Author Topic: cnc master u resniku  (Read 10505 times)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
cnc master u resniku
« on: March 25, 2014, 12:06:48 AM »

     Ja sluchajno svratih da pazarim dva festo mikro ventila u resnik, i fino udjem u garazhu, i lepo padnem u ne'svest kad sam video sta chovek pravi i kakav je kvalitet njegovih cnc mashina. Chovek pravi cnc mashine na veliko, svih dimenzija sa software-om kompovima, i sve sto mozhe da se zamisli. Glave su mu neko ludilo sa vodenim hladjenjem, i ja stvarno nista lepshe i kvalitetnije nisam video ni na jednom forumu, a josh su i 3d flet, chisto da spomenem...

     Pitao sam ga da ga objavim na nasem forumu a on me moli da to ne radim jer ima posla za naredne dve godine unapred...  Ali eto, nisam mogao da izdrzhim, mislim da nije nepoznat svima, al ako neko izrazi zhelju ja cu proslediti telefon od cnc mastera....

                              (pijemo) (pijemo)                           (<--) (<--) (<--)

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: cnc master u resniku
« Reply #1 on: March 25, 2014, 10:13:00 PM »
Zaista svaka cast da tako nesto postoji u mom komsiluku, bas mi je drago, ali postavlja se pitanje koliko kostaju te masine? Sigurno od 5000EUR pa do 10,15kEUR.
Ako ce se to koristiti za hobi-modelarstvo ko ima da izvuce iz dzepa minimum 5000 evra za masinu...to su masine vise za industrijsku proizvodnju.
Za hobi potrebe jedino resenje je samogradnja cnc rutera pa i tada izadje pristojna cifra na kraju...ovo pisem jer sam u procesu projektovanja low budget troosnog rutera, to je ono sto ja mogu da priustim sebi: skroman budzet+moj rad i znanje= pristojan cnc ruter za hobi potrebe.
Blago meni, opet ja :)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: cnc master u resniku
« Reply #2 on: March 25, 2014, 11:18:23 PM »

     Cnc master zhivi 20 metara od mog drugara gde dolazim zadnjih 30 godina, pa ga ipak nisam sreo ni jednom. Sto se cena tiche mislim da je jako jeftin inache ovde to nebi ni spomenuo, jer treba biti realan da je ovo sirotinjski stiropor forum, jer ovde su u glavnom teme na koje se reaguje, parche stiropora koje lichi na avion sa par servoa od 300 din, al dobro sta je tu je...

     Mashina koju trenutno prodaje je u rangu mashina od xxxy evara a on je prodaje za 3000, 1kw glava sa vodenim hladjenjem 1.8X1.3 m 3D sva u alu, brushene vodjice, brza, + konzolni komp profi + komplet sve ostalo, izgleda ko fabrichka od xxxxxy evritja, i ja sam prvo pomislio da je fabrichka...

     Osim toga lik prodaje step motore vodjice i gomile svega, dok sam ja kupovao dva ventila neka faca je uzela tri step motora od po kilo komad, ima celu sobu punu vodjica...

     Mozhda nekom bude interesantno za neshto, ja sam samo tu pohvalio choveka, bez ikakvog interesa za sebe, chisto da se zna, i da mu je kontakt dostupan, dacu svakome njegov fon na pp...

            (pijemo) (pijemo)                                       (<--) (<--) (<--)

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: cnc master u resniku
« Reply #3 on: March 26, 2014, 09:59:10 AM »
Sve ok, posto ce i meni u skorije vreme biti potrebni neki delovi za cnc, posalji na pp kontakt telefon.
Hvala (pijemo)
pozz
Blago meni, opet ja :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: cnc master u resniku
« Reply #4 on: March 26, 2014, 10:57:22 AM »
Ja sam sam pravio CNC ruter 0.5x1m pre neku godinu, i samo delovi su izasli bar 2-2.5k eura, o radu i muci da ne pricam. Izaslo je dobro, ali sigurno ne moz da bude bolje od toga sto covek pravi profesionalno. Jos i ta hladjenja... nisu to velike pare, samo ih mi nemamo. U stvari to je DZABE!!!!!! Verujte mi... sad cu da napnem moje u firmi da se prijavimo za trecu godinu kao kupci :P

