Author Topic: Thermik-XL Elektro od Valenta Model  (Read 65640 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #30 on: January 09, 2010, 12:27:02 AM »
Znači, čovek je stvarno čudna sprava! Naročito podvrsta Homo Modelarikus Blesavikus Ludikum. Zašto? Pa zato što nikako da mu ugodiš. Juče i danas sam se vrteo k’o šugav!?! Nigde nikoga! Ni od korova! Gde mi je društvo?! Znam da ih moje prethodno pisanije nije kosnulo, jer znaju oni mene. Kako god, radio sam usamljen k’o tvor. I nisam uradio ništa više nego sa društvom, ali je zato bilo mnogo dosadnije.
Kako sam i planirao, juče sam napravio nosače servoa. Pošto sam prethodnog dana pripremio ploču debljine 4,5mm, testerica u šake i evo ih.





BlueBird BMS-555DMG Slim Wing Digital Servoi naležu u njih ko dupe na nošu, jer su baš za njih i pravljeni. Desno je nosaš iz kompleta, koji je dimenzioniran za Hitec-ove HS-5125.



Prvo sam montirao onaj u vertikalnom repu, a koji služi za upravljanje horizontalcem.



Da bih taj posao priveo kraju, bilo je neophodno da napravim polugu koja sa jedne strane ima navoj M3, a sa druge M2. To je zbog toga što je plastični deo kugličnog zgloba, koji ide na zadnji bajonet horizontalca, prilično velik i predviđen je za M3.



A metalna viljuška koja ide na ruku servoa je za M2.
I tu, za malo da propadne ceo projekat! Nemam nareznicu za M2! Najmanja koju imam je M2,5! Dobro reko’, idem da kupim par komada. ’Oćeš! Malo sutra! Danas sam otabanao tražeći po čitavom gradu nareznicu M2. Četiri debela sata. Gde sve nisam bio. Kako pitam – tako počnu da se smeulje. Dobro, negde se nisu smeuljili – iskidali su se od smeha! Pre bih našao kriptonit! Da ne biliviš!
I tu se ja setim mog druga, koji je inače poznat kao pasirani ljubimac jedrilica. Okrenem u očajanju telefon, reko: …Slušaj Gile pobratime, tak’a i tak’a stvar, pomagaj ili ode mas’ u propas’! Gile ko Gile, ’oće da pomogne pa to ti je. Veli:…ama nema problema, samo da znaš, da je za nešto drugo ne bih ti dao, ali za jedrilicu – nek ti je alal!
Eto šta su ti drugari modelari!
Čim sam se dokopao nareznice, oma sam nastavio započeto.









Kada se servo zašrafi u nosač, apsolutno je nepomičan.





A još kada se sve lepo zatvori poklopcem…



Navuku horizontalci na karbonske bajonete - evo lepote.





Normalno, odmah sam, zbog probe, priključio servo horizontalca na prijemnik. I? Miracle, miracle…!!! Radi k’o sat! Glatko i bez trunke lufta. Taman kako i treba.


Ćeraćemo se još…
« Last Edit: January 09, 2010, 12:37:54 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #31 on: January 09, 2010, 01:11:07 AM »
E, baš uživam čitajući ovo tvoje pisanije... Ne znam jel' mi lepše kako pišeš ili kako praviš jedrilicu...

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #32 on: January 09, 2010, 09:44:59 AM »
Ma Mirce kada jos vidis uzivo kako on sve to radi, ma milina za gledanje. Meraci je sa svakog kraja pe nego li je uzme u ruku, ko' macor koji je dohvatio vrapca ...

Ajde de Lazo, nemoj biti tuzan, doci cemo ti mi opet :),


poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #33 on: January 09, 2010, 09:58:18 AM »
Nema tu tuge (nene), smaram se (spava). A i nemam sa kim da pravim  (pijemo) pauze. Samo arbeit arbeit (work) ...
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #34 on: January 09, 2010, 12:57:31 PM »
Arbeit macht frei...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #35 on: January 09, 2010, 01:01:04 PM »
Jao bre, pa sada sam uvideo strasnu gresku u vezi servoa, pa oni mogu samo u PLAVE jedrlice, lepo na njima pise BLUE BIRD  lol!

