Author Topic: rc skupovi  (Read 6528 times)

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
rc skupovi
« on: January 14, 2009, 04:06:57 PM »
posto se blizi lepo vreme, polako se spremamo za predstojecu sezonu, voleo bih da cujem vase predloge i sugestije o sadrzaju i organizaciji rc skupova, dakle ako ste bili na nekom skupu, bilo ovde bilo u inostranstvu, iznesite svoje vidjenje. i ako niste recite po vasem misljenju sta bi ste i kako vi organizovali.

ovo je otvorena diskusija i molim vas da takodje skrenete paznju na nedostatke tokom dosadasnjih skupova (pri tome ne mislim na vremenske uslove) da bi organizatori mogli ove godine da ih odklone (ako su u mogucnosti)

hvala unapred Matic Dragan
ex pseudonijum: mat

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: rc skupovi
« Reply #1 on: January 15, 2009, 01:01:02 AM »
  Odlicna tema dragance za ovo sumorno zimsko vreme. Vecina nas verovatno modelari I sanja o lepsem vremenu, koje ce nam evidentno vrlo brzo doci.

 Kao sto I sam vidis, skupovi polako ulaze u rutinu. Poslednjih godina, napravljeno je nekoliko skupova, kojima je tesko naci manu. Sta dalje?
 Ja cu izneti svoje misljenje.
LJUDI TREBA NAM TAKMICENJE.
 Ne iz razloga dokazivanja, ne iz dosade I ne iz zelje da se takmicimo sa drugovima (ili bivsim drugovima), vec zato sto je cinjenica da takmicenja vuku celu pricu napred.
 I rat je jedna ruzna stvar ali je svaki doneo veliki pomak tehnike unapred.
 Problem koji lebdi u vazduhu je taj sto je vrlo tesko definisati kategoriju. Mirce I ja smo prosle godine zeleli da napravimo drzavno prvenstvo letecih maketa F4c, ali smo pre I samog pocetka naisli na mnoge probleme. Prvo, modeli su vrlo raznoliki, drugo, od x broja letaca, bar polovina ce doci da gleda takmicenje, ali nece poneti model, od ostalih, petorica ce leteti a ostali izneti modele I gledati, gledati… Kada je  Mirce zamolio da mu se prijave potencijalni takmicari, pitaj ga koliko ih se prijavilo.
 To su do sadasnja iskustva, ali licno mislim da ima nade.
 Prvo, pojavili su se neki “novi klinci”, koji su sjajni. Nisu iskompleksirani I nije ih blam da urade bilo sta. Mozda je resenje da ove godine ponovo pokusamo sa necim slicnim.
 Po pitanju kategorije, trebalo bi osmisliti nesto sto bi omogucilo da se takmici veliki broj ljudi, bez obzira na tip I velicinu modela.
 Sa tom idejom pre dve godine sam osmislio Limbo proletanje na Beogradskom skupu I koliko mi se cini, bilo je pun pogodak.
 Sta mislis, npr o brzinskom takmicenju (pylon race) gde bi se u osmicama letelo oko dva stuba? Najbrzi model ne znaci d ace I najlekse okrenuti oko pilona.
 Podeliti npr takmicare na elektro pogon I sus pogon ili cak po snazi motora u nekoliko grupa, pa ko brze ili ko vise puta za odredjeno vreme.

  Mislim da bi ,donekle,takmicenje bilo lakse organizovati nego skup. Na skupu ti se pojavi 100 ljudi I svi bi da lete. Kod takmicenja toga nema. Imas dvadesetak takmicara,npr, odredis ko kad leti I to ide bez problema. Inace, propises da taj dan nema nikakvog drugog letenja I  mirna Backa.

