Author Topic: Pitanje oko punjenja i praznjenja Lipo baterija  (Read 2493 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Pitanje oko punjenja i praznjenja Lipo baterija
« on: July 22, 2013, 04:07:45 PM »
Imam par pitanja oko upotrebe lipo baterija. Vec je, u nekoliko navrata, bilo reci o ovoj temi, ali imam nekih nejasnoca, pa da zamolim za objasnjenje.
Koristim: Rhino 2250mAh 3S 11.1v 25C Lipoly Pack (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7314__Rhino_2250mAh_3S_11_1v_25C_Lipoly_Pack.html ), 4 kom.
Punim ih sa 1C (2.2 A) u balans modu. Nakon letenja, u zavisnosti od spoljne temperature, budu vrlo malo zagrejane ili blago tople (ovo bi trebalo da ukazuje na pristojno odabran setup?). Kad ih koristim, nakon upotrebe napon po celiji (kako mi punjac pokazuje), u proseku je 3,75- 3.8 V. Nakon praznjenja (letenja), obicno ih ostavim da malo odstoje (1- 2 sata) i onda ih punim. Prilikom punjenja, punjac mi daje podatak da u bateriju "ubaci", tj. napuni je sa oko 1900- 2000 mA.

Ono sto mene zanima je sledece:
- Da li ovakvom upotrebom, praznim baterije preko optimalne granice (60- 70%)?
- Ako napon po celiji ne padne ispod 3,7 V, da li je celija ispraznjena ispod 60- 70%?
- Kad se govori o "ispraznjenosti" baterije, da li se kao glavni parametar uzima napon po celiji ili kolicina struje koju punjac "ubaci" u bateriju (podeljeno na broj celija- ukupan kapacitet)?
- Kako se manifestuje je zagrejanost baterije, nakon upotrebe (letenja), a u odnosu na setup- a (pravilno ili nepravilno odabran)?

Hvala svima na odgovorima!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Pitanje oko punjenja i praznjenja Lipo baterija
« Reply #1 on: September 03, 2013, 03:24:09 PM »
Quote
Ono sto mene zanima je sledece:
- Da li ovakvom upotrebom, praznim baterije preko optimalne granice (60- 70%)?
Ako se baterija kapaciteta 2250mAh isprazni 85% kapaciteta, to je 2250*0,85=1912.5mAh, što bi po nekim mojim shvatanjima bilo možda iznad granice, mada bezbedno. 80% je po mnogim pravilnicima na netu neka prihvatljiva granica, i ja se držim toga pravila. Što se manje kapaciteta troši, i što manjim C ratingom, trebalo bi da potraje duže, ali ko će to izmeriti pored toliko modela? Generalno, mislim da je 80% sasvim okej, a ako se ponekad ode i do 95%, jeste kritično, ali neće bateriji ništa biti. Verovatno će samo pretrpeti šok, i malo joj se skratiti vek trajanja. Koliko? Teško je izmeriti..

Quote
- Ako napon po celiji ne padne ispod 3,7 V, da li je celija ispraznjena ispod 60- 70%?
Koliko je precizna i konzistenta veza između voltaže i kapaciteta, ne znam. Gledajući u moj LiPo log, vidim da ako ode do 11.2, potroši ~60%, tako da ja bih rekao da si u pravu. Na 11.1V je verovatno tu negde 60-70%.

Quote
- Kad se govori o "ispraznjenosti" baterije, da li se kao glavni parametar uzima napon po celiji ili kolicina struje koju punjac "ubaci" u bateriju (podeljeno na broj celija- ukupan kapacitet)?
Ja bih rekao da je napon važnji iz prostog razloga jer su svi punjači koncentrisani na napon, i to napon po ćeliji, trebalo bi da bude isti za svaku ćeliju.

Quote
- Kako se manifestuje je zagrejanost baterije, nakon upotrebe (letenja), a u odnosu na setup- a (pravilno ili nepravilno odabran)?

- Ako motori vuku više ampera nego što baterija može da isporuči, temperatura baterije raste.
- Slično se dešava i kada je baterija loša ili dotrajala, iz manje-više istog razloga.
- Ako je let (tj potrošnja) bila agresivnija, i/ili ako se baterija prazni više od 85%, temperatura će rasti
- Biće sve toplija i toplija kako se broj ciklusa povećava

Mislim da si lepo odabrao setup čim je baterija normalne temperature. Okej je ako se malo naduva (malo..) i ako je mlaka-do-blago-topla. Te promene bi trebalo da se ponište čim se ohladi i balansira ponovo.