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: cnc master u resniku
« Reply #5 on: March 27, 2014, 01:42:01 AM »

    Mislim da u alat nikad nije bacena para, pogotovo ako mozhe da se kupi profi po extra povoljnoj ceni, ovo sto ovaj shmeker radi je profi, ima neku dobru kombinaciju za vodjice i sve ostalo, i ko zna sa kojih otpada svetskih je to stiglo. Ljudi se bave rasklapanjem rashodovanih mashina, i eto svega ultra jeftino. Mashinu sad koju sklapa je 3X1.8m ... Ram i frezovanje gornje povrshine mu rade po nacrtu u Petrovcu na mlavi, i to mu stigne aks-ovim kamionom. U Beogradu to vishe nema ko da frezne a bilo je nekada...

    3D Sv Nikola izadje proizvodno 5 e u formatu od 0.3X0.5 m, valjda ima tu josh kojekakvih ideja za biznis...

   Imam jednu praznu garage u zgradi koju trenutno izdajem, pa se razmishljam da zaposlim svoju babu da glocka 3D ikone i malo dopuni dzep pored pemzije...      ") ")                                     (fiu) (fiu) (fiu)

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: cnc master u resniku
« Reply #6 on: March 27, 2014, 08:45:31 AM »
    3D Sv Nikola izadje proizvodno 5 e u formatu od 0.3X0.5 m, valjda ima tu josh kojekakvih ideja za biznis...
Ima ideja za biznis, ali nazalost kao sto si spomenuo ranije ovde kod nas generalno vlada sveopste siromastvo, pa i tih 5 eur je strasno skupo, ljudi bi sve hteli da kupe ako moze za 100 dinara, nemaju predstavu o tome da je potrebno uloziti rad, vreme, energiju, znanje da se nesto napravi...Videli da kod kineza sve kosta u rangu od 100 do 150 dinara pa misle da je to normalna cena za sve...
Sa mojom cnc masinom sam pravio grbove fudblaskih klubova pa je i tih 2000din koliko sam trazio, svima bilo strasno skupo, hoce ljudi za 100 dinara, daju i 150 ali za dva komada ...  :_D



P.S.
Posalji mi kontakt tel. na pp
Hvala
pozz
Blago meni, opet ja :)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: cnc master u resniku
« Reply #7 on: March 27, 2014, 08:49:31 AM »
Pa onaj ko kupuje ili pravi CNC to nece uraditi onako jer ima viska para, vec verovatno zato sto mu treba, mi u firmi imamo 3 CNC-a i svaka je sebe odradila. Umesto da se cimamo da ganjamo neke majstore koji su uvek u guzvi i po Marfiju obicno nesto za**bu, kupismo jednu malu masinicu, a kasnije kad smo je prerasli, napravismo drugu, i kupismo i doradismo trecu  :big smile
Alat i oprema koji mogu da rade i zarade nikad nisu bacanje para, pa cak i onda kad bas nezaradjuju ali ti zavrsavaju posao umesto "nekih" majstora  :big smile To nema cenu  ;namig
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: cnc master u resniku
« Reply #8 on: March 27, 2014, 09:27:59 AM »
Jednom sam video zidni sat u obliku leprita od sjajne neke plastike, mnogo lepo izgleda, stavljen iza plastike neki mehanizam za sat verovatno kineski. Bate to u toj radnji u Novom Sadu kostalo 10000 din. Lako je napraviti to na CNC, i rekao bih da je to stvarno preterana cena, ali ne moze da kosta bre ni 100, ni 500 din, pa ni 1000... Ko ce da haba vodjice skupe masine i guta prazinu i gubi vreme, pa da dizajnira i pravi programe pa... jos ljudi hoce nesto "custom made", po porudzbini brate za 100din.

