Koja elisa
Ovo je najcesce pitanje koje mi je bilo postavljeno.
Iako nije potpuno primenljivo, osvrnuo bih se malo na odabir odgovarajuce elise na pravom avionu. Po pravilu, parametri aviona se proracunavaju za krstareci rezim leta. Izvrsi se pretpostavka visine na kojoj se obavlja krstareci let, brzine, mase aviona, snage motora…i poznavajuci performance aviona, trazi se elisa koja ce imati najveci stepen iskoriscenja (odnos raspolozive i korisne snage).
Takodje, bitan factor je da ni u kom slucaju krajevi elise ne zadju u zonu kompresibilnosti vazduha (o.9 maha), jer ce tada gubitci znacajno porasti.
Ovo je nesto sto se moze desiti kod pikiranja sa “gasom”, gde obimnoj brzini krajeva krakova elise (V=RxW , W=pi x n/30 <300m/s), ali se na ovo odnosi ukupna, vektorski sabrana brzina leta aviona i obimna brzina kraka elise.
Dalje, svako ko je bar malo leteo pravi avion, primetio je da su brojevi obrtaja (maksimalni) u opsegu 2300-2800 obrtaja. Kod modela, vrlo lako u vazduhu mozete postici i 14000 obrtaja, ali su zato elise na modelima, srazmerno pravom avionu, daleko manje.
Kako onda odabrati elisu?
Prvo elisu, ili bolje reci dijapazon elisa, definise pogonska grupa. U uputstvu svakog motora ce te dobiti podatke o tome koje najmanje i koje najvece elise mozete koristiti.
Pri tome, za razradu sus motora, po pravilu, ne koriste se elise koje ce preopteretiti motor (veliki precnik i veliki korak), kao ni elise koje su premale, pa ce izazvati povisen broj obrtaja.
Sto se tice letelica, zlatno pravilo je “Mala brzina-mali korak, velika brzina-veliki korak”, kao i to da je “veci precnik =veci stepen iskoriscenja”.
Tako da, npr, ako imate motor od 6.5ccm i dijapazon elisa koje mozete koristiti 9x7, 10x5, 10x6, 10x7, 11x5… ako je avion koji letite npr. Piper cub ili dvokrilac, koristicete najveci moguci precnik i najmanji korak (u ovom slucaju 11x5), dok ako je u pitanju akrobatski model, najbolja varijanta bice nesto oko 10x6, a ako je u pitanju ekstremno brz model, tipa RAPTOR od Hangar-a 9, najbolji izbor bice 9x8 ili 10x7.
Naravno, ponasanje u vazduhu motora i modela ce dati krajnji sud.
Ako primetite da se motor pregreva, evidentno ste izabrali preveliku elisu (i to verovatno preveliki korak), pa je motor preopterecen.
Ako, pak, primetite da se motor preterano rasterecuje u letu, pa zalazi u “iberturu”, povecajte korak.
Zlatno pravilo je i da staticki potisak pada sa povecanjem koraka, t.j ako letite sa trave, gde vam podosta snage treba za poletanje, bolje je izabrati veci precnik i mali korak, dok ako iskljucivo zelite veliku krajnju brzinu, smanjujte precnik i birajte sto veci korak.
Izuzetci su moderni f3a avioni koji koriste vrlo cudne elise tipa 12x11, ili 11x 12 ili 14x12…
Ovi avioni su opremljeni veoma snaznim motorima, a pri izvodjenju akrobacija, kada sa spustenim gasom pikirate vertikalno ka zemlji, veliki korak sluzi kao veoma efikasna kocnica, pa je usporenje veoma veliko, sto vam daje jednu veoma konstantnu brzinu u letu.
Maksimalni precnik vam je obicno definisan nekim drugim elementima, kao sto su visina stajnog trapa… i zato je nemoguce, cak iako letite spori visokokrilac, da izaberete ogroman precnik i veoma mali korak, iako bi ta varijanta dala ogroman staticki potisak.
Krajem 20-og veka veoma su bile popularne varijante reduktora koje su se ugradjivale na razne sus i glo benzinske motore. Prenosni odnosi su obicno isli od 1:1.3 do 1:2, i omogucavali su koriscenje mnogo vecih elisa od normalnih za odredjene pogonske grupe.
U jednom testu, iskoriscen je motor COX od 0.8ccm, koji normalno koristi elisu 5x3 do 6x3, sa reduktorom 1:2 i elisom od 8x4, za pogon modela koji je leteo sa motorom od 2.5ccm.
Razlika u performansama aviona pogonjenim sa motorom od 2.5ccm, nasuprot pogonjenim malenim Cox-om, bila je veoma mala.
Naravno, postojala je, ali je sigurno da je stepen iskoriscenja daleko porastao kada je ovaj mali motor pokrenuo veliku elisu (veliki precnik-veliki stepen iskoriscenja) sa manjim brojem obrtaja nego malu elisu (5x3) sa 17000 obrtaja.
Americka firma Byron je godinama proizvodila BYRON-ov reduktor, predvidjen za motor QUADRA 35ccm (benzinac), za pogon modela koje bi danas pogonili sa motorima od 50-60ccm, i naravno svi su bili puni reci hvale.
Jos jedan aspect, koji ce uskoro i kod nas postati veoma bitan je BUKA.
Automobilski motor u 5.-oj brzini je tisi nego u 1-oj i to zbog opterecenja.
Isto tako, veliki korak ce opteretiti motor i po pravilu dobicete tisi rad.
Na takmicenjima gde postoje stroge norme buke koje se moraju ispuniti, takmicari ponekada trimuju elisu za samo 1 ili 2 mm, ne bi li smanjili buku za nekoliko dB.
Obrtni moment koji se javlja i koji se poprilicno oseca na poletanju i pri sporom letu kada naglo dodate gas (sporo kretanje-velika snaga), ce biti manje primetan ako je korak elise manji.
Ovo je vrlo primetno kod dvokrilaca, koji opremljeni jakim motorima i velikim elisama, a sa relativno kratkim krilima, imaju vrlo izrazenu tendenciju “da vuku u levo” pri poletanju. Umesto da motor otlanjate 4-5 stepeni u desno, probajte manji korak elise, a povecajte precnik.
Kada se dodje do trenutka da imate izuzetno jak motor, najveci moguci precnik koji je konstruktivno moguce ugraditi, najveci korak koji ste mogli da postavite, a da avion jos koliko toliko ima dovoljan staticki potisak, vreme je za uvodjenje treceg kraka elise.
Elise sa vise krakova (3 ili 4) se koriste da bi mogle da absorbuju velike snage.
Ove elise izazivaju veoma tih rad motora, jer ga dodatno opterecuju, ali je penal za ovo resenje, pad stepena iskoriscenja, jer krakovi elise zasencuju jedan drugog.
Zbog pomenutog, veoma je redak slucaj cetvorokrakih elisa u modelarstvu.
Za novajlije u ovom hobiju, kao interesantan podatak, navescu primer jednokrakih elisa. Ove elise imaju na strani (gde fali krak) fiksiran kontrateg, kako bi se staticki dovele u balans. Poenta ovakvih resenja je izuzetno veliko iskoriscenje jer jedan krak ne zasencuje sam sebe vec se uvek krece kroz neporemecenu vazdusnu sredinu.
Ipak, ova resenja su primenljiva kod velikih brojeva obrtaja i kod malog broja ljudi, fanaticno raspolozenih za eksperimente.
Naravno, buka je nesnosna.
Najbolja prica je promenljivi korak elise. Ovakva konstrukcija podrazumeva konstantan precnik elise ali je omoguceno pomeranje krakova od minimalnog do maksimalnog koraka.
Obicno se koristi neka vrsta miksovanj gasa i koraka jer bi pomeranje koraka u vazduhu zahtevalo stvarno od pilota neverovatnu koncentraciju (pricamo o akrobatskom letenju).
Ipak, ovo bi omogucilo daleko veci stepen iskoriscenja elise u toku leta.
Po pitanju elektro letenja, moram vam priznati da i nemam tako veliko iskustvo, ali je zasigurno da je situacija daleko bolja jer su brojevi obrtaja daleko nizi nego kod sus motora.
Pri odabiru elise, bilo bi potrebno, osim pregrst razlicitih elisa, da posedujete i obrtomer. Moguce je naci za razlicite motore krivu snage i obrtnog momenta, u zavisnosti od broja obrtaja. Ono sto je sigurno je da nakon broja obrtaja gde je maksimalna snaga, uopste nema svrhe ici jer nemate veci potisak, vec samo vecu buku.
Za spora letenja, najpametnije bi bilo drzati se broja obrtaja gde je moment maksimalan, jer tada imate idealan odnos snage i broja obrtaja, i samim tim ono ljudski “sa najmanje rada-najvise ucinka”, ali s obzirom da je ova tacka obicno na nizim brojevima obrtaja, opet se reduktor namece kao najbolje resenje.
Potrebno je racunati da se motori rasterete u toku leta (za 500-1000 obrtaja) i da je vrlo skakljivo pitanje koji broj obrtaja je stvaran i merodavan i zato nikakva pisanija ne moze zameniti probu…ali treba znati bar sta probati..i na koje drvo lajati.
Kao grubi pokazatelj, evo necega do cega sam iskustveno dosao:
Vazi za sus motore
Velicina motora Tip letenja
Dvotaktni (ccm) Trenazno Akrobatsko Scala
1 2.5 8x4 7x6, 8x4, 8x5, 9x4
2 3.5 8x6, 9x4 9x4, 9x 9x5, 10x4
3 6.5 10x6 9x8,10x6, 10x7 10x6, 11x5
4 10 12x6 11x7,11x8,12x6,12x7 12x6, 12x7,13x5
5 15 14x6 14x6, 14x8 14x7, 15x6
6 20 16x10, 17x8, 18x6 16x10, 17x10 17x8, 18x6
Cetvorotaktni
1 6.5 10x7, 11x6 10x8, 11x6-7 11x5, 12x5
2 10 12x7, 12x8 12x8, 13x6 13x7, 14x5
3 15 14x6, 14x7 14x7, 15x7 15x6, 15x8, 16x5
4 20 16x6, 16x8 16x8, 17x6 17x5, 18x6
Ono sto je vrlo bitno i sto bi trebala da bude polazna tacka svakog ispitivanja je pravilno podesen motor i izbalansirani elisa i spiner.
Ako motor nije pravilno podesen pa ne postize punu snagu (zbog bogate smese) ili se pregreva (zbog posne smese), variranjem elisa necete bas puno postici, osim sto ce te pomisliti da autor ovog teksta nije imao veze sa onim o cemu je pisao.
Takodje, nebalansirani spiner i elisa, pri visokim brojevima obrtaja ( a 10000 je itekako mnogo), dovesce do cudnih vibracija, otkazivanja zarnih niti svecica, penjenja goriva, kao i nemogucnosti da pravilno podesite motor.