Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 182414 times)

Offline trivajuve

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 284
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #525 on: February 16, 2016, 10:45:58 PM »
Ko je kako pisao i kako je potkovan sa znanjem iz oblasti vidi se na pitanjima za ispit koji će biti kao kada PAJA I JARE polažu razrede u večernjoj školi.
A mi nećemo ništa napraviti niti bilo šta doprineti da nam se nešto olakša.
Živi bili pa videli...
Baš tako,ne vredi se ovde na forumu cimati uvek ti neko...zabode...Igore (res)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #526 on: February 17, 2016, 12:17:52 AM »
ljudi ja neznam shta je tu teshko da se svi odakle se znate po blizini ili daljini ,sretne negde na pola puta i malo porazgovarate isto kao shto sam ja sad organizovao skup kod mene u trsteniku 21.02 u 12h pa da reshimo neke dileme ,ovo sto svako za sebe vuce kako hoce ili kako mu volja nema vajde od ovoga



ko je voljan da dodje u Trstenik na dan 21.02.2016god u 12:00h imace pravo na svoj iskaz pa da vidimo ,shto nas je vishe lakse ce da se dogovorimo   

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #527 on: February 17, 2016, 12:48:04 PM »
Koliko vidim već je dosta toga postignuto linijom manjeg otpora.

1. Prijava leta DCV-u neće biti potrebna ukoliko letite na sportskim aerodromima, jer aerodromi sami regulišu njima dodeljen vazdušni prostor, a sam DCV je dao pozitivno tumačenje sukoba pravilnika i zakona.

2. Osiguranje neće biti potrebno za modele do 20 kg, ali to mora da se unese u pravilnik, za sada je koliko vidim samo obećanje.

3. Registracija nam verovatno ostaje, i ona će koštati oko 25 evra, ali nije toliko veliki teret, koliko sam shvatio nije vremenski ograničena. Jednom registrovan model ostaje registrovan godinama. Ukoliko nemate uputstvo jednostavno date izjavu da ste model sami napravili i da ga održavate u skladu sa opšte prihvaćenim standardima, overa u opštini ili sudu ili beležništvu je vrlo jednostavna i brza, otkucate izjave, odete tamo sa ličnom kartom, oni vam lupe pečak i gotovi ste za 15 min. Samo se vaš potpis overava.

4. Dozvola nam ostaje solidan problem. Kolio sam shvatio radi se o polaganju teorijskog testa. Ista priča kao i za teorijski deo kod vozačke dozvole. DCV vam da listu pitanja, vi to naučite i položite, ne verujem da će nam trebati više od tri četiri dana za to. Ali opet prilično je otežavajuće što se za to mora ići u beograd i naravno platiti, a ne znamo koliko će koštati. Bilo bi fenomenalno da nas izuzmu od polaganje dozvole, kao što su obećali za osiguranje, i svakako to treba tražiti ali šanse za to su možda tridesetak posto. Takođe, jednom kada položite za tu dozvolu imaćete je praktično ceo život.

5. prijave leta za letenje van sportskih aerodroma je takođe za nas problem. Ali, prvo ne naplaćuju za to što je sasvim korektno, drugo pet dana je sasvim razuman rok, iako nama deluje mnogo. Moramo razumeti da će ta prijava njima na sto stići sledećeg radnog dana, zatim da nego mora da da obodrenje i da vam ga pošalje. Da bi dao odobrenje mora da proveri neke stvari, a sve to traje i naravno nemaju oni dvadesetoro ljudi koji će da se bave sa nama, već će jednostavno nakačiti nekom dodatnu obavezu. Svakako možete jednom mesečno da šaljete prijave za svaki vikend, a oni će vam ih sukcesivno odobravati, ako se odlučite da ipak nećete leteti jednostavno odjavite let.

6. Ograničenje do 500g grama je takođe za nas prilično otežavajuće, ali veći problem je u doletu koji je tipa 15m. Ipak niko nema opremu da vam izmeri dolet, a šta ne mogu da dokažu ne mogu ni da kazne. (to bi vam bio isto kao da saobraćajac kaže: Ja mislim da je on vozio 103 km/h ali nisam imao radar da izmerim). Ipak, to ograničenje su namerno postavili da izbace iz igre sve ozbiljnije multikoptere, preciznije 250 klasu. Zato bismo mogli da tražimo da se za vazduhoplovne modele poveća minimalna težina, recimo tražimo 1000g, a sve što nam daju između je samo bonus, zar ne?

7. Naravno, imamo problem sa klubovima i modelarima koji ne mogu da lete na sportskim aerodromima iz ovog ili onog razloga. Ipak, ima rešenje, sada sa pravilnikom imate razlog da tražite od grada da vam se dodeli neka livada kao teren za letenje. Nije nešto preterano, gradovi imaju pašnjaka na pretek. Pošaljete dobro argumentovan zahtev opštini, potpiše ga vas više kao neformalna grupa građana (da se razumemo takve stvari ne potpisuju samo direktno zainteresovani, zamolite vaše prijatelje i članove porodice itd. i eto vam sto potpisa za dobar dan). Onda vaš teren za letenje ima slični status sportskim aerodromima. Naravno, to treba da odobri i DCV i biće potreban veći stepen organizacije nego do sada.

E sada treba obezbediti da se sve ove sitnice zaista uvedu u taj pravilnik prvog maja. Hoće li se VSS dovoljno organizovati za dva meseca iako to nije uradio poslednjih 20 godina? Lično se nadam da hoće. E sada, promene se najsigurnije i najbrže postižu kombinovanjem institucialnog pristupa, dakle akcija VSS i neinstitucialnog pristupa, knp. akcija neformalne grupe građana u vidu peticija, protesta itd. E sada peticija sa 100 potpisa nam ne vredi ništa, to vam je jedna šira familija kod nas. Peticija sa 1000 potpisa već ima neku težinu, ali takve peticije potpisuju načelno ljudi koje smo mi modelari povukli za rukav, dakle od 100 aktivnih modelara svaku dovuče još desetoro njih, tipa žena, roditelji, deca, kolege, prijatelji, kumovi itd...

U suštini ako se zaista uvedu ove izmene naš pravilnik će biti sasvim blag i primeren, i prilično sličan pravilnicima u ostalim državama.

Na kraju, nemojte misliti da su ljudi koji su pisali ovaj pravilnik pali sa kruške i da za modelarstvo nisu čuli. To je u 21. veku nemoguće. Prva stvar koju su verovatno uradili je da su ukucali u google dronovi, multikopteri, modeli, i sasvim su sigurno vrlo brzo našli ovaj forum. Takođe, ovaj pravilnik je vrlo sličan američkom, tako da im je američki verovatno bio inspiracija. Ipak, postoji jedna velika razlika između modelarstva u SAD i Srbiji. Amerikanci su pravilnik dočekali se već regulisanim vazduhoplovnim modelarstvo sa raznim autonomnim pravilnicima i statutima (to su pravilnici ne državnih organizacija, tipa saveza klubova itd) tamo se davno znalo ko može da leti, gde može da leti, šta može da leti, kako može da leti i ko je odgovoran za štetu u slučaju oštećenja tuđe imovine ili zdravlja. Kod nas to nije bio slučaj tako da je pravilnik, razumljivo, morao da obuhvati sve. 

Imamo fore do aprila.

Pozdrav

Sve bi to bilo ok ( registracija, polaganje, dozvola za prostorom... )  da nije osiguranje OBAVEZNO.
Za nesto sto se zna da se ne  leti svaki dan i da cu da letim na LIVADI ili kako su strucno nazvali alocirani prostor.
Sta ce mi osiguranje za livadu gde nema vozila, gradjevina, dece...


