Author Topic: 1P ili 2P  (Read 7450 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: 1P ili 2P
« Reply #15 on: October 07, 2011, 08:51:25 AM »
U ovom mom postu nema pausalnosti:

>>Hoce li "jaca" baterija bas citavo vreme praznjenja da nosi "slabiju" "na grbaci"?
>>Imajuci u vidu da kad se trosi energija iz jace vise nego iz slabije, onda opada napon na jacoj....
>>
>>Ja imam dosta 2P i dosta 1P i mislim da je u svim pogledima bolja 2P, ali mi je muka da pisem ovde referat.

Ako ne vidite da nema, a onda mi objasnite po vama sta je tu pausalno, a ja cu vama da objasnim sta ovo znaci za mene, a ako neko misli da je ovo pausalno ocigledno nije procitao ili nije shvatio ili nesto mnogo gore.

pozzz

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: 1P ili 2P
« Reply #16 on: October 07, 2011, 09:28:27 AM »
Miso, moram reci da se ne slazem sa tobom u vezi ovoga:

>>Dakle, imamo baterije, recimo:
>>u prvom slučaju - jedna 4200mAh/1P/3S/20C i druga 4200mAh/2P/3S/20C. Ako izostavimo P, sve ostalo je identično
>>u drugom slučaju - jedna 4200mAh/1P/3S/20C i dve 2100mAh/1P/3S/20C. Ako sad izostavimo kapacitet (mAh), sve ostalo je identičo!
>>U prvom slučaju je izbor 1P ili 2P ~ nerešeno, ali velika prednost 1P, a u drugom slučaju 2x1P vezane paralelno, jer je struja pražnjenja =40C !... Naravno, vreme je isto pri 20C  opterećenju!
>>Fabričko 2P pakovanje ima duplo manji C po ćeliji!
>>Neko je pomenuo težinu i naveo da je "fabričkog" 2P pakovanja manja,.. ovo je odgovor i zašto !...


"C" nivo se odnosi na celo pakovanje - bateriju, a ne na pojedinacne celije.

Tako, ako imamo dve celije koja je svaka pojedinacno oznacena sa 20C onda ce i celo pakovanje biti oznaceno sa 20C, a zasto?
Zato sto recimo da je baterija 2.1Ah/1P/1S/20C onda tih 20C znaci da je dozvoljena struja praznjenja 42A ili 2.1A*20.
Ako sad tu bateriju vezemo paralelno sa istom takvom dobijamo bateriju 4.2Ah/2P/1S/20C sto znaci da iz nje mozemo da povucemo 84A ili 4.2A*20.

Znaci jednostavno druga baterija ce moci da da duplo vise struje, ali zbog toga sto joj je porastao kapacitet duplo, a C se mnozi sa kapacitetom onda joj C ostaje isto za tu duplo vecu struju koju ona moze da da.


Inace, samo da kazem, meni se stalno desava da promasim, pa sta, svojim saradnicima odmah kazem da su u pravu cim to uvidim, a da ja mozda nisam, sta ces stari se.

pozdrav

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 1P ili 2P
« Reply #17 on: October 07, 2011, 05:49:03 PM »
Ako pregledamo sve poruke, skoro ni u jednoj ne postoje oprečna mišljenja. Ako izuzmemo poruke tipa ja sam protiv ali mislim isto. :)

Smisao teme je bio dvojak.

Na početku sam želeo da saznam da li se neko bavio problematikom "1P i 2P" a koji bi želeo da podeli svoja saznanja sa nama.

Međutim tema je "škakljiva" i očigledno je da se malo ili niko nije bavio ovom temom ne samo na ovom forumu nego ni u svetu.

Zato sam posle uvoda i izneo onih šest teza koje su u kasnijim porukama uglavnom potvrđene.

Drugi smisao je naravno bio edukacija (koliko je to bilo moguće).

Za dalja istraživanja i proširenje ove teme bilo bi potrebno naći više identičnih pakovanja različitih proizvođača i izvršiti egzaktna merenja.

Na osnovu kojih bi mogli da se izvuku više vredni zaključci. Do tada, što se mene tiče, tema je zaključena.

Pozdrav Goran

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: 1P ili 2P
« Reply #18 on: October 08, 2011, 09:18:44 PM »
Pero, nisam mislio na tebe da je paušalno... :) :)

Elem, 2 baterije, vezane paralelno imaju manji unutrašnji otpor, što je jedna od najbitnijih karakteristika baterija, bar za mene.

Sa druge strane, ako proizvođač nije "upario dve ćelije" (po svim karakteristikama da budu 99% iste) 2P mogu biti glavobolja (kao što pomenu Petar)...

Opet ako pravite sami 2P baterije 99% sam siguran (mada nemam argumente iz prakse, sem da palamudim :) ) da će vam trajati kraće nego da kupite ekvivalentnu 1P...

Mnogo je parametara, ali je najvažnije da pre kupovine baterije znate za šta i kako ćete je koristiti, i onda kupite otpimalnu bateriju za to... Tada će vam koristi sasvim dobro i sasvim dugo bez nekih intervencija ili prepakivanja.

Pozdrav, nema uvreda...  ;namig
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident