Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238992 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #105 on: October 13, 2010, 12:00:13 PM »
Ове ваге-кантаре стварно су ти hi tech :hehe
GOSPODINJSKA TEHNICA  lol
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #106 on: October 13, 2010, 09:37:46 PM »
Zajo, jesi li video, zadnji "urlik" tehnologije...  ;namig

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #107 on: October 14, 2010, 10:44:25 PM »
ima li sta novo?????????????????????????????????????????????????????????????

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #108 on: October 14, 2010, 11:38:26 PM »
Posle merenja delova na "ultra high tech" vagi, u Kombinatu se prešlo na špric-gitovanje svih delova sem trupa.
Na trupu je sa gornje strane "navučen" drugi sloj smole i sve se lepo suši pored pećke, koja je, čini mi se, vršnjakinja onog malopre pomenutog kantara...



Svi ostali delovi su, kako rekoh, špric gitovani i na njima su se tek tada pojavila sitna mesta koja su se trebala doraditi sa gitom.



Sve rupice, brazdice i stale neravnine bile su sitne, tako da uopšte nisam koristio dvokomponentni git, već sam za njihovo popunjavanje koristio akrilni git.



Kad se akrilni git osušio, pristupio sam šmirglanju, koje je izvedeno sa šmirgl papirom gradacije 240, zalepljenim na tankom sundjeru.
Šmirglao sam do "besvesti", neke delove još jednom-dvaput popravljao sa akrilnim gitom, ali na kraju je sve ispalo mnogo dobro.







Kad se setim koliko sam dvokomponentnog gita koristio na Hellcatu, moram reći da ga na Panteru nisam uopšte upotrebljavao (sem na ivicama tip tankova).

Kad za koji dan završim trup, prelazim na panel linije, nitne i farbanje...

Juče mi je iz Amerike od Steve (Steve - vlasnik Bob's Hobby Center - Orlando) stigao paket sa pneumatskim ventilom i malim pneu cilindrima za poklopce točkova.
Steve je sve odradio po dogovoru i preporučujem ga svima kojima treba modelarska roba iz USA...
http://bobshobbycenter.com/

Pneumatski ventil koji sam kupio interesantan je jer sve operacije odradi sam i nisu vam potrebna dva servoa, dva pneu cilindra i door sekvencer. Kako sve radi opisivao pre par nedelja u ovom topiku...








Ono što je interesantnije je da mi je danas stigla turbina. Kupljen je Jet Cat P 80 SE...



Uz samu turbinu, dobije se i "gomila" neophodnih stvari i opreme da bi ona radila i da bi se na njoj mogli namestiti i kontrolisati svi neophodni parametri.











Da sve oko mlaznih motora nije baš jednostavno govori i uputstvo koje ima 77 strana!!



Turbina se oseća na kerozin, pošto je fabrički paljena u Jet Cat-u da bi se proverilo da li je sve OK...

Jet Cat ima tri modela mlaznih motora u seriji P 80.
Običan P 80 je najstarija generacija ove turbine i lopatice na turbini vode poreklo od turbo punjača sa kola. Nisam siguran da se ove turrbine još prodaju kao nove...
P 80 SE (moj motor) ima na CNC-u pravljene delove, ima paljenje pomoću gasa koje, kasnije elektronika prebaci na kerozin.
P 80 SX ima kerozinsko paljenje koje ima i prednosti i mana. Kod kero starta nema potrebe za "gasnim" instalacijama ali, kad svećica "rikne", onda sem što platiš 100 evrića za novu, moraš i samu turbinu da šalješ u Jet Cat, jer joj ne možeš prići i sam je zameniti...

Sve u svemu, turbina koja je stigla u Kombinat, namenjena je modelima od 8-15 kilograma, ima od 35000-123000 obrtaja, i maksimalnu temperaturu na izduvu od 720 stepeni...
Jet motor je opremljen sa svim neophodnim uredjajima i senzorima kako bi se mogli pratiti svi neophodni parametri u radu i manipulaciji.
Elektronika sama gasi turbinu ili ne dozvoljava njeno startovanje u sličaju bilo kakvog znaka nepravilnog rada.







P 80 ima potrošnju od 2,9 dl kerozina pri punom gasu u minutu. Pošto je ovo mlazni motor koji je za nijansu jači nego što treba za F9F Panthera, mislim da se će se pun gas sem na poletanju retko kad koristiti u letu...

