Author Topic: Feritni prsten na ESC-u ?  (Read 2925 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Feritni prsten na ESC-u ?
« on: February 25, 2014, 02:53:01 PM »
Da li je potrebno ubaciti feritni prsten na ESC (vod ka risiveru) koji ima linearni BEC (linear mode) ?

U pitanju je ovaj esc http://www.hobbywing.com/product_show.asp?id=291 koji nema ugradjen feritni prsten na vod ka risiveru, pa me zanima da li je neophodno da ga ubacim. Znam da ubacivanje ovog prstena nece skoditi (osim + par grama), ali konektor koji ide u risiver je siri od unutrasnjeg precnika prstena kojeg imam pa bi to bilo pravo budzenje

Nesto sam citao po netu i pise da ovaj prsten uglavnom treba kod ESC-ova koji imaju BEC tipa "switching" posto taj switching stvara elektromagnetne smetnje koje mogu da se prenesu na risiver.




Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Feritni prsten na ESC-u ?
« Reply #1 on: February 25, 2014, 03:01:41 PM »
Switching regulatori prave vece smetnje istina, mada smetnje od ESC-a dolaze i od drugih komponentni.
U svakom slucaju probaj bez prstena i uradi range test, jedino merodavno.
Ako ces ipak da stavljas prsten mozes jednostavno da izvuces konektor po konektor svake zice posebno iz plasticnog kucista servo konektora i tako ces moci provuci kroz prsten.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Feritni prsten na ESC-u ?
« Reply #2 on: February 25, 2014, 04:35:35 PM »
Switching regulatori prave vece smetnje istina, mada smetnje od ESC-a dolaze i od drugih komponentni.
U svakom slucaju probaj bez prstena i uradi range test, jedino merodavno.
Ako ces ipak da stavljas prsten mozes jednostavno da izvuces konektor po konektor svake zice posebno iz plasticnog kucista servo konektora i tako ces moci provuci kroz prsten.

Ma setio sam je ja ovoga, i pokusavao ali izvlacenje ovih konektora mi nikako ne polazi za rukom. Evo sad kopam po youtube-u pokusavajuci da nadjem neki tutorial bas za to. Da, glupo zvuci ali to mi je problem. Zato mi postavljanje prstena predstavlja budzenje.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Feritni prsten na ESC-u ?
« Reply #3 on: February 25, 2014, 04:41:25 PM »
Probaj ti range test prvo bez prstena, mislim da nece biti potrebe.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Feritni prsten na ESC-u ?
« Reply #4 on: February 25, 2014, 04:45:44 PM »
Probaj ti range test prvo bez prstena, mislim da nece biti potrebe.

OK, probacu.

Medjutim, nesto razmisljam, da ove elektromagnetne smetnje od ESC-a mogu biti razlicite u zavisnosti od date vrednsti throttle-a + udaljenost. Tako da mislim da da range test treba obaviti od tacke do tacke sa dodavanjem i oduzimanjem gasa.

Da li sam u pravu ?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Feritni prsten na ESC-u ?
« Reply #5 on: February 25, 2014, 09:31:16 PM »
Nisi. Nema neposredne veze.
ESC i motor može da utiče na rad prijemnika, pa ga treba postaviti što dalje od njih, da bi dobro radio i na većim udaljenostima kada je predajnički signal slab. ESC prima isti PPM signal kao i servoi, pa ako ima smetnji na prijemniku, ni servoi neće raditi kako treba. Range test svakako možeš da uradiš za proveru.

Feritini prsten  se postavlja na one kablove koji su dugački i mogu da prime neželjene jake elektromagnetne talase, jer je svaki kabel ujedno i antena. On "guta" slabe signale u kabelu i štiti izobličenje glavnog signal, kako bi dekodiranje bilo što tačnije.

Dakle, ako žica od ESC-a do prijemnika prima jake elektromagnetne talase i nema drugog načina da se izbegne njegov nepravilan rad, onda je feritni prsten opravdan. Poželjno je svakako staviti kod snažijih BL pogona koji prelaze 1KW na sve dugačne signalne vodove, pa i na one do servoa.
Ako model ima benzinski motor, onda je ova zaštitta obavezna, jer elektronika paljenja i vod do svećice pravi velike smetnje, ma kako da su oni osenčeni, koji mogu loše da utiču na celu RC elektroniku.
Na manjim modelima se može slobodno izostaviti, ako se uspostavi da sve radi dobro i bez njega još na zemlji.







« Last Edit: February 25, 2014, 11:57:53 PM by tibeteagle »