Author Topic: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO  (Read 73891 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #15 on: May 11, 2010, 09:34:29 PM »
E sad dva problema mi zadaju muke:
Motor kasljja kad ga drzim vise vreme na puna gas.Low speade iglica sam stimao i problem mislim da nije kod nje.Hi speade iglica nisam pipnuo.Radio je stabilno na pun gas i tako ga ostavih.Da ne treba za obogatim smesa na hi speade?Evo kako sam resio hladgenje.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #16 on: May 11, 2010, 09:35:58 PM »
Da  ne treba da otvorim skroz gde sam busio dole?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #17 on: May 11, 2010, 09:39:03 PM »
Drugi problem:
Kada dodam pun gas model ide u levo.Ali nisam to primetio kada sam letio bez kaputaz?????
Dali da pokusam da pomerim kaputaz ili sigurno je motor??

I jos jedna slicica  ;namig
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #18 on: May 11, 2010, 09:40:07 PM »
Ista prica i sa pokrivke na trkala-jedno se razlabavi

Nedane, ovo ne razumem  ???

Za ostalo se ne brini.
Na sve srafove koji idu u metal obavezno koristi najslabiji Loctite i vise neces nikada imate loose screw`s.
Na kapotazu ne vidim da koristis gumene podloske.
Ako ih nemas, mozes da odradis posao ovako:na sraf stavis normalnu (metalnu podlosku) i jos navuces parce silikonskog creva (onoga sto se koristi za Glo motore) duzine jedno 6-7mm.
To parce silikonskog creva ce spasiti kapotaz od pucanja pri stezanju srafa, a takodje ce spasiti kapotaz od pucanja pri vibracijama koje pravi motor.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #19 on: May 11, 2010, 09:48:53 PM »
Nedane, sada u vezi motora.

Skroz je normalno da avion vuce u levo kada poleces, to nemoj mnogo da te brine.

Motor ti se pregreva iz dva razloga:jos nije dobro razradjen i veoma si lose odredio hladjenje.
Kapotaz moras skroz da otvoris, to jest da uklonis crni deo sa predje strane skroz i resio si problem.
High diznu stavi da ti motor radi na malo bogatijoj smesi, znaci zavijas je dok motor nepocne da "svira" i posle je odvijes malo.
Ipak je motor nov i ne treba ga jos forsirati.

E, avionce ti je super, stavi Loctite, skini skroz crnu plastiku i odvij malo high diznu i  (<--)  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #20 on: May 11, 2010, 09:59:11 PM »
1. Dali vuče u levo pri poletanju ili u toku leta pri punom gasu?
2. Dali na trupu ili u zadnjem delu kapotaža imaš otvore za ventilaciju? A koliko vidim na slikama - nemaš. Džaba ti otvor za hlađenje ispred motora, ako uduvani i od motora zagrejani vazduh nema gde da izađe iza motora. Ti otvori su obično malo iza krila sa donje strane trupa. I prilično su veliki. Površina izduvnih otvora treba da bude najmanje jednaka dvostrukoj površini ulaznog otvora (bez površine koju pokriva spiner), a preporučljivo je da bude 4 puta veća.

 (pijemo)
« Last Edit: May 11, 2010, 10:03:27 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #21 on: May 11, 2010, 10:02:57 PM »
Marko, ne mogu da se slozim sa tim da skroz otvori prednji kapotaz. Za protok vazduha je mnogo bitnija povrsina izduva, tj. odnos povrsine usis/izduv treba da bude 1/4. Po slikama koje su okacene u prethodnim postovima to je otprilike 1/1 i tu je problem.

 ()-()

poz

ps e opet me Lazo pretece za 3 min, pa dokle bre   ;namig
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #22 on: May 11, 2010, 10:17:17 PM »
Zaboravio sam da stavim ovu fotku gde se vidi da Ima i te kako rupa za izlaz vazduha okolo 4 puta veca nego ulaz.
Vuce u levo na poletenje i u let ne pun gas.A nisam to primetio baz kaputaz.
Marko.LOCK TIGHT razumem ali te stvari me uopste nebrinu.Ovo za motorac i sto vuce to me brine.
Razmislio da skinem celi predni deo ali ako izlazna rupa treba da bude 3-4 puta veca ondak???pola avion da otsecem :_D
« Last Edit: May 11, 2010, 10:31:49 PM by zajo »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #23 on: May 11, 2010, 10:20:15 PM »
Inace koristim mineralno ulje i 18/8 drvena elisa.Crno izlazi iz auspuh kolko hoces a iz svecica tece ulje-benzin,malo ali vidi se.Tesko da je to iz auspuh tamo doslo.
Mislim da je dobro zategnuta svecica ali provericu to.
« Last Edit: May 11, 2010, 10:35:08 PM by zajo »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #24 on: May 11, 2010, 10:42:12 PM »
Ovo je elektro avion, a otvori za izduv su ovoliki:


Ako je geometrija krila i vertikalnog stabilizatora u redu (nema vitoperenja ili odstupanja elerona i vertikalnog kormila od nule), onda nije dovoljan ugao vuče u desno, znači treba ga postepeno povećati. Najbolje dodavanjem podloški ispod levih šrafova nosača motora. Kada konačno podesiš ugao da model pri dodavanja gasa u letu ne skreće u levo, onda centriraš kapotaž da se "gađaju" baza spinera i prednji otvor kapotaža.
To što skreće u levo pri poletanju - potpuno je normalna pojava kod aviona koji imaju centralnu vučnu elisu. Glavni razlog za to je taj, što je vertikalac opstrujavan samo uvijenom vazdušnom strujom od elise, a još nema dovolno progresivne brzine aviona. Jedini lek za to je da kontriraš vertikalnim kormilom pri poletanju.

