Author Topic: Defekt ili ne???  (Read 4859 times)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Defekt ili ne???
« on: February 13, 2009, 03:02:50 PM »
Problem sa motorom: Da naglasim motor je nov nekoriscenj JBA 75 (http://rcfly4um.org/index.php?topic=748.0)
polako se spremam za sezonu letenj i u montazi ovog motora sam primeti: kada postavim elisu i odredim stepen poziciju za paljenj i kompresiju prilikom okretanja elise na prazno u bilo kom smeru nekgde na 12h kada se postavi elisa gde je kompresija najjaca, dodje se do maloh praznog hoda kao kada upadne u neko leziste, za vreme tog praznog hoda se klip ne pomera??? Do sada nisam to primecivao na drugim motorima..ako neko ima neku ideju neka mi kaze sta moze biti???

Hvala
« Last Edit: February 13, 2009, 03:05:56 PM by Dakyle »

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Defekt ili ne???
« Reply #1 on: February 13, 2009, 03:34:57 PM »
 U principu to je normalno,svaki motor ima mali luft, do neke određene mere a pošto kažeš da je motor nov nema šta da te brine.
Plus "utisak" lufta je pojačan jednim prostim treigonometrijskim odnosom. Naime kod malih uglova (npr +- 2-3 stepena oko gmt) priraštaj(promena ) kosinusa (horizontalno kretanje klipa) je tolikao mali da ga proguta luft koji mora da postoji,a priraštaj sinusa( otklon vrha elise) mnogo veći skoro proporcionalan promeni ugla.  Tako dok ti vidiš vidiš promenu sinusa, ne primetiš jedva primetnu promenu cosinusa.

U prevodu  sa tvojim motorom sve ok!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Defekt ili ne???
« Reply #2 on: February 13, 2009, 03:42:49 PM »
U principu to je normalno,svaki motor ima mali luft, do neke određene mere a pošto kažeš da je motor nov nema šta da te brine.
Plus "utisak" lufta je pojačan jednim prostim treigonometrijskim odnosom. Naime kod malih uglova (npr +- 2-3 stepena oko gmt) priraštaj(promena ) kosinusa (horizontalno kretanje klipa) je tolikao mali da ga proguta luft koji mora da postoji,a priraštaj sinusa( otklon vrha elise) mnogo veći skoro proporcionalan promeni ugla.  Tako dok ti vidiš vidiš promenu sinusa, ne primetiš jedva primetnu promenu cosinusa.

U prevodu  sa tvojim motorom sve ok!

Pretpostavio sam, da je ok..ali nisam masinac pa ne mogu da sudim o tome..pa bolje a pitam...BUnilo me samo sto se to manifestuje kao kada upadne u neko leziste i tu je manifestovan taj prazan hod bez otpora levo-desno...

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Defekt ili ne???
« Reply #3 on: February 13, 2009, 05:13:26 PM »
 Nisam ni ja masinac, al' iste delema sam imao u pocetku i isto tako trazio odgovore na njih.
A to ležište koje pominješ , to je suženje na vrhu cilindra kod abc motora koje služi da kompenzuje širenje koje se javlja pri postizanj radnne temperature modela.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla