ELEKTRONIKA > RC SERVO

Zujanje i "drhtanje" servoa

(1/6) > >>

nbatocanin:
Malo sam se ovih dana bavio ovim problemom, pa da podelim svoja iskustva, možda nekom bude od koristi. Elem, jedan od servoa na modelu (F1A jedrilica) je zujao (manji problem), ali je u jednom trenutku počeo da "drhti" na određenoj poziciji. Prvo sam probao sa jačom baterijom, pa sam umesto 3.7V LiPo stavio 4.8V NiCd. Zujanje se smanjilo, ali "drhtanje" nije! Onda sam stavio drugi servo i ispostavilo se da i on drhti, što znači da problem nije u servou. Posle niza eksperimenata otkrio sam da se problem javlja samo na određenom otklonu i to ne na kraju. Ceo raspon servoa je određen kao 0-255, a drhtanje se javlja na 100-110. Na kraju sam provalio da je problem u tome što taj servo radi u "reverse" modu, tako je bilo lakše za ugradnju. Kada se isključi ovaj mod, sve radi savršeno. Nemam pojma da li je ovo bug u kontroleru koji koristim ili servou, ali prelazak na normal mod rešava problem.

Čuo sam od nekih kolega da se zujanje javlja kada se mešaju digitalni i analogni servoi. Ima li tu neke istine ili je u pitanju zabluda?

goodgod:
Koji servo je u pitanju?

nbatocanin:
Dymond D47, a zamenio sam ga sa Hextronik HXT900. Oba se identično ponašaju.

rajevic:
Probaj da zamenis UBEC ili ESC (regler) to sto ti isporucuje 5v ka servoima pretpostavljam da je neravnomerna pa zato drhte. Zameni pa vidi onda sta se desava....

tibeteagle:

--- Quote ---Čuo sam od nekih kolega da se zujanje javlja kada se mešaju digitalni i analogni servoi. Ima li tu neke istine ili je u pitanju zabluda?
--- End quote ---
Ne bi trebalo, jer se karakteristika elektronike servoa ne odražava na elektroniku- ili rad drugog servo. To je interna stvar svakog servoa naosob. Oni se "dodiruju" samo na delu napajanja, ali ako je to dovoljno jako, a servo nije pod opterećenjem onda ne smetaju jedno drugome. Digitalni znaju da naglo povuku struju iz strujnog kola napajanja, ali trenutni nagli pad napona ne sme da remeti rad drugog. Ovo je teoretski, ali ne srazmerno velike- i nekvalitetne komponente mogu da izazovu svašta, ako recimo jak servo radi sa malim trenutnim mogućnostima napajanja, ytanke su žice i sl. Dakle praktički u lošim sistemima ipak može da bude svašta.  :mhm
Mislim da u F1A modelu nije to.

U naslovu piše zujanje i drhtanje.  mmmm
Digitalni servoi dosta često zuje kada miruju, a ne pomeraju komandu vidljivo okom, ali ne drhtaju na nižoj frekvanciji sa vidljivim pomakom. Te dve pojave se dosta razlikuju i iz različitog razloga se javljaju. Zujanje je normalna pojava, dok drhtanje nije.

Da li je servo dobar, treba ga izvaditi iz okruženja i može da se testira servo ispitivačem ili RC prijemnikom sa naravno predajnikom zajedno, za koje se sigurno zna da daju čist signal. Tako će se pokazati da li je servo grešan ili davač signala. Testiranje treba izvesti i pod barem malim opterećenjem na ruci servoa.

Servo ispitivača ima puno u ponudi, a evo jedan dobar.



Ili otići kod jednog RC modelara da proba.  :)

 ;namig

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version