Author Topic: Kako da povratim LiPo bateriju?  (Read 13566 times)

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Kako da povratim LiPo bateriju?
« on: May 09, 2009, 10:30:56 AM »
Imam LiPo bateriju 2s 850 mah (http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?products_id=1988) koju sam slucajno ostavio jednu noc nakacenu na prijemnik i servoe pa se baterija skoro skroz izpreznila.
Ujutro sam probao da je napunim ali moj punjac ROBBE POWER PEAK LIPOLY 300 (http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=96&products_id=287) nije hteo da je puni.
Sta da radim da bi opet oziveo bateriju?

« Last Edit: May 09, 2009, 01:22:54 PM by SABURO »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #1 on: May 09, 2009, 09:34:23 PM »
Baterija je vjerovatno pala ispod minimuma.
Uzmi jednu ispravnu bateriju, isto tako 2S, spoji plus na plus i minus na minus.
DOVOLJNO JE SAMO 3-4 SEKUNDE, NE VISE !
Ako ne bude dovoljno, pokusaj jos par puta.
Struja ce "preci " u prazne celije taman toliko da ozive i da mogu da pocnu da se pune.

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #2 on: May 09, 2009, 09:44:25 PM »
hvala na brzom odgovoru

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #3 on: May 10, 2009, 12:00:58 AM »
Može da se priključi i na običan zidni jednosmerni punjač, odnosno izvor struje od 200-500 mA, na nekoliko minuta, da bi se postigao isti efekat, povećenja napona blizu nazivnog. Napon punjača da je veći od nazivnog napona akumulatora, da bi se struja mogla "pretočiti" u ćelije. Recimo za 2S LiPo da je 9 volti, a za 3S 12 volti.
I naravno plus na plus a minus na minus.
A posle na "glupavi" automatski punjač.  :D
 4e

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #4 on: May 10, 2009, 08:19:22 AM »
A da li plus na plus i minus ide na mesto gde se inace puni baterija ili na mesto gde se baterija povezuje sa motorom

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #5 on: May 10, 2009, 08:36:48 AM »
svejedno je, ali ti prikljuci na mesto gde se baterija povezuje sa motorom. A evo pogledaj i ovo, vec je bilo reci o tome  http://rcfly4um.org/index.php?topic=1808.0
« Last Edit: May 10, 2009, 08:43:42 AM by aco »

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #6 on: May 11, 2009, 04:31:52 PM »
NEMOJ DIREKTNO DA POVEZUJES BATERIJE!
U tom slucaju ce struja punjenja biti, iako samo sekund dva, mnogo veca od preporucene 1C!

K'o sto rece ACO pogledaj sta sam napisao:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1808.msg9755#msg9755

Offline easy cub

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • zicamont.com
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #7 on: May 13, 2009, 07:00:31 PM »
Kolika je verovatnoća da se baterija nepovrati

Offline deki-ns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 245
    • www.globalaccess.co.rs
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #8 on: May 13, 2009, 07:55:07 PM »
Neznam kolika je verovatnoca da se nepovrati ali znam da se moja nije povratila  :(
Napon u bateriji je oko 3,7 V ali punjaci dalje nece da puni bateriju

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #9 on: May 13, 2009, 09:58:52 PM »
Ja sam imao isti problem http://rcfly4um.org/index.php?topic=1808.0  i slucajno sam nesto pricao sa MEPHISTOM o toj bateriji i covek mi je rekao da je punim malo na 2s i onda da je normalno punim, meni je to pomoglo.

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #10 on: May 14, 2009, 09:41:12 AM »
Ja se izvinjavam sto se mesam u diskusiju ali dacu neka svoja zapazanja.Sto se tice Li-Ion,Li-Po,Li-Fe-Po, ako napon padne ispod minimuma(za svaku je dato tacno) koji je od prilike 2,5V po celiji,ta baterija je zavrsila svoj radni vek.Koristio sam i jedne i druge i desavalo mi se da neke ispraznim do kraja (mojom greskom) i te baterije nikada nisam uspeo da povratim.Cak i kada uspem da povratim malo napona ,pa cak i potpuno , ta baterija niti ima kapacitet niti drzi napon.
Jednostavan test se sastoji iz sledeceg.Ispravna baterija ,napunjena itd. ako je stavite na merenje napona necete primetiti da napon ne pada ni malo.Kod baterija koje su ovako ozivljavane trenutno je primetan pad napona.Cesto se desava da u 3S samo jedna celija propadne.
Moj savet vam je da takve baterije ne koristite nego kupite nove.Masa otkaza se desila zbog navodno ispravnih baterija.
Pozdrav!

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #11 on: September 17, 2009, 11:38:36 PM »
Недавно сам у свој Спектрум DX7 уградио ову батерију уместо оригиналне NiMH:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7346&Product_Name=Rhino_2620mAh_3S_11.1v_Transmitter_Lipoly_Pack

Са оваквом батеријом заборавите када сте је пунили последњи пут. Летео сам бар месец дана сваке суботе и недеље, плус испробавања код куће итд. Батерија није стигла ни да се издува до регуларног напона од 11.1 волти...

Али то није тема већ следеће:

Заборавим да искључим станицу. После једно 2-3 дана схватим шта сам урадио. Извадим батерију и измерим јој напон: 1.6 волти (не по ћелији већ све укупно...).

Е сад, за ЛиПо знамо да када падне испод одприлике 2.5 волти по ћелији нема јој повратка.

Ставим је на пуњач, али он је паметан па неће, јавља пренизак напон батерије.
Преварим га тако што селектујем NiCd (или оловне, сад не могу да се сетим) батерије и то само две ћелије, подесим на 0.1 ампер и укључим...прима струју. Тако једно десетак секунди. Онда повећам бројћелија на 4 па опет, све до 6 ћелија (биће ипак да сам га селектовао на оловне акумулаторе). Када се напон подигао довољно онда је пуњач прихватио да је пуни и на ЛиПо. Уредно је напунио до пуног напона и пуног капацитета, тачније и више од тога - 2670mAh.

Сада батерија ради. Остаје питање како ће се понашати, тј да ли ће имати пуни капацитет.

Отварају се нека питања:

1. како се повратила батерија када је морала да буде неповратно изгубљена (да ли пражњење веома малим струјама, реда неколико десетина милиампера колико предпостављам да вуче станица ипак не оштећује ЛиПо и када се испразни испод "границе"?)

2. зашто није деловао заштитни склопо станице који је морао да је искључи испод одређеног напона (8 NiMH ћелија пута око 1 волт... станица би свакако требало да се искључи испод 8 волти)?

Има ли неко одговоре?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #12 on: September 18, 2009, 12:06:45 AM »
Pametno si vratio LiPo iz kliničke smrti  ;D
Quote
2. зашто није деловао заштитни склопо станице који је морао да је искључи испод одређеног напона (8 NiMH ћелија пута око 1 волт... станица би свакако требало да се искључи испод 8 волти)?

Verovatno da nisu ugradili ovu opciju u softver, jer neće da prihvate rizik da se stanica isključi zbog niskog napona baš u letu sa modelom i da se zbog toga razbije model.
Glavni sklopovi ne rade ispod određenog napona u stanici, ali neki pasivni elementi polaki jedu struju do 0V. Mada bi se to mogla sprečiti sa običnom diodom ili tranzistorom u funkciji zaštite pada napona ispod neželjene vrednosti.  mmmm
U boljim stanicama (verovatno) postoji opcija, da u slučaju pada napona ispod kritičnog, program skine gas na minimum za prinudno sletanje. To već rade neki regulatori struje za 3F motore i neki prijemnici.
 

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #13 on: September 18, 2009, 12:41:26 AM »

1. како се повратила батерија када је морала да буде неповратно изгубљена (да ли пражњење веома малим струјама, реда неколико десетина милиампера колико предпостављам да вуче станица ипак не оштећује ЛиПо и када се испразни испод "границе"?)

Има ли неко одговоре?

Tacan odgovor bas i nemam. I ja imam takvu bateriju. Ako je uporedis sa baterijom za model slicnog kapaciteta videces da je ova tvoja baterija za TX manja. Takodje samopraznjenje (pise negde) ove baterije je mnogo sporije nego kod obicnih baterija i ako se dobro secam ova baterija je pravljena za struje do 3C. Sve ovo mi govori da se radi o MALO drugacijoj tehnologiji. Koliko je to MALO i da li je to odgovor na tvoje pitanje nisam siguran.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Kako da povratim LiPo bateriju?
« Reply #14 on: September 18, 2009, 03:56:17 PM »
TE - Баш ћу да проверим, ставићу оригиналну NiMH батерију и пустити станицу да је празни па ћемо видети када и да ли ће је искључити.
      Оно што из праксе сигурно знам то је да испод одређеног напона даје звучни сигнал упозорења, за искључивање нисам сигуран.


zgrujic - нисам знао ово за 3Ц. Следи проба и са ЛиПо као што сам горе навео да видим колико ће дуго радити (боље у соби на столу него са моделом у ваздуху...)