Author Topic: Viklovanje outrunner motora bez četkica  (Read 9597 times)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #30 on: August 24, 2022, 11:41:36 AM »
Bravo Marcell. To je neki jak motor od 24Vx32A=768W. Kako si uspeo da izmeriš statičku vučnu silu elise 3.3kp?
Imaš i ostale podatke za taj motor?
Težina?
Rm?
Io?
KV?

 
« Last Edit: August 24, 2022, 11:48:15 AM by SloMi »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #31 on: August 30, 2022, 07:22:23 PM »
Ponovo sam premotao moj motor Turnigy SK3-3530-1150kv.

Sada je kv=1213 ob/mn/V a ne kao što je bilo 1070 ob/mn/V. Umesto jedne lak žice CuL-d-0.5mm i 15 navojaka po zubu koristio sam tri žice paralelno CuL-d-0.3mm i motao sam 13 navojaka po zubu. Dobio sam brži motor. U praznom hodu maksimalan broj obrtaja je n=14800 ob/mn pri U=12.2V i I=1.4A. Pod elisom i modelom na stolu pod punim gasom je U=10.0V i I=36A i elisa jako vuče model iz ruke...

Pošto nisam bio baš jako raspoložen video sam da su mi pojedine žice malo labave pa sam sve to naknadno doterao koliko je bilo moguće a da se ništa ne bi pomeralo sve sam pažljivo premazao epoxy lepkom. Kad se sve osušilo i motor bio sastavljen i ispitan ispalo je da je ODLIČAN. Zadovoljan sam, sledeći put će biti još bolje!
 

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #32 on: September 02, 2022, 10:52:42 PM »
Evo posle male potrage oko zastite statora zarad lak zice kako se nebi ostetilanprikikom namotavanja ja sam iskoriatio neki primerak zenskog laka za nokte koji je jako jako krut ispadne kao oho kad se sasusi aki ostane boja

Evo kako sam ja to resio i namotao tj naviklovao motorcic

P.s.priznajem treba se dobro skoncentrisati i biti pazljivi oko motoanja smerova

Eco fotki

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #33 on: September 03, 2022, 07:37:49 PM »
Odlično ! :)aplauz

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #34 on: September 07, 2022, 07:31:15 PM »
Odlično, Bravo!

Ja sam u drugom viklovanju motora ostavio duže krajeve lak žice (oko 10 cm) tako da sam izbegao lemljenje posebnih priključnih vodova sa konektorima.
To mi je dalo doduše malo kruće priključne žice jer svaku čine 6 žica prečnika 0.3mm, ali to mi baš i odgovara za smeštaj motora u nos modela.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #35 on: September 11, 2022, 07:27:45 PM »
Namotao ga jesam ali uspeo nisam ,negde sam omanuo smer motanja i imam stucanje motora ,kreni stani kreni stani i pritom pocese kalemi da mi se dime ,sta je tu je idemo jovo nanovo stim sto cu sad da izvedem koji kalem na koju stranu motam

Sta da se radi ziv covek pogresi ,dobro je da nisam jos nesto spalio pored svega toga

Na samoj montazi celokupnog motorica prilikom slobodne rotacije on bi trebao kao i svi motori bez napona da se okrecu kao ludi ja sam osetio da kod mene to nije moguce zateze kao da je pod kocnicom kao da je neki kalem u kratkom spoju ili kako sam naveo u kontra namotanom smeru

Dok ne zamotam jos jednom necu znati u cemu je fora

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #36 on: September 12, 2022, 09:46:04 AM »
Dejane, pogledao sam pažljivije tvoje namotaje i pokušao da odredim smer motanja i to mi se čini da je u redu. Trebalo je pre pobezivanja namotaja da proveriš el. kontakt namotaja sa telom gvožđa, imam utisak da negde imaš kratak spoj sa masom gvožđa ili između navojaka ili namotaja. To možeš proveriti razvezivanjem namotaja R-S-T i merenjem otpora namotaja mili-ometrom .


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #37 on: September 12, 2022, 03:59:41 PM »
Sinoc sam se malo razigrao oko cele problematike i prilikom odmotavanja namotaja skontam da sam 3 namotaja smotao u kontra smeru u odnosu sto bi trebalo da bude ,tako da cu sad ponovo sve da namotam i povedem strogo racuna oko smerova kalemova

Sa druge strane skontao sam i da lak koji sam stavio kao zastitu gvozdja nije dobra ,sprzila se na namotajima koje sam omanuo sa smerom motanja i tu je kraj

E sad moram nadji dobar izolator za gvozdje ,posle toga jovo nanovo sa namotavanjem kalemova pa provera svega toga i da se opet namontira ,jeste pipavo ali smiruje zivci

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Viklovanje outrunner motora bez četkica
« Reply #38 on: September 13, 2022, 08:30:53 PM »
E ovako stoje stvari ,posto zastitu za gvizdje nemogu nigde da nabavim kao po originalu cuo samnse bio sa jednim plasticarom i recemi da poliester smola zavrsava posao kao zastita statora na el motoru ,napomenuo minje da moram najmanje u tri sloja da namazem i da pauza izmedju slojeva bude minimum 24h kako bi doslo do dobrog sjedinjavanja prvog i narednog sloja poliestera

Veceras pocinjek sa prvim mazanjem pa cu videti rezultat te nankraju nedelje

Do tada drste mi palceve da to zasivi kako treba

Izvestaj sledi po zavrsetku izolacije gvozdja

 Svako dobro vedro