Author Topic: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?  (Read 16242 times)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« on: October 15, 2013, 09:36:22 PM »
Pozdrav dobri ljudi,

Imam dve identične baterije 4000mah 3S 30C. Baterije imaju dean connectore za punjenje, i JST-HX za balansiranje. Kako da ih povežem zajedno da se pune paralelno? i

Trenutno ih koristim jednu po jednu. Uskoro ću početi da ih koristim zajedno na modelu, pa bih voleo i da ih punim zajedno.

Imam punjač-balanser Xtra Speed od 50W. E sad, voleo bi da mogu sam da napravim kabl-adapter za balansiranje i punjenje sam, a ne da kupujem tj čekam dok stigne.

Hvala unapred na pomoći! :)


Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #1 on: October 15, 2013, 10:16:55 PM »
U sustini, uzmes 2 konektora koja ce da se kace na baterije, zalemis zice u njih, dalje te zice idu na banana konektore koji idu na punjac, pluseve sa oba konektora stavljas u plus bananu, minuse na minus bananu. Potom podesis struju punjenja na 2x jacu nego sto je bila.

Znaci kljucna stvar, plusevi na plus, minusi na minus. TO VAZI SAMO ZA LITIJUMSKE BATERIJE!!!! NIKAKO NIMH, PB I SLICNO!!!!

Samo balansiranje mislim da moras da radis posebno za svaku bateriju.
« Last Edit: October 15, 2013, 10:21:34 PM by dzoni »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #2 on: October 15, 2013, 10:52:25 PM »
Ako ih puniš zajedno, neće se brže napuniti nego da ih puniš posebno, zbog toga što je snaga punjača mala u odnosu na veličine akumulatora. Posebno i zajedno ih možeš puniti samo sa 6A, posebno sa1.5C ili zajedno sa 0.75C i ne više. Ukupno vreme punjenja je  isto. Imalo bi smisla samo onda, da imaš punjać snage preko 300W.
Ovo važi samo za gore spomenute veličine!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #3 on: October 16, 2013, 01:17:11 AM »
Ako ih puniš zajedno, neće se brže napuniti nego da ih puniš posebno, zbog toga što je snaga punjača mala u odnosu na veličine akumulatora. Posebno i zajedno ih možeš puniti samo sa 6A, posebno sa1.5C ili zajedno sa 0.75C i ne više. Ukupno vreme punjenja je  isto. Imalo bi smisla samo onda, da imaš punjać snage preko 300W.
Ovo važi samo za gore spomenute veličine!
[/quote
Apsolutno je tacno ono sto TE kaze, a na sve to ako nemas punjac koji ima tu mogucnost da puni 2 baterije odjednom paralelno onda mozes da balansiras samo celuje od jedne baterije.

poz
Veljko

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #4 on: October 16, 2013, 04:10:29 AM »
Svaki punjac moze da puni baterije paralelno. Kada je na isti izlaz zakaceno vise baterija, ne treba koristiti balansiranje.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #5 on: October 16, 2013, 05:40:14 AM »
Nema svrhe da ih vezuješ paralelno na tako slabom punjaču 50w, puniće se dugo i nemas kontrolu izbalansiranosti ćelija na obe baterije.

Ali zato ako ih povežeš serijski onda praktično dobiješ 6s bateriju i bez problema ih možeš tako puniti i balansirati.

Ja redovno ovako punim moje 2s i 3s baterije, istih ili približnih kapaciteta (kada nisu istih kapaciteta izaberem struju punjenja od slabije baterije) i tako napravim 4s, 5s ili 6s. Obavezno je povezivanje i balans kablića serijski i punjač sasvim lepo izbalansira sve ćelije.  :mhm

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #6 on: October 16, 2013, 08:13:56 AM »
Hvala svima na odgovorima.  ()-()

Ajde ovako da pitam, još jednom: Da li neko zna kako da napravim adapter za balansiranje? Znači kako da povežem serijski (ili paralelno) dve 3S baterije u jedan port za balansiranje na punjaču? Ne mislim na dean konektore, nego na JST-HX. Imajte u vidu i da će baterije biti povezane i preko dean konektora, znači ponašaće se ili kao jedna 3S baterija od 8000mAh odnosno kao jedna 6S baterija od 4000mAh.

