Author Topic: Priprema za letenje  (Read 2158 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Priprema za letenje
« on: July 30, 2013, 10:59:20 AM »
Mozda bi ovaj posto mogao da bude u grupi Baterije pa ako administratori tako procene, molim da prebace post.

Sklopio sam novi model za poletanje (trainstar sa HK). Ostala mi je konacna priprema pred izlazak na livadu i test let. Posto imam novu bateriju koju do sada nisam probao, zelim da odradim testiranje te baterije na modelu kako bih ustanovio bezbedno vreme letenja sa jednim punjenjem (tj da izbegnem mogucnost da mi baterija iscuri pre sletanja).
U cilju testiranja baterije sam namerio sledece:
1. napunim bateriju do kraja i "zaheftam" model za zemlju da nemoze da mrdne.
2. dam pun gas 10 sekundi, a onda smanjim na 65-70% i "drndam" komande simulirajuci let
3. ovo od gore, radim sve dok mi tester baterije (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18987__On_Board_Lipoly_Low_Voltage_Alarm_2s_4s_.html) ne pocne da pisti. Kad zapisti gasim sve i zabelezim vreme koje cu uzeti kao "vreme koje nesmem da dostignem nikako".

Da li je ovo OK, ili ima (pretpostavljam da ima) pametniji pristup. Pored toga, molim iskusne modelare da mi napomenu sta jos treba da istestiram na zemlji pre poletanja. Da napomenem da sam: COG podesio po preporuci proizvodjaca, (osovinu) motor(a) podesio malo dole na desno (jednom sajbnom), propeler izbalansirao, setovao Tx, popio pivo.

Podaci motora i baterije: 850Kv i Zippy FlightMax 2100mAh 3S 35C (ako treba linkovi postovace, ali je sve sa HK).

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Priprema za letenje
« Reply #1 on: July 30, 2013, 01:42:24 PM »
Moja preporuka je da ne radis tako jer se model na zemlji ne hladi adekvatno kao da je u vazduhu. Tj. motor, ESC i baterija. Na tvoj nacin moze da dodje do pregrevanja i ostecenja. Najbolje ti je da postavis tajmer na stanici recimo na 5-8 min za prvi let, sletis pa ako imas indikator koji se kaci na balans kabal, vidis koliki je napon i tako postepeno povecavas tajmer do odredjene granice.(ali vodi racuna koju bateriju imas, tj. kolika je donja granica baterije ispod koje se smatra prazna. Naravno ne bi trebalo ici to te granice.) Znaci moras to iz vise startova sa punom baterijom. Ako nemas taj deo kad punis kuci bateriju vidis koliko je "uslo" struje pa na osnovu toga znas koliko mozes da povecas vreme.
« Last Edit: July 30, 2013, 04:49:28 PM by disljenko »