Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 238963 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #120 on: November 13, 2010, 05:33:42 PM »
Превише сложено за мене (nene)
Него зашто монтираш хардвер прије фарбе?
И дај пали турбину (yay)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #121 on: November 14, 2010, 12:40:40 AM »
Ćao Zajo, "hardver" montiram pre farbanja iz prostog razloga da ako nešto oštetim na modelu tokom ugradnje, mogu to lako da saniram.
Kad sve bude namešteno, "hardver" se vadi i posle farbanja sve se samo zavrne na svoje mesto.

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #122 on: November 14, 2010, 10:03:19 AM »
a kako zasrafis software ???

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #123 on: November 17, 2010, 06:53:52 PM »
Zadnjih par dana sam više posvetio radu na centroplanu od Hellcat-a ali i nameštanju turbine i nekih sitnica, kako bi ubrzo krenuo sa finiširanjem Panthera...

Kad je kupljena turbina poručena je i zaštitna mrežica (FOD) namenjena baš ovom motoru. FOD se sastoji od gumenog dela i tanijumske mrežice.



Na turbinu se, od napred, jednostavno navuče a, fiksira se pomoću gumenog prstena, koji dodje od napred i ne dozvoljava FOD-u da spadne...
Na samom FOD-u nalaze se dva otvora kroz koja prolaze cevčice za gas i kerozin.



Montaža turbine u trup je vrlo jednostavna.
Na bočnim stranama trupa se ulepe dve gredice a, sama turbina se fiksira preko dve aluminijumske šelne jednostavno sa 4 vijka M-4...

Tokom rada na Pantheru držao sam se planova oko pozicioniranja usisnika i mesta gde bi trebala da dodje turbina. Doduše, usisnik ni nisam mogao da postavim drugačije, nego samo tako kako je moglo, a turbinu sam mogao da pomeram napred - nazad i da vidim gde je najbolje da stoji u trupu.
Kad sam "ubacio" turbinu u trup, ustanovio sam da može 5 - 6 cm da ide napred - nazad. Praktično, mogao sam ceo njen prednji kraj da uguram u plastični usisnik i tada bi motor bio najbliže težištu.



Problem sa ovakvom ugradnjom bi se javljao prilikom čišćenja FOD-a jer ne bih mogao da mu pridjem.
Od nazad preko turbine ide izduvna cev (nije trenutno namontirana), pa turbina može da se povuče unazad samo nekih 20 mm, što je nedovoljno da se izvadi ako se postavi u skroz prednji položaj.

Turbina može da se povuče i više u nazad ali, tada se udaljava od težišta...

Poslao sam mail u Jet Cat i pitao ih da li ima neko pravilo oko postavljanja turbine. Odgovolili su mi da nije ništa striktno ali, da bolje da ne zakomplikujem sebi oko čišćenja FOD-a, jer se on mora redovno brisati, pogotovo kad se leti sa travnatih terena (moj slučaj).
Tako sam turbinu povukao malo prema nazad i odredio joj mesto gde će da stoji...







Gledajući slike kako su neki modelari pravili ovaj model sa jet motorom, video sam da su neki išli na prilično radikalne metode.
Pošto je usisnik iz dva dela i spaja se u jedan, neki su usisnik sekli još pre spoja ta dva bočna dela. Time su dobili da je jet motor mogao skoro desetak santimetara da ode unapred i samim tim bude bliže težištu...
Za razliku od fenskih motora koje moraš "snabdevati" sa mnogo vazduha i dovoditi ga do samog fena, kod jet motora, količina i dovod vazduha nisu toliko problematični, tako da i rešenja da se usisnici skrate može da prodje u koncepciji ovog modela.
Ako mi je za utehu, čak i da sam to uradio problem oko vadjena motora imao bih zbog gornjeg dela trupa koji je tačno iznad mesta gde je turbina.
Ko zna, kad budem pravio drugog Pantera (pu, pu, daleko bilo...) možda sve ovo prepravim...