Moje misljenje, o kojem smo ti I j avec puno puta razgovarali je , iako mozda ne popularno, da takmicarska taksa mora da postoji. Razlozi za ovo su sledeci,
Prvo, takmicenje kosta. Sve to treba organizovati, a svakom takmicaru da da npr.1000 din I nije tako mnogo
Drugo, veci je problem ljudima nesto ponuditi za svoje pare, a to ako raspolazes sa nekim sredstvima I nije problem, a pri tom ne mislim na klopu I flasu pica, nego jedno uredjeno leteliste sa nekoliko sudija, meracima vremena I naravno nagradom.
Trece, ta famozna nagrada, zamislite ako bi pobednik u nekoj kategoriji dobio avion ili motor ili stanicu, ne bi li to bio stimulans?

Uskoro ce, kao I svuda u svetu, ta famozna takmicarska taksa morati da se naplacuje. Bitno je da nije prevelika, a 10-ak Eura, kada vec taj dan potrosim 50 na benzin, klopu itd, bas me I ne vadi nesto…puno.
 Vec nas vidim kako jezdimo nasim ljutim masinama preko Vrsackog aerodroma...
 

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: rc skupovi
« Reply #2 on: January 15, 2009, 08:44:24 AM »
dobro razmisjanje, takmicenja nam svakako fale ,adrenalin tek tad proradi kad ti kolega je bolji za sekundu ili je brzi u svakom slucaju sam za, ali ja bi se drzao fai takmicenja nema potrebe izmisljati nove klase tipa klub klasa,sto se kotizacije tice opet moram podrzati coku, u danasnje vreme bogami organizovati jedan skup ili takmicenje nije jeftino a desetak evrica nece nikoga od nas ubiti ,trosimo mi svi mnogo vise na ovaj nas jeftin hobi ;Dpozdrav

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: rc skupovi
« Reply #3 on: January 15, 2009, 11:04:45 AM »
ideja pylon trke mi se veoma svidja i jedna je od lepsih letackih disciplina. pitanje je koliko bi zainteresovanih takmicara bilo? naravno da bi bio srecan da organizujem pored skupa i jedno takmicenje te vrste. sto se finansiranja skupova/takmicenja tice svako ko se upustao u pricu zna koliko je tesko naci sponzore a koliko tu ustvari troskova ima. nisu tu u pitanu porcija hrane i sok nego ima jos more nekih sitnica koje povuku znacajnu cifru. nadam se da cemo kroz ovu diskusiju uobliciti nesto sto ce zadovoliti vecinu ucesnika i postaviti neki standard na opste zadovoljstvo svih.
ex pseudonijum: mat

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: rc skupovi
« Reply #4 on: January 15, 2009, 12:31:10 PM »
Ovo je tema koja se ponavlja svake godine u zimskom periodu. Mislim da smo je vec prosli u par navrata...

Cudim se da ju je pokrenuo bas Dragan posto je prosle godine vrlo decidno rekao "kako ce razmisliti hoce li biti skupa u Vrscu" (naravno, nije ga bilo). Takodje zna kako je prosao, zajedno samnom, na Memorijalu, pa, se stvarno pitam zasto bas on pokrece ovu temu?
Pretpostavljam da je to zelja da nesto pise na forumu...

Sto se mene tice ja sam na ovom forumu svasta pokusavao ne bi li nekako "usmerio" modelare kako u klubove, tako i ka takmicenjima (F4C, F3J, Klub klasa).
Naravno da nista od toga nije bilo. Ne moram nista dodavati samo procitajte sve o cemu sam ranije pisao vezano za klubove i moje utiske posle Maroldovog skupa...

Ali, ajde jos jednom...

PODRZAVAM sve vrste skupova i takmicenja. Kad god sam u mogucnosti uvek cu doci, bar da ispostujem organizatora i njegov trud. Na kraju krajeva cemu svi ovi modeli i letenje bez takvih manifestacija...

Posto sam bio organizator skupova slobodno mogu sebi da uzmem za pravo da diskutujem na ovu temu. Verovatno se ovo, sta cu reci, mnogima nece svideti ali, ovo je nasa realnost...

Znaci, prosle godine smo imali tri skupa i ni jedno RC takmicenje, ni u jednoj kategoriji.
Sta su zakljuchci...