Jet Cat nudi i pito cev sa elektronikom, koja se može povezati na ECU (Electronik Control Unit) i preko koje se mogu naštelovati razni parametri. Interesantno je da tako možete namestiti maksimalnu brzinu modela koja kad se dostigne ne može da se predje, jer elektronika ne dozvoljava motoru da se više "vrti"...
U USA modeli sa jet pogonom su ograničeni na maksimalnu brzinu od 200 mph (321 km/s)...
Kod nas takvih ograničenja nema, a ovaj Panther bi se pri takvoj brzini verovatno raspao...
Naravno, sa P 80 motorom takve brzine ni ne mogu da se postignu...

Podrav

Mirče








« Last Edit: October 14, 2010, 11:41:09 PM by mirce »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #109 on: October 15, 2010, 08:05:24 AM »
Bravo bravo bravo!!!

 (res) (res) (res)

Jedva cekam da zagrmi i na nasem nebu!!!

A da grmi grmi jos sam pod utiscima iz Kapfemberga.

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #110 on: October 15, 2010, 08:56:25 AM »
Da se i ja pridruzim istim zeljama. Ja sam sebi zacrtao jednog jeta kad tad!

poz
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #111 on: October 15, 2010, 09:39:47 AM »
Mnogo bre lepo Mirce, uf i turbinica, stvarno do jaja!
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #112 on: October 15, 2010, 10:37:33 AM »
 (pijanoo) au mnogo dobro, ko će dočekati proleće, srećno  (work)
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #113 on: October 15, 2010, 12:45:18 PM »
eeeeee, pa to te pitam. neka je sa srecom i tebi i komsija djoki.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #114 on: October 15, 2010, 01:05:44 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Neka je sa srećom!

E sad, znam da rizikujem da me optužite za pristrasnost, ali - mnogo bre liči na dooobar autraner elektromotor!?  lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #115 on: October 15, 2010, 08:39:34 PM »
Hvala svima na lepim komentarima...


Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #116 on: October 16, 2010, 04:11:15 PM »
Lepo ,lepo , nema sta prava proizvodnja .
 (res) (res)

Kad ce startovanje turbine ?
« Last Edit: October 16, 2010, 04:13:42 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #117 on: October 16, 2010, 05:01:58 PM »
auh! kakva masinerija... (:sok:) strah da te dohvati...... oprezno sa tom turbinom.....svasta sam gledao na You Tube-u

srecan rad! (work)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #118 on: November 12, 2010, 02:11:21 AM »
Prošlo je skoro mesec dana od kako je u Kombinat stigla turbina ali, neposredno posle nje došao mi je i novi Hellcat, pa se u pogonima počelo intenzivnije raditi na njemu.
U zadnjih desetak dana projekat Hellcat-a je malo odložen na stranu i izrada Panthera je opet u prvom planu. Doduše radilo se i na Hellcatu, ali o tome neki drugi put...

Rad na Pantheru je stao posle šmirglanja i gitovanja trupa, jer da bi se nastavilo morao sam da imam sve one "drangulije" koje treba da se ugrade u trup.

Kako sam već pisao, od Steve iz Bobs Hobby Center-a stigao je pneumatski cilindar i dva mala pneu ventila.
Od mog kooperanta iz Šabca, Belog, dobio sam celu paletu aluminijumskih limova.
Sa ovim delovima i onim koji su došli uz turbinu, imao sam sve neophodno da se "bacim" na pravljenje poklopaca trapova i dalju izradu trupa...

Poklopce sam isekao od alu lima i na njih sam epoxy lepkom zalepio najveće Robartove šarke sa osovinicom.
Još ranije sam ulepio čamovu letvicu u trup (zbog čvrstiće) i u nju sam uvrnuo šarkice.
Kasnije ću šarkice sa poklopcem još dodatno povezati sa malim nitnama...







Problem se javio kod postavljanja pneumatskih cilindara. Kupljeni su cilindri od 38 mm hoda (jedan i po inch) i pokazali su se malo veliki tako da sam imao problema kako da ih smestim u trup.
Bolje bi bilo da cilindri stoje paralelno sa rebrima trupa ali, pored točka, ni napred, ni nazad, nema dovoljno mesta da se smeste.
Kombinovao sam sve moguće varijante da bi na kraju ovakva postavka bila jedino moguće rešenje.



Da sve ne ide glatko, pobrinula su se i vratanca koja se otvaraju sa točkom.
Položaj tačke oko koje se rotira trap i tačke rotacije poklopca nisu isti i morao sam da smislim način da se poklopci otvaraju zajedno sa trapom. Rešenje je slično onom na Hellcatu, trap prilikom otvaranja, gura poklopac a, prilikom zatvaranja opruga ga vraća u zatvoreni položaj.
Da bi sve radilo kako treba, na samim poklopcima sam morao od lima napraviti jedan trouglasti deo po kome klizi "ispupčenje" zalepljeno na "nozi" od trapa.
Prilikom otvaranja klizni deo sa trapa sve više udaljava poklopac od samog trapa i obrnuto...



