Ima nekoliko bitnih razloga zasto su prvi letovi RC helikoptera tezi, slozeniji i rizicniji od prvih letova modela sa fiksnim krilima.
1. Letenje sa svakim helikopterom pa i sa RC modelom, zahteva potpuno koordinisani i stalni rad i leve i desne ruke (kod pravih helikoptera i noge). Ovakvo "fizikalisanje" je neophodno jer helikopter ne moze da se leti "avionski", odnosno samo desnom (visina i nagib) palicom, dok se gasom upravlja samo povremeno a kormilom pravca skoro nikada. Dobar deo modelara koje poznajem, veoma retko koristi levu (gas i pravac) palicu, jer modeli aviona i jedrilica sasvim solidno lete ovakvim stilom. Modeli aviona se najvise priblizavaju nacinu upravljanja helikopterima pri 3D letenju. Zato i preporucujem svima koji misle da se oprobaju i u helikopterima, da solidno savladaju 3D letenje avionima, a posebno "hovering" (visenje na elisi). To ce im biti veoma dobra podloga za helikopter, jer ce obe ruke nauciti da rade timski.
2. Filozofija letenja helikoptera se svodi na smer i intenzitet vektora uzgona koji proizvodi glavni rotor. Drugim recima, pravac u kome ce se kretati helikopter zavisi od intenziteta i strane u koju je nagnut vektor potiska rotora u odnosu na horizontalnu ravan, odnosno na vektor zemljine teze, i to nezavisno od toga u koju stranu je usmeren trup. Jeste jednostavno, ali je zato i slozenije od upravljanja letilicama sa fiksnim krilima, koje uglavnom lete "nosom" prema napred.
3. Skoro svaka greska se zavrsava totalnim unistenjem modela, a to znaci novu tesku operaciju na otvorenom novcaniku, a s'tim i dodatnu slabost i klecanje kolena pri sledecem pokusaju. Mnogi, znajuci za ovo, nikada i ne pokusaju, ili pak brzo odustanu. I nije im za zameriti.
Za savladavanje navedenih problema neophodno je dosta prakticnog vezbanja, sto moze da bude u prilicnoj koliziji sa tackom 3. Zato se prethodno treba dobro upoznati sa mehanikom leta helikoptera, kako bi se znalo sta se i zbog cega dogadja. To je neophodno i da bi se dobro pripremio helikopter. Mnogo je lakse kada znas zasto taj-i-taj ugao treba da bude bas toliko-i-toliko. Kako sam vec rekao, po meni je dobar put preko 3D letenje modela aviona, a tome bih dodao sate i sate letenja na simulatoru. Ne tvrdim da je to jedini pristup, ali mislim da na ovaj nacin moze da se postigne da vam tacka 3 retko (nikad je prevelika jedinica vremena) zaviri u dzep i gaca po ganglijama. Verujem da je takav pristup doprineo da se prvi ivanov let RC helikoptera u zivotu odvija ovako:
E, a onda dolazi na red 3D letenje helikopterom. Tek je to prava zubna bolest, ali o-tom-po-tom.
Pozdrav