Author Topic: Teflonske cevčice.  (Read 6339 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Teflonske cevčice.
« on: March 28, 2015, 03:49:47 PM »
Društvo pravim neki DLG od 500 mm raspona krila i za komande ću najverovatnije koristiti sistem žice kroz cevčicu.
E sada uspeo sam da nađem komad cevčice (silikonskog creva) slučajno jer sam to imao kod kuće gde je unutrašnji prečnik 1mm a komandna žica će mi biti 0.5 mm i to lepo šljaka ali imam samo jedan komadić koji jedva da će biti dosta za jednu komandu a treba mi dve.
Da li neko možda zna gde ima a se uzmu silikonska creva prečnika 1mm i nešto ispod ili još bolje teflonska.
Našao sam na netu ovo: http://www.rcbuilder.com/Stainless-Steel-Pushrod-Set-with-Bondable-Teflon-Housings_p_9.html
ali mi je mnogo brate da bacam novaca jer mislim da sigurno postoji neko jeftinije i alternativnije rešenje.
Ima li neko koji predlog?
The ground is the limit (or a water)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 793
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #1 on: March 28, 2015, 05:07:45 PM »
Imas ovde ja sam bio isto trazio pomoc ostalih modelara http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13884.0.html

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #2 on: March 28, 2015, 05:10:30 PM »
Ja sam koristo izolaciju sa zice punog preseka i vrsi poso.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #3 on: March 28, 2015, 07:10:54 PM »
Ma kada su neke deblje žice u pitanju nije problem snašao bih se ali ovde je u pitanju žca od 0.5mm debljine i poželjno je da sve bude što lakše jer je u pitanju mali model DLG-a
Izgred kako uspeš da izvučeš žicu iz izolacije dužine 1m i više?
Predpostavljam da je greješ.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #4 on: March 28, 2015, 07:12:48 PM »
Možda topla voda?
The ground is the limit (or a water)

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #5 on: March 29, 2015, 05:52:45 AM »
Možda topla voda?
Da upravu si, topla-vruća voda i skine se začas.
Izolaciju sam koristio još sa sajlom umesto žice ako treba da se savija ili pod uglom.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #7 on: March 29, 2015, 05:21:51 PM »
Hval samo ne znam koliko su savitljive, odnosno da li su od čvrste ili savitljive plastike
The ground is the limit (or a water)

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #8 on: March 29, 2015, 11:15:56 PM »
Prijatelju, za mini dlg nisu potrebne čelične sajle. Mini dlg ima od komandi samo ruder i elevator.
 Sve komande se mogu fino odraditi pull-spring metodom i ribolovačkim koncem.
Sve ovo košta, gotovo pa ništa.
Obrati pažnju na slike od br 53 pa na dalje.
http://newtonairlines.blogspot.com/2013/11/hobby-king-versus-dlg-build.html
A imaš i na RCgroups puno tekstova o tome, ukucaj samo ''pull-spring''

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #9 on: March 30, 2015, 08:00:37 AM »
Znam ja šta je pull string metoda i to nije problem kada imaš jači servo.
Ja imam dva servoa od čini mi se 35 gr koje mogu da podnesu.
Pa mislim da će ta metoda da pravi problem sa ovim servoima.
A servoi su zajedno sa reciever-om integrisani na jednoj pločici.
Evo lik pa vidi.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__56166__2_4Ghz_SuperMicro_Systems_DSM2_Compatible_Receiver_w_Brushless_ESC_Linear_Servos.html
Idealna je kombinacija za te male zezalice, čak mislim da bi mogla da podnese opušteno i dleg od 1m raspona krila bez elevatora, mada i za elevatore ima mesta da se ubodu
The ground is the limit (or a water)

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #10 on: March 30, 2015, 09:06:17 AM »
Puno manje opterećenje na servo pravi pull-spring jer opruga vrši funkciju amortizera, tj rasterećuje servo prilikom početnog izbačaja.
Postavlja se pitanje da li taj sklop koji ti imaš može zadržati oprugu.
Svaki sistem krutih veza vrši puno jače opterećenje.
Svaki dlg, pa čak i mini, ne trpi slabe servoe, jer to neminovno dovodi do lomljenja getribe.
Moja preporuka su ovi servoi, nisu previše skupi, lagani su i na mom dlg-u punog raspona sasvim dobro vrše funkciju. Što je najbitnije rade na 1S pa je time težina baterije svedena na minimum.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__58098__Turnigy_D56LV_Coreless_Digital_Metal_Gear_Low_Voltage_Servo_0_89kg_5_6g_10sec.html
Bez uvrede, ali taj sklop sa integrisanim servoima mogao bi poslužiti samo za nekakve lagane indoor modele.
U svakom slučaju sretno!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #11 on: March 30, 2015, 10:05:06 AM »
Pa vidi nije nikakva uvreda ali takav isti sklp onosno sličan samo je brushed model u pitanju i to neki kineski imaš na jedrilici sa motorom nine eagle skyrunner koja je mislim negde oko 700mm raspona.
Takođe ima samo rudder i elevator tako da za moj klizač će biti sasvim ok.
Ovde se radi o DLG-u za zezanje a ne takmičenje što nisam napomenuo.
ovakvih stvarčica ima dosta po netu i ljudi su ih pravili baš sa ovim sklopom koji ja imam. koliko sam uspeo da vidim svi su koristili krutu vezu. Tako da je projekat sasvim ok. ono što sam ja pitao jeste jeftina zamena za teflonsku cevčicu ili teflonska cevčica kroz koju prolazi komnda ne većeg prečnika od 1mm (unutrašnjeg) ako ima negde da se uzme, ili neka alternativa!
A kada smo kod servoa već da pitam neko alternativnije rešenje od dymond d60  i Dymond D47 bilo bi poželjno i takođe da može da se uzme sa HK-a ili nekog drugog sajta koji šalje u Srbiju a ne dere sa poštarinom, pošto na HK do 100gr se plaća neka mizerija od 3 i nešto eura.
« Last Edit: March 30, 2015, 10:27:20 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #12 on: March 30, 2015, 10:43:46 AM »
I još nešto da priupitam.
Primetio sam da kod nekih servoa navode različite snage na različitim naponima tipa recimo 2 kg na 5V i 2.7 kg na 7.4V
E sada moje pitanje odnosno observaceja bi bila.
Ako hoću da koristim servo na 7.4V a imam 2S bateriju koja to omogućava. Zanči da servo + i - žicu sa servoa direktno vezujem na bateriju a samo signalna žica ide na reciever.
Ili postoji druga varijanta, pošto UBEC i SBEC daju 5V?
The ground is the limit (or a water)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #13 on: March 30, 2015, 01:06:24 PM »
1.- 2S baterija se ne "kači" direktno na servo več preko BEC-a za 7,4V. Kod nekih servoa je moguće i direktno ali bolje ne isprobavati !
2.- Spajaju se "-" i "-" tj masa; "S" i "S" tj signal
3.- "+" se odspoji od konektora-kablića

Moguće komplikacije su da servo nema "pun" otklon.
Ako dođe do toga, najjednostavnije je prebaciti i servo na napon prijemnika!

Nemoj mnogo da se samoinicijativno igraš napajanjima jer može skupo da te kazni!
#FFCC00

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Teflonske cevčice.
« Reply #14 on: March 30, 2015, 01:33:56 PM »
Pa dobro opet je savet na mestu.
Nisam znao da postoji bec na 7.4V
A kako onda ide napajanje za reciever koji uglavnom radi na 5V, da ne treba dodatno bec i za to ili ima neka šema?
Mislim pošto sam počeo da se igram sa dlg-ovima ovo bi mi bilo dosta od koristi.
Imam ovaj micro reciever http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__47012__OrangeRx_R415X_DSMX_DSM2_Compatible_4Ch_Micro_2_4Ghz_Receiver.html

On koliko vidim može da radi od 3.6 do 9.6V ali pitanje je koji napon šalje na servo?
Odnoso koliko sam shvatio samo + žica ide sa baterije direktno na servo ili se ona ne koristi uopšte kako si ti Mišo naveo.
Znači koliko sam shvatio - ide na - od recievera, siganla takođe a + žica se kači gde?
The ground is the limit (or a water)