Osiguranje kod Wienera je oko 61 € za celu godinu.
Simbolicno, nema sta.
 (:sok:)


 
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #528 on: February 17, 2016, 01:02:06 PM »
Kod Wienera je po modelu 61€,dok je kod  Dunava 75€ za sve modele...
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #529 on: February 17, 2016, 08:10:24 PM »
Dok nas na ovim prostorima polako prizemljuju u Kini otvaraju škole za pilote dronova  :)aplauz " U ovoj godini im je potrebno 10.000 licenciranih pilota a do sada ih imaju samo 1000" , evo rješenja kome se leti, via Kina  lol

http://www.newsweek.rs/nauka-tehnika/69291-zasto-je-pilot-dronova-najpopularnije-zanimanje-u-kini.html
« Last Edit: February 17, 2016, 08:16:38 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #530 on: February 18, 2016, 01:49:46 PM »
Inače za Vas snimatelje, ne bi me iznenadilo da je sada već bivši ministar vojni izboksovao mesec dana ranije prijavljivanje snimanja Vojsci, pošto isti u svom vlasništvu što direktno što indirektno ima brdo lokalnih televizijskih kuća po Srbiji, kao i par marketinških agencija. Pa možda planira da preuzme poslove snimanja ili barem da iste preko njega završavate uz proviziju. S'obzirom na njegov karakter, način kako funkcioniše, posluje uopšte me ne bi iznenadilo! 
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #531 on: February 18, 2016, 02:17:40 PM »
Politika STOP, STOP CIM
The ground is the limit (or a water)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #532 on: February 20, 2016, 11:31:59 PM »
U Dunavu su mi rekli da ipak razgovaraju sa nadleznima o ne placanju osiguranja za sve do 20Kg.
Ajd da sacekam da viidim i to cudo , pa da poslajem dokumenta za registraciju + da apliciram za polaganje ispita.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #533 on: February 21, 2016, 12:03:27 AM »
Opet, taksa za registraciju modela je koliko ssa secam 2300 din. Pa sad za mojih 5 modela skoro 100 evra. Razmislicu ! :-)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #534 on: February 21, 2016, 08:30:07 AM »
To ti je samo taksa plus ona izjava o vlasnistvi, racunaj tri soma po modelu a kod siromasnih amera je on line registracija pet dolara ili ti 600 kinti...ko nam kriv kad smo bogati ko krezovi  8)

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #535 on: February 21, 2016, 02:08:06 PM »
Lično mislim da je cela priča oko registracije besmislica, ali da pokušam biti konstruktivan. Negde ranije napisah, čini mi se jednostavno rešenje: umesto registracije letelica, registruje se osoba i to je to. Na kraju krajeva, ona "dozvola" za letenje se ne izdaje za neki model, već je opšteg tipa. U suprotnom, bilo bi kao da moram posebno da polažem za svaki automobil - dozvola za Dačiju, ne važi za Hjundai, ili dozvola za Mercedesov kamion ne važi za MAN i/ili FAP, ... ma gluposti, rekoh lepo  ")
« Last Edit: February 21, 2016, 02:13:16 PM by paja011 »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #536 on: February 21, 2016, 04:47:10 PM »
Lično mislim da je cela priča oko registracije besmislica, ali da pokušam biti konstruktivan. Negde ranije napisah, čini mi se jednostavno rešenje: umesto registracije letelica, registruje se osoba i to je to. Na kraju krajeva, ona "dozvola" za letenje se ne izdaje za neki model, već je opšteg tipa. U suprotnom, bilo bi kao da moram posebno da polažem za svaki automobil - dozvola za Dačiju, ne važi za Hjundai, ili dozvola za Mercedesov kamion ne važi za MAN i/ili FAP, ... ma gluposti, rekoh lepo  ")

Dozvola za letenje je kao vozacka dozvola. Registracija svakog modela je kao registrovanje svih automobila koje imas. Malo si omanuo sa paralelom.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #537 on: February 22, 2016, 08:30:26 AM »
To ti je samo taksa plus ona izjava o vlasnistvi, racunaj tri soma po modelu a kod siromasnih amera je on line registracija pet dolara ili ti 600 kinti...ko nam kriv kad smo bogati ko krezovi  8)
Pa da registrujemo modele kod amera ?

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #538 on: February 22, 2016, 08:37:50 AM »
Jos ako na njima nalepis nalepnicu NATO niko ti nista nesme   :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #539 on: February 22, 2016, 10:43:24 AM »
Jos ako na njima nalepis nalepnicu NATO niko ti nista nesme   :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Ma ja bih stavio ANTI NATO nalepnice  (:sok:). Ali cini mi se da bi tek onda bio progonjen kao besna zver ! Sa NATO nalpnicom bih bio pocastvovam zavidnom minutazom u predizbornom programu drzavne tv