Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183743 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #450 on: February 03, 2016, 01:39:08 PM »
Hvala.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #451 on: February 03, 2016, 02:38:49 PM »
Ma mene ta registracija vise muci nego osiguranje. Osiguranje platis jednom i letis...ali sta sa registracijama, aman.
Ko ce da juri da overava toliko papira, takse, cudesa...a na kraju, registracija i papiri izadju skuplje nego model od EPO pene. Zalosno...

Nije mi jasno ovo oko punoletnog lica. Kako sam ja razumeo, maloletno lice ne sme da izadje sam na livadu i da leti pa makar imao sve druge papire?

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #452 on: February 03, 2016, 03:14:59 PM »
Evo vrhunca u bajci srpskog letenja  (:sok:) A kazne koliko cujem, od 150-200 hiljada dinara...

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #453 on: February 03, 2016, 04:49:15 PM »
Nije samo kod nas, nego u citavom svetu to je aktuelno i nije problem u zakonu i treba da se donese, problem je sto zakon ne valja. Napravljen je da svima koji su dobronamerni udje "ona stvar" bar jedno 50cm..., a ne da bi se povecala bezbednost.

Nisam ovo hteo da potenciram, ali kad me nervira neka bude receno:







pozzz

Inace nisam hteo nikad vise da pisem na ovom forumu, al' sta cu kad gde god se ja sklonim da me niko ne vidi tu nekako opet smetam...

Smesno je, ali ono u sta ni sam nisam verovao (ono kad sam prosle godine rekao da ne bi voleo da me neki pandur zaustavi i riba zbog modela) ce bas bukvalno da se desi.

Posto ljudi koji nemaju dobre namere odmah traze dobar razlog da te diskredituju... Prvo sto im pada na pamet je da kazu kako si nestrucan.... pa ako im taj adut izbijes iz ruke, onda te optuze da si lud... i tako to, imaju citav repertoar....

Ja sam bivsi vojni pilot i leteo sam na lovackoj avijaciji i ako ja ne znam o cemu treba da pise zakon onda stvarno ova zemaljska kugla nije ni za sta drugo nego za spaliti.

Zakon je preterao, to je sve. Ako bude doneto nesto blize realnosti, pa hajde moze i da prodje, ali u ovakvoj formi kakva je sad to je bezveze....

Pa veca su pretnja ptice nego modelari, sto onda ne pobijemo sve ptice (da uklonimo pretnju...), ali ptice ima ko da stitu, a modelare ko ih "radi im onu stvar".

Onaj ko hoce da obori bilo koji avion i ako ima i malo pameti oborice ga.
Onaj ko hoce da snimi nesto, snimice....

Nista sto je maliciozno nece biti spreceno.

pozzzz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #454 on: February 03, 2016, 05:53:18 PM »
Kažu na Facebook strani RC Srbije, na osnovu snimaka dvoje "fasovalo"...
Baš sam ljubopitljiv ko su "sretni dobitnici"...

Posetite Facebook stranu RC Srbije ima sve konkretno objašnjeno oko registracije:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=920044128103295&id=235983643176017

 (pijemo)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #455 on: February 04, 2016, 09:56:32 AM »
Mirce,

da li znas kada ce i dali ce se uskoro pojaviti KMZ file sa slobodnim zonama za letenje ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #457 on: February 04, 2016, 02:33:32 PM »
Ja Boro ne znam ništa.

Moja ideja je bila da se pokuša uticati na promenu Pravilnika preko neke zvanične vazduhoplovne institucije (VSS).
Mnogi modelari neće tako, ima doduše i onih koji hoće, ali se ovde nisu javljali.

Smatram da sam ovde na Forumu davao konkretne (realne) predloge, ali kao pojedinac, ne mogu da utičem na većinu, pa neka onda radi kako ko misli da treba.

Pošto sam video na FB strani RC Srbije šta je potrebno za "registraciju" modela, sigurno ću registrovati svoj model.
Nije komplikovano, nije skupo, ne idem često na letenje, okrenuću telefon kad treba i prijaviti let...
Možda se nešto i promeni u medjuvremenu i bude liberalnije...

Produžio sam članarinu u aero klubu, produžio sportsku dozvolu u VSS, moj klub je član VSS-a... Kraj...


100% podržavam sve što je Zajko napisao, to je isto za šta sam se i ja zalagao. Razlika je jedino što Zajko ima svoj klub, hoće red i naravno da tako treba.

A zone, ilegala, ne ilegala, Forum udruženja, novi klubovi i sve što ovde neki pišu, od toga nema ništa, jer sve to neko treba da plati i da odradi.

Niste mali, niste deca, svi ste pametni, pa radite kako mislite da je najbolje...

Ajd' uzdravlje i vidimo se na aerodromu... (pijemo)






« Last Edit: February 04, 2016, 02:37:25 PM by mirce »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #458 on: February 04, 2016, 03:38:36 PM »
Pre nekih mesec-dva dana pozvali-dosli, dva mladja momka, civilni piloti, kupise neke stvarcice i modele aviona.. Jedan leti za Montenegro Airlines, znamo se od ranije, njegov drugar leti za Air Srbiju, nov u prici... Kupio poslednju mini Cessnu Riccs, sebe i dece radi da se malo zeza igra kad ima vremena...
Dodje pre neki dan, ponovo, ktija originalna, nema landing gear spakovan !? nije se do sad desilo, ali uvek postoji prvi put... Odmah smo nasli odgovarajuci, stavili, usrafili i krenuli pricu, vezano za pravilnik, inace on je nekako vezan, nesto preko pilota, nisam upamtio sa DCV, kazem mu je bice problem, vec je problem, okrene svog drugara u DCV, kad eto pravi covek na pravom mestu, on i jos jedan kolega se bave Pravilnikom... Vrlo opusteno smo malo popricali telefonom, kaze OK mozemo da popijemo kaficu i da popricamo... Inace, nas novi Hobby pilot, kad je poceo da prica objasnio mu je gde se nalazi, sta radi, da je cela prica OK, zabavna i interesantna... Nisam ni znao da je sediste DCV 150-200m od mog stana u Bgd, Skadarlija... VSS na 5-600m.... Rado sam prihvatio, ispruzenu ruku i nacelno dogovorenu kaficu (obozavam espresso sa malo mleka, bez secera), rekoh da idem na odmor 14 dana (Vietnam), te se dogovorismo da se javim kad budem bio u Bgd, krajem Feb. Nas novi kolega po hobiju, mi dade predlog, nakon zavrsenog tel. razgovora, da bi mozda bilo pametno, da ga/ih pozovem, ako se napravi neki iole skup Hobista-modelara-letaca.... Sto sam takodje oberucke onako napamet prihvatio, kao i svaku drugu slicnu akciju.... U tom nekom, neobaveznom, kratkom razgovoru, sa odgovornim covekom, mislim da je tema ipak ozbiljna i da ne ide "telefonski" bilo sta cackati, samo smo malo neobavezno procakulali, Pravilnik je donet i isti ce postojati od sad pa zauvek, prihvatljive su neke razumne izmene, koje ne ugrozavaju toliko vazdusni prostor i ozbiljne civilne, vojne, sportske, rekreativne aktivnosti na nebu, mislim na prave vazduhoplove i letenje od strane nas, "imitacije" vazduhoplovstva, da tako kazem, svi oni su na mestu br. 1, a mi smo tu sa strane, recimo br.2, hobisti, rekrativci sa kojekakvim sokocalima, koja se mogu lako zloupotrebiti i sa kojima zbog eventualne ne brige i ne znanja ili vec cega hoces, mozemo ugroziti, nebo, ljude, imovinu i svasta nesto... sto stoji, te se krenulo sa pravilnikom, kao nekom regulativom.... opet negde razumljivo... Pitan sam kolike su nase letelice, misleci na avione, rekoh uglavnom do 2 ili 2,5m raspona, ali takvih je malo, vecina je kod nas od izolacionih materijala do recimo 1 ili 1,5 raspona, pohvalio sam se da ja imam jedan avion (Sukhoi) raspona 3.2m sa velikim motorom, na pitanje brzine rekoh neznam, lupio sam do 150 km/h, da je u prethodnih oko godinu dana bio samo 5/10 min. u vazduhu, ispod 20 Kg, i da imam Blanika od 4.2 m raspona oko 13 Kg, elektro i da je on toliko bio u vazduhu, i da mislim da vecih aviona nema zasad u SRB, i tesko da ce ih biti vecih, uskoro, pre svega zbog cene kostanja istih i nase situacije i sto su oni zahtevni u svakom smislu, aerodrom prostor itd... Da, bilo je jos jedno pitanje visina i realna daljina od pilota, rekoh ne znam tacno koliko je sta u vazduhu ali recimo 500m levo desno od pilota i do nekih 300m visine... moj utisak sto je manje od zadatih vrednosti iz pravilnika...
Ali ostalo je na kafici, vrlo srdacno i nadasve mislim iskreno, kad se vratim sa puta...

