RC MODELI AVIONA - SUS > SCALE MODELI

3D štampani modeli

(1/2) > >>

Stanko BG:
Jedna češka firma, koja se zove "3DLabprint", uvela je, najzad, maketarstvo u RC modelarstvo.

https://3dlabprint.com

Ideja je inženjerska i opravdana sa tehnološke tačke gledišta, ali u potpunosti poništava graditeljske veštine modelara... ipak, vredna tema pažnje. Ko ume da projektuje u Solid Works paketu i ima 3D printer može da napravi kakav i koliki hoće Scale model. Sa druge strane, model je plastični pa ne može da istruli... Evo jednog primera:



ŠTA VI MISLITE O OVOME?

dejan_ts:
iskreno ovo je namenjeno za prve prototipove necega i da se vidi funkcionalnost a sto se tice avio modelarstva balza je balza i to se nece menjati jos dugi niz godina

ima svrhu sitnih delova ,tipa hornova,viljuskica,nosaca servo upravljaca.mozda motora,neki ukrasni element na modelu ili stampanje unutrasnjice kokpita ,instrument tabla,sedista,palice i sta sve ide unutra

sto se tice nosecih povrsina i ostalog mislim da je ne zamenljivo sa klasicnom konstrukcijom eventualno livenjem krila i trupova u carbonu ili stakloplastici

Gabor:
Već postoji tema na forumu:

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,15845.0.html

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,15855.0.html

tibeteagle:
3D štampa, jednostavno rečeno, menja sve. Jedna stona tehnologija i samo jedan materijal za kratko vreme izrade, naspram skupe klasične gradnje sa puno materijala i tehnika sa jako puno utrošenog vremena je kvantumski skok za modelare svake vrste. Informatička era konstatno menja mogućnosti već poznatih tehnologija. Nove mogućnosti se ogledaju delom u integraciji starih poznatih tehnika uz pomoć veštačke pameti, a pronalaze se novi sa kojima se formiraju tela aditivnim postupkom.
3D štampanje metala nosi najveći udeo u oblasti industrije već danas, a razne plastike i smole će da se koriste uskoro i kod velikih skala modela. Više neće biti nemoguće da bilo ko ima svoj model od 2-3 metara samo za nekoliko sati čekanja kod kuće.
Za sada je jednostavna i za svakoga dostupna tehnologija realna na bazi jeftinih polimera. Iako su plastičke žice dosta skupe po kilogramu koje se koriste, mnogostruko se isplati sa njma raditi. Evo do sada nejvećeg skala modela na bazi ove tehnike, a ove godine će da bude još puno ne samo velikih već i interesantnih dobro poznatih modela-crteža od ovih čeških momaka.

Raspon krila je 1900mm a težina je skoro 6kg.



https://3dlabprint.com/shop/vought-f4u-corsair/

 ;namig

Stanko BG:
Ljudi, hvala vam svima na veoma konstruktivnim i pametnim odgovorima. S obzirom na to da je ova tehnologija još uvek u povoju, zaista ima mesta za oba načina razmišljanja u vezi sa njome.

Moja mišljenja su podeljena... Dok sam radio u Omanu, bogati Arapin (gazda) nam je kupio 3D štampač jedne američke firme MAKERBOT. Mi smo ovaj 3D printer koristili da napravimo modele glisera i jahti u razmeri, kako bismo ih prezentovali budućim kupcima ili njemu lično. Potom je on poželeo da mu pravim igračke za decu... Svašta sam projektovao. Ponegde sam nalazio i gotove 3D modele i samo ih stavljao na štampu.

Prilikom korišćenja te sprave primetio sam nekoliko nedostataka. (Verujem da današnji modeli više nemaju te probleme.)

Filament (plastična šipkica koja je namotana na kotur) prilikom izrade 3D štampe prolazi kroz grejnu glavu koja treba da ga topi i ređa prema softverskim instrukcijama. Ta grejna glava ima potisni mehanizam koji progurava filament kroz grejno telo. Ovaj mehanizam su nazubljeni točkići koji često umeju da proklizaju i onda iz glave aparata više ne izlazi materijal za građu, a program se nastavi... Tako sam često dobijao do pola izrađene modele... Često sam morao da stojim pored mašine i guram filament kroz grejnu glavu, od čega sam ludeo.

Drugo, 3D štampanje traje satima, ponekad i danima i to je toliko dugotrajan i mukotrpan proces da se čoveku smuči da nadgleda mašinu... Ostavljao sam je da radi sama preko noći, samo da bih ujutro zatekao delić štampanog elementa. Naravno, zaglavio bi se filament.

Pa ipak, ovo je genijalna tehnologija i u potpunosti se radujem što živim u vremenu kada se jedna takva mašina pojavila. Siguran sam da će za desetak godina ovo biti jedan od najboljih načina za stvaranje i graditeljstvo... U trenutku kada ovde pišemo, Kinezi već zidaju kuće 3D tehnologijom, a ta se ideja proširila čitavim svetom očas posla:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version