Author Topic: Arrow H9 - problem  (Read 22963 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #15 on: September 20, 2011, 11:32:37 PM »
Dobro na osnovu slika i videa, krila i pokretne povrsine deluju da su na mestu i ok. Motor mi deluje da ima veliki ugao na dole, jel mozes da napravis par fotki nosaca motora i motora..tipa odozgo i sa strane da vidimo koliki je ugao od oka..
Da li si proverio teziste modela pre poletanja? Teziste nadji sa polu napunjenim rezervoarom..neka ti CG bude bas po propisanom upustvu.

Gumice kupi nove nemoj da prodjes kao Anakin.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #16 on: September 20, 2011, 11:37:56 PM »
Slikacu motor i nosac.Nisam proverio racunajuci da je to sve fabricki upakovano kako treba.Posle letenja sam proverio CG i arrow zabija nos za razliku od alphe.Sa gumicama nema zezanja i posle letenja dobro ih isperem i sledeci put dobijaju jos dve nove.Sledeci put ako se budem usudio da poletim. mmmm

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #17 on: September 21, 2011, 02:15:44 PM »
Pomenuo si da je teziste vise napred nego kod Alphe koju verovatno neko ima u blizini pa ste uporedjivali.Teziste treba da je identicno kao kod Alphe posto su to isti avioni (malo po uglu krila se razlikuju).Vidi na nema necega u spineru(olovo...), da ne preteze na nos zbog toga!ps.resice se ova misterija, ne brini!Pozz

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #18 on: September 21, 2011, 02:23:00 PM »
Avion pored alfe uporedjivan.Sve potpuno isto kao na alfi a on vuce napred.Nema olova u spineru.Misteriju ce morati da resi neko sa vecim iskustvom od mene.Ja nema sanse da ga poletim.Pozdrav
« Last Edit: September 21, 2011, 02:27:17 PM by alpha »

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #19 on: September 21, 2011, 02:43:53 PM »
Nema tu mnogo mozganja, pregled bi trebao da izvrsi neko sto ti kazes strucan i najverovatnije ce ici olovo u rep ako se nista u nosu ne pronadje sto vuce napred.I ne poleci ga do tad da ne bi do havarije doslo.Pozz

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #20 on: September 21, 2011, 11:12:34 PM »
Ciao Alfa,
Ako se nevaram, ovaj ARROW si uzeo kod mene pre neki dan...
Sve smo probali i proverili u rasklopljenom stanju i konstatovali da radi, sto vidim i nije problem, a i ukoliko jeste lako cemo resiti...
Do sada sam prodao i leteo mnogo ALFA-ARROW, nije se desio takav problem, dapace nikakav... Jel ipak HANGAR9 sve isproverava i dobro odradi pre pakovanja u kutiju... Ni ja do skora nisam bas nesto cesto proveravao CG, dok nisam shvatio daa je to uslov da ptica poleti i leti... Kinezi na to ne obaracaju veliku paznju, ali HANGAR9 vodi racuna o svemu, pa i o tome...
Elem, pazljivo sam iscitao postove, i mislim da mogu da pomognem, savetom... a ako treba vrlo sam raspolozen i licno... ako se pokaze potreba zamenicemo avion... dok jos nije slupan...
- Prvo gumice, molim te zajebi pranje, vec ih raqstegli na silu, pa ako puknu budi sretan i baci ih.. (ovi avioni prilican vremenski period stoje i polako se prodaju, a verovatno su i gumice izgubile svoja svojstva), smesan trosak, potrosni materijal.... samo sto ovde u ovom slucaju gumice nemaju nikakve veze
- Motor treba da stoji minimalno 2-3% na dole i na desno, da svi srafovi budu lepo utegnuti, ipak i to neka ljudska ruka sklapa, mala mogucnost, ali je ljudski faktor kao greska moguc...
- Nema olova tu nigde kako je neko napomenuo....
- Ali mislim da znam, sumljam.. sta moze da bude... ALFA/AROW imaju isti liveni ALU nosac motora, koji se sa 4 srafa sa maticama srafi na FireWall...
  proveri ta 4 srafa, i ako ne mislim da je u njima greska, moguca greska je u CG, time sto je motor mozda pomeren u svom nosacu ka napred..
  Motor se pricvrscuje za nosac, steze kad se postavi pomocu 2 srafa sa svake strane motora, plocica steze motor za nosac a na samom nosacu je na svakoj strani antiklizna povrsina... On tu ima lufta da ide napred nazad, ne mnogo ali moze da se pomera... Ako uzmemo da je motor tezak oko 400 gr,
za balans dosta znaci i malo pomeranje te tezine, obzirom da je na vrhu aviona.... zakacicu sliku nosaca, da budem jasniji... ne znam kako ovde da je umetnem...
- Moguca neka greska moze se desiti i tokom sklapanja repnog dela, koji je dobro resen, prosto, ali malko komplikovan, za debele prste ili za pocetnika, cujem na snimku da pitas decka jes sve lepo sklopio?? Ne verujem da je to, jer kako sam razzumeo na suvo, bez letenja sve komande lepo rade....
- Proverite, na suvo, da sa upaljenom stanicom, sa upaljenim prijemnikom,  svi trimeri treba da su na nula, na sredini i svi servoi na nuli (horn servoa bi trebao manje-vise da bude pod 90 stepeni u odnosu da uzduznu osu servoa) i komandne povrsine na nuli, kako bi avion mogao da se utrimuje na prvom letu, sto vi niste sigurno uradili ... jer ovo je bio prvi let...
- Treba proveriti i sve sklopove i srafove oko motora, engine mount i FireWall .....
- Jos jedna stvar, mi pade na pamet, iza elise, gde osovina izlazi iz motora, ima jedan kao teg, mozda zamajac, ali relativno tezak okrugli deo, mislim     
  plave boje, mislim da je to ipak teg, sta ce mu zamajac... Mislim da je on tu namenski stavljan zbog CG.... da li ga ima ????
- I jos recimo jedna glupost, ne razumem se pa ne znam, posto je ta original trokraka elisa izlivena, da li je moguce da zbog recimo loseg odlivka, jebe celu stvar elisa, koja je na sletanju pukla ?????
- Kao sto neko rece na snimku se ima utisak da je motor malo vise na dole, ali to moze i da vara sam snimak.... treba ga uslikati sa strane ravno i odozgo.... ne verujem da je to...
- Ali kako god ja bih ove stvari koje sam naveo ovde proverio i na kraju sigurno proverio CG
" CENTER OF GRAVITY 2 3/4 do 3 inch (7.04 mm - 7.68 mm) behind the leading edge of the wing, measured  at the fuselage sides"
Fina podesavanja se mogu uraditi pomeranjem i fiksiranjem Rx battery unutar aviona, kako kaze manual ili pak dodavaanjem tezine napred/nazad...
tako kaze MANUAL....