Pravilnik NECE BITI UKINUT, moguce su neke manje dorade, ako su realne i ako ne ugrozavaju nebo, moramo biti REGULISANI.... to je neka moja impresija iz tog kratkog razgovora.. bumo videli...    Imam neki osecaj da bi smo mogli korigovati nesto oko PARKFLAYERa, i da se izborimo za manje regulativa, ako letimo po klubovima, koji se racunaju u bezbedno mesto naseg letenja, sa letelicama  ako se ne varam kako rekose do 25 Kg... Za Pro Snimanje, od cega je uglavnom sve krenulo, bojim se da je manje prostora za doradu, ali to nekako i nema veze sa ovom temom i ovim forumom, uglavnom...

Bilo bi po meni, lepo, ako bi smo, ako nas vreme posluzi, eto organizovali neko pokazno druzenje, letenje, sa razlicitim letelicama, koje su obuhvacene nasim hobijem, normalno i PRO su very welcome, da prisustvuju, ali bez neke suvi[ne i licne price, ja bih ovako, meni treba ovo ili ono, da nekako budemo malo civilozovani i normalni, nekako ujedinjeni, pa mozemo nakon toga da eventualno skockamo neke nase realne prohteve na belo papirce i da nakon upoznavanja sa nama i nasim letelicama, obicajima civilizovanog letenja i hobija, podnesemo to nase papirce na razmatranje.... I da pozovemo i VSS da prisustvuje tom nasem malom dogadjaju....  Mislim da bi imalo smisla ... Ne znam koliko je njih imalo prilike da uzivo to vidi, kako izgleda "live" ....

Uzdravlje pa razmislite   ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #459 on: February 04, 2016, 04:13:13 PM »
Dobra ideja, jer su i neki ljudi iz DCV rekli da bi voleli da se upoznaju sa nama i nasim letelicama, da im demonstriramo kako i sta radi itd.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #460 on: February 04, 2016, 04:34:49 PM »
@Zajko

ovo je ja mislim jedinstvena prilika da nesto uradimo ! Da, ne bi bilo lose da se sto vise nas pojavi - ali samo kao pristalice hobija sa svojim ljubimcima. Sto se "pregovora" sa DCV tice, sto manje usta u pregovorima to bolje/efikasnije - bar kod nas Srbalja. Pretpostavljam da ces da ih pozoves u svoj klub. Mozda ne bi bilo lose neka druga lokacija - neka livada ?

Smatram da treba da uzmes u obzir da je velika vecina nas VAN klubova, niti imamo zelju, potrebu, nameru da se uclanjujemo u klub(ove).
Dalje, ponovo predlazem da za sada dok nesto pozitivno ne odradimo, izbegnes VSS, jer smatram da nam oni mogu da unazade pregovore (osim ako i oni ne dodju kao gosti bez prava glasa - ali to je tesko). Fakat, malo ih je vreme pregazilo a i bave se drugim stvarima.
S obzirom da ides na odmor, molim te da odstampas ili nekako preuzmes pdf dokument koji sam ja poslao direktoratu i procitas komentare sta sam ja tu pisao. Nisam sujetan ali sam detaljno prolazio kroz pravilnik i pisao razmisljajuci o svima nama (osim o klubovima i VSS-u kojih se pravilnik ne tice)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #461 on: February 04, 2016, 06:02:18 PM »
Koliko vidim već je dosta toga postignuto linijom manjeg otpora.

1. Prijava leta DCV-u neće biti potrebna ukoliko letite na sportskim aerodromima, jer aerodromi sami regulišu njima dodeljen vazdušni prostor, a sam DCV je dao pozitivno tumačenje sukoba pravilnika i zakona.

2. Osiguranje neće biti potrebno za modele do 20 kg, ali to mora da se unese u pravilnik, za sada je koliko vidim samo obećanje.

3. Registracija nam verovatno ostaje, i ona će koštati oko 25 evra, ali nije toliko veliki teret, koliko sam shvatio nije vremenski ograničena. Jednom registrovan model ostaje registrovan godinama. Ukoliko nemate uputstvo jednostavno date izjavu da ste model sami napravili i da ga održavate u skladu sa opšte prihvaćenim standardima, overa u opštini ili sudu ili beležništvu je vrlo jednostavna i brza, otkucate izjave, odete tamo sa ličnom kartom, oni vam lupe pečak i gotovi ste za 15 min. Samo se vaš potpis overava.

4. Dozvola nam ostaje solidan problem. Kolio sam shvatio radi se o polaganju teorijskog testa. Ista priča kao i za teorijski deo kod vozačke dozvole. DCV vam da listu pitanja, vi to naučite i položite, ne verujem da će nam trebati više od tri četiri dana za to. Ali opet prilično je otežavajuće što se za to mora ići u beograd i naravno platiti, a ne znamo koliko će koštati. Bilo bi fenomenalno da nas izuzmu od polaganje dozvole, kao što su obećali za osiguranje, i svakako to treba tražiti ali šanse za to su možda tridesetak posto. Takođe, jednom kada položite za tu dozvolu imaćete je praktično ceo život.

5. prijave leta za letenje van sportskih aerodroma je takođe za nas problem. Ali, prvo ne naplaćuju za to što je sasvim korektno, drugo pet dana je sasvim razuman rok, iako nama deluje mnogo. Moramo razumeti da će ta prijava njima na sto stići sledećeg radnog dana, zatim da nego mora da da obodrenje i da vam ga pošalje. Da bi dao odobrenje mora da proveri neke stvari, a sve to traje i naravno nemaju oni dvadesetoro ljudi koji će da se bave sa nama, već će jednostavno nakačiti nekom dodatnu obavezu. Svakako možete jednom mesečno da šaljete prijave za svaki vikend, a oni će vam ih sukcesivno odobravati, ako se odlučite da ipak nećete leteti jednostavno odjavite let.

6. Ograničenje do 500g grama je takođe za nas prilično otežavajuće, ali veći problem je u doletu koji je tipa 15m. Ipak niko nema opremu da vam izmeri dolet, a šta ne mogu da dokažu ne mogu ni da kazne. (to bi vam bio isto kao da saobraćajac kaže: Ja mislim da je on vozio 103 km/h ali nisam imao radar da izmerim). Ipak, to ograničenje su namerno postavili da izbace iz igre sve ozbiljnije multikoptere, preciznije 250 klasu. Zato bismo mogli da tražimo da se za vazduhoplovne modele poveća minimalna težina, recimo tražimo 1000g, a sve što nam daju između je samo bonus, zar ne?

7. Naravno, imamo problem sa klubovima i modelarima koji ne mogu da lete na sportskim aerodromima iz ovog ili onog razloga. Ipak, ima rešenje, sada sa pravilnikom imate razlog da tražite od grada da vam se dodeli neka livada kao teren za letenje. Nije nešto preterano, gradovi imaju pašnjaka na pretek. Pošaljete dobro argumentovan zahtev opštini, potpiše ga vas više kao neformalna grupa građana (da se razumemo takve stvari ne potpisuju samo direktno zainteresovani, zamolite vaše prijatelje i članove porodice itd. i eto vam sto potpisa za dobar dan). Onda vaš teren za letenje ima slični status sportskim aerodromima. Naravno, to treba da odobri i DCV i biće potreban veći stepen organizacije nego do sada.

E sada treba obezbediti da se sve ove sitnice zaista uvedu u taj pravilnik prvog maja. Hoće li se VSS dovoljno organizovati za dva meseca iako to nije uradio poslednjih 20 godina? Lično se nadam da hoće. E sada, promene se najsigurnije i najbrže postižu kombinovanjem institucialnog pristupa, dakle akcija VSS i neinstitucialnog pristupa, knp. akcija neformalne grupe građana u vidu peticija, protesta itd. E sada peticija sa 100 potpisa nam ne vredi ništa, to vam je jedna šira familija kod nas. Peticija sa 1000 potpisa već ima neku težinu, ali takve peticije potpisuju načelno ljudi koje smo mi modelari povukli za rukav, dakle od 100 aktivnih modelara svaku dovuče još desetoro njih, tipa žena, roditelji, deca, kolege, prijatelji, kumovi itd...

U suštini ako se zaista uvedu ove izmene naš pravilnik će biti sasvim blag i primeren, i prilično sličan pravilnicima u ostalim državama.

Na kraju, nemojte misliti da su ljudi koji su pisali ovaj pravilnik pali sa kruške i da za modelarstvo nisu čuli. To je u 21. veku nemoguće. Prva stvar koju su verovatno uradili je da su ukucali u google dronovi, multikopteri, modeli, i sasvim su sigurno vrlo brzo našli ovaj forum. Takođe, ovaj pravilnik je vrlo sličan američkom, tako da im je američki verovatno bio inspiracija. Ipak, postoji jedna velika razlika između modelarstva u SAD i Srbiji. Amerikanci su pravilnik dočekali se već regulisanim vazduhoplovnim modelarstvo sa raznim autonomnim pravilnicima i statutima (to su pravilnici ne državnih organizacija, tipa saveza klubova itd) tamo se davno znalo ko može da leti, gde može da leti, šta može da leti, kako može da leti i ko je odgovoran za štetu u slučaju oštećenja tuđe imovine ili zdravlja. Kod nas to nije bio slučaj tako da je pravilnik, razumljivo, morao da obuhvati sve. 

Imamo fore do aprila.

Pozdrav
« Last Edit: February 04, 2016, 06:06:50 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #462 on: February 04, 2016, 06:20:54 PM »
Mislim da je polaganje ispita obaveza samo za tzv. "privrednu delatnost".

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #463 on: February 04, 2016, 06:21:09 PM »
Bravo Daki, vidi se da je pravnik pisao tekst...

 (pijemo)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #464 on: February 04, 2016, 06:31:52 PM »
A kako će da polažu deca koja umeju da lete ali još ne idu u školu pa samim tim i ne čitaju i ne pišu???

A kao primer je onaj klinja Justin Jee (pun YouTube njega) koji je sa svoje 4 godine leteo pa izuvao a sa 6 je već bio toliki majstor letenja da sada svi da se skupimo ne bi mu bili ni do kolena!
\\\" Sve što leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER