Author Topic: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)  (Read 6146 times)

Offline dule

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« on: February 18, 2009, 02:09:53 PM »
Ja i moj drug Mile resismo jedne lepe subote sad u februaru da otvorimo sezonu.
Pripreme su trajale sat vremena u koje su spadali provera baterija,servoa ,motora i tako toga i izedanje bureka.Evo par slika:



















Sve proverismo i onda upalismo motor koji je dva meseca spavao.Upalio na ruku bez problema.Pustili ga da se zagreje sa bogatom smesom a kad poce da dimi ,ustelova smo ga i bas je dobro radio.Kada sam sve proverio, sve je bilo dobro,odlucih da poletim.Evo par slika:











I to je bilo sve od letenja ,nijedna figura ,nikakav osecaj na palicama jednostavno sama je odletela daleko........











Moj drugar Mile je uspesno otvorio sezonu sa svojim Spitfire-om.





Napomena:
Kada vam model stoji duze vreme,uvek po izlasku na livadu odradite range test.To pise u svakom pravilniku.

Pozdrav!



« Last Edit: February 18, 2009, 02:17:18 PM by dule »

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #1 on: February 18, 2009, 02:27:08 PM »
ouch   :sljus

moje saucesce.
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #2 on: February 18, 2009, 02:52:54 PM »
Koji je prijemnik bio na modelu ?
Assan ili ?

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #3 on: February 18, 2009, 03:50:43 PM »
Dule, zao mi je dosta dobar avion ode.

Ali hajde jos jednom da kazem par reci.

Ja sam na svojoj katani zamazao mascu sve kontakte i tek onda "ubo" konektore na svoje mesto.
Tako konektori mnogooo puta sporije "zahrdjaju", ali ima i jedan jadac kod toga, a to je da lako ispadnu pa ih treba necim mehanicki onemoguciti (privezati ih zajedno za nesto da drzi zice da ne mogu da se izcupaju recimo iz predajnika.

Ne kazem ja da pravilnici ne valjaju, ali u velikoj gomili slucajeva nije problem sa radio vezom (to moze biti problem ako se recimo upotrebi prijemnik koji je prosli put pao - poput ovoga sada, a da se ne proveri "range") vec je recimo prijemnik izgubio napajanje.

Ako bi neko hteo da namesti da prijemnik ne gubi tako lako napajanje trebao bi da ili da zalemi zice umesto konektora ili stavi ozbiljne konektore ili stavi vise konektora paralelno pa da se nada da nece svi zakazati u isto vreme.

Mada smatram da range check ne bi nista pomogao u ovom slucaju, samo drmusanje dok bi nosio model (ako se ne bi odaljivao sa stanicom) bi mozda dovelo do toga da sve otkeze na zemlji... (da je bilo srece ko sto nije....)

Ima tu i jedna tuzna cinjenica, a to je da prvi zakonodavac (koji i uvodi zakone i odredbe) ne zeli da stvari budu kako treba. A kako to?
Pa da su stanice malo bolje napravljenje bile bi neunistive i vecite, e sad umesto da zakonodavac zabrani prodaju djubreta i u velikom broju slucajeva drasticno smanji uzroke otkaza on to ne radi vec leci posledicu (tako sto te recimo kazni....).

Pozdrav, Petar

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #4 on: February 18, 2009, 04:52:59 PM »
Iz jednog mog razgovora sa Petrom (jos poodavno) sam shvatio da mesto gde skladistimo modele ima itekako uticaja na oksidaciju kontakata. Ja sam zato odlucio da se manem garaza i podruma i drzim ih sve u kuci odnosno na zastakljenoj terasi koja ima grejanje. Okacicu sliku kako sam na delu zida 2x1,5m spakovao 6  (:sok:) modela!

Inace stvarno mi je zao za tvoju Funtanu.

Pozdrav
« Last Edit: February 19, 2009, 09:05:55 AM by magic »
Veljko

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1699
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #5 on: February 18, 2009, 07:02:06 PM »

Kada vam model stoji duze vreme,uvek po izlasku na livadu odradite range test.To pise u svakom pravilniku
 Kazi te nama pocetnicima sta ovo znaci konkretno,inace pridruzujem se zaljenju za ovakvim modelom.pozdrav VEDRO
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #6 on: February 18, 2009, 07:15:35 PM »
SASA: Sta je range test imas u uputstvu svog RC predajnika. Kako se izvodi zavisi od tipa RC predajnika. Kod obicnih (ne 2.4GHz) se sasvim ili samo do poslednjeg kolena skupi antena, udaljis se 30-50m od modela i ako svi servoi slusaju izvuces antenu i letis. U svakom slucaju procitaj uputstvo!

Lep model, steta...
« Last Edit: February 18, 2009, 07:17:21 PM by zgrujic »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #7 on: February 18, 2009, 07:42:46 PM »
Пре ће бити нешто друго а не домет станице или пријемника.
Али ниси написао у ком тренутку си приметио да не прима команде? Очигледно је примала до неког тренутка јер си успешно узлетео...?

Иначе, отварање сезоне на Савском насипу припада мени (ако се не појави неки још већи фрик):

07.01.2009

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #8 on: February 19, 2009, 03:27:29 AM »
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

UBIO SI FUNTANU  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

jbg to je bio jedan od najboljih modela u okruzenju

sad lepo banuj sam sebe na dve nedelje za kaznu
ex pseudonijum: mat

Offline dule

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #9 on: February 19, 2009, 09:51:56 AM »
Nema nista gore nego da polomis model koji je ostao bez komande.Da sam bar leteo na noz nisko pa da ode slavno.....
Uradili smo analizu na licu mesta ,inace bi riknuo da ne znam tacno sta se desilo,i dosli do uzroka.
Nije baterija,nije prekidac,nisu kontakti(niti ima oksida-pozlaceni su svi) vec je prijemnik.Inace prijemnik je jedan od najpouzdanijih na svetu Futaba 149 na 72Mhz.
Otvorili smo prijemnik na licu mesta i videli sasusenu vlagu koja je bila navatana na futabinom cipu i po okolnim elementima kao i na ulaznim filtrima.
Kad nisam pao u komu.Opet probali da upalimo i izmerili range i bio je oko 10m.
Uzeli i oprali prijemnik ,isusili ga i probali opet,radi i ima veliki domet.
Naravo ucenije:
Ako vam model stoji duze vreme u garazi u kojoj je hladno i vlazno,nemojte leteti vec proverite svoje prijemnike.
Nemojte nikada ni da ih drzite u takvim uslovima ,ko moze naravno.
U garazi su mi jos dva modela sa futabama 319 i jos nemam hrabrosti ni da ih otvorim da pogledam kakvi su.

Inace neko pomenu Assana,kada sam radio range test jesenas,nisam mogao da nadjem mesto gde ce se razlokovati.Taj link ubija.
Otvorio sam da pogledam predajni modul i zaprepastio se.Jes da je kineski totalno ali on ima izlazni hibrid koji ima 2W.Inace ne verujem da radi u punoj snazi ali ko bi ga znao.Ima i primopredajni switch posto ima i prijemni i predajni deo(kao i svi drugi proizvodjaci).Sve u svemu mnogo interesantna sprava a za male pare.Na Hitecu radi savrseno ali nisam imao hrabrosti da ga testiram na vecem modelu nego na metarskom elektro i bas sam zadovoljan.

Eto to se desilo sa Funtanom i idem da se banujem jer sam se bas smorio.Ako neko ima Funtanux50 ja bih je kupio jer to mi je jedina uteha i to delimicna.
Pozdrav!

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #10 on: February 19, 2009, 12:20:04 PM »
Pitam se kakav je to prijemnik (da li ima kristal koji se vadi - promenjljiv je).

Posto mi ovo sve mirise na to da je recimo lokalni oscilator - medjufrekvencija bila u ofsetu.
Pre prilicno godina sam se igrao sa prijemnicima i predajnicima i radio svasta, AM sa jednim mesanjem, sa dva, FM..., menjao pojacanja, dodavao filtere.... ma umro sam nekoliko meseci oko toga (napravio i dodatno pojacalo na predajniku - nagruvao sam nekoliko vati), ali nista, nisam imao domet veci od par metara. I onda mi padne na pamet da uzmem da probam sa kristalima koje sam imao na jednoj stanici, kad ono radi.... ko sat (sve moguce kombinacije su radile....).