Trenutno sve ovo lepo "funkcionaniše" a, kako će biti kad se sistem priključi na pneumatiku videćemo...

Pošto sam razrešio trapove i poklopce, prešao sam na trup...

Jet motor ima mnogo neophodnih delova koji se moraju ugraditi jer, bez njih nemere...
Tu su i dva sistema goriva, gasni, kojim se motor startuje i kerozinski, koji preuzima "stvar u svoje ruke" kad gas pokrene turbinu.

U trupu je i dosta elektronike, ECU (Electonic Control Unit) - "mozak" celog sistema, elektronski ventili kojima se zatvaraju vodovi goriva i gasa kad se tankuju sistemi, onda, elektronika preko koje očitavaju parametri rada motora...



Kad se svemu ovome doda i već "standardna" elektronika - servoi, prijemnik, prekidači, pa rezervoari sa svojim crevima pa, pneumatika tek tada se vidi koliko svega treba "spakovati" u trup modela.
U Kombinatu težimo da sve to i na nešto liči, tako da se sigurno nedelju dana potrošilo na "mozganje" gde šta i kako da se "turi", da ništa ničemu ne smeta, sa dve bude funkcionalno, lako za manipulaciju, lako za sastavljanje i rastavljanje...

Sve u svemu, operaciju "pakovanja" počeo sam sa servoom koji će pokretati prednju (nosnu) nogu.
Na forumima sam video da ljudi koriste jak, metal gear servo, kako bi imao snage da model drži "u pravcu" prilikom poletanja i sletanja.
Pošto imam "gomilu" Hitec-a 645 servoa, jedan sam iskoristio za ovu namenu.
Od dve čamove letvice sm napravio nosač i servo postavio iza same nosne noge. Trenutno još nisam postavio sajle koje će povezivati servo i nogu, zbog rada na modelu, ali, servo je na svom mestu...

Iznad tod servoa postavljen je servo (Graupner 507) koji će otvarati i zatvarati poklopce koji pokrivaju "rupu" na trupu od prednjeg trapa. Ovo je ostalo da se napravi ali, u glavi, imam sliku kako ću to da rešim...



Sledeće na red je došlo postavljanje pneumatskog cilindra i servoa koji će ga pokretati. Za ovaj sistem takodje sam iskoristio Graupne 507 standardni servo.


 
Prednja desna strana trupa bila je idealna da se sve ovo postavi. Napravio sam nosače od 3 mm topolovog špera i na prednji ugradio servo, a na onaj iza cilindar. Nosač cilindra je namerno malo uži, jer nema potrebe da bude glomazan i težak...

U sam prednji deo trupa koji izgleda kao kutija i prostire se skroz do početka modela, predvidjeno je da se postave baterije.



Baterija ima tri, dve za servoe i prijemnik i jedna, litijumska, za elektroniku turbine.
Baterije za servoe su NiMh - Enelop od 2100 mAh i njih sam smislio tako da stavim da se ne vade napolje, ali LiPo se mora vaditi prilikom punjenja.
Da bi se sve ovo moglo izvesti napravljen je nosač za baterije, opet od 3mm topolovog špera, malo olakšanog sa rupama (više je to "estetski ugodjaj" nego što se skinulo težine) na koji će se baterije prijemnika i servoa fiksirati a, za LiPo bateriju je napravljeno mesto u koje će se baterija postavljati i vaditi za punjenje.






 
Cela ova konstrukcija će se, kad se "ugura" na mesto gde treba da stoji pričvrstiti sa zavrtnjem da se ne pomera napred - nazad...

U prednjem delu trupa, iznad nosne noge i servoa i pneumatskog cilindra, napravljen je nosač (opet topolov šper 3mm) na kojem su pneumatska boca, ECU i Jet Cat-ova pumpa za gorivo.





Boca se nalazi sa desne strane trupa i za nosač će biti prčvršćena sa čičak trakom.
Sa leve strane, na prednjem delu nosača, nalazi se ECU. I ECU će takodje, na svom mestu držati čičak traka.
Ovde sam morao da vodim računa da izmedju boce i ECU-a ima mesta da se može izvaditi LiPo baterija. Takodje sam morao da mislim i kako da postavim ECU da bi mi bilo "zgodno" da vadim kabel za LiPo bateriju kad se puni...

Iza ECU-a smeštena je pumpa za gorivo. Pumpa nije baš laka (recimo u odnosu na prijemnik) pa, je svoje mesto našla bliže prednjem delu trupa.

Rezervoari za gorivo su postavljeni što su mogli bliže težištu modela.
Za tankove sam iskoristio litarsku ambalažu od alkohola kupljenog u apoteci.
Opcije je bila i da postavim dve limene kantice (lepše se uklapaju u trupu), ali sam od toga odustao jer ne mogu videti koliko će goriva ostajati posle svakog leta.
Nezgodna stvar sa plastičnim rezervoarima je što su okrugli, pa, je moralo da se pristupi izradi nosača, prvo za donji, a potom i za gornji tank.
Ne moram spominjati da je i ovde sve trebalo biti "modularno" tj. da se lako rasklapa i sklapa u slučaju servisa, a opet, kad se sve fiksira da bude čvsto...
Rešenje vidite na slikama...





Na dnu trupa napravljeno je ležište za donji tank.
Gornji tank ima, takodje, svoje ležište koje se može skloniti radi vadjenja donjeg tanka.







Sa desne strane trupa postavljen je gasni sistem za startovanje turbine.
Sistem se sastoji od malog tanka, brze spojke, filtera, elektronskog ventila i festo konektora koji crevo od 4 mm svodi na crevo od 3 mm pošto je takvo predvidjeno da ulazi u turbinu.







Brza spojka iznad tanka je tu da se preko nje može priključiti velika boca sa gasom i dopuniti tank. Sa ovim malim tankom, kako piše u Jet Cat uputstvu, može se tri puta startovati turbina...

Filter za gas (u ovom slučaju) i za kerozin, sa druge strane trupa, prilično je velik. U uputstvu piše da se proverava posle svakih desetak letova i da se ne fiksira, veće da se ostavi da slobodno visi kako se ne bi u njemu stvarali mehurići vazduha.



Vazduh u sisitemu za gorivo je "smrt" za turbinu, koja se momentalno ugasi ako dodje i jedan mehurić. Zato se veoma vodi računa da se na svaki način izbegnu mehurići i kod gasa i kod kerozina...

U gasnom sisitemu sledeća stvar je elektronski ventil koji ECU otvara i zatvara prilikom startovanja jet motora.



Sa leve strane glavnih tankova nalazi se mali rezervoar (UAT -Ultimate Air Trap) koji u sebi ima "čarapu" koja sprečava pravljenje malo pre spominjanih mehurića vazduha.



U ovaj tank se sipa kerozin koji se kasnije preliva u ostale rezervoara i iz ovog tanka pumpa za gorivo "vuče" kerozin...
Najvažnija stvar je da ovaj tank uvek bude pun do vrha...
Iz njega izlaze tri tigonska creva, prvo za sipanje kerozina, drugo za preliv ka sledećem tanku i treće za sipanje goriva (koje se mora začepiti po dosipanju goriva).

Kako rekoh, tigonsko crevo ide do elektro pumpe koja gorivo dalje šalje kroz filter i elektronski ventil dalje ka turbini.



Jet Cat predlaže da se posle elektronskog ventila postavi jedan Festo mehanički ventil kojim se fizički, za svaki slučaj, ručno zatvara sisitem. Može se desiti da elektronski ventil, iz nekog razloga, ostane malo otvoren i prilikom sipanja kerozina u rezervoare, deo goriva ode i u motor. Ako se to desi, prilikom sledećeg paljenja, dolazi do plamena koji "sukne" iz zadnjeg dela modela. Sem što se motor tako "sahranjuje" (to više šteti turbini, nego sati normalne minipulacije), može i ceo model da bukne i izgori!!!

Prijemnik, prekidače i ventil za punjenje pneu boce, elektroniku za kontrolu turbine postavio sam u samom vrhu trupa.







 Napravljena je posebna "polica" za ove stvari. Na bočnim stranama trupa sam postavio nosače na koje se polica sa ovim "drangulijama" pričvršćuje.
Ovakva konfiguracija, omogućavaće mi lak pristup i kontrolu svih vitalnih funkcija na modelu...

Trenutno je sve još u fazi rada i mnoge žice i creva nisu još nameštene i provučene.
Mislim da će i kad sve bude bilo na svom mestu, trup, kad se skine kabina, izgledati uredno, bez obzira na silne stvari koje se u njemu nalaze...

Čujemo se...

Pozdrav

Mirče   


 
« Last Edit: November 12, 2010, 02:25:41 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #119 on: November 13, 2010, 12:18:32 AM »
auuuuu koliko creva i kablova ce tu biti. kao i do sada uredno, pedantno...

- a da mi mozda ipak nismo neki rodjaci?