Kas skup organizuje klub (Suboticki skup) pa, iza te organizacije "zalegne" gomila ljudi onda to i lici na nesto. Iako, onaj ko je glavni organizator ima ubedljivo najvise posla, sto fizickog sto sa ljudima (sto je mozda i teze), sta ce i kako ce ko da radi (pitajte Dejana)...
Ipak, veliki broj ljudi uspe da mnogo lakse "izgura" celu stvar...

Ista prica je i sa Beogradskim skupom, jedino sto tamo nije organizator klub nego grupa modelara ali, opet ih je bilo desetak....

U mom slucaju, Maroldovog skupa, jedan covek tj. dvojica, posto mi je pomogao Dragan, ne mogu da to naprave na takvom nivou, kao gore pomenute manifestacije, koliko god se trudili...
Bili su tu i cika Dule, koji je cuvao stanice, Tesla i kum koji su pomagali na aerodromu...

Da se razumemo, nikakvih problema nije bilo sa organizacijom u smislu mesanja frkfencija, ni jedan model nije pao zbog neke greske organizatora...

Samo mi znamo koliko smo se angazovali, mozgali kako da sve napravimo, natrcali se, naradili se, koliko smo imali troska da se sve to kupi i uredi...
 
Dragan je tek dan pre skupa shvatio kakve moze da ima neprijatnosti ako se nesto desi na aerodromu (naprimer neko otkine lampu od 1000 evra)...

Kad se sve zavrsilo, neki su otisli nisu se ni javili, neki su dosli bez modela, ovom je bila glasna muzika, drugog nervira sto duva vetar, onom je problem kako se leti, tamo neki ne vrati stipaljku na pravo mesto....
Utisak je da trud nema ko da ceni...  Zato ovog skupa vise nece biti...

Uzgred i broj modelara se povecao, pa se samim tim, organizatorima,  "komplikuju" i sve ostale stvari a, o troskovima ne treba trositi reci...

Sto se tice takmicenja, i tu sam se mnogo angazovao pogotovo u F4C klasi, a jesenas i oko ove neke Klub klase.

U vezi F4C kategorije sa Cokom se sve svodilo samo na razgovore, dok sam sve ostalo sam odradio, prevodio i pisao pravilnike, postavljao iste na forum, "ubio" telefon zvavsi sve redom da se konsultujem, pitam za savet, misljenje, agitovao sam da se modelari prijave po klubovima, isao u Savez da prijavim takmicenje....

Sve dok je bilo do mene sve je jos nekako islo, e, kad je trebalo da se ukljuce i ostali NIKO nije napisao ni jednu rec a, kamoli da se angazovao...  Pogledajte forum....

Nisam jos ni stigao do sudija i ostalog "kadra" koji je neophodan za ovakvo takmicenje.

Hvala Bogu, opametio sam se na vreme...

Doduse mnogi su se opametili jos ranije pa, nista ni ne pokusavaju...

Znaci, ako cemo ovu temu da svedemo na pisanje "sta bi bilo ako bi bilo" onda pisite ali, garantujem niko nece poteci ni malo da nesto novo napraviti.

Nadam se da gresim...

O takmicenju, kod nas,  u bilo kojoj kategoriji nema ni govora iz vise razloga.
 
- Prvo, nema dovoljno istih ili slicnih modela koji se mogu svrstati u neku kategoriju.
- Drugo, nema tehnicke mogucnosti da se takmicenja odrze.
- Trece, nema ljudi koji ce to organizovati.
- Cetvrto, nema uopste ili ajde, da bude blaze, dovoljno kvalitetnih sudija ni za jednu kategoriju...

Procitajte u sta se pretvorila debata oko organizovanja najbanalnije Klub klase u RC jedrilicama...

Vidi, takmicenja... nema teorije...

Nekada, kad se znao red, bili su klubovi pa, i ako su pojedinci i odlucivali, iza njih je bio klub.
Ti pojedinci su bili ljudi koje su svi postovali i njihova rec je bila zakon. Naravno, ne zato sto su bili drcni, "pametni" ili bahati, nego zato sto su to bili ljudi sa ogromnim iskustvom i renomeom. Drugi u klubu, koji su tamo bili angazovani, su imali neke druge "zadatke" i sve u svemu, dalo se nakako izorganizovati...
Ni tada takmicenja nisu bila nesto spektakularno, ali ih je bar bilo...

Danas posto nema klubova (pricam samo u ime RC-a) nema ni ko da sve to organizuje, i to je kraj price... Budimo jednom bar realni...

Molimo Boga da ove godine Suboticani i "Gile i drustvo" prave skup jer ce to biti jedina dva organizovana susreta kod nas.

Sto se tice takmicenja, ovaj zimski period, iskoristite da vadite nove pasose pa, potom probajte da dobijete bar Madjarsku vizu, jer samo "preko" ima nade da ce te se normalno takmiciti.
A onda, kad vidite kako izgleda pravo takmicenje nece nikome vise pasti na pamet da pokrece ovakve teme...

Pri tom ne zaboravite da ni tamo ne mozes otici kao pojedinac nego samo sa urednom takmicarskom knjicicom i markicama od Saveza a, da bi to dobio moras biti clan nekog kluba, pa sve tako u krug...

Kad sve to saberete, pola je "palo" vec na pasosima i vizama a, druga polovina nece dati te novce da bi isao preko da se takmici...
Necu da spominjem troskove puta, smestaja, takmicarske takse i naravno, model koji mora biti adekvatan zeljenoj kategoriji... O pilotazi necu sad trositi reci...

Surovo zvuci.... ali je tako... priznajte to sebi....

Izgleda da nam livada ne gine jos neko vreme...

Pozdrav

Mirce





Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
    • AEROPOXY
Re: rc skupovi
« Reply #5 on: January 15, 2009, 12:33:01 PM »
Dok sam kucao i prevodio ova pisanija, vec ste opalili dva posta iznad, pa mozda ovo moje razmisljanje dobija drugi smisao, ali kad sam vec napisao, nek tu stoji, mozda se nekome dopadne ideja.
Pa nek je uzme i razradi je.

Tekma nas je odrzala, njojzi hvala.

Cinjenica je da smo devedesetih u ona "krizna" grbava i muljava vremena imali po desetak skupova i takmicenja godisnje u klasama jedrilica i motornih modela, iako smo na takmicenja isli sa dve flase benzina u gepeku i delili fotokopirane diplome umesto nagrada.
I bilo nas je na okupu mnogo vise i nekako smo bili zadovoljniji.

Ja cu ovde izneti moje misljenje, bez pretenzija da to mora biti usvojeno. Jednostavno, previse dugo sam u svemu ovome, nagledao sam se takmicenja, naorganizovao istih i ucestvovao na desetinama raznih, sto u zemlji, sto u inostranstvu.

Ja sam svoju takmicarsku karijeru zavrsio  i nije mi namera da se ponovo dokazujem, ali bih rado uzeo ucesce u nekom relaksirajucem skupu takmicarskog karaktera, cisto da razonodim sebe i eventualno nekome prenesem iskustvo ili ga makar potaknem da se sam usavrsava.

Da prvo rascistimo sta su nam ciljevi,

Takmicenje i druzenje,

Razmena iskustava i ideja,

Masovnost i popularizacija,

Ekonomska prihvatljivost,

Primenljivost na domace uslove,


FAI kategorije su prave, ali da se svi do poslednjeg RC modelara zemlje Srbije, od Horgosa do Dragasa okupimo na livadi, ne bi sakupili 5 modela po FAI pravilima, recimo F3A i tri pilota sposobna da odlete komplet program po FAI tablicama.
I nijednog sudiju da kompetentno to odsudi bez zamerke. O logistickim uslovima tipa obelezena staza, podsisana trava, bezbednosna ograda ,razglas, obrada podataka, merenje buke, skeniranje frekvencija tokom takmicenja, nema smisla ni govoriti.


S druge strane, ne moramo ni izmisljati toplu vodu,( o rupi na saksiji da ne govorim) osim FAI, postoje desetine nacionalnih asocijacija sirom sveta i svaka u svojim programima ima nacionalne klase RC modela koje sluze kao baza za razvoj i odrzavanje masovnosti RC modelara a odatle se dalje regrutuju piloti FAI kategorija.


Poslednjih par godina nismo uspeli da se usaglasimo oko Speed 400 klase jedrilica, takmicenja u elektro jedrilicama, takmicenja u scale modelima, sve zarad problema sa unifikacijom flote, potrebe izgradnje specijalozovanog modela za datu kategoriju, i stvar je uglavnom propala. Epilog, nista od tekme, nije bilo dovoljno zainteresovanih.

Da ne tupim i predjem na stvar.

1993/94/95... odrzali smo desetak takmicenja u Zrenjaninu, Novom Sadu , Subotici i na Lisicjem Jarku, u nezvanicnoj FUN FLY kategoriji. Bilo je zanimljivo, umereno masovno i jednostavno za organizovanje. Sve po uzoru na NCFAA (National Competition Fun Fly Association). Tada sam izdao bilten o FunFly letenju sa kratkim opisom pravila.

Na osnovu toga, mogu da predlozim vid takmicenja na kome ce moci da ucestvuju svi, sa motornim modelom koji imaju, dovoljno je da imaju dobru volju, zelju da se takmice i slobodno vreme da se na istom pojave.

Fun Fly takmicenje je takmicenje u vestini pilotiranja, ne u vestini nabavke ili gradnje specijalnog modela, pravila ( ili zadatci) su tako postavljeni da izbalansiraju razlike u modelima, neki modeli su brzi, neki sporiji, neki okretniji, neki su tromi, veliki ili mali razlicito reaguju na udar vetra, i sl.

Na svakom takmicenju se definisu tri ili cetiri zadatka , bodovi se sabiraju, pobedjuje onaj ciji je zbir najbolji.

Lista mogucih zadataka je sledeca ( prevod sa engleskog iz NCFFA pravilnika).

VALJCI U NIZU
Na bazi od 100 metara, odmerenoj na pisti, u pravom preletu treba izvesti sto veci broj brzih valjaka.
Sudija na glas odbrojava broj uradjenih valjaka.Pobedjuje onaj sa najvecim brojem uradjenih valjaka.

VREMENSKA TACNOST
Pilot polece i slece u oznaceni prostor, gasi motor u vremenu od 60 sekundi, bez mogucnosti gledanja u stopericu , osim da broji u sebi.Vreme krece na poletanju, zaustavlja se gasenjem motora. Sudija-Merilac vremena za to vreme meri tacno vreme leta. Pobedjuje onaj koji bude najblizi 60. sekundi.

PENJI I PLANIRAJ
Poletanje i penjanje u vremenu od 30 sekundi,gasenje motora pred sudijom, planiranje bez motora, sto duze to bolje, i sletanje u oznaceni prostor.Pobedjuje onaj sa najboljim vremenom. Sletanje van oznacenog prostora donosi 0 bodova.

DEAD-STICK LANDING
Sletanje na cilj, bez motora. Oznaci se tacka na poletno sletnoj stazi, poleti se model, ugasi se motor na zeljenoj visini i slece se bez motora, sa ciljem da se zaustavi sto blize oznacene tacke. Ko najblize sleti, dobija najvise poena.

DEAD-STICK LOOPS
Poletanje i penjanje od 35 sekundi na sto vecu visinu, gasenje motora i izvodjenje petlji u nizu (luping) uz sletanje u prostor od 50x50 metara. Pobedjuje onaj sa najvise lupinga i sletanjem na cilj. Sletanje van cilja, donosi nula poena.

DIXIE DEATH
Poletanje, penjanje na odredjenu visinu i izvodjenje, tri petlje, tri valjka i tri okreta u kovitu, u redosledu po zelji i sletanje na cilj, dimenzija 50x50 metara. Meri se od trenutka poletanja do trenutka sletanja.Pobedjuje onaj sa najkracim vremenom.

BRZO PA SPORO
Prelece se baza od 100 metara, prvi put sto brze, drugi put sto sporije, (nije dozvoljena promena pravca i visine samo pravolinijski let), u brzom preletu dozvoljeno je uvodjenje u pravac pre baze iz obrusavanja.
Pobedjuje pilot sa najvecom  razlikom u sekundama.

"HANDS OFF" aka "COJONES OF STEEL"

Razumeli ste sta naslov kaze, "Muda od chelika"
Pilot ima vreme od jednog minuta da poleti, natrimuje model po zelji za pravilan let i u 60. sekundi stavlja ukljucen  predajnik na sto .
Potom moze samo da posmatra svoj model i odluci kada ce uzeti predajnik i spasti model od sigurnog pada.
Pobedjuje onaj sa najvecim m... , mislim najduzim vremenom leta bez predajnika.

"MOJ MISKO MOZE VEZANIH OCIJU"
Model se poleti i penje 30 sekundi, potom se pilot , na znak sudije, okrece suprotno od modela i leti ga ne gledajuci u njega dok mu asistent govori kako da leti, sledecih 30 sekundi.Na znak sudije, po isteku tih 30 sekundi "instrumentalnog letenja", treba u sto kracem roku sleteti u prostor  50x50 metara.

LIMBO ( Coka je ovo vec organizovao)
Proletanje ispod trake od papira postavljene na dva stapa razmaka 10 metara i na visini od 3 metra. Cilj, za jedan minut proleteti sto vise puta ispod trake. Proletanje u ledjnom letu se broji dvostruko.Pobedjuje onaj sa najvecim brojem proleta/poena.

LOOPER-PETLJAVINA
Sto veci broj petlji u roku od jednog minuta, meri se od momenta kad pilot najavi pocetak (poletanje, penjanje na odredjenu visinu, najava izvodjenja petlji).
Pobedjuje onaj sa najvise petlji izvedenih za 60 sekundi.

POSLEDNJI ISPADA
Poletanje vrsi nekoliko modela, onoliko koliko omogucavaju slobodne frekvencije. Svi popnu i kruze na istoj visini, da se znak sirenom i svi istovremeno slecu, poslednji koji sleti-ispada. Ponavlja se zadatak dok jedan ne ostane sam. Sletanje mora biti izvrseno u veci prostor , recimo 100x100 metara, kako bi sudije lakse mogle da prate ko poslednji slece.

NAJKRACE POLETANJE
Polece se sa oznacene staze, pobedjuje onaj koji bezbedno odlepi model na najkracoj stazi.

NAJKRACE SLETANJE
Slece se na oznacenu stazu 10x50 metara, pista se mora dotaci u prvom polju od 5 metara duzine, a model zaustaviti u sto kracem rulanju od prvog polja.
Najkrace "protrcavanje" pobedjuje.

SLALOM-nije letenje ali je vestina rulanja
Postaviti pet balona na pistu, u nizu sa razmakom od 10 metara. Taksira se model izmedju balona u jednom pravcu i nazad, pobedjuje onaj sa najkracim vremenom , probusen balon nosi dodatnih 5 sekundi... Model koji odlepi od zemlje i poleti, dobija 0 poena.

KOVIT
Poletanje i penjanje od 60 sekundi, zatim ulazak u kovit do zemlje i sletanje u 50x50 metara. Pobedjuje najveci broj izvedenih okreta u kovitu.

BRZO DOLE
Poletanje i penjanje , daje se signal sirenom i mora se za sto krace vreme sleteti na cilj, najkrace vreme pobedjuje.

DVA MINUTA TOUCH & GO
Vreme krece sa poletanjem, u roku od dva minuta izvesti sto vise poletanja i sletanja na odredjenoj (50x50 metara)povrsini.
Pobedjuje najveci broj uspesnih Touch&Go manevara.

PETLJAK=ROOPS
Vreme startuje sa poletanjem, izvode se tri valjka, tri petlje i slece na oznaceni cilj, 50x50 metara, pobedjuje najkrace vreme od poletanja do sletanja.

"HIT THE SHIT"( u lokalnom zargonu bilo bi"ugazi u @#$%@)
Na pistu se postave plasticne case za pivo od pola litre, u trouglu od po 3 metra. Model poleti i u sto kracem vremenu mora, jednu po jednu da prevrne, tockovima, krilom, elisom, na bilo koji nacin. Meri se vreme od poletanja do sletanja, koje moze biti izvedeno i u manevru izvodjenja treceg rusenja case. Najkrace vreme pobedjuje.

Ovo je samo pregled mogucih disciplina. Izgledaju vasarski ali je za vecinu od njih potrebna izuzetna vestina, poznavanje svog modela i naravno vezba.
Za svako takmicenje, mogu se unapred od strane organizatora izabrati 3-4 discipline. Sudjenje mogu vrsiti i sami takmicari, medjusobno, nije potrebno neko posebno znanje za upotrebu stoperice ili brojanje manevara.

Modeli mogu biti koje god imate, elektro, glow ili gas, mali ili veliki, sa ili bez tockova, oni koji nemaju trap, polecu iz ruke, ne mogu da rade recimo touch& go ali mogu da se definisu kao vrlo nizak prelet (ispod 50cm visine) za tu disciplinu.

Ovo je samo niz ideja, mozete i sami osmisliti neku disciplinu. Za pocetak, otidjite na aerodrom i sami probajte nesto od toga, mozda vam se dopadne.

Ako neko organizuje ovakvo takmicenje, ja dolazim.

Do tada, slika sa jednog od FUN FLY takmicenja, odrzanog na aerodromu ECKA u Zrenjaninu, 1996.


« Last Edit: January 15, 2009, 01:14:06 PM by Nenad Miklusev »

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: rc skupovi
« Reply #6 on: January 15, 2009, 03:28:07 PM »
znam sta sam rekao i za proslu godinu sam se drzao toga, ne pisem ovo zato sto mi je dosadno nego zato sto nam takvih manifestacija treba. ne mozemo ocekivati da nam skupove organizuju ljudi koji ne poseduju nikakvo letiliste. dakle za sada su u opticaju subotica, beograd, novi sad i vrsac.

cesto kroz razgovor sa drugarima modelarima dodjemo do teme "kad ce bre neki skup", i naravno kao i uvek problemi koji su se pojavili tokom organizacije predhodnih polako blede i ostaju samo lepa secanja, odatle i zelja da se pravi ponovo.

posto su skoro svi ljudi koji posecuju skupove ujedno i clanovi foruma zelja mi je da cujem sta oni misle o tome jer niko od nas nije pravio skup zbog sebe.

naravno mozda, posto ima masa nekih novih clanova, ovim podstaknemo nekog da organizuje nesto u svom gradu.
ex pseudonijum: mat

