Author Topic: prekrivanje folijom  (Read 2777 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
prekrivanje folijom
« on: October 23, 2012, 02:55:37 PM »
Pre izvesnog vremena sam imao pad sa svojim Domin-8-Trixom, prilikom kog je došlo do pucanja nekih letvica na oba krila, kao i čupanja trapa iz trupa. To sam sve lepo sanirao i sada se došlo do trenutka kada sve to ponovo treba da se pokrije folijom. To nikada nisam radio i imam par pitanja.
Da li ovaj artikl može da se koristi u te svrhe? http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/category&path=332_156_325
Da li se može koristiti obična kućna pegla pošto modelarsku nemam? Da li se "hvata" na balzu?

Mogu večeras poslati par fotografija kako to trenutno izgleda.



Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: prekrivanje folijom
« Reply #1 on: October 23, 2012, 03:41:49 PM »
Može običnom peglom na cca 100stepeni !
Za tu foliju piše:
"Plastic iron-on covering film with heat-activated adhesive.
The high-gloss Super-Solarfilm is fuelproof, water-resistant and very light (material thickness of 0.025 mm), and it has unusually high tensile strength and tear-resistance and is very stable under fluctuating temperature conditions. No priming of sub-surface necessary. Surfaces with a small contact area (e.g. built-up wings) can be treated with "Balsaloc" (item 5586) to improve adhesion.

It delivers one meter pcs. If buying multiple pieces will deliver a single strip, longer.

Width: 670 mm
Length: 1000 mm "

Ovo ne verujem da važi, ali vidi s Vladimirom, naravno ako ti treba duže od 1m:
"It delivers one meter pcs. If buying multiple pieces will deliver a single strip, longer."

PS
Ovo su providne folije.
« Last Edit: October 23, 2012, 03:44:38 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: prekrivanje folijom
« Reply #2 on: October 23, 2012, 04:18:51 PM »
Imas ovde kako smo mi radili , takodje prvi put i ispalo je odlicno.

Ovo su bile folije sa HK ali i ove sa RC Srbija slicna prica.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4002.30.html

Gledaj da radis sa nekom malom putnom peglom, lakse je.

Ne znam na kojoj temp radi tvoja pegla ali svakako izbegavaj prevelike temp.

Prvo skini foliju sa podloge. Najlakse je to uciniti sa dva parceta  krep trake zalepljenih na cosku folije licem na lice odozgo i odozdo. Kad ih kasnije razvojis oni povuku za sobom i foliju.

Probaj negde na nekom parcetu balze sa strane i to tako sto ces krenuti od mlake i lagano dodatvati temperaturu. Pvo nece hteti ni da se zalepi a kako dodajes temp, na kraju ces doci do monenta da ce da  lepi a ako nastavis jos da povecavas temp.  krenuce da ti guzva  foliju. Ako presvlacis krilo, prvo ga zalepi u tackama okolo i zategni rukom sto bolje. Posle lepi obod izmedju tacki.  Ako ti ostanu nabori po coskovima, prvo na tim mestima pridji vecom temp, ali vrlo oprezno i ne zadrzavaj je previse na tom mestu (recimo ne vise od 2 sec,) i gledaj sto manje da je dodirujes peglom, videces kako pocinje lagano da se zateze.
Jednostavno je.

Ako presvlacis plankovane delove, sigurno ce ti ostati po koji mehuric vazduha, samo ga probusi iglicom i prepeglaj..

Pozdrav Dragan
« Last Edit: October 23, 2012, 04:26:28 PM by drjack »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: prekrivanje folijom
« Reply #3 on: November 08, 2012, 04:22:42 PM »
ovo odvajanje je bilo najteži deo posla. ali sam sve lepo završio, avion je kao nov :))

Prvo skini foliju sa podloge. Najlakse je to uciniti sa dva parceta  krep trake zalepljenih na cosku folije licem na lice odozgo i odozdo. Kad ih kasnije razvojis oni povuku za sobom i foliju.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: prekrivanje folijom
« Reply #4 on: November 09, 2012, 12:52:33 AM »
Stavi neku fotku pa da vidimo ;namig