore.


Dalje, funkcija termal služi da se kompletna izlazna ivica krila malo spusti prema dole. Vrednosti su oko 2-3 mm.
Time se profil krila zakrivi i model lakše "hvata" termički stub.
Ako duva vetar, zaboravite na ovu opciju, jer će jedrilica noooooogo brže da "curi" nego da joj flapsovi i eleroni stoje u neutrali.


Speed funkcija služi obrnuto od termal funkcije. Tu se cela izlazna ivica podiže prema gore za 1-2 mm čime se profil "ispravlja" i model leti većom brzinom u pravolinijskom letu.
Ovo se koristi kada želite brzo da stignete sa na drugi deo aerodroma ili do mesta gde trenutno ima termike...


Nadam se da će ovo pomoći oko setovanja Blanika.

Što se tiče tog modela, moje mišljenje je da bi prve letove trebalo napraviti na prostoru koji je veći od modelarskog aerodroma na Maloj Ivanči.
Jedrilice nisu motorni model i svaka greška se mnogo teže ispravlje jer je letilica mnogo inertnija. Pogotovo ovolika modelčina...
Veliki prostor je važan da se opuštenije nameste svi mixovi i sve što treba da se setuje i podešava. To ne ide u par letova, nego treba startova i startova, a ne daj Bože da nešto krene po zlu, ako nema velike livade kao opcije za prinudno sletanje...

Znam da od ove primedbe nema ništa, ali bilo je jače od mene...

Ako treba još nešto pitaj, a neka se uključe i ostali sa savetima...

U svakom slučaju, čekamo izveštaj...

Pozdrav iz Sente (pijemo)

« Last Edit: April 28, 2015, 10:31:06 AM by mirce »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #47 on: April 28, 2015, 11:54:01 AM »
Fala... Mirce... Razmisljanja su isla u tom nekom pravcu... i ta Spektrumova setovanja su valjda i prilagodjena za "PRO", sto ja n isam..
On, DX18QQ ima poseban setup za jedrilice, i sad tu ima svasta nesto o cemu si pisao, i i zmedju ostalog pita da li je sa motorom, pa koji switch, ali se u tom slucaju nikako ne koristi palica throtle, sto si i objasnio iz kog razloga, vrlo razumljivo... ali meni bas to treba, da klascino imam palicu gasa, kao i uvek, da ne bi mnogo razmisljao kad dodje do najgoreg...
Sinoc sam se igrao do kasno, i upravo razmisljamo isto...
Flaspove sam zakacio na Y kabl i stavio na desni "R Lever" a vazdusne kocnice takodje na Y kabl pa na "L lever"  to su oni potneciometri sa strane i zgodni su mi, nekako idu na ruku...  Ostale komande klasicno, Rudder ima jedan servo push/pull (bice zajebancije oko vezivanja sajlica, nikad to nisam radio, ali uvek postoji prvi put... i 2 servo na ELEV, sa 2 nezavisna ulaza u Rx i isto za AIL, dobro za trimovanje...

Mislim, nisam stavljao krila, nemam prostora za to ali onako samo spojio za probu, valjda cu danass ako stignem i da povezem sve to, pripremim...

Posto su oni predvideli da Blanik ide bez motora i na Tow, u Manuelu kaze da treba kod CG nabiti prilicno tezine u nos, sto je meni motor, pa jedno 20-tak cm ESC, koj nije mali i lagan i BEC, pa sam mislio da CG trazim sa 2 pogonske baterije (na red) 2 x 4000Mah 5S, ali moram da smislim kako da ih postavim u neku kutiju/nosac da bude dobro fixirano, mozda mi cika Sava napravi neku lepu kutijicu od balse, ili da ih odvojim uz trup jednu levo, drugu desno pa da nekako fixiram, jer je Rudder servo ispod krila na sredini, i sajlice furaju do kraja trupa (rudera), po sredini..

Kod kocnica ne znam kako se to u letu ponasa, jer one iskacu jedno 5-6 cm i duzine 430mm, da li tu ima potreba da iskoce manje ili vise, manje ili vise ga koci ili je dovoljno da samo budu OUT ili INN, to mogu lako da prebacim i na prekidac, ali ovo mi je kao sinoc u sitne sate imalo logike...

Svidja mi se SPEED mode, to cu se valjda setiti da probam, na spektrumu to moze kroz FLIGHT MODE, bar mislim...

Termika me za sada ne zanima, niti je poznajem, ali ko zna...

Sto se tice prvog leta i aerodroma, postoji mnogo razloga da bude obavljen u sred Sumadije... Prvo mnogo mi je komplikovano da sve to prevozim, lenj sam, treba vuci dosta stvari sa sobom, u ovom slucaju nije toliko kabasto ali je dugacko, trup nesto malo preko 2m, kao i svako krilo... nemam adekvatan prevoz, kolica su takodje lagana i kabasta, i mislim da se tockovi, koji su na njima ne bi lepo ponasali na rupicastom travnatom terenu, vrlo lako bi moglo doci do prevrtanja... a ono najbitnije, ako sam vec pravio aerodrom kod kuce, i ako dolaze i drugi da tu lete, red je da i ja tu letim, jedino sto je ptica malo sira, veca i teza... i na kraju ovde joj je gnezdo... pa ako ovaj gore odluci da joj nije sudjeno, on je jaci...

Very Danke, na ulozenom trudu i vremenu, dosta toga mi je jasnije, a valjda posluzi sve to jos nekom ovde na forumu..

Bice, nadam se i lipa rasveta, vec sam glavno postavio samo da povezem, ovde i ako ima vetrica da malo pirka preko dana leti posle 18h je skroz mirno, a da se leteti i do 21h, pa bumo stavili malo i nekog vestackog dima, a ako konstrukcija i nacin letenja dozvole i neki fireworks..
to sam gledao na AirMeet i mnogo mi se dopalo, lepo izgleda....

Uzdravlje  ()-() (<--)

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #48 on: April 29, 2015, 01:45:18 AM »
Sinoć sam se "igrao" sa nameštanjem otklona na Pike-u i ništa ne bih uradio da nisam skinuo sa neta detaljno uputstvo za jedrilice.

Pošto i Zajko ima JR-a, OK, novijeg i sa mnogo više kanala i opcija, garantovano može da namesti sve što treba da Blanik radi u "full-u"...

U par rečenica, prvo se na predajniku nadje opcija za jedrilice, a onda prateći uputstvo, korak po korak, sve lepo namestite.
Iskreno, sa uputstvom koje se dobije uz stanicu, nema teorije da se ovo sve odradi.
Ima jako mnogo caka i cakica, tako da bez ovako detaljnog opisa nema teorije.

Iskoristio sam svih 5 flight modova i mogu vam reći veoma se lako koriste. Sve što vam treba su dva tropoložajna prekidača. Na JR-u 9303 nalaze se iznad palica.

Kada je levi prekidač u srednjem položaju to je normalan flight mode.
Pomerite li ga prema gore uključuje se mod za poletanje, a kad se prekidač spusti dole - mod za sletanje.
Samo u modu za poletanje radi motor i to na palici gasa.

Desni tropoložajni prekidač u srednjem položaju je za normalno letenje, gore je speed - mod za prelet, a skroz dole mod za termiku.

U svakom modu mogu da se posebno nameštaju otkloni flapsova, elerona i horizontalca. Doziranjem % svake komandne površine vrlo se sve precizno može podesiti.
Naravno, da bi se sve napravilo kako treba treba mnogo startova i proba na terenu.

Na moju sreću, predhodni vlasnik Pike-a mi je napisao kolii su početni otkloni, tako da bar tu ne moram da "lutam"...

I evo link ka uputstvu:

http://www.rcsoaring.com/docs/9303knight.pdf

Verujem da je i za novije JR predajnike priča oko štelovanja ista...

Zajko, ono što nas zanima, počinje na 42 strani...

Ajd' pa nek je sa srećom...

 (pijemo)


Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #49 on: April 29, 2015, 04:31:21 PM »
Zdravo, cika Mirce...

Nece bas ici vo podesavanje sa JR na DX18QQ, sad cu da pogledam MANUAL, ali mislim da se dosta razlikuje 

evo jedan YT


evo ga MANUAL za DX18QQ, a za jedrilice je na 52 i 53 strani

poz Zajko ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #50 on: April 30, 2015, 10:39:48 AM »
Da, može biti, tj. verovatno je da se setovanja stanica razlikuju...

Sem toga i jedrilice su različite, ove što ih ja imam su za termičko letenje, a Blanik je akro.
Predpostavljam da i zato ima razlike u setup-u, iako neke funkcije mogu da budu iste.

Najveći posao, nakon podešavanja stanice, je podešavanje otklona na komandnim površinama. Za to treba dosta letova i "igranja" sa predajnikom...

