Author Topic: 25.4.2009 Glac 3 nova modela  (Read 3200 times)

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
25.4.2009 Glac 3 nova modela
« on: April 25, 2009, 10:27:37 PM »
Prvo na pocetku da vas sve pozdravim. Danas smo se u vec standardnom sastavu okupili na glacu ,aerodromu pored Sremske Mitrovice. Ono sto je zanimljivo je to sto se danas na tom aerodromu naslo 3 nova modela. Jedan je elektro suhoj koji je doneo Belgraf iz Sabca ,posle prvog test leta i trimovanja koje sam odradio, leteo ga je njegov sin Pedja koji je pretekao tatu u letenju. On je prve korake napravio na simulatoru , i vec izvesno vreme leti elektro model park flyer-a, danas je prvi put leteo i elektro suhoja koji je malo brzi i osetljiviji na komandama od prethodnog. Medjutim on ga je leteo bez ikakvih problema. Za vrlo kratko vreme ce savladati u potpunosti ove modele i preci ce na neke ozbiljnije motorne modele. Svaka mu cast za napredak za tako kratko vreme.
Nakon toga leteli smo i fly baby-a kojem je zamenjen motor. Umesto os max-a 60 fsr postavljen je os 40 la. 10ccm mu je bilo previse jer je model izuzetno lagan. Sa svojih 180 cm razmaha krila sad sa ovim motorom ima 2900grama. Zamena motora je iziskivala i izmestanje servoa dubine i vertikalca iz repa napred. Tako da balast nije ni potreban. Bez malo sad leti kao motorna jedrilica. To je i bio cilj jer mu je namena obuka za mog Caleta Savu koji ga sad i leti.
Posle toga je dosao napokon na red i dvomotorac dornier Do-28. Ovim putem necu nista pisati o njemu nego cu za to napraviti novu temu u skala avionima i tamo ga detaljno predstaviti.
Na kraju je bio i prvi let Spaletove Extra 300 razmaha 220 cm sa mvvs benzinskim motorom od 45 ccm. Ovaj model je redjen po planovima narucenim iz amerike, dok su plasticni delovi radjeni po vec sazvakanoj metodi pravljenja kalupa i odlivanja. Znaci 100% rucni rad. Isto vazi i za vecinu modela u nasem vlasnistvu.
Extra leti EXTRA. Takodje sam imao tu cast da izvedem prvi let i obavim trimovanje i dam moje misljenje. Ono sto mogu reci je da avion jede zivu decu....znaci odmah na prvom letu posle prelecenih 200 metara bilo mi je jasno da je model toliko dobar da da je to za neverovati. Malo trimovanja elerona i poceo sam ga vrteti kao da ga letim vec celu sezonu. Ona mala ekstra koju smo do sad leteli je cista smijurija za ovo. Motor ima dovoljno snage da ga iz stanja obesenog o elisu za tren oka potera u nedogledno vertikalno penjanje, na pola gasa bez problema visi na elisi. Akrobacije izvodi savrseno precizno i na svaki pomeraj palice savrseno odgovara. Na sletanju je spor, i slece u 3 tacke bez imalo muke. Odusevljen sam i nakon ovoga cu ubrzati radove na mom avionu koji je vrlo slican i koncepcijom i velicinom ovom modelu, ali o tome nekom drugom prilikom.
Sve u svemu jedan vise nego uspesan dan na aerodromu Glac. Sad naravno slede fotografije koje ce delimicno i vama preneti deo atmosfere koja je vladala tamo.
Svima pozdrav od Mitrovcana i vidimo se na letenju.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #1 on: April 25, 2009, 10:30:21 PM »
slike
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #2 on: April 25, 2009, 10:32:16 PM »
jos ove
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #3 on: April 25, 2009, 10:52:21 PM »
Cestitke na lepom i uspesnom letenju...

Extra izgleda veoma lepo...

Pozdrav

Mirce

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #4 on: April 25, 2009, 11:17:54 PM »
Hvala Mirce! Pozdrav!!
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline Dusan.S

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #5 on: April 26, 2009, 11:26:49 PM »
Sve čestitke za prikazane modele. Modeli su stvarno izvanredni i pravo je uživanje gledati ih. Šteta što nije bilo video snimka da upotpuni atmosveru letenja.
 Pozdrav iz Kruševca, Dule.S

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: 25.4.2009 Glac 3 nova modela
« Reply #6 on: April 27, 2009, 08:02:50 AM »
Hvala , potrudicu se da dodjem u posed neke kamere koja snima u digitalnom obliku pa da mogu i snimati letove modela. Vec imam nesto u planu da probam pa cemo videti kako ce izgledati, ako zadovolji bice i snimaka  (<--)
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...