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: rc skupovi
« Reply #7 on: January 15, 2009, 05:19:23 PM »
 Dobro de, da stisamo strasti. Prosle godine sam bio kao gost na Cenejskom aerodromu  bar 7-8 puta,… I u Vrscu isto toliko. Ponekad nas je bilo i po 20, samo sto je svako leteo za sebe I mahom su svi peglali nebo. Zar to nije moglo da se osmisli da svi imamo neki zadatak?
Koliko nas kada leti ima neki zadatak u glavi tipa, sada cu da poletim, pa napravim dva lupinga, pa rolnu, pa rolnu u 4 tacke pa da proletim dva puta na ledjima…?
 Kada bi to probali, maker jednom, uzivali bi bar duplo vise u svakom novom letu.
 Znam to jer sam godinama leteo F3A turnaround program I uzastopno sam izvodio 21 figuru, pa kada vidim koja “skripim”, poletim ponovo pa udri jednom, dvaput, pedeset puta. To letenje mi je ostalo u najlepsoj uspomeni.
 Kada kazemo takmicenje, drzimo se FAI-a, ali kako? Postoje tri dobra F3a akrobatska modela u srbiji, jedan jet, dva elektrojet-a, nekoliko iole dobrih skala modela I gomila arf-ova. U koju korpu sve to ubaciti?
 Na brojnim sastancima u savezu, vise puta smo pomenuli da je moguce FAI pravila prilagoditi odredjenim sredinama. Zasto onda ne nesto ovako, pod uslovom da nas moze biti bar 20?
 Ako ozbiljno takmicenje plasi drustvo, a izgleda bas tako, iskoristimo gomilu neformalnih skupova, koji se ionako vec odrzavaju, samo sa razlikom sto ce mo tog dana svi u letenju imati neki zadatak. Pylon racing ideja, iz mog ranijeg posta je upravo to.
 Sto se tice Mircetovog misljenja, hajdemo napolje, potpuno je upravu. Kada odete malo van granice, vidite da je sve drugacije, modeli, letaci, kultura…ali to mi se cinilo I pre desetak godina kada sam putovao Evropom po takmicenjima, isto kao sto bi mi se I sad ucinilo kada bih otisao. Tada nas se svega nekoliko bavilo modelarstvom, a sada nas je 100.
 Tada mi se ta cifra cinila nedostiznom I da mi je neko rekao da cu doziveti da nas se toliko u Srbiji bavi modelarstvom, ne bih mu verovao, ali I taj dan je dosao.
 Kaskamo za njima, ali I njihovi skupovi I takmicenja su poceli onako kako mi sada pricamo o tome. Zato se I kaze ono…Svaki pocetak je tezak.
 Hleba I igara

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: rc skupovi
« Reply #8 on: January 15, 2009, 06:24:43 PM »
Ja sam apsolutno za da polako predjemo na neku vrstu takmicenja! Posle odredjenog vremena coveku cisto peglanje neba malo dosadi, kada se ima neki odredjeni zadatak postaje zanimljivije i napredovanje postaje merljivije! Ja i dalje ne odustajem od elektro klub klase i uskoro cu dati jos par smernica ali bih voleo da cujem i iskustva od ljudi koji su se takmicili sa speed 400 modelima.

Sto se mene licno tice, moje trenutne letacke sposobnosti su pre za neko fun fly takmicenje nego za FAI ali naravno vezbom to se menja. Jako me zanima i pylon racing posto sebe smatram speed freekom  :radioaktivno. A tu je i jedan model koji bi se lepo uklopio u celu prica a koji cu uskoro i predstaviti ovde na forumu, naravno na struju je, trebao bi da ide oko 200km/h u horiznotali a nije jedrilica  (fiu)!

Ja cu doci na svako druzenje i takmicenje koje su bude odrzavalo i vrlo rado cu platiti i pristupnicu! Sto se odlaska preko tice i barem posmatranja vec sam pisao da sam apsolutno za!

Pozdrav

Veljko

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: rc skupovi
« Reply #9 on: January 21, 2009, 12:50:07 PM »
u drugoj polovini aprila odrzace se drugi RC skup "Bozidar Komac"- Vrsac. ne znam jos uvek da li ce biti i neka takmicarska kategorija ili ce biti kao predhodni. za sada je samo vetar siguran.
ex pseudonijum: mat

Offline skywalker

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 57
Re: rc skupovi
« Reply #10 on: January 22, 2009, 10:45:28 PM »
E Dragance, obavezno da dodje onaj lik sto je kuvao caj i kafu, legenda  (:beer:)
I cannot fall for the sun, the rain is intended for me...

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: rc skupovi
« Reply #11 on: January 22, 2009, 11:49:27 PM »
bice druze ne beri brigu  :superman: bez njega ni jedna manifestacija ne prolazi
ex pseudonijum: mat