Što se tiče speed moda, to nije mod za jurcanje, nego se njima profil malo "ispravi" (podignu se eleroni i flapsovi) čime se poveća brzina kako bi brže stigli od tačke A do tačke B.
U ovom modu jedrilica mnogo brže gubi visinu nego u normalnom ili termik modu.

No, kao što rekoh, Blanik jr totalno druga koncepcija jedrilice i predpostavljam da Zajko ima upustva kako da sve namesti...

Pozdrav

 (pijemo)

Offline jan.zloh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #51 on: April 30, 2015, 11:24:54 AM »
Zdravo Zajko,

Vidim da na Spektrum-ovom sajtu postoji fajl sa podesavanjima za Blanik za DX18 stanicu.
Nikada to nisam radio ali bi trebalo da bude jednostavno. Sigurno u upustvu za DX18 pise kako se radi import tog fajla.
Verujem da ce ti dosta olaksati podesavanje stanice.
Evo link:

http://www.spektrumrc.com/Products/Default.aspx?ProdId=SPM18100

Pogledaj Manuals and Support pa Download DX18 Setups pa u njemu bi trebao da bude fajl sa podesavanjima za Blanik.

Jan

Offline jan.zloh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #52 on: April 30, 2015, 11:51:39 AM »
Evo nasao sam i upustvo kako se radi import fajla sa podesavanjima na DX18:

http://www.spektrumrc.com/prodInfo/Files/Setups-Readme.pdf

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #53 on: April 30, 2015, 01:41:58 PM »
Evo nasao sam i upustvo kako se radi import fajla sa podesavanjima na DX18:

http://www.spektrumrc.com/prodInfo/Files/Setups-Readme.pdf


Hvala, Jan.. na trudu.. to mi nije problem.. to znam i radio sam...
Problem je sto ne znam terminologiju vezano za jedrilice i sta koja funkcija radi, kad je tako programirana stanica sta se gde i kako vezuje...
treba zagrejati stolicu i dumati/probati...  ipak, mislim da cu krenuti sa klasicnim programom za obican avion, pa kad vidim sta i kako , onda sledi dorada... kao sto Mirce rece izgleda su ti programi za Pro, sto kod mene nije slucaj, i omogucavaju svasta nesto. sto ja sad ne bih znao
mi da koristim.. ne mogu da zamislim da mi je motor samo na On/Off, odmah bi bilo booommm...

U svakom slucaju jod jednom big Hvala.... idemo dalje  ()-() (<--)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #54 on: May 07, 2015, 10:27:54 PM »

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #55 on: May 08, 2015, 01:20:13 PM »
Lep trailer  :)aplauz
« Last Edit: May 08, 2015, 01:21:45 PM by rajker »
Nije sramota učiti !!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #56 on: May 18, 2015, 10:50:50 PM »
Blanik.... napokon gotov... sutra pred vece Fijuuuuu...

Mislio sam da ce zbog motora od 652 gr i ESC od jedno cca 200 gr teziste + 2 Li/Po oko 1050 gr... biti iza bajoneta krila, ali GRESKA...

Greska je u i MANUALU fabrickom da je 20mm od napadne ivice, po stranim forumima isticu (iskusni, koji ga lete) da je od 58/70mm iza napadne ivice...

Ne nadjoh da je iko stavljamo standardan BL motor sa folding prop, jesu JET i Fenove...

Ako je za vucu standardno opremljen po fabrickom upustvu, onda trazi u nos olova od cak 1650 gr... tako da sam mu to olovo zamenio u stvari baterijama, motorm i ESC... slucajno

Videcemo sutra kako ce da vitla, a ima i rasvetu za sumrak na krilima crveno/plavi strobo (nisam imao zeleno), na vrh ruddera naturtal Strobo i na kraju truba crveni strobo... ko jelcica, a napred bi trebao doci i landing light, ali otom potom...

 (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #57 on: May 19, 2015, 12:25:41 AM »
E, pa nek' je sa srećom...

Čekamo izveštaj...

 (pijemo)

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #58 on: May 19, 2015, 07:53:46 PM »
 37.6 -22.5 % of MAC....kazu knjige za pravog

leti i kad ga prevagne preko tocka ;namig

cekamo neki video

poz
raddde
tko lijeti,
vredi

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Blanik L-13 4.2 m + Jet engine
« Reply #59 on: May 19, 2015, 10:50:45 PM »
I?
Jes' probao "mašnu"?

Ajde piši...

 (pijemo)