Na Panteru sam prepravio i položaj UAT tanka. Najpravilniji položaj za ovaj tank je da stoji pod uglom od 45 stepeni i da tigonska creva koja dolaze u njega budu najviši deo rezervoara. Time se, pri svakom punjenju, ne ostavlja prostor vazduhu da ostane u ovom malom rezervoaru.
Neki modelari postavljaju ovaj tank i uspravno ali, tada ima mogućnosti da se vazduh zadrži u tanku...


Nekad...


...sada...



Sve u svemu, nije me mrzelo i prepravio sam položaj UAT-a i sad stoji baš kako treba.
Ne bih želeo da zbog nekog, čak i ovako malog propusta, dovedem rad jet motora u pitanje, jer ni mehurić vazduha ne sme da se nadje u turbini pošto jet motor odmah stane...

Napravio sam i poklopac za prednju nogu.



Servo je postavljen još ranije a, sad sam od lima 0,3 mm oblikovao sam poklopac. Fiksiran je sa dve šarke, a polugica sa dva ball linka ga otvara i zatvara.











Pošto je poklopac uzan i dugačak, a mehanizam za njegovo otvaranje i zatvaranje se nalazi sa zadnje strane, u zatvorenom položaju lim bi, kad bih ga povukao prstom od napred, lako mogao de se odvaji od trupa.
Razmišljao sam da bi opstrujavanje vazduha prilikom leta možda odvajalo poklopac od trupa.
 
Ovaj problem sam vrlo jednostavno rešio, ulepivši na sredini vrata sa unutrašnje strane jedan mali magnet, a na bočnom delu otvora lim u obliko ćiriličnog slova G. Sad, kad se vratanca zatvaraju, kad dodju do kraja, magnet se "zalepi" za lim i ceo poklopac vrlo čvrsto stoji. Magnet je dovoljno snažan da drži poklopac a, sa druge strane, da ne pravi veliki otpor kad vratanca treba da se otvore...

Isti princip sam primenio i kod velikih poklopaca od glavnog trapa...





Sad sve mnogo priljubljenije i jače stoji...

Na Panther-u imam da napravim još par malih detalja i verovatno za dan dva krećem sa panel linijama i nitnama...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #124 on: November 17, 2010, 10:38:07 PM »
High Tech Mirce, nema sta  (res)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #125 on: November 18, 2010, 10:18:51 AM »
Колко сервоје укупно?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #126 on: November 18, 2010, 10:21:03 AM »
 (res) (res) (res) (work)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #127 on: November 18, 2010, 12:50:51 PM »
Zajo, ukupno ima, ček' da sračunam, 2 za elerone, 2 za flapsove, 1 za vertikalac, 1 za horizontalac, 1 za vrata prednjeg točka i 1 za prednji točak... Sve zajedno 7 komada...
Uf, skoro zaboravih, 1 za pneumatski ventil, znači 8 kom...

Pozdrav

Mirče

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #128 on: November 18, 2010, 01:06:31 PM »
ipak je to ukupno 9 komada  ???

 ()-()  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #129 on: November 18, 2010, 02:30:09 PM »
Da, 9 komada... Ja k'o kelner, 3 pišem, 2 pamtim... ;namig

 
« Last Edit: November 18, 2010, 02:43:16 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #130 on: November 20, 2010, 02:22:27 AM »
Šta fali na ovoj slici?



Pa, kao što se vidi Panther je promenio lokaciju u Kombinatu i iz radionice "otputovao" u prostoriju za pripremu za farbanje...







Konačno sam dočekao deo izrade modela koji najviše volim, a to je priprema za farbanje, paneli, nitne, poklopci i naravnao, samo farbanje...




"Preseljenje" je trebalo da bude još pre dva dana, ali, kada sam finalno sklapao model, proveravajući da li je sve "pod konac", nije mi se svideo način na koji sam rešio fiksiranje šarki od flapsova.

Ziroli je napravio sistem sa cevčicama u kojima su Robartove najveće "tipla" šarke ali, ja sam "bio pametan" i smislio da ovaj deo napravim kao na Top Flite-ovom Thunderboltu gde su šarke izmaknute.
Ovakvim postavljanjem šarkica dobije se prostrujavanje flapsova, kojima se u spuštenom položaju povećava stabilnost modela...






