Author Topic: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m  (Read 19435 times)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« on: December 25, 2013, 09:54:25 AM »
Самоградња Ф5Ј електро једрилице распона крила 4м

Изглед и подаци на сликама XFLR 5

На пролеће уживо на ливади

Позивам заинтересоване да се јаве или овде или на мејл slobodan.midic41@gmail.com
« Last Edit: December 25, 2013, 10:09:49 AM by SloMi »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #1 on: December 25, 2013, 10:18:17 PM »
Na netu sam nalazio nekoliko jedrilica sa istim nazivom ali različitog raspona, tipa, klase ...

Ovaj Albatros prvi put vidim. Odlično izgleda. Postoji neki plan ili je to vaša konstrukcija?

Pozdrav.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #2 on: December 26, 2013, 12:03:42 PM »
Албатрос - ФАИ Ф5Ј једрилица 4м
----------------------------------------------
Oво је мој пројекат једне Ф5Ј једрилице која у свему треба да испуњава ФАИ

услове за такмичење у тој класи РК модела. Укратко мој Албатрос има распон од

готово 4м, колико је и највише допуштено, и способан је да лети 15 минута
са висине 200м без укључивања мотора.

Дакле цела концепција је проста:  Модел у вертикално пењању треба да достигне

стартну висину за врло кратко време и да дуго лети "без мотора". Зато мора да

буде лаган али чврст, и зато је сав шупаљ. Крило је са рамењачама од карбон

ровинга импрегнисаног епокси смолом, предњи део је Д бокс, а задњи део од

пуно ребара од балзе обложених одгоре и одоле карбонским трачицама ради

додатног торзионог укрућења крила. Све је пресвучено лепљивом

термоскупљајућом фолијом. На крилу нема ни елерона ни флапсова, него само

симетрична ваздушна кочница са 2 сервоа у крилима, ради прецизног слетања на

тачку. Реп је исто тако сав шупаљ (читај: лак). У вертикалцу су смештена 2 танка

лагана сервоа за правац и висину. Све ово је већ познато из технике слободно

летећих модела, и таквих РК модела има доста на интернету. Најближи овом

решењу је АВА-ПРО-е и слично.

Оно што приказује горња слика је идејно решење једрилице и провера АД

особина, а цртеж стварне једрилице тек ће бити направљен. У овом тренутку

радим на пројектовању и глобалним решењима и набавци појединих материјала.

Електро сетап већ имам. Имам и готов предњи део трупа са лежиштем крила,

једино га морам мало променити да прихвати карбонску конусну цев за носач

репа. Није идеално али ће послужити.

Иначе ја не волим готове моделе. За мене је конструкција и сопствена израда

прави изазов, и то радим са великим задовољством. Сада имам онај прастари

Парагон са доста мојих решења на њему, па онда онај Врабац који је комплетно

моје решење. А пре тога сам имао и РК моделе  једрилица за Ф3Ј,
од којих могу да споменем Роду од 3.2м, коју сам успео да сломим на такмичењу

на Ченеју маја 2002. год. иако је рамењача била дизајнирана на оптерећење од 700

N. Али карбонски бајонет ушке није издржао на сајли витла од 3 kW при јаком

ветру... Рамењача те једрилице је остала неоштећена и имам је и дан данас.
 

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #3 on: December 26, 2013, 01:35:27 PM »
Sjajno!

S obzirom da je sve manje jedriličara na forumu koji se bave makar i kupovnim jedrilicama a kamoli gradnjom a o sopstvenoj konstrukciji da i ne govorim, lepo je čuti da se neko upušta u ovako lepu ''avanturu''.  Kažem namerno ''avanturu'' jer je od ideje do prvog leta sve pod znakom pitanja a osećaj zadovoljstva kada se sve to skupa kruniše odličnim letom - neopisivo je!  S tim u vezi, bilo bi lepo kada bi ste nas (koji volimo ovu vrstu modelarstva) obaveštavali o tome kako teče projektovanje, odabir materijala, gradnja ...

Puno uspeha!

Pozdrav.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #4 on: December 27, 2013, 09:48:02 AM »
Aлбатрос (3)
-----------------
Драго ми је да ово неког занима, па то схватам као сигнал да наставим са излагањем. Наравно да се подухват ове врсте може сврстати у авантуру, али
ја се уопште тиме не бавим. Много је већа авантура грлити се са лавовима, дражити дивље животиње, играти се са ајкулама или отровним змијама или скакати са великих висина у амбис, што је данас веома популарно. Овде таквих узбуђења нема, поготово што ничији живот није угрожен. А друго, као што сам већ напоменуо, ово ми је N-ти пројекат овакве врсте, и до сада сви су успели из прве...а што се тиче времена то увек пронађем. Па пензионер сам ...

Дакле прва ствар код неког пројекта је да дефинишете циљ. У овом случају циљ је конструкција, израда и летење модела једрилице на такмичењима Ф5Ј по познатим правилима ФАИ и наравно постизање врхунских резултата на њима. Анализом ФАИ правила долази се до главних параметара будуће једрилице:

- да има снажан електро погон, који ће једрилицу изнети на стартну висину од 200м за веома кратко време (рецимо за 10 секунди),
- да лети без погона 15 минута
- да буде довољно чврста
- да слети прецизно на циљну тачку
- да лети уз ветар и по јачем ветру

Што се тиче електро погона то ћу навести на крају, али ћу сада рећи да ту спада склопива карбон елиса већег пречника са шпинером, аутранер или инранер мотор без четкица, електронски регулатор брзине и литијумска батерија.
Од сервоа потребна су 4 танка сервоа 9-грамска (пожељно са металним редуктором). РК опрема: широкопојасни 2.4 ГХц предајник и пријемник са системом скакања фреквенција, са минимално 4 канала.

Да би модел са 200m висине летео 15 минута у слободном лету без погона, мора да има брзину пропадања мању од 200m/(15x60s)=0.22 m/s. Анализом сличних модела у програму XFLR5  или AVLXFLR5  или AVL, који су слободно доступни на интернету, долази се да се то може постићи при специфичном оптерећењу крила од око 20 g/dm2 и мање. Пошто ће распон крила бити oko 4m, a предрачунска маса модела у лету око 1600g произилази да ће површина крила бити око 1600g/20g/dm2=80 dm2. Виткост таквог крила ће износити око 20.

Да би модел прецизно спустили на циљну тачку брзину лета на крају треба јако
смањити, и тада близу земље нагло спуштање неће оштетити модел. Зато је потребно на крилима израдити ваздушне кочнице или спојлере који неће ослабити конструкцију крила, нити битно повећати његову тежину.

По ФАИ правилима такмичење се прекида ако је ветар јачи од 12 m/s у непрекидном трајању од најмање једног минута. Брзина ветра од 12 m/s није нешто тако страшно, рекли би. Али у непрекидном трајању од минута то практично значи да имате повремене краткотрајне ударе ветра и до 16 m/s, па и до 20 m/s али након тога пад испод 12 m/s, све унутар тог минута. Треба рачунати да се такмичење неће прекидати ако постоје краткотрајни удари ветра до 16 m/s. При таквом ветровитом времену треба предвидети додавање баласта у виду погодних оловних шипки укупне масе до 400 g. За њих треба предвидети простор у трупу или у крилима, најбоље под спојлерима. Тада ће укупна маса модела у лету бити 2000 g, а специфично оптерећење крила ће порасти са 20 g/dm2 на 25 g/dm2. Ипак брзина пропадања се неће повећати али ће брзина лета бити већа ... То све ће се проверити у  поменутoм програму XFLR5 (или AVL), што је врло лако, само треба да знате наколико речи енглеског и основне појмове из аеродинамике.... Узгред, ја нисам аеродинамичар...

(наставиће се)
 
« Last Edit: December 27, 2013, 12:05:44 PM by SloMi »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #5 on: December 27, 2013, 03:10:22 PM »
lepa ptica svaka cast!samo mi nije jasno sto treba da ima snazan elektro pogon kad po novim pravilima  koristi se visinomer a vreme rada motora se racuna u vreme leta pa stim ako odete vislje od 170metara dobicete jako puno kaznenih poena,jete da tek posle 200m  se dobiva po 3 sec kazne na svaki metar ali iznad 170m uglavnom retko idu, trenutno idealne f5j  takmicarske jedrilice su od 3500-4000mm raspona oko 1650-1900gr, motor je oko 200W jeste dobro sam pisao !!!!!brzina penjanja je veoma mala treba im do 170m oko 20-25s,a inace zadnjih par godina svaki model ima i elerone kao i flapsove jer jednostavno precizno sleteti na tacku je veoma tesko bez adekvatnog kocenja (buterfly), kao i potrebe za flight modovima tipa thermic gde i eleroni i flapsovi se spuste za 3-4mm, kao i u speed modu gde je obrnuto eleroni i flapsovi idu gore 2-3mm da bi smanjili otpor aeroprofilu i modell leteo brze po potrebi
 ()-()
cene ne gledaje jer cete pasti u nesvest ;)
http://www.mibomodeli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=120&lang=en
http://www.hyperflight.co.uk/products.asp?code=SUPRA-E-COMP-LITE
http://www.heinrich.sk/
http://www.hyperflight.co.uk/products.asp?code=MAXA-4E

« Last Edit: December 27, 2013, 03:31:30 PM by adam »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #6 on: December 27, 2013, 08:25:08 PM »
Хвала Адаме, у прави час си ме упозорио на нешто што сам ја или лоше разумео или се та правила још увек мењају.
У сваком случају морам сада мало застати на путу реализације модела. Ова 2 видеа што си прикључио
потврђују оно што си рекао , и морам признати да јако умањују неку привлачну узбудљивост такмичења. Помало
сам и разочаран оним што сам видео, нарочито оним првим, просто се модели вуку над земљом. Па то је чак шта више
за мене право разочарење. Морам поново проучити та правила па онда да донесем одлуку да се у то уопште упуштам.

Ја сам био убеђен да старт треба обавити за што краће време, па тек када се искључи мотор почиње штоповање времена
лета. Ни сам не знам одакле ми то, читао сам правилник више пута, тако сам разумео правила. Ово сада ми се не допада...
Видећу шта даље. На овај начин сигурно се нећу такмичити, али наставићу још мало са излагањем и проучићу ФАИ правила
за 2014. још једном ... 
« Last Edit: December 27, 2013, 08:28:25 PM by SloMi »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #7 on: December 27, 2013, 08:35:32 PM »
pravila su menjali ove godine, jos prosle godine je sve bilo tako kako ste vi rekli, ova dva videa nemojte uzeti za primer jer tu lete najbolji piloti u evropi, na takmicenjima gde ja licno idem sa kolegama iz subotice ovako nesto se retko moze videti, obicno penjemo na 150-190m gde gasimo motor  i krece trazenje termike, tako da to sto ste smislili je odlicno uz napomenu da morate obavezno napraviti elerone i flapsove jer bez toga cete samo da se mucite i izgubicete volju da idete na bilo koje takmicenje  ()-()

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #8 on: December 27, 2013, 08:42:51 PM »
Искрен да будем то што сам сада видео је помало катастрофично.
То су неки аутсајдери, мислим на оне што вику репове по земљи и још се сударају у ваздуху.
То је и смешно и жалосно у исто време ...

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #9 on: December 27, 2013, 08:55:18 PM »
verujte mi da nije zalosno, uhvatiti termiku na 10m i ostati u tom stubu je umetnost!!na medunarodnim takmicenjima sudar u vazduhu je svakodnevna pojava jer isti stub hoce da vrti vise pilota pa stim sudar je veoma moguc,.ovo sto vi osecate sam i ja osetio kad sam prvi put otisao u madarsku na takmicenje, tamo ljudi veoma dobro lete  sletanja su na 10-60cm od tacke, ukupno vreme leta od mogucih 10min su 9,55 pa i 9,58 to covek kad prvi put vidi izgubi volju, ali treningom i sto je najbitnije ucestvovanjem na tim takmicenjima jer od toga bolji trening ne postoji , rezultati dolaze, kad sam poceo jedva sam bio u prvih 20 a ove godine sam uzeo jedno drugo i jedno prvo mesto  ;)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #10 on: December 27, 2013, 09:12:16 PM »
inače evo postaviću kalendar takmičenje za 2014 godinu, pa koga interesuje nek mi se javi pa ćemo ga prijaviti za učešće. Mi planiramo odlazak na 5 takmičenja u Madjarskoj.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #11 on: December 28, 2013, 07:52:22 AM »
Одлично Адаме, то је добро знати. Ја сам заинтересован да дођем на једно од тих такмичења у Сегедину
али вероватно не још да учествујем. Поздрав, Слободан

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #12 on: December 28, 2013, 07:57:51 AM »
Избор профила
---------------------
Захваљујући пре свега изванредном XFOIL програму Maрка Дреле развијени су за последњих 10 година јако добри аеро профили за све врсте летећих модела. Сам Марк Дрела дизајнирао је више десетина таквих профила за РК моделе, како за крила тако и за репне површине хоризонталца и вертикалца. Његови изванредни профили познати  широм света коришћени на крилима разних РК летелица су: АG 16-19, AG 24-27, AG 35-38, AG 40d-43d, и други. За репне површине његови симетрични профили су: HT 08, HT 12, HT 13, HT 14, HT 21, и други. У приложеној табели могу се наћи ближи подаци о овим профилима, а све је то доступно на интернету, заједно са координатама. 

Иако је тешко замислити боље профиле од Дрелиних ја сам за крила Албатроса дизајнирао серију сопствених аеро профила МID 130-131-132-133-134, такође помоћу XFOIL програма, који су јако блиски Дрелиним али су ипак различити. Њихове геометријске карактеристике су у овој табели:

---------------------------------------------------------------------------------
Profil     d [%c]@x[%c]   f [%c]@x[%c]   rLE[%c]          
---------------------------------------------------------------------------------
MID 330      9.18 @ 27.5          2.21 @ 46.5     0.59
MID 331      8.42 @ 26.5          2.34 @ 45.5       0.45        
MID 332      7.70 @ 24.7          2.41 @ 45.4     0.43        
MID 333      7.00 @ 23.4          2.49 @ 44.3     0.44        
MID 334      6.27 @ 21.5          2.60 @ 43.9     0.49        
---------------------------------------------------------------------------------

Аеродинамички ови профили су исто тако добри као Дрелини.