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #36 on: January 09, 2010, 02:38:22 PM »
 (--<<--)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #37 on: January 09, 2010, 11:45:52 PM »
Svakoga dana u svakom pogledu…
Danas su na redu bile kočnice. Prilično važni uređaji kod ovakvih tica velikih finesa i prodornosti. Jeste da ima i drugih metoda da se ukrote, kao recimo butterfly, ali visokosposobnim jedrilicama nikada dosta mogućnosti da se brzina drži pod kontrolom. Recimo pri obrušavanju, ili prisilnom sletanju sa veće visine iz bilo kog razloga, ili zbog skučenog prostora za sletanje… Veoma je gadan osećaj kada se kraj piste neumitno približava, a brzina nikako da „iscuri“. U svakom slučaju, veoma zgodna sprava. Zato sam rado žrtvovao dodatni trošak za ugradnju kočnica i još dva pripadajuća servoa.
Kako sam prethodno već istesterisao sve nosače servoa, preostalo je samo da ih ulepim na svom mestu:



Nije zgoreg da napomenem da nosače lepim gustim cijanom. Pri tome koristim sledeću metodu: na kontaktnoj strani nosača nanesem debeo sloj cijana, a mesto gde će da se lepi isprskam aktivatorom. Kada se spusti i pritisne nosač na svoje mesto, dolazi do trenutne reakcije koja stvara „lem“ prilično velike tvrdoće. Veza je toliko jaka, da se lepljeni delovi ne mogu razlepiti bez uništenja. Testirao sam to na komadima kompozita i špera. Treba voditi računa da se dobro „gađa“, jer neće biti vremena za pomeranje i ispravke. Gde si spustio – tu će da ostane.
Posle toga je montaža servoa čista zabava. Tri šrafa i gotovo. Za pogon kočnica sam upotrebio servoe koji su mehanički identični sa ostalim krilnim servoima, samo što nisu digitalni. Kod upotrebe kočnica nije potrebna neka velika preciznost, a i uštedeo sam neki evrić jer su jeftiniji.



Povezivanje ruke servoa sa komandom kočnice je mačji kašalj, zahvaljujući nareznici koju sam dobio od Gileta:



Na prethodnoj slici se vidi razlog zbog koga ću ipak servoe flapsova da montiram na one debele poklopce. Naime, kroz prostor za servo flapsa prolazi poluga za upravljanje kočnicom. Da bi flapsovi mogli da imaju velike otklone, neophodno je da ruka servoa bude dovoljno dugačka i da ima pun hod, pa je montaža servoa na poklopcu jedini izbor.
Površina koja nije pokrivena karbonom se iseca da bi tu prošla poluga za pogon flapsa.
Elem, servoi su montirani i povezani sa upravljačkim polugama kočnica, podešeni su hodovi servoa, pa red je i da se sve isproba:











Šta reći? Radi ko podmazano. A dali je neko slučajno sumnjao?!

Ćeraćemo se još…
« Last Edit: January 10, 2010, 12:14:13 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #38 on: January 10, 2010, 04:02:23 PM »
Molio bih da u ovom postu nikako ali bas nikako ne koristite moje ime  (xXx) sto reko Cupko da mi se ne uvrede moji lepi avioncici  (<--) . Razumem ja ove radno sposobne penzionere njihova ljubav prema jedrilicam ce se na kraju zavrsti onim sto se vozi po vodi  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #39 on: January 10, 2010, 05:35:06 PM »
Pa znaš Gile, ja kada kažem (ili napišem) Gile, ne mislim na nekog apstraktnog Gileta, odnosno nekog-si-tamo Gileta. Kada ja kažem (ili napišem) Gile, to se odnosi na mog druga Gileta, prijatelja Gileta, koji je kao takav, odnosno kao Gile, moj brat po oružju (upravo je na TV-u ta jako dobra serija), iliti brat po hobiju. Dakle, Gile za mene nije samo Ime. U stvari, to i jeste nadimak koji je nastao kao modifikovani deminutiv od Dragiša. E sad, etimološki posmatrano, direktni deminutiv od Dragiša bi bio Giša, ali se tu pojavljuje š koje narušava mekoću deminutiva, pa je inverznom palatalizacijom (ili tako nečim) transformisano u l. Kako bi Gila  :hehe, moraš priznati, podosta glupo zvučalo, autor nadimka je (ko god da je) pametno i logično zamenio a sa e, i, eto ga - Gile.
Kada bi probao da u nizu više puta izgovoriš: DragišaDragiša –  DragišaDragiša –  DragišaDragiša… nekako ne ide. Zapinje. Nema ritma. Nekao u sinkopama!
A aj probaj: Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile –  Gile… Ide tečno i bez zapinjanja!