No, stalno mi se "kroz glavu" motala misao da sam mogao šarke da postavim u neku karbonsku ili aluminijumsku cevčicu, čime bi ih dodatno ukrutio.
Ovako, kad pola šarke viri, nisam bio siguran da će sve to da "fercera" na brzinama koje jet model razvija...

Tako, ne bilo mi teško, sve sam odradio ponovo...

Prvo sam Proxonom odsekao šarkice koje su već bile ulepljene u krilo.
Potom sam pripremio karbonske cevčice u koje su "pasent" ulazile šarkice...
Na kraju su na krilu napravljeni žljebovi u koje sam postavio karbonske cevčice.



Da bi sve radilo kako treba, osa rotacije je povučena oko 15 mm u flaps.
Prvo sam završio sve na krilima, cevčice su ulepljene epoxy lepkom a, vodio sam računa da budu dobro poravnate po svim osama...
Dok je lepak "još radio" višak, sa gornje strane, sam skinuo malom špahlicom i time sebi olakšao, da posle ne moram "da se patim" šrirglajući "brdašce" od tvrvog epoxy-a...



Na kraju je malo radio git i posle dva dana sve je bilo ugradjeno i na krilima i na flapsovima.



Na flapsu je sve to ponovljeno, jedino su karbonske cevčice pozicionirane dublje u flapsu.
Najvažnije stvar je bila da flaps lepo poravnam spram krila. Cevčice u flapsu su lepljene sve tri od jednom i tu se nije smelo pogrešiti, jer kad se lepak osuši, više nema popravke...
I tu je na kraju "radio" git, pa je sad sve opet idealno ravno i glatko... 







Sada sam miran i siguran da je ovo mnogo bolje rešeno i da se na ovom spoju ne može desiti ništa ne predvidjeno...
Da je "operacija" uspela videlo se kad sam postavio krila, a flapsovi su bili savršeno poravnati i zazor sa obe strane (i prema trupu i prema eleronu) su bili apsolutno isti...






 

Nabavio sam šemu panel linija i sutra krećem sa njihovim postavljanjem.



Ali, dilema mi se javila oko farbanja modela. Sve vreme sam imao "viziju" sivog modela sa žuto crvenim krilima, no gledajuću sličnu "šaru" sa plavim trupom malo se dvoumim kojem "carstvu da se opredelim"...
Evo obe kolor šeme pa, mi pomozite, koja vam je bolja?


Srednji crtež...


...skroz donji crtež...

Na plavom trupu mi se svidja crveni pokretni deo vertikalca, a bele oznake više dodju do izražaja...
Sivi trup ji je neobičan i sa žuto - crvenim detaljima efektno izgleda...
Bele oznake se malo "utope" u sivo i ceo rep je isti - žut...

Prihvatam i neki treći predlog, ako ga ima i ako mi se svidi...

Sve u svemu, sutra počinjem sa linijicama i špric gitom...
Pre "te operacije" ću izmeriti model u sadašnjoj fazi i na kraju posle farbanja. Time ćemo svi konačno imati tačan podatak koliko ovako finiširanje "nabaci" težine...

Pozdrav

Mirče







« Last Edit: November 20, 2010, 02:26:38 AM by mirce »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #131 on: November 20, 2010, 09:01:39 AM »
Meni lično se mnogo sviđa plavo-žuta kombinacija sa bijelim slovima, ali to sam samo ja..

 (res)  (pijemo)  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #132 on: November 20, 2010, 04:19:39 PM »
I - narandzasti
II - narandzasti
III - plavo zuto crveni

Offline Dr_Beat

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #133 on: November 20, 2010, 05:32:54 PM »
 I Takodje bih rekao narandzasti
II Siva kombinacija ako ne narandzasta :)


Samo da dodam , svaka cast na poduhvatu :)
Hi ya stinky ! Long time no smell ! :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #134 on: November 23, 2010, 09:22:19 PM »
Kombinat je radio i preko vikenda...

Trebalo je dva - tri dana da se na Pantheru sve lepo razmeri i postave panel linije.
U ovoj fazi rada više nema iznenadjenja, jer sam sa dosadašnjim projektima prošao "sve škole" i "dečije bolesti"...

