Author Topic: koji model preporucujete?  (Read 10784 times)

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
koji model preporucujete?
« on: September 12, 2009, 07:32:00 PM »
koji glow model do nekih 100 cm.raspon krila preporucujete za pocetnika,a da moze da se nabavi kod nas?

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: koji model preporucujete?
« Reply #1 on: September 12, 2009, 09:04:37 PM »
Imas PM  (poz)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: koji model preporucujete?
« Reply #2 on: September 13, 2009, 11:44:38 PM »
Ja bih svakom pocetniku preporucio jednu stabilnu i nesalomivu elektro jedrilicu kao sto je EasyStar od Multiplexa.
Sa ovakvim modelom se lako stice iskustvo i sigurnost.
Glow motori mogu da budu veci problem od samog letenja.
Raspitaj se jos malo, ne zuri.

A kad se saberes, za taj raspon ti je elektro varijanta jeftinija, ne smrdi, uvek pali, ne mora da se cisti od ulja...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: koji model preporucujete?
« Reply #3 on: September 14, 2009, 12:30:10 PM »
kao prvo bih se obratio moderatorima.
mozda je potrebno otvoriti novu rubriku po nazivom KOJI MODEL PREPORUCUJETE.
ocigledno novi modelari nevole da lutaju i citaju postove pa je mozda bolje da vec sve to bude smesteno na jedno mesto.
lakse ce biti svima. ako ljudima ne odgovorite izgledace da niko nece da im pomogne.
a verovatno je onima koji mogu da pomognu smaranje da bas svaki dan odgovaraju na isto pitanje.
 
postovani gospodine X

najbolje je da procitate ranije postove koje mozete naci u podgrupama trenaznih modela, motornih , elektro...
morate znati sta je to sto vas interesuje u startu. ako ne znate razliku izmedju tih modela, onda je najbolje da
na forumu objavite odakle ste, i onda nadjete nekoga ko vec leti, da odete sa njim na livadu i vidite kako to
uopste izgleda i da li je to ono sto trazite. obicno niko ne ide sam vec se moze videti i elektro i glow modela i jedrilica
i trenaznih i 3d modela.
zasto je ovo bitno.
zato sto onda mozete vidfeti ko je ko. onda mozete znati koga da pitate za savet. ovako se moze desiti da savet
dobijete od osobe koja mozda ima jedan dan znanja vise od vas. ovako se moze desiti da vam neko "uvali" bezvezan
model koji ce vam samo odneti novac i navesti vas da zamrzite ovaj sport.
prvi model je najbitniji. ako je prvi model dobar, sigurno ste inficirani i zarazeni.

pozdrav misha

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: koji model preporucujete?
« Reply #4 on: September 14, 2009, 12:59:55 PM »
kao prvo bih se obratio moderatorima.
mozda je potrebno otvoriti novu rubriku po nazivom KOJI MODEL PREPORUCUJETE.
ocigledno novi modelari nevole da lutaju i citaju postove pa je mozda bolje da vec sve to bude smesteno na jedno mesto.
lakse ce biti svima. ako ljudima ne odgovorite izgledace da niko nece da im pomogne.
a verovatno je onima koji mogu da pomognu smaranje da bas svaki dan odgovaraju na isto pitanje.
 
postovani gospodine X

najbolje je da procitate ranije postove koje mozete naci u podgrupama trenaznih modela, motornih , elektro...
morate znati sta je to sto vas interesuje u startu. ako ne znate razliku izmedju tih modela, onda je najbolje da
na forumu objavite odakle ste, i onda nadjete nekoga ko vec leti, da odete sa njim na livadu i vidite kako to
uopste izgleda i da li je to ono sto trazite. obicno niko ne ide sam vec se moze videti i elektro i glow modela i jedrilica
i trenaznih i 3d modela.
zasto je ovo bitno.
zato sto onda mozete vidfeti ko je ko. onda mozete znati koga da pitate za savet. ovako se moze desiti da savet
dobijete od osobe koja mozda ima jedan dan znanja vise od vas. ovako se moze desiti da vam neko "uvali" bezvezan
model koji ce vam samo odneti novac i navesti vas da zamrzite ovaj sport.
prvi model je najbitniji. ako je prvi model dobar, sigurno ste inficirani i zarazeni.