O onome o penzionerima i jedrilicama neću ni da trošim reči, jer tačno znaš šta bih ti rekao. Ali si mi dao ideju da pokrenem jedan Topic "Šta sve i zašto volim u RC modelarstvu". Još razmišljam o naslovu, ali tako nekako bi mogao biti.

P.S.
Nešto se mislim, koliko puta sam ti sada pomenuo ime, bolje je da neko vreme ne prolazim ulicom Marije Bursać!  4e
« Last Edit: January 10, 2010, 05:40:40 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #40 on: January 10, 2010, 06:03:59 PM »
Ovaj tvoj osecaj grize savesti
Quote
Nešto se mislim, koliko puta sam ti sada pomenuo ime, bolje je da neko vreme ne prolazim ulicom Marije Bursać!
uliva nadu u produzenje naseg drugarstva  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #41 on: January 10, 2010, 06:35:07 PM »
To je za mene konstanta ;namig
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #42 on: January 10, 2010, 07:25:18 PM »
Danas sam imao da pozavršavam neke državničke poslove, tako da sam uspeo samo da ovlaš „napadnem“ flapsove, odnosno komande flapsova. Već sam ranije pominjao da postoji tu izvesna dilema kako da se to uradi najbolje. Dilema je razrešena posle montaže kočnica, kada su mi se potvrdile sumnje da će „normalna“ montaža servoa flapsova biti nemoguća zbog elemenata mehanizacije kočnica koji prolaze kroz prostore u kojima treba da se nalaze servoi flapsova.



Znači, preostala je varijanta montaže na poklopcima, kako i jeste po planu.
E, ali ima tu jedna začkoljica (u modelarstvu UVEK ima začkoljica, zato ga i volim). Kada bih zalepio nosače servoa na poklopce, smetali bi komandama kočnica. Nema druge nego da zalepim servoe direktno na poklopce. E  ’oćeš!? Plastika od koje su kućišta servoa – neće da se lepi meni poznatim i dostupnim lepkovima! A podosta njih su mi poznati i dostupni. Aj sad da te vidim sokole!?  mmmm
Rešenje sam smislio (normalno – genijalno), ali neću sada da pišem o tome dok do kraja ne završim taj posao. Danas mi se naprosto ne zamešava smola i secka tkanina. Sutra ću to.
Danas sam samo pripremio „teren“, koliko da ne prođe dan bez ičega. Elem, na gornjaci centroplana, na mestu gde treba da izađe komandna poluga flapsa, treba prorezati ljusku krila na obeleženom mestu. Takođe, treba zalepiti na njihova mesta polugice flapsova.
Ovako je to izgledalo pre „napada“:



Vidi se i ležište gde treba da se ulepi polugica flapsa.
A ovako izgleda posle „napada“:





Preko tog otvora će biti zalepljen ovaj aerodinamički oklopčić:



Toliko za danas. Iscrpiše me oni državnički poslovi, ali...