PS. Bila je vec polemika na forumu da li se krila na ALFI/ARROW lepe kod spajanja..... DA LEPE SE EPOXY-jem... i DA horizontalac se lepi za trup, a Rudder se srafi sa 2 srafa !!!!!!! tako kaze MANUAL....

Nadam se da ce nesto od ovoga pomoci, mora da pomogne odlican, prost, jako lepo i prosto uradjen, nema neke velike mudrosti, i normalno naravno treba sve ovo proveriti pred prvi let, bez obzira sto je novo i od renomiranog proizvodzaca, kojem treba verovati....

Ako i dalje, problem postoji, nemoj ga leteti, daj da ga ja probam i slupam ... a ti ces dobiti drugi... a ako leti placas pivo !! ()-()
poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #21 on: September 21, 2011, 11:28:51 PM »
Pozdrav Zajko.Arrow je kao sto si vec napisao kupljen kod tebe.Avion sam u najsitnije detalje uporedio sa alfom i sve je potpuno isto kao na vec pomenutom modelu.E sada nisam toliko obratio paznju na motor i ovo sto si mi napisao cu proveriti.Ja avion necu da poletim sve dok ne bude CG kako treba.Javicu sta sam uradio.Jos jednom pozdrav i hvala na pomoci.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #22 on: September 22, 2011, 11:56:53 AM »

" CENTER OF GRAVITY 2 3/4 do 3 inch (7.04 mm - 7.68 mm) behind the leading edge of the wing, measured  at the fuselage sides"


Zajko sigurno si misio na cm a ne na mm. 3 inca je priblizno 75mm
I ja se slazem da je problem u polozaju tezista

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #23 on: September 22, 2011, 12:07:33 PM »
da... da... sorry greska u kucanju !!
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #24 on: September 22, 2011, 09:26:25 PM »
ako smem da se umesam u diskusiju, treba uraditi kao sto pise u uputstvu za model,
a tu je H9 veoma precizan. Na strani 39 naci ces i sliku kako treba meriti.
dakle:

The recommended Center of Gravity (CG) location for the Arrow is 3,1/8" behind the leading edge of the wing against the fuselage.

Step 1

Turn the wing (and plane, if assembled) upside down. Where the sheeting stops on the underside of the wing, measure back 3,1/8" from the leading edge of
the wing and use a felt-tipped pen at the location. This will be the balance point.


dakle po njihovom to je na 7.9 (8)cm od napadne ivice mereno na modelu koji je okrenut naopako (postoji slika) dakle data je samo ta jedna i jedina mera.

evo i veoma dobrog testa tog modela i ljudi na kraju kazu da je CG postavljen prema uputstvu

http://masportaviator.com/2004/02/26/hangar-9-arrow-rtf-aerobatic-trainer/

pozdrav

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #25 on: September 22, 2011, 10:34:39 PM »
Ovih dana sam u poslu pa nikako da odvojim vreme da skoknem do sela da pogledam model.Cim odvojim vreme provericu sve sto mi je napisano ovde i javljam se.Pozdrav  ()-()

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #26 on: September 24, 2011, 09:08:38 PM »
Danas se malo skupili pa sam imao prilike do najsitnijih detalja da uporedim dva modela.Malo sam pomerio bateriju i teziste je bilo ok.Sve mi nekako mirise na trokraku elisu koja je mozda mogla i da bude uzrok problema.Eto npr primetio sam da alpha ima za nijansu vise savijen motor pod uglom na dole. mmmm





Offline divian

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
  • Imaš mašinu? Možeš da zarađuješ!
    • Poljoprivredne mašine
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #27 on: September 25, 2011, 11:07:05 PM »
Jedno pitanje, možda će nekome biti glupo, ali šta tačno znači kad se kaže " Trenažni model"?  mmmm

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #28 on: September 26, 2011, 12:18:59 AM »
Ajd ja da probam...
Vecina tih Trainer aviona ne postoji u realnom svetu... ruzni su.... prosti su... grubi su... ali su idelani za obuku RC pilota...
Smisljani su dugoooo, na bazi nekog iskustva RC instruktora, prilagodjeni pocetnicima, prastaju greske, olako trpe gruba poletanja... gruba sletanja...
lako se krpe ...
Trebalo bi da budu oko 1600 mm raspona krila, sto prostiji konstruktivno, sto jeftiniji, zbog cestih lupanja i poslusni u vazduhu...
Prvo se krenulo sa Glow motorima, danas ih , kao i kod svih  modela ima u eletro varijanti...
Primer dobrih Trainera su HANGAR9    ALFA I ARROW, ovde na forumu i kod nas dobro poznati avioni za obuku, na kojima je ja mislim (skromno) vecina nasih kolega proletela...
Kad se novajlija uvati istog, prvi komentar je da je ruzan, sto jeste... i da su mogli da ubace 2 srafa umesto glupih gumica.... Te iste glupe gumice, su jako jeftino i prakticno resenje za ucenje najtezeg dela RC letenja, a to je, svi se slazemo , SLETANJE... (<--)
Posto nije tako lako uhvatiti pravac, imati malu brzinu, paralelna krila, na prilasku pisti, svima se bar par puta, a inace mnogo vise, desavalo da krilima u fazi sletanja tumaraju po pisti (nekima se to dogadja i kad nauce da lete,  na primer,  (:sok:) meni ... po nekad).. E sad, ako se krilom malo jace zakaci pista, gumice se razvuku i u jednom momentu puknu, razvoji se sam konektor ailerona (preporucivo je da aileron, produznim servo kablicem krene iz RX i da se kaci na kablic od servoa aileron, bez zastite ili lepljenja, kako bi se lako otkacio kad dodje do otpadanja krila...)... u protivnom da je veza cvrsta sa srafovima, doslo bi do kidanja i lomljevine trupa, krila i dalje... u medjumodelima i dosta HANGAR9 advanced modela to je reseno plasticnim srafovima,
koji takodje kad dodje neka veca sila pucaju i krilo se odvaja od trupa... Kod ozbiljnih modela srafovi su metalni i ima ih vise komada...

Kineska glupost, po mom misljenju, je kad dobijete neku EPO pticu, a krila se srafe sa 4 metalna srafa, stajni trap takodje, a svuda okolo EPO (stiropor)
sa ponekom malom dascicom, pa onda samo kida na sve strane, sreca te ga lako i lepo, lepi EPOXY ....

Obicno su to visokokrilni avioni, sa malim brzinama, upadljivo sarani, da bi bili primetni u vazduhu... prosto, sporo a kad naucis osnove i dosadno...
ALFA i ARROW su sa trokrakim elisama, koje smanje max. brzinu imaju malo vise snage... a sve to, i max. brzina i previse za pocetnika, kad bi mogao da stane u vazduhu kod greske bilo bi super... Kad su u RTF, stanica bi obavezno trebalo da ima i mogucnost prikljucenja na istruktor stanicu i simulator mod, kod JR/SPECTRUM-a isti dzek... Hangar9 cak daje i neki prevazidjeni simulator program i kabl, probao nisam, kazu da ne valja !!!!

Cak su i Glow motor prilagodili pocetnicima, ne treba razrada, NE treba dirati nikakve dizne, sipaj gorivo, Glow svecicu i pali ko mina !!!!

Kod nas, vecina pre nego sastavi model, za sta treba do 30 min. prvo cacka dizne i sve razjebe, pa sastavi model, pa poleti, pa onda puni baterije i na kraju kad poleti (kratko)/ olupa... onda procita uputstvo i pogleda CD sa uputstvom !!!! (work)  pa onde na simulator.. pa sve onda u krug....
ili stane iza upustva i kaze ovo je sranje... ne moze da leti....

poz Z.
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Arrow H9 - problem
« Reply #29 on: September 26, 2011, 12:33:36 AM »
E bas si im lepoo probao. :)aplauz