RC MODELI AVIONA - SUS > MOTORI GENERALNO

SAITO 100 ремонт

<< < (3/3)

presko:

Дошао је тренутак да се нови лежајеви убаце у картер.
С обзиром да је задњи лежај био отворен са обе стране, било је потребно да се прво изваде заштитни прстени.






Предњи лежај је био затворен са обе стране



Лежајеви су лако легли на радилицу, без примене неке нарочите силе.



На унутрашњости картер су били видљиви рисеви које је направо венац.



Ивице рисева сам мало поравнао водобрусним папиром градације 400.





Код уградње лежајева прво уграђујем задњи, служећи се радилицом као вођицом. Картер се мора прво добро загрејати, али и поред овога лежај се мора пар пута лагано ударити чекићем. Приликом уградње нигде не сме доћи до контакта метал-метал.
Између радилице и лежаја стављам пластични прстен величине спољњег прстена лежаја. Овим обезбеђујем две ствари. Битнија ствар је да нема контакта између унутрашњег прстена лежаја и замајца радилице. Значи сила ударца се директно уноси у спољњи прстен који је у додиру са картером. У противном долази до оштећења и куглица и канала у прстеновима. Друга ствар је, као што сам већ рекао, да нема контакта метал-метал (спољњи прстен лежаја и замајац радилице). Када лежај легне на своје место, пластични прстен се уклања.











И при уградњи предњег лежаја предњи део картера се добро угреје. И овде сам морао да се користим чекићем, тако што сам лагано неколико пута пажљиво ударио по спољњем прстену лежаја идући у круг.







presko:

Наставио сам склапање мотора.
Брегаста осовина је постављена у позицију и блокирана алатом. Радилица је убачена у картер и такође постављена у своју позицију. Онда су ова два склопа међусобно спојена.





Убачен је и клип са клипњачом, при чему сам водио рачуна да буде правилно окренут.



Убачен је и доњи део подизача клацкалице. Овде треба да напоменем да све клизне контакте, при монтажи, додатно подмазујем са WD40 без обзира што су делови стајали у петролеју.



Монтажа се полако приводи крају.









presko:

Ремонт мотора сам искористио да подесим вентиле. То сам урадио алатом и уз помоћ упутства које је произвођач испоручио уз мотор.



Мали проблем је био што су се заптивке поклопаца вентила распале. Пола су се залепиле за поклопце, а пола за главу мотора. Ово сам решио помоћу херметика, који се иначе користи у ауто индустрији за исту ову сврху. Да ово нисам урадио, вероватно да неби било никаквих проблема у раду мотора, можда би се само мало прљао од уља које би овде пробијало.



Прво сам нитро разређивачем очистио место контакта и на глави мотора и на поклопцима и ...





... на крају намазао херметиком.



Мотор је на крају састављен и спреман за пробни рад.



presko:

Намонтирао сам мотор на пробни сто.



Такође сам припремио и гориво за први старт.
У фабричко гориво, које иначе користим, додао сам 5% рицинусовог уља да га мало замастим. Направио сам гориво за један резервоар, око 300ml, да се нови лежајеви мало заврте.





Сада чекам први излазак на терен да видим шта сам урадио.

presko:

Ова тема је готова.


Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version