Author Topic: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?  (Read 16271 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #30 on: October 17, 2013, 09:38:10 AM »
 :sljus
A šta se dešava ako se jedna "pokvari", da li postoji mogućnost da se ostale prepune i da dođe do požara?
Ovo je samo jedna od varijanti !

@dzoni
Uzmi dve baterije 1S tj te koje imaš. Neka jedna bude, recimo 4V, a druga 3,8V. Spoj ih paralelno, izmeri takav napon (to je taj prosečni), odvoji ih i ponovo izmeri...
Za to vreme dolazi do nekontrolisanog međupražnjenja, ali teško da će posle toga imati isti napon.

Postupak, koji si opisao, je apsolutno OK, ali sve dotle dok su, takoreći identične tj imaju iste ili skoro iste karakteristike.

Dovoljno je da samo jedna počne da "zabušava" u punjenju i taj "prosečni" napon će jednog trenutka dostići vrednost i isključiti se, pod uslovom da ne dođe do "prepunjavanja" neke od njih.

Kod LiIon baterija nema konačnog prestanka punjenja i ona se puni beskonačno. Napon 4,2xxx je empirijski određen kao prag ...

Čim ti punjenje počne da biva duže ili kraće od uobičajenog, prekidaj i proveri stanje.

Bez obzira na sve, tako punjene baterije će sigurno 20 do 30% kraće trajati .

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #31 on: October 17, 2013, 10:05:27 AM »
Sta smatras pod "pokvari"?

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #32 on: October 17, 2013, 10:45:05 AM »
Miso, izvini, nisam video tvoju poruku.

Momentalno spojene nece imati isti napon, ali posle nekog vremena ce se napon medju njima izjednaciti. Ima dosta teoretisanja tu oko takvog punjenja, poput internog otpora u bateriji itd, slazem se da ovo nije najbolje resenje, ali eto ja ga vec duze vreme koristim bez problema. Redovno proveravam celije, punim zajedno samo one koje su do kraja ispraznjene, i to istih karakteristika i one za koje smatram da su kvalitetne.

Prikljucujem se misljenju da bi trebalo zaobici ovaj moj nacin punjenja, iako ga koristim a i verovatno i jos dosta ostalih vec duze vreme bez problema, losa je praksa i ne bi trebalo tako da se radi.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #33 on: October 17, 2013, 11:41:49 AM »
Ma ja sam skrenuo pažnju i naveo moguće, kao i sigurne posledice tog i takvog punjenja.
Sa njima nikad nisi načisto. Prošle godine mi se zapalila jedna 3S, bukvalno iz čista mira. Stajala mi je na radnom stolu, potpuno slobodna i samo se zadimi odjednom. Sreća pa je podloga nezapaljiva i da sam bio u blizini... Iako sam je, skoro dmah, izbacio napolje, tri dana mi je smrdelo na nju, a radionica ko da sam u Londonu. Jedva se razišao dim.
Činjenica je da baterije kraće traju i da je mogućnost nepoželjnog, mnogo veća no kod serijskog punjenja.
Budi uvek u blizini i što dalje od zapaljivih stvari.
Kad se upali, ne možeš je ničim ugasiti. Nema plamena, samo se žari igori dok ne izgori. Propratni plamen je od kućišta i izolacije ćelije, koja eksplodira i može da "skoči" gde ne treba...
Plastična kesa s peskom i samo je staviš na bateriju, ako se desi tako nešto!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #34 on: October 17, 2013, 03:06:13 PM »
Ljudi vidim da je diskusija otišla i u srodne teme, što mi je baš drago, a stvarno mi je drago da na forumu ima toliko ljudi spremnih da pomognu, pa hvala vam, šta reći oduševljen sam količinom dobre volje :) 

Ivane, imenjače, hvala tebi pogotovu što mi daješ adapter, lepo od tebe :) Odužiću ti se nekako - svakako :) Ajd šaljem ti PM, pa ćemo se dogovoriti oko toga.