У табелама је:
d - максимална дебљина прoфила у процентима дужине тетиве
x - удаљеност од нападне ивице на којем се она налази
f  - максимална кривина профила у процентима дужине тетиве
rLE - радијус заобљења нападне ивице у процентима дужине тетиве

На Албатросу ја ћу применити на крилу своје МID профиле
а на репу ћу користити Дрелине: HT 08 за хоризонталац и HT 13 за
вертикалац. Детаљнији подаци ѕа све наведене MID профиле могу
се наћи на топику:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11321.msg77016.html#msg77016


Сви наведени аеро профили имају јако мали аеродинамички отпор
па се често називају и LDA профили од Low Drag Airfoils. Данас се они
користе на готово свим такмичарским РК моделима једрилица.
Наравно постоје и други добри профили ....

И овде још да споменем једно питање које мучи многе моделаре, нарочито
оне који тек почињу. То је питање: Који профил је најбољи? Чак и без оног
за шта? Одговор је кратак: Најбољи профил не постоји, јер и ако би постојала
бар два најбоља профила, међу њима би било могуће бесконачно много
различитих најбољих профила, јер сваки међу профил носи особине
родитељског профила. Међутим многи добри профили су  најбољи
у одређеној ситуацији, али лоших профила исто тако има бесконачно много,
као што је и људска глупост већа и од самог свемира...


(наставиће се)
 

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #13 on: December 29, 2013, 11:18:48 AM »
План модела
-----------------

На основу свега што је наведено смислио сам детаљнији план модела и то бацио на папир, а како то изгледа види се на слици у прилогу.

Најпре сам размишљао да направим један такав модел једрилице од 4м и без икаквих
покретних делова на крилу, па да шпартам по небу и уживам, да накачим на њега камеру и да снимам околиш, и да тестирам модел до крајњих граница. Па онда
пошто би таква једрилица била брза мислио сам да би требала да има кочнице на крилу, ради безбедног слетања. Али да би била довољно управљива за слетање на тачку несумњиво је да би морала да има и елероне и флапсове, као што каже Адам, и из личног искуства са Родом, мојом ранијом једрилицом, то добро знам. На Роди ја сам имао и елероне и флапсове, и могао сам да их међусобно миксујем, и да радим и "птичје слетање" - флапсови доле, елерони горе, али обоје и даље активни. Па ако сам то радио на такмиченјима још 2002. године зашто то не бих и сада. Па сад ево на плану-скици је све то приказано, а шта ће до краја испасти видећемо.

Нисам више толики заљубљеник у такмичења као што сам некада био, мада то ме и даље привлачи. И зато сам и одлучио да то све ставим на папир па ако неко жели да то прави сам ће изабрати варијанту која му одговара. Ја ћу тај модел свакако направити, и све фазе рада ћу приказати. Надам се да ће то некога привући да и сам направи слично. Можда и овде код нас у Србији заживе нека такмичења типа Ф5Ј, можда баш као што су она у суседној Мађарској, па ћемо моћи да се прилључимо.

А може ова једрилица тако да се конципира да буде припремљена за будућу надградњу,
па де се крене са крилима без ичега, и да се временом исеку елерони и флапсови на предвиђеним местима, и убаце сервои, уз минималну штету на осталим деловима крила. За то је потребно добро предвидети крајњу верзију модела. 

Што се тиче саме конструкције једрилице она извире из добро познатих решења код савремених слободно летећих модела са којима сам ја добро упознат. Слична решења сам видео и на интернету, и мени је то јако блиско, па је то био главни разлог зашто сам се одлучио та овај тип једрилице, а не са стиропор језгром и тврдом спољном љуском, као код Роде. Конкретно, разлог је следећи: Данас постоје аеро профили са којима се јако добро лети и ако лете споро, и ако лете брзо, а да би модел дуго остао у ваздуху без погона, треба пронаћи термички стуб, кружити у њему, и пењати се. А ако термичког стуба нема довољно дуго у ваздуху ће остати само лагани модели.

(наставиће се)   

Приметио сам да на цртежу стоји датум 2014. год. Није то зато што сам се из будућности вратио у садашњост него вероватно зато што једва чекам да изађем из ове 13-те, ево је 14-та на прагу па сам мало пожурио. Извињавам се за ову грешку, није намерно.
« Last Edit: December 29, 2013, 11:47:42 AM by SloMi »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Albatros - F5J elektro jedrilica 4m
« Reply #14 on: December 29, 2013, 12:25:43 PM »
e ovako je vec skroz druga prica!! :)aplauz