RC MODELI AVIONA - SUS > JET MODELI

Ziroli - F9F Panther

<< < (2/96) > >>

chupko:
Mirče čestitam na new aeroplane.Jedva čekam slike.Zao mi sto niste otisli na Top Gun a najvise zbog onih čuvenih reportaza.Pozdrav!

misha:
mene jedan dan nema na forumu i on se uvalio u jos veci sos nego sa "monstrumom".\
srecom, ima lepo dvorist, a ide i lepo vreme, pa ce moci radi napolju.
u radionici definitivno vise nema mesta.

napred u nove modelarske pobede.

 (res)

mirce:
Pošto je "strpljenje" moje srednje ime, odmah sam se "bacio u akciju" i krenuo da modelarim. Na ruku mi je išlo i vreme koje je juče 15. 05. 2010 bilo kao da je oktobar, kiša pljušti, vetrina duva a, stepeni jedva 15...

Prvo sam sortirao koji su delovi od Panthera a, šta je od Lightninga...
Ove druge sam sklonio u kutiju do daljnjeg a,  delovi od  F9F su otišli "pravac" u radionicu.





Za delove od P-38 Lightninga trebale su mi dve kutije... Nije ni čudo, kad je 2,9 m raspona...



Kako se vidi na slici, trenutno imam sve delove da mogu napraviti kompletan model. Ubrzo ću naručiti trapove (Robart), prijemnik i ostale neophodne sitnice...



Rebra trupa...



Usisnici vazduha i "nos" trupa...



Pre početka pisanja šta sam radio, evo prvo slika kako Grumanov F9F Panther uopšte izgleda:



Ovaj avion se može naći u dosta različitih kolor šema i ono što se meni posebno svidja je činjenica da su sve poprilično "šarene"... Za sada nekako "tipujem" na ovog sivog sa žutim krilima i vetrikalcem, ali videćemo još do kraja...


Pošto mi je ovo treći kit koji ovako pravim, a u medjuvremenu sam dosta toga radio i na prepravci drugih modela, skoro sve o čemu ćete moći da pročitate tokom ovih postova, ako ste ranije pažljivo čitali šta sam i kako radio, imali ste već prilike da vidite...
Način rada, materijali, lepkovi, cake i ostalo, pokazali su se dobro i pouzdano u dosadašnjim "projektima" pa, nema razloga da bilo šta menjam ili radim drugačije i u ovom...


A sad, natrag u radionicu...
 
Na sto je postavljena daska, i deo plana koji čini rešetka na koju se postavljaju rebra trupa.





Ovo je klasičan Ziroli plan, trup počinje da se radi od  rešetke balza letvica 12x6 i 12x4 mm na koju se potom, navlače sva rebra trupa. Sve delove sam lepio sa Aerobond super (cijano) lepkom...





Stalno spominjem RC Universe ali, ne bez razloga, jer se tamo mogu naći mnoge zanimljive i poučne stvari vezane za naš hobi ili konkretno za neki projekat.
Tako i za ovog Panthera, video sam da su neki modelari, par najopterećenijih rebara na trupu (rebra 9 i 10, ona što nose retrakte i bajonete krila) ojačavali sa staklenim ili karbonskim tkanjem i smolom. Neki su uduplali ova dva rebra, dodajući još jedna od 3 mm špera...





Video sam da su neki, bajonet u krilu, koji je po planu pušten samo kroz dva rebra, produžavali da ide kroz prva tri rebra. Ovo ću sigurno i ja uraditi...

Evo i malo tehničkih podataka za Panthera:

F9F je skala model u odnosu 1 : 6,3  raspona i dužine trupa 183x183 cm.
Model je ceo napravljen od balze i špera, klasične konstrukcije, težine po planu, koji je predvidjen za fenski motor, izmedju 6,5 - 8 kilograma.
Koliko sam video na RC Universu, F9F sa jet motorom je malo teži, pa, zna da "dobaci" i do 10 kila. Naravno, ovo mnogo zavisi od finiširanja, detalja i turbine koja se koristi.

Što se tiče turbine, kako već rekoh, plan mi je da u ovaj model stavim Jet Cat 80.
Sa ovim motorm, Panther će imati više nego dovoljno snage a, pošto je turbina jedna od manjih, neće mu trebati ni mnogo goriva na poletanju (oko 2 litre) pa, će samim tim i ukupna masa modela biti relativno mala. Nadam se da, na poletanju, sve ukupno neće biti teže od jedno 12 kilograma...

Mislim da na ovom modelu neću toliko "ludovati" sa detaljima kao na Hellcatu.
Imaće, naravno, sve panel linije i nitne, biće ofarban, imaće svetla, kočnicu sa donje strane trupa (ovo nema na planu) ali, bez mnogo detaljisanja oko kabine, kuke i takvih stvari...
Ovo je relativno mali model i na njemu će se osetiti dodatna težina mnogo više nego na, recimo, Hellcat-u...

Za sada toliko, odoh da nešto radim, da ojačavam "rebarca" sa 140 gr staklenom tkanininom i smolom pa, se čujemo za koji dan...

Pozdrav






Sava:
Cestitke za odabrani avion,retkost je i veoma lep model.Znam da ces ga visokoprofesionalno odraditi i zelim Ti da se sve odvija kako si planirao.Ako mogu bilo kako da pomognem tu sam.Drago mi je da sa ostalima ispratim radjanje i poletanje ovog prelepog modela.
 :)aplauz  (res)

misha:
pa ti zuris kao da ga spremas za ovu sezonu?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version