pozdrav misha

 :)aplauz
Veljko

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: koji model preporucujete?
« Reply #5 on: September 14, 2009, 05:49:59 PM »
Meni se dopao model Alfa trainer,visokokrilac,glow motor i cini mi se dosta pouzdano,a mislim da je i solidno odradjen.Nisam imao prilike da ga vidim uzivo,na netu mi izgleda ok.Znam neke modelare pa iako bih uzeo uskoro neki avion ne bih ga sam pustao jer imam jedno lose iskustvo sa jednim elektro modelom.Neposredno posle uzletanja je zavrsio zaboden u pistu,srecom elektronika mi je sva ostala cela ali ni sam ne znam da li da uzmem samo neki model bez elektronike ili da predjem na glow.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: koji model preporucujete?
« Reply #6 on: September 14, 2009, 07:54:53 PM »
Ako malo prelistas starije postove vezane za ovu temu, vidjeces da je preporuka broj 1 simulator.
Kada njega navjezbas dovoljno, nece vise biti problem dali uzeti model sa ili bez elerona.
Sto se tice Alfa Trainera, mislim da je OK izbor za prvi glow avion, pre svega zbog raspona od 160cm,
a potom sto je visokokrilac. Imas ih recimo na Lindingeru u toj klasi za 65-90 evra.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: koji model preporucujete?
« Reply #7 on: September 21, 2009, 08:13:46 PM »
Tesko da ima glow model za pocetnika i da se udene u 100 cm raspona krila. ALi, kao sto je u ovim textovima pomenuto postoji jedan takoreci idealan treiner, V krila, visokokrilac, raspona 160 cm, prasta greske i recimo da je veliki broj letaca trenutnih u Srbiji, danas, na njemu naucio da leti, dakle pricamo o ALFA TREINER kutija u RTF varijanti (ReadyToFly), avion, sa fabricki ugradjenim motorom servoima, prijemnikom baterijom i 4kanalnom stanicom, koje ide na simulator, kosta 349E, kod nas u bgd, ne znam sta je kolega video u lindigeru pod i=ovim imenom aviona za 80-90E, kako rece... Imam takodje i polovan, sve u kompletu 250E, malo leteo ispravan... Kasnije kad se nauci letenje na tom avionu, svi delovi, osim aviona se mogu prepakovati na neki drugi avion, drugi stepen, recimo CHEEROKI (kosta 99E)... Ako si zaineresovan za novu ili polovnu ALFU, imam i simulator i kablic za isti ... javi se na tel 069/1029252 Zajko

Pozdrav
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: koji model preporucujete?
« Reply #8 on: September 21, 2009, 10:18:44 PM »
ne znam sta je kolega video u lindigeru pod i=ovim imenom aviona za 80-90E, kako rece...

http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1130_1137&products_id=44008

RIGHT FLYER 40 T TRAINER FERTIGMODELL MT   € 65,83 (bez PDVa)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: koji model preporucujete?
« Reply #9 on: September 21, 2009, 10:26:13 PM »
super pocetnicki model. ali jos na tu cenu postarina, carina, moguca ostecenja od strane poste, zatim servoi, produzni kablovi, y racva, stanica, motor, sastavljanje ... mmmm

mislim da je za pocetnika ipak bolji rtf model pogotovo sto moze odmah da kupi model koji leti.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: koji model preporucujete?
« Reply #10 on: September 21, 2009, 10:32:27 PM »
Mislim da si u pravu, kad uracunas sta sve jos treba , pa postarina , pa carina... a da ne racunamo to sto kod zajka moze da vidi sta kupuje za razliku od internet narudzbe.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: koji model preporucujete?
« Reply #11 on: September 21, 2009, 11:55:18 PM »
ne samo da vidi vec moze mozda i da se dogovori da mu na licu mesta i polete i pokazu kako sam da leti.
kako upaliti motor, poleteti, sleteti. cak i posle simulatora lakse je kada imas nekoga pored sebe prvi put.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: koji model preporucujete?
« Reply #12 on: September 22, 2009, 12:13:35 AM »
Moj predlog za jedan od pocetnickih modela je definitivno Arrow od Hangar9

http://www.hangar-9.com/Products/Default.aspx?ProdID=HAN2625

ne znam da li ga Zajko jos ima na stanju, ali glasam za njega, jer imao sam priliku da letim i Alfu i Arrow-a. Alfa ce brzo da ti dosadi, tj. cim naucis da uzleces i sleces, dok arrow pruza za nijansu malo vise slobode u "akrobatskom" letenju, jer nema V krilo kao Alfa. S njim moze lepo da se radi spori valjak, ledjni let itd. Dok sa Alfom oko ovih akrobacija moraces malo da se pomucis.

