RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > TRENAŽNI MODELI

Zagi wing

<< < (10/19) > >>

zajko:
Pitanja su na mestu  ;namig
Samo posto ti je ovo prvi dodir sa RC letenjem, nisam bas siguran koliko je Zagi, bas pravi izbor… *Brz, vrcav, mali*
Po meni, bi bilo logicnije uzeti neki RTF Trainer model aviona od bar 1000mm raspona krila i USB Simm *red velicina cena od 80-90 do 200 Eur…
Sve dobijes u kutiji… prvo malo vezbas na simulatoru, stanicu dobijes uz avion, pa onda napolje na livadu, jos nadjes nekog ko ce biti pored tebe za prvi pravi let… i to ti je BINGO…. Neko vreme letuckas sam da udes u fore i fazone, bice tu verovatno i po neko blago lupanje, sve ide u staz…
E kad skapiras, kako sta leti i cemu sta sluzi, a imas volju da pravis, onda krenes lagano… Jedno je praviti avion drugo je leteti, nekako logicno zvuci da treba da znas da letis, da bi letelicu pravio… Nekako smem da tvrdim da je ovo laksi i vise isplativ nacin ulaska u ovaj Hobby…
 ()-()

Binary:
Zdravo Zajko, pre svega, hvala na odgovoru! :)
Shvatam šta hoćeš da kažeš, neki moji prijatelji su već leteli sa nekim letelicama te u tom smislu imam na raspolaganju iskusnog pilota.
Probao bih prvo sa Zagijem zato što po iskustvima koje sam pročitao na raznim mestima, Zagi dosta "toleriše" greške pri izradi a i nije skup za izradu.
Još jednom, slažem se da bi neko avionče bilo možda adekvatnije, ali bih ipak voleo da dobijem odgovore na ona pitanja koja se tiču Zagija :)

Pozdrav,
Damjan

zbabic:
@Binary
Pozdrav i dobro dosao u ovaj hobi!
Potrebno je napomenuti nekoliko stvari:
Ovaj hobi zahteva novcana ulaganja, vreme, prostor, strpljenje i jos po nesto.
Za uzvrat nudi VELIKO zadovoljstvo!
Pre svega, potrebno je upoznati se sa sto vise stvari koje su vezane za ovaj hobi i odmah na pocetku prihvatiti cinjenicu da sve sto leti i pada, a po pravilu, pada kad ne zelis i pada tako kako bas ne zelis.
Ovaj hobi je toliko sirok da nisam siguran kako nabrojati sve: naucices ponesto iz "elektrike", elektronike, aerodinamike, mehanike, psihologije, programiranja, materijala i ko zna cega vec ne.
Po meni treba da vidis kakav si ti: da li volis da pravis modele, ili da ih sklapas ili samo koristis.
Letece krilo je vrlo zahvalan model, kako za pocetnika tako i za druge modelare, lako se pravi, lako se savladava upravljanje, dinamican je u letu, a moze i da "klizi". Konstruktivno je cvrst model, relativno otporan na ostecenja, jeftin je za gradnju i lako se popravlja. Svakako bih ga preporucio za posedovanje.
Odabir setup- a je u sustini vrlo bitan i vazan, mozes naci alatke na netu koje ce ti pomoci oko odabira ili iskoristi iskustva drugih.
Uglavnom ukupna tezina ne treba da predje 1000- 1100 grama, motor tezine 70- 100 gr, za 3s bateriju od minimum 25C (veci C je bolji) 1000- 2200 kV.
Elevone fiksiras sarkama (superlepaki balza, sa jedne strane, a vruca plastika drugi kraj sarke i stiropora), mozes i sa lepljivom trakom imas detaljnih uputstava ("Standard Ritewing Elevon mounting procedure", "FPV150 wing rods motor mount attaching elevons" i sl)).
Servo oblepis lepljivom trakom, postavis u pripremljeno udubljenje u krilu i sa malo vruceg lepka pricvrstis. Kad menjas servo, odvojis lepljivu traku, izvadis servo, zamenis i to je to.
Pogledaj na netu imas dosta primera gradnje.

mad_mangod:
@Binary
Imas varijantu koja je vrlo zahvalna i laka za pravljenje
http://www.flitetest.com/articles/ft-versa-wing-build
Imas planove, preporuceni setup, video kako se pravi-sklapa (cak i odgovor na tvoje pitanje za elerone).
Ja sam na mom krilu elerone fiksirao ovako selotejpom

Cvrc:
@mad_mangod

A gde naci taj materijal od koga oni prave ?  mmmm

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version