Jeste siromastvo, al ko nema para ima mozak, pa ne treba da lupa gluposti. Onaj ko radi, i da radi sam jedan jedini, treba da zaradi danas najmanje 5000din PROFITA da bi mogao da prezivi i odrzava tu masinu (koja mora da bude jeftina). A to sa 100din od Svetog Nikole nece moci... Ne shvataju ljudi koliko to u stvari kosta, pa dodju sa necim u ruci i pocnu "Ej samo malo da busnemo ovo ovde i da napravimo kanal ovde, a ja cu sam da ga usrafim posle...". Ma oce za DZABE ako moze i pivo da im kupis! Bolje da stanem ovde... mnogo sam se ubacio...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: cnc master u resniku
« Reply #9 on: March 27, 2014, 12:23:12 PM »
  ... jer treba biti realan da je ovo sirotinjski stiropor forum, jer ovde su u glavnom teme na koje se reaguje, parche stiropora koje lichi na avion sa par servoa od 300 din, al dobro sta je tu je...

Zubinjos legendinjos (res)

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: cnc master u resniku
« Reply #10 on: March 27, 2014, 01:36:59 PM »
Vaci, ti satovi se rade od klirita, i ne seku se na CNC-u vec na laseru.
Mnogo je lakse i brze. Jedini problem je sto je dobar klirit, koji ne pravi probleme pri secenju skup.
Mehanizmi se uvoze iz Kine, ali opet, da bi napravio dobru cenu moras kupiti mnogo mehanizama, mnogo klirita...
Te satove je radio moj prijatelj, imao je bar 100 modela, i prodavao ih je na veliko po 500 din. Dok prodavac zaracuna
marzu i porez, cena bude 900-1000 din. Da skratim pricu, nije uspeo da pokrene tu proizvodju.
Prodao je stotinak satova kod nas, nesto cak i nije uspeo da naplati, a da prodajes preko ne mozes, jer kada uracunas
troskove slanja, pakovanja to bude skupo.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: cnc master u resniku
« Reply #11 on: March 27, 2014, 03:54:10 PM »

   Ima babi kupim cnc pa neka rezhe kolache!!!         :hehe

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: cnc master u resniku
« Reply #12 on: March 27, 2014, 03:55:51 PM »
Pa bas o tome i pricam, i to sto je lakse i jeftinije raditi laserom. Ne mozes sirotinji da prodajes kulturu i lepotu, gladan covek hoce da jede a ne da se ceslja i ide u pozoriste. Karikiram naravno, ali zemlja i sistem vrednosti nam je totalno sjeban! Pardon...

Izvinjavam se za off topic, ali evo ovo lepo docarava ono sto pricam. Svakodnevno dok letim DLG dolaze ljudi, babe, zene, deca... pitaju gde si kupio, koliko kosta... Kad im ja kazem da im za stanicu i jedan razuman pocetnicki DLG i opremu treba bar 500e, i to gledajuci cene na netu bez transporta carine bla bla... Oni samo izbulje oci. "Ja mislila kod kineza da kupim za unuka (koji ima 3 godina) za 2-3000din..., jel to od plastike?" Eto ti ga sistem vrednosti. I sta ja babi ili nekoj mladoj mami da pricam sta je karbon, kevlar, staklena tkanina, kalupovi cuda-mu... Pa moja keva kad je videla staklenu tkaninu mislila je da je to postava za suknju "Sine sto si to kupovao, pa ima mama u ormaru vec 20 godina." Shila mama sebi haljine...

STA I KOME DA OBJASNJAVAM, nema svrhe drugari, da cekamo bolja vremena, kada ce ljudi imati bar 20e da kupe prelep sat za dnevnu sobu, a da ne stede posle kupujuci salamu podrigusu koju topkaju u vegetu, gledajuci u svoj sat i diveci mu se... O 500+e za ovaj nas hobi... nece to skoro. Izvinite jos jednom za smor...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: cnc master u resniku
« Reply #13 on: March 27, 2014, 09:34:29 PM »
http://spotkg.com/tiktak/index.php?id=10&news_start=0

ima i aviona

Odosmo totalno u OFFSIDE :)

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: cnc master u resniku
« Reply #14 on: March 27, 2014, 10:04:54 PM »

    Tema je slobodna i opushtena, Matijazh je svoj cnc isplatio vec 100 puta, i to mi je najvishe u glavi, dal se isplati... (naravno da ne, al lepo je mashtati)     (fiu)