Ćeraćemo se još
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #43 on: January 13, 2010, 07:04:51 PM »
Danas mi nešto ruke drhte, pa radim sporije, da ne bih nehotice nešto zas…, ovaj, zabrljao. A i kako mi ne bi drhtale, kada sam juče imao jednu teeešku operaciju na otvorenom novčaniku. Registrovao sam auto. A kako je auto stariji – registracija je sve skuplja!?! Neverovatno!!!
E, jeste neverovatno, ali moram pa to ti je. Ko zna, možda mi opet iznenada dune pa zapucam za Češku. Ne se znae – zare igra. A bez registrovane Lajke ne mogu ni do ulice Merije Bursać (tu je onaj moj drug na slovo Gile), a kamo li do Češke.
E, takvim drhtavim rukama (nemoj da bih čuo neke asocijacije na temu drhtave ruke – penzioneri) sam danas nastavio da ulivam život u ovu moju češku lepoticu. Kad sam to pomenuo, dali vam je nekad, kada uključite model pa on promrda, projurila munja kroz glavu – sunce ti žarko, pa ovo je k’o živo!?!
Elem, prvo sam prilepio servoe flapsova za pripadajuće poklopce. Da bih to uradio, prvo sam morao da uklonim sve što smeta. Smetaju bočne šapice,



fikete i – gotovo, nema šapica.
Rekoh već da je material od koga su izrađena kućišta servoa negostoljubiv za meni poznate lepkove, pa sam primenio jedno modelarsko lukavstvo. Servoe sam umotao u dva sloja 100-gramske staklene tkanine, a sve to obmotao kevlarskim koncem. Naravno, podrazumeva se da je sve lepo natopljeno epoksidnom smolom.
E, te “paketiće” sam onda nalepio na dotične poklopce.



Da servo-kablići ne bi zapinjali o komande kočnica, podvezao sam ih plastičnom vezicom za treću šapicu servoa (zato nisam i njih odsekao).



Ovako to izgleda kada se montira i poluga za pokretanje flapsa (neću pominjati od koga sam dobio nareznicu M2):







Ako ovo ne bude dovoljno za kočenje, onda jedino preostaje da joj ugradim sidro:



Svaki detalj koji doprinosi boljoj aerodinamici, vredan je truda kada su jedrilice u pitanju:





Mogao bi neko da pita kako bi se ovako ulepljeni servoi servisirali. Pa kao prvo, na kraj pameti mi ne bi palo da na ovakvoj ptici postavljam popravljane srvoe. Zamena novim jedino dolazi u obzir, a to već ne bi bio veči problem. Jednostavno bi se kompozitni omotač razrezao po gornjim ivicama, servo zamenio novim, a razrezane ivice ponovo zalepljene. Jeste jednostavno, ali se naj iskrenije nadam da se tako nešto nikada neće dogoditi.

Oni koji znaju tehnologiju lepljenja kompozita, neka preskoče naredni pasus.

Primetio sam da mnogi ne znaju, a trebali bi. Naime, nije baš lako zalepiti kompozit na kompozit. Epoksidna smola, kada se “stegne”, odnosno - polimerizira, na površini stvara jedan tanak sloj koji je odbojan za novi sloj sveže smole. Nešto slišno kao sa problemom varenja aluminijuma. Problem se usložnjava time, što pri nanošenju svežeg sloja smole (radi lepljenja i sl.) sve izgleda savršeno. Lepi se zaebalo vek. A u stvari – jadac! Takav spoj je VEOMA opasan, i po marfijevim zakonima popusti u najgorem mogućem sklopu okolnosti.
Zato, pre lepljenja, dodirnu površinu “stegnutog” kompozita treba DOBRO obraditi GRUBLJOM šmirglom. Nije loše nakon toga tu ošmirglanu površinu prebrisati ČISTIM acetonom, pa nakon sušenja, premazati epoksidnom smolom i zalepiti. Na taj način, prvo skinemo “odbojni” sloj sa površine kompozita, i drugo, na površini se stvore duboke brazde i ogrebotine u koje uđe sveža smola, pa je takav spoj koliko hemijski, toliko i mehanički .
Pošto “stezanje” epoksidne smole zahteva prilično vremena, ceo ovaj tekst malko kasni. A i još sam grogi od one operacije. Zamislite samo, nit narkoze nit ništa! Onako in vivo! Totalno nehumano!

Ćeraćemo se još…
« Last Edit: January 13, 2010, 07:16:49 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #44 on: January 15, 2010, 10:47:12 PM »
Sjajan rad,svaka cast Majstor Lazo.

P.S. Kad cu ja u penziju jadan ja ....