Ja sam glupo verovao da su jeftini kristali kupljeni tada u konradu ono sto i pise na njima (recimo 40.650 MHz) i da je to to..., ali nije, frekvencije kristala su bile malo u off_u. I posle nekog vremena sam se malo poigrao sa tim (video kako moze da se malo menja freq kristala, samo na red stavis promenjljivi cap ili zavojnicu...), kad eto ti kad se nasteluje radi i sa tim kristalima.

Ako taj prijemnik nema kristal koji se vadi onda bi mogao da kad ga sredis da radi da ga zamocis u konformal i za vjeke vjekov voda moze samo da mu peva pod prozorom....

Mada je to sve cudno..., voda se hvata na uredjaj kada ga iz hladne sredine naglo dovedes u toplu i vlaznu (recimo udjes u sobu), a ne obratno...
A, ako nije voda bila prisutna u trenutku nesrece nego ste primetili sasusene muzge od nekada tu prisutne vlage, pitam se sta bi tu moglo da pomeri frekvenciju lokalnog oscilatora..., nista mi ne pada na pamet osim "zahrdjavanja", a da on radi opet dobro posle pranja i susenja....

Inace sto se tice kontakata oni ne zardjaju kao na primer krovovi od crkava (znate ono kad krov pozeleni....) pa da se vidi da se na necemu uhvatilo s dva prsta rdje, to je vrlo suptilno... (nekad jedva primetna promena boje, reko bi covek da je cisto ko suza...., a ono.....).
Iako nije problem bio sa kontaktima (bar po prici i utisku, osim ako nije kontakt od kristala..., sto cemo cuti - bar se nadam), vredi znati i da kontakti (kako ih gospoda projektuju....) vremenom izgube elasticnost i saviju se i da nije neophodno rdjanje da otkazu jednostavno se iskrive... i nedodiruju (naravno se to moze napraviti tako da se to ne desi...., ali takva nam je sudbina....)

Pozdrav, Petar

PS. Moze da bude i hladan lem, recimo, sad mi pade na pamet... (ako je to, onda ga je bolje celog prelemiti nego da unisti jos koji model)
« Last Edit: February 19, 2009, 12:24:56 PM by petar »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #11 on: February 19, 2009, 03:04:36 PM »
Izvadis model iz hladne garaze, uneses ga u auto koji potom fino zagrijes na putu do letilista da se dobro kondenzuje prijemnik i kad ga izvadis iz kola u njemu su fine kapljice destilovane vode.
Nazalost na ovom primjeru smo ocigledno svi pomalo naucili.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #12 on: February 19, 2009, 06:21:08 PM »
Na prijemnicima koje koristim ima opcija koja kad prijemnik ostane bez signala, stavlja sve komande u neutralno i gasi motor *to je kod mene uvek ukljuceno (Imam DX7 - verovatno svi to znate...).

A kako vidim sa ovih slika model je bas bio u pravilnom polozaju po uzletanju (bez velikog nagiba u ugla na gore), verujem da moja katanica ne bi ni uzletela da joj se ovo desilo ili ako bi uzletela da bi se desilo samo jako grubo sletanje...

Ne znam da li ostale stanice imaju tu opciju i jel' je ukljucujete...


pozzz

PS. Dobro mozda je ugao na gore bio prilican...,a i ko zna kad je slika uslikana...(kad je vec par sekundi ostao bez signala ili....) ali mislim da bi model preziveo.
« Last Edit: February 19, 2009, 06:28:45 PM by petar »

Offline NEBOJSA

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #13 on: February 19, 2009, 10:30:59 PM »
I ja se pridruzujem zaljenjem za modelom.Lepo je izgledao.
Zanima me na kom delu Savskog nasipa letite?

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Savski nasip - otvaranje sezone(za neke da za neke ne)
« Reply #14 on: February 19, 2009, 11:10:49 PM »
Prelep model, stvarno steta.
Nema opustanja i prastanja, mali propust i propast je neizbezna.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)