 (pijemo)
« Last Edit: May 11, 2010, 10:45:53 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #25 on: May 11, 2010, 10:49:00 PM »
Marko, ne mogu da se slozim sa tim da skroz otvori prednji kapotaz. Za protok vazduha je mnogo bitnija povrsina izduva, tj. odnos povrsine usis/izduv treba da bude 1/4. Po slikama koje su okacene u prethodnim postovima to je otprilike 1/1 i tu je problem.

Pored povecanja brzine isticanja bi trebao da se poveca i maseni protok da bi se dobio potpuni ucinak.

Ja bi odfikario tu crnu plastiku, povecao rupe na izduvu i mislim da bi problem bio resen. :mhm
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #26 on: May 11, 2010, 10:56:01 PM »
Naravno povecanje i jednog i drugog otvora ce pomovi ali treba voditi i racuna da se karburator ne dovede u turbulentnu zonu jer onda nastelovati motor postaje mission impossible. Baci pogled na ovo http://www.sebart.it/giants.html

 (pijemo)

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #27 on: May 11, 2010, 11:45:03 PM »
U prilog onoga što smo već pominjali ja i Veljko:



Ulazni otvor za hlađenje treba da je tako profilisan, da vazdušnu struju što više usmerava na sam motor. Dodatno povećavanje tog otvora ne doprinosi hlađenju, ali zato znatno povećava otpor.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #28 on: May 12, 2010, 12:22:39 AM »
Zajo model ti je savrsen, imam osecaj da ce mu taj motor cucnuti samo tako kada sve dodje na svoje.

Razmislio da skinem celi predni deo ali ako izlazna rupa treba da bude 3-4 puta veca ondak???pola avion da otsecem :_D
Btw, da bezveze ne razbucas kapotaz (prosiris ga odozdo jos vise), otvori rebarca koja su predvidjena za te stvari na kapotazu, a i vizuelno ce delovati mocnije. Pogledaj sliku u attachmnetu.

 ()-()
« Last Edit: May 12, 2010, 12:26:19 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #29 on: May 12, 2010, 12:29:16 AM »
Ovo je elektro avion, a otvori za izduv su ovoliki:


Ako je geometrija krila i vertikalnog stabilizatora u redu (nema vitoperenja ili odstupanja elerona i vertikalnog kormila od nule), onda nije dovoljan ugao vuče u desno, znači treba ga postepeno povećati. Najbolje dodavanjem podloški ispod levih šrafova nosača motora. Kada konačno podesiš ugao da model pri dodavanja gasa u letu ne skreće u levo, onda centriraš kapotaž da se "gađaju" baza spinera i prednji otvor kapotaža.
To što skreće u levo pri poletanju - potpuno je normalna pojava kod aviona koji imaju centralnu vučnu elisu. Glavni razlog za to je taj, što je vertikalac opstrujavan samo uvijenom vazdušnom strujom od elise, a još nema dovolno progresivne brzine aviona. Jedini lek za to je da kontriraš vertikalnim kormilom pri poletanju.

 (pijemo)
Dali to znaci da otvor za izduf nije dovoljan?Uopste mi nie problem da to povecam.I sta je sa ulazni otvor?Moslis da je uredu ili da otfitarim i to sto je buseno

Prie sto bi povecavao ugao na motor,dali da pokusam da promenim ugao na kaputaz?Jer mislim da nije vukao bez kaputaz ili kaputaz nama veze sa time?
Zaboravljam to sto vuce na poletanje.
Naravno povecanje i jednog i drugog otvora ce pomovi ali treba voditi i racuna da se karburator ne dovede u turbulentnu zonu jer onda nastelovati motor postaje mission impossible. Baci pogled na ovo http://www.sebart.it/giants.html

 (pijemo)

poz

Da.Seba ima prilicno malene rupice tamo ali Moj motor izlazi iz kaputaz-dosta je veci u odnos modela.Mozda je ipak dobro mali povecati obe rupe.Zato sam i stavio te rupice jer bez njima samo pola motor ima hladzenje,bar tako izgleda.
Marko,najlakse je otfitariti crno na kaputaz ali zatim nema nazad zar ne?problem.


Ja bi odfikario tu crnu plastiku, povecao rupe na izduvu i mislim da bi problem bio resen. :mhm

[/quote]
E nemogu sa ovim /quote i to tije.Poima nemam sta sam uradio.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev