Author Topic: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor  (Read 3701 times)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« on: September 02, 2013, 12:19:42 PM »
Pozdrav svim zaljubljenicima u RC sport, letačima i modelarima, veliko poštovanje za sve, i naravno za braću na multirotor sekciji  (pijemo) Pozdrav za Bojana, koji mi je ukazao na forum, hvala Bojane :)

Moje ime je Ivan, i ja sam multirotorholic :)  Počeo sam pre 4-5 meseci sa MJX X200 igračkom, sad sam tu negde, na putu ka F550, čekam delove, čitam iskustva sa ovog foruma i uglavnom sa RCGroups. Od sad pa na dalje ću postavljati sve informacije vezane za model koji pravim, i iskustva, pa eto ako nekome bude korisno.. Dosta sam naučio od čitanja po forumima, možda uspem i da pomognem nekome ko tek počinje.

Situacija je takva kakva je, nemam mnogo para da odvojim za sve ovo, ali ipak sam uspeo da uložim dovoljno za početak, što je i bilo ključno. Sad je sve stvar naručivanja (uglavnom) sitnijih komponenata. Moje mišljenje je sledeće: Iako ovo moze biti jako skup hobi, verujem da svako ko je uporan moze provesti lepe trenutke gradeći i leteći svoj model za relativno malo novca. Tako sam i muzikom krenuo da se bavim iz hobija pre 16 godina, pa eto, sad sam već poprilično napredovao. Nadam se da će i kod RC-a biti tako.

Evo mog F450 modela trenutno, stavio sam opis komponenata u potpis a ispod staviću i detalje i cene informativnog karaktera za one koji bi želeli da krenu sa izgradnjom. Eto nadam se da će biti od pomoći:


F450 with gymbal, AUW = 1393gr


F450 frame - 29.99
4 x Mistery 930KV+ MisteryFiredragon 30AESC 99.6
batt. alarm - 1.88
10 pairs bullet connectors - 4.5
10 Servo leads - 5.38
4 pairs 1045 CF props - 7.99
ATG landing skid - 31.56
ATG gymbal - 25.88
Crius AIOP V1 - 59.68
Futaba S3003 servo - 4.01
Mistery 9G servo - 5.09
hobbywing swithing UBEC 5V/6V - 4.25

obavezna oprema:
2 x 3S 4A battery - 2 x 32.99
Spektrum DX5e - 52.99
2 x lipo safe bag - 7.86
prop balancer - 7.19
orange 6ch risiver - 8
Xtra speed 50W battery charger - 39.90

Total: 462$

Još treba da stigne nekoliko stvari, najvažnije: GPS i BT moduli za Crius, ali to je to otprilike. Mislim da je to sasvim prihvatljiva cena za nekoga ko hoće da počne da se bavi multirotorima. Nakon trošenja inicijalnog budžeta je već lakše, jer se može menjati oprema, ponešto napraviti, naručiti itd.

Maltene sve delove sam naručio iz Kine, i stižu uglavnom u kovertama. Do sada mi se nije desilo da mi naplate carinu, ali zato delovi "putuju" i po dva meseca. Nosač za gymbal mi recimo nije ni stigao, pa sam morao da napravim roll nosač od aluminijumske trake, ali radi sasvim okej.

Neke stvari, jeftine, sam kupio i ovde. Npr. u RC srbija naručih gumene nosače za Criusa, i jako su jeftine, tako da svaka preporuka i kupovini kod nas, ukoliko vam se isplati i ako ne možete da čekate na delove iz inostranstva.

Veliki pozdrav za sve, ako imate nekih pitanja ili nešto, slobodno pitajte, i vidimo se po forumu  ()-()

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« Reply #1 on: September 02, 2013, 02:13:04 PM »
Fino si ti to sve sastavio (photograf)...

Dobar je AIO PRO...sa megapirateng leti sasvim ok-odlicno!Dobar mu je i GPS position hold...
 Sad samo treba docekati da Alexey  portuje arducopter 3.0 na AIO Pro...ako neko bas voli da experimentise :)

GPS i slicne skalamerije su korisne opcije-ali ti vremenom postane jasno -da znaju da zasmetaju,
da naucis da letis letilicu precizno i sigurno bez  njih i postanes pravi multirotor pilot :)
 ;)
Evo, NAZA M se satrla od silnih problema sa mag i GPS? ...malo po malo neki flyaway :)...a bas sam mislio da pazarim GPS za nju :)...ne zbog samog GPS-a vec zbog magnetometra-naviko na headfree...carefree ili ti IOS... (fiu)

 (<--)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« Reply #2 on: September 02, 2013, 04:11:25 PM »
Hvala ti cakra, lepo mi je bilo dok sam radi na njemu. Voleo bih i da napravim svoj ram kad tad, ali za sada, najbolje je da se držim sigurne varijante, dok ne naučim da letim malo bolje.

Za sada sam probao alt. hold jer AIOP ima barometar, to radi odlično, bolje nego što sam zamišljao. E sad, ima i ovde opcija headfree zar ne? Ne znam da li je neko probao, ja ću pokušati kada stigne GPS, ili ne znam šta mi još treba?

Naza sistem bih naravno voleo da probam, voleo bih sve da probam i uporedim, ali za sada samo ono što mogu da priuštim, mislim da je ovo okej platforma, pogotovu za moj trenutni nivo znanja, kasnije, videćemo :)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« Reply #3 on: September 29, 2013, 10:24:10 PM »
Danas sam iskoristio lepo vreme, i malo sređivao quad. Stigli su GPS i bluetooth, pa je trebalo to namestiti, a i prilikom snimanja pre neki dan, shvatio sam da gimbal ne stoji na dobrom mestu. Sad je sve sređeno, pa evo da unesem u blog, šta se novo radilo:

1. Prethodno, quad je izgledao ovako:

ovo je slika od pre neki dan, izvinjavam se zbog rezolucije. Gimbal je dole, u centru, međutim, ispostavilo se da prilikom naginjanja, vide se propeleri i nožice, pa je moralo da se pomeri napred. Takođe, gimbal je bio pretežak, pa sam morao da lakši i stabiljniji-rigidniji.  (<--)

2. Naručeni su novi delovi GPS i BlueTooth, sa Hobbyking-a, čekao sam 3 nedelje da stignu:

Ovo je Ublox, Hextronik, Neo-6M čini mi se, ne znam koja je verzija tačno.. Baud rate je po defaultu namešten dobro, tako da je plug & play, to je najvažnije.. Videćemo kako će se pokazati na terenu.  (work)


Ovo je Bluetooth module za APM, radi ina Crius-us, isto plug and play. Na jednom laptopu nije hteo da se konektuje u MP, pa sam koristio drugi laptop, na njemu radi bez problema. Povezuje se i na Android, ali od toga nema velike vajde jer koristim Megapirate, a za taj port ne postoji android aplikacija.  :'(

Kupio sam i ovo, kutija za GPS antenu, bila je džabe, a i što da ne, izgledaće dobro i čip će biti zaštićen od sunca, prašine, vlage itd..


3.  Sređivanje gimbala:

Ovaj gimbal sam kupio za oko 20tak dolara, i nisu mi ni stigli svi delovi, iz famozne kineske firme goodlucksell..  (nene) Napravio sam novu verziju od pomešanih delova, a roll nosač sam sam napravio. Radi posao, nije loše..

Ovde se vidi sa strane da pored crvenih absorbera, postoji još jedan "bafer" gde gornja pločica sa crvenim se spaja na još jednu pločicu samo na dve gumene tačke i preko najlonskih vezica, tako da su vibracije svedene na minimum.

4. Bluetooth i maintenance:
Bluetooth sam vezao za risiver pozadi. A ovde sam se spremao i da namestim GPS; pa sam došao na ideju da napravim nosač


Na zadnjem snimanju spota, polomila mi se nožica. Dok ne stignu nove "previo" sam staru :) Lepak, bela traka, crna traka, deluje stabilnije nego ostale    ()-()


Ko ima ovaj landing skid, evo saveta: prvo sam lepio super lepkom da se ne odvajaju, a onda provalim vezice..  :sljus Sad mogu da se pomeraju levo-desno kad servisiram, a opet, nema mrdnja tokom sletanja i poletanja


Crius je dobio sunđer za podlogu, i leti sasvim stabilno sa sunđerom, bez problema:


Još jedna slika odozgo u toku servisiranja:


Stigli i delovi za hexa, ali još uvek neću da sklapam, fale mi još baterija i veći gimbal, tako da i nema potrebe za sada.. quad odrađuje posao za gopro bez problema..


GPS:
Pošto još nije stigla kutijica za GPS, (a i ko zna kad će budući da Kinez šalje... ko zna da li će i stići..), rešio sam da napravim privremenu kutiju od onoga što sam imao po kući.. Nisu neki delovi ali poslužiće :)

Ovo su držači za ivice što se stavljaju na prelazu pod-zid, u prostorijama, samo malo isečeni:


Isekao sam malo sunđera da napravim podnožje za GPS čip i antenu, i uzeo parče metala da služi kao kakav-takav štit protiv zračenja


sa donje strane zalio silikonskim lepkom, i evo vidi se port sa donje strane, taman da se utakne kabl :)


ovde se teško vidi, ali držim u ruci parče plastike koju sam isekao sa onih plastika u kojima dolaze upakovani proizvodi, kad su vakumirani u plastiku, znači ne kruta plastika nego ona polu-savitljiva, ali dovoljno kruta


i evo kutijica na kraju..


i evo sklopljena mašina, spremna za još par meseci drndanja :)



Sledećih nedelja isprobavam GPS modove letenja i naravno vežbam letenje.. čujemo se još na sledećem upgrade-u!  (pijemo)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« Reply #4 on: September 30, 2013, 08:50:11 PM »
Posle par nedelja razmišljanja, rešio sam da rasturim quad i napravim F500. Imam sve potrebne delove i baterije, jedino čekam 1050 karbonske propelere sa RCtimer. Kad stignu, krećem sa izgradnjom. Daću detaljne korake izgradnje (ovaj put sa resize-ovanim slikama).. :)

Offline Aleksa99

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Build Log F450-F550, Crius AIOP, low cost multirotor
« Reply #5 on: April 09, 2015, 05:41:02 PM »
Ivane,
Interesuje me kako ide to porucivanje preko net-a. Kako se placa i koji su nacini placanja, i da li su nekada tebe zeznuli (platis i nedonesu)? I kako to ide na carini? I da li je bolje poruciti sve odjednom ili svake delove posebno?
Aleksa