A to da li ima neki motor za model raspona 1m, odgovor je ima, samo zavisi o kakvom modelu je rec... ako bi dao malo vise podataka mozda bi imao i konkretniji odgovor.

poz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: koji model preporucujete?
« Reply #13 on: September 22, 2009, 01:49:29 AM »
Evo da i ja iz prve ruke kazem iz svog iskustva letim oko godinu dana vec pomenuti AROW h-9  raspon krila 1.6m
svoje prve letacke korake sam na njemu napravio ,
kao sto Saburo kaze posto je on leteo moj model avion je idealan za pocetak
 sada hocu da sa njega prepakujem elektroniku i motor na Mustanga PTS isto H-9 sta da kazem zao mi je da ga penzionisem jer leteti sa njim je pravo uzivanje .
Izuzetno je otporan na proletanje kroz krosnje ,takodje se pokazao kao idealan za proletanje kroz kukuruz i dalje prema pisti za sletanje bez ostecenja.
Ovaj avion moze da sleti na nos ,licno sam proverio uz manja lepljenja sam nastavio da testiram izdrzljivost,zakljucak je da je nepoderiv.
Sto se tice cene nebih da komentarisem treba proveriti sta se dobija kod drugih modela u ovom paketu se dobija sve sto je potrebno za letenje plus Trener i simulator kabal  .
Ovim avionom sam imao dosta otkaza ali sve mojom greskom naprimer gubitak komande dubine  (otkacila se poluga servoa) g.Dule ga uveo u krug za sletanje i sleteo bez problema bio je kolko tolko upravljiv da se bezbedno sleti ,zato za pocetak letis pored nekog iskusnijeg i kada ti prigusti uvalis stanicu odmah najblizem iskusnom kolegi moras samo da imas taj pokret u zglobu da prilikom dobacivanja stanice ne das joj rotaciju.
U celoj prici je isto vazno i da ne poletis ti avion prvi put vec da to uradi neko iskusniji i da ga utrimuje  u letu i da ti on polece i slece avion za pocetak (tako je u mom slucaju bilo)
evo linka imas i video da pogledas kako leti
http://www.horizonhobby.com/Products/Default.aspx?ProdID=HAN2550
Za vikend sam stavio manju elisu i avion je usao u novu dimenziju letenja leteo je precizno i brzo kao sto mu i ime kaze kao strela.
NAJ SRDACNIJE preporucujem ovaj model aviona za pocetak  i  kasnije ucenje figura a posle za  neko CASUAL letenje
Bitno je da znas da ima krila semi-simetrikal sto je za korak iznad Alfe mozes da naucis akrobacije sa tim avionom
Glasam  bez trunke dvoumljenja i dilema za
Arrow 40 Semi-Symmetrical Trainer RTF  by Hangar 9

Neznam koliko sada kosta AROW kod Zajka
« Last Edit: September 22, 2009, 02:06:49 AM by JRlotpi »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: koji model preporucujete?
« Reply #14 on: October 28, 2009, 07:19:12 PM »
 Pozdrav druze

 Napisacu ti nekoliko redaka, kao covek koji je zasigurno obucio najveci broj letaca i kao neko ko se nekoliko godina bavio avio skolom rc-a.
 Moje misljenje je da za pocetak obavezno odaberes veci rc avion (razmaha kriila oko 1500mm,  6.5 ccm, oko 3 kg mase, naravno visokokrilac).
Postoje misljenja tipa da su za pocetak bolji mali stiroporski modeli, sa cime se ne slazem, jer su to mahom igracke, koje lete potpuno drugacije od velikih modela, a pelazak sa njih na vece modele ce iziskivati kompletno novu opremu (stanica, motor, servoi...)
 Neki moji drugari smatraju da treba odmah poceti sa akrobatskim modelom, jer kada se uci-uci se, sa cim se ponovo ne slazem, jer ce brz i pokretljiv avion verovatno da te kada tada isfrustrira, kao pocetnika.

 Idealna prica, po meni bi za pocetak bila ipak ALFA od Hangara 9, sa kojom bi trebao da naucis da letis, poleces, sleces, izvedes pavilan skolski krug..osmicu.
Ako budes ovo sve stvarno hteo da izvesbas, trebace ti nedelje i meseci, a zasigurno ti nece biti dosadno, osim ako preskocis razrede i pocnes sa akrobacijama.
 Cim osetis poriv za to, vreme je da skines motor i uredjaje sa Alfe i da za 100e kupis npr od Zajka Piper Cheroke, koji je niskokrilac, i sa kojim se mozes vec pomalo i ludesati. Druga varijanta, ili ako hoces kao treci avion, opet za 100-ak e je MUstang pts, a nakon toga sta god zelis.
 Ovaj nacin ulaska u modelarstvo bi te kostao 300e za pocetak, 100e za drugi avion i 100e za treci, cime bi verovatno vec poceo ozbiljno da letis, a potrosio ukupno 500-ak e, sto je jako dobar posao.
Ako neki od ovih aviona i ostane citav, uvek ih mozes prodati novim pocetnicima, za neke sitne pare, pa bar malo sebi pomoci kod finansiranja novog projekta.
Pogresno je ocekivati da ces sve ovo o cemu sam ti pisao pronaci u jednom avionu, a poceti sa elektro pa uzeti sa Glo motorom, iziskivalo bi gomilu novca za razne uredjaje tipa punjaci, baterije...
 Naravno najvaznije je slediti svoje srce i kupiti ono sto ti se svidja