Punjač jeste slab, i maksimum je 6A, ali budući da punim baterije na 0.75C, svakako da će brže napuniti dve odjednom na 6A, nego jednu po jednu na 3A, tako da bih svakako pokušao. Balansiranje isto traje dugo, i voleo bih da ih samo stavim i ne razmišljam o zameni..
« Last Edit: October 16, 2013, 08:32:41 AM by Ivan Milenkovic »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #7 on: October 16, 2013, 08:29:08 AM »
Nemoj se mučiti, pošalji mi adresu i poslaću ti na poklon adapter za punjenje dve 3s baterije kao jednu 6s, Laslo je totalno u pravu kad kaže da vreme punjenja nije ništa kraće nego kad ih puniš odvojeno.
Obe baterije moraju biti jednako ili približno jednako istrošene da bi se punile brzo, ako postoji velika razlika u naponu ćelija punjenj može trajati dosta dugo, meni su se dve 3s 2200 punile oko sat i po što i nije neka ušteda vemena
Dzoni druže, LITIJUMSKE BATERIJE NE MOGU SE PUNITI PARALELNO, nemoj davati pogrešne informacije jer će neko zapaliti kuću. Šta se događa sa tokm punjenja kad prethodno nisu isti početni naponi tj. baterije nisu isto ispražnjene, jedna od ćelija je moduće da preskoči prag od 4.2 volta što bi ugrozilo samu bateriju a bogami i pokućstvo.
Lipo baterije se po meni nikada ne pune bez balansiranja odgovarajućim punjačem.
Ako ti ovako puniš svoje Lipo baterije bolje ti je da se još malo informišeš o ovoj tematici jer ti je jeftinije da baterije čuvaš i pravilno koristiš nego da svako malo kupuješ nove.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #8 on: October 16, 2013, 08:31:33 AM »
Uradio ponovo proracun i konkretno sa ovim baterijama neces nista dobiti bilo povezivanjem redno ili paralelno. Zasto? Pa vrlo jednostavno, zato sto potrebna snaga punjenja je:

4,2V x 3S x 4Ah = 50,4W

a to je upravo i maksimalna snaga kojom tvoj punjac i moze da puni.

E sad, bolje je puniti te 2 baterije sa 0,5C pod uslovom da se one i prazne zajedno. Povezes ih serijski i treba ti i nesto ovako



http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9910__2_x_3S_gt_6S_Splitter_JST_XH_5pcs_bag_.html

poz
Veljko

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #10 on: October 16, 2013, 10:40:51 AM »
Hvala dobri ljudi  ()-()

Da se razumemo, poštujem svačiji odgovor jednako, a da svako ima različito mišljenje, to je valjda jasno - ipak smo svi samo ljudi :)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #11 on: October 16, 2013, 11:01:52 AM »
Pre no što počnete da paralelno punite LiXX baterije, probajte da pokrenete ciklus punjenja bez uključivanja ijednog balans kablića i ako proces počne, BACITE TAJ PUNJAČ, može i kroz prozor, ali pazite da nekom ne razbijete glavu ! :hehe
Za 2 x 3S baterije, vezane redno, ne treba budžiti nikakav adapter. Adapter je već ugrađen !(?)
OBJAŠNJENJ:
Pretpostavljam da ovo većina zna, ali nije z goreg ponoviti tj reći.
Baterije vezujete tako što minus (crna) vežete direktno na plus (crvena) druge baterije.
Bateriji ćiji kraj vezujete na minus punjača, uključite balans kablić u 3S konektor, a od druge u 6S konektor, ali tako što ga pomerite do kraja. Zapravo, najjednostavnije, skalpelon "ošišate nosić" do crne žice tj minusa  i preostali nosić ubacite u 6S konektor !
Najsigurniji način da se ne zabunite, je da u prva tri pina ubacite prazan konektor od nekog starog servoa...
Za 2 x 2S - prva u 2S priključak a druga u 4S, isto pomerena, ali za dva pina
za 2 x više od 3S, mislim da ne može sa tim punjačem, ali i ako može, onda je to max 2 x 4S, tj koristi se 4S konektor i 8S konektor, uz isto pomeranje, ali ovoga puta za četiri pina...

Pozdrav
Miša

Edit:
Balans kablić od 2S ima tri pina, od 3S četiri, od 4S pet,.. tj uvek jedan više od S-broja !
« Last Edit: October 16, 2013, 11:11:46 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #12 on: October 16, 2013, 11:24:27 AM »
Zaboravih da pomenem, da za paralelno punjenje se isto mogu iskoristiti već postojeći portovi, ali je moj savet da ne punite nikad, pa čak ni u velikoj žurbi, paralelno!

Vek baterija se drastično smanjuje... Verovatnoća da se "potrefe" dve iste ćelije je 1: 1 sa mnooogo nula !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #13 on: October 16, 2013, 11:27:11 AM »
Kao sto se baterije vezuju redno tako moraju i balans kablici da imaju rednu vezu, a link koji sam okacio u prethodnom postu je kablic za redno povezivanje balans kablica!

A kako se baterija vezuje redno nisam kacio posto covek nije napisao koji mu je konektor na bateriji, ali verovatno mu treba jedan od ova 2:



http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10264__XT60_Harness_for_2_Packs_in_Series_1pc_.html



http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18603__HXT4mm_Battery_Harness_14AWG_for_2_Packs_in_Series.html

poz
« Last Edit: October 16, 2013, 11:28:54 AM by magic »
Veljko

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #14 on: October 16, 2013, 12:22:42 PM »
neko je vec kacio link ali nije lose opet
http://scriptasylum.com/rc_speed/lipo.html