Pošto je ovo relativno mali model (raspona 183 cm) pravljene su i postavljane trakice od 1,2 mm širine. Iako su veoma uzane, interesantno je napomenuti da se veoma dobro drže kad se zalepe.
Za linije sam koristio Oracal 641 foliju. To je najobičnija samolepljiva folija i verovatno ima da se kupi u svakoj malo bolje snabdevenoj knjižari. Sa takvom folijom firmopisci, u najvećem broji slučajeva, prave sve natpise koje možete da vidite po izlozima, vozilima, tablama...

Na cutter-u sam isekao trakice i jednu po jednu ih lepio na modelu...



Nažalost, nisam imao baš najbolje crteže kako su panel linije išle na pravom F9F Panther, šta više par crteža koje sam nabavio čak su se medjusobno i razlikovali, tako da linije možda nisu baš 100% scale ali, mislim da su sve tu...
Koristio sam i slike RC modela koje sam našao na internetu, gledajući kako su modelari širom sveta, postavljali panel linije...



Pošto sam prilepio sve linije, prešao sam na špric git. No, pre toga "palo" je merenje. Evo podataka:
- trup 2650 gr (u trupu su ostali neki servoi...)
- levo krilo - 560 gr
- desno krilo - 560 gr
- ostalo - 730 gr

Ovo ostalo su svi sitni delovi, eleroni, flapsovi pokretni delovi repnih površina, poklopci od trapova, poklopac kabine, poklopac motora...

Sve u svemu model je za sada "okruglo" 4,5 kile u gram...

Trebalo mi je dva dana da špricgitujem sve delove. prvo sam sve napravio na sitnim delovima a, potom sam prešao na krila i na kraju trup.

Na aluminijumske poklopce trapova sam nitne pravio od kružića samolepljive tapete prečnika 1,8 mm!!!





Na ove delove svakako ne mogu da "udaram" nitne lemilicom, tako da su ovi mali krugovi zgodni da simuliraju nitne. Prečnik je odredjen spram alata kojim ću utiskivati nitne na ostalim delovima Panthera, čiji je vrh 1,8 mm...

Za špricgitovanje sam koristio Bodijev 360 špric git u spreju.



Za kompletan posao sam potrošio bez malo 4 spreja.
Nisam štedeo iz prostog razloga jer sam hteo da sloj bude debeo da bi nitne lepo ispale. Na predhodnim modelima sam posle ove faze deo površine šmirglao ali, tu i tamo mi se dešavalo da ako mnogo skinem špric git nemam "mesa" da utisnem nitnu pa, bude ružna.
Špri git nije isto nanošen po celoj površini modela.
Prvo sam sve delove kompletno špricgitovao a, potom sam još dva tri sloja dodavao oko linija. Lepeza mlaza koju baca sprej je priličnoi špiroka, tako da bude nanos i šire od linije ali, nisam prskao gde nema panel linija.
Sa donje strane ima manje špric gita nego sa gornje, jer se ipak gornji deo modela više vidi i nisam hteo od dole da nepotrebno nanosim slojeve. Svakako ima dosta za nitne ali, sloj špric gita od gore je malo deblji...





Pre pisanja ovog teksta ponovo sam premerio delove.
Krila su se "ugojila" za 120 gr po krilu, a i sitni delovi su ukupno teži za isto toliko.
Trup nisam izmerio jer sam ga iznutra kompletno zaštitio sa papirom i krep trakom i ne pada mi napamet da sve to vadim samo radi merenja. Trebao mi je skor jedan sat da sve ovo zaštitim, pa će te ostati uskraćeni za ovaj podatak...
Verovatno je i trup dobio oko 150 gr tako da se težina, za sada popela, za oko pola kilograma.

Panther bi, po onome što sam čitao na RC Universu, trebao da bude oko 10 kila, bez goriva...
Kako linije izgledaju možete videti na slikama... Prezadovoljan sam...









Za neke slike sam koristio Macro mod na aparatu i ne zaboravite, linije su 1,2 mm široke!!!

Od večeras krećem sa nitnama, potom blago šmirglanje, onda dodajem detalje i na kraju se sve seli u Golubovu komoru za farbanje gde će da padne zadnji "glanc"...
Nadam se da će sve biti gotovo u narednih desetak dana...

Pozdrav

Mirče