Author Topic: Operacija "Lipo"  (Read 4357 times)

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Operacija "Lipo"
« on: August 19, 2009, 04:24:35 PM »
 ;namig

Odluka za ovaj poduhvat je prinudno pala sinoc. :mhm

A baterija o kojoj se radi jeste "ZIPPY 1500MAH 3S1P 20-30C"
Sinoc je skinuta sa punjaca i pri pokusaju da je spakujem u plasticnu kutiju u kojoj inace nosim baterije na teren, zaculo se nesto cudno.  (:sok:)
Pokusao sam da savijem kablice uz bateriju kako bi je lakse spakovao u njenu pregradu, i pri tom pokusaju mi se ucinilo kao da sam cuo neki tih i veoma kratak zvuk koji je licio na neko varnicenje.
Posto me culo vida a i sluha odlicno sluzi i do sada nikad nije izneverilo odmah sam odlucio da baterija mora u "Karantin" dok se sutra ne proveri sta je u pitanju.

Noc je provela na terasi u metalnoj kutiji, a jutros je prebacena na selo gde je zapoceta "operacija Lipo"

Evo nekoliko slika kako je operacija protekla:

 :big smile
U ovoj specijalnoj posudi (u kojoj je i nocila na terasi) je prebacena na selo i nije je napustala sve do pocetka operacije.




Baterija je operisana na samim vratima (zbog ladovine) garaze, tako da u slucaju pozara ne ode i garaza zajedno sa baterijom.  lol
Oprezno sa nozicem sam odstranio gornji deo izolacije,
1.) pazite dok secete izolaciju da ne ostetite celije i vodite strogo racuna sta sve nozic dodiruje dok radite na bateriji



Kad se skine gornji deo izolacije baterija izgleda ovako:
2.) izolaciju skinite pazljivo i sacuvajte je radi ponovnog vracanja.
sve deluje normalno i glavni krivac se ne vidi sve dok se ne skine i ovo malo parce trake.



Evo kako izgleda Lipo kad se odstrani sva izolacija sa prikljucaka.



A evo ga i glavni krivac.  :mhm
od crne zice viri jedno parce, koje pri savijanu kablica dodiruje spoj srednje celije gde je nalemljena bela zica i tako pravi kratki spoj.



 (:sok:) ni crvena zica nije bas profesionalno nalemljena i samo je bilo pitanje vremena kad ce ona da izazove kratki spoj.



Crnu i crvenu zicu sam pazljivo odlemio, pokratio i ponovo ih nalemio.
Ali ovog puta sa spoljne strane gde je bilo po meni mnogo sigurnije i vise mesta za lemilicu.
Zutu i belu sam samo pokratio i vratio na mesta gde su i bile.
strogo vodite racuna kad skidate ili vracate belu zicu, ona se nalazi u sredini i lako se moze napraviti kratki spoj sa lemilicom.
Na izlazima iz izolacije sam dodatno pricvrstio superlepkom crnu za glavnu Crnu (minus) i crvenu za Crvenu (plus) baterije, takodje je zalepljena i zuta za belu.



Sva izolacija je ponovo vracena i dodatno je preko nje zalepljena nova Traka (ojacana vlaknima), koja pokriva sve skidane delove i preklapa jedan deo termo-buzira.



Evo izgled baterije, posle uspesne operacije.  (yay)



A evo za kraj i slike kako je sve izgledalo pre nego sto je radjeno na bateriji.
Razlika skoro i da ne postoji, izgleda kao nova.



Zippy je malo pre ponovo nakacena na punjac i dok ja pisem ovu temu ona se polako puni.
Pazljivo je nadgledam i po zavrsenom punjenju idemo na probni let.


Paznja:
prepravke i popravke na lipo baterijama obavezno raditi napolju.
strogo vodite racuna da ne napravite kratki spoj pri radu na bateriji.
lipo baterije su jako lako zapaljive i goru kao lude.
sve sto radite na lipo baterijama radite na sopstvenu odgovornost, i sami snosite posledice.




A sad ..  oo))

pozdrav svima odoh ja na livadu da malo  (<--)

« Last Edit: August 19, 2009, 04:29:22 PM by Yu-men »
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Operacija "Lipo"
« Reply #1 on: August 19, 2009, 09:46:16 PM »
Ove baterije nazalost nisu uvjek kvalitetne. Ne kostaju dzaba Poliquest baterije 3 puta vise od ostalih.
Meni je skoro nova, samo jednom napunjena Zippy 3S 2200 30C, tako ispustila cudan zvuk, i kada sam je otvorio
vidio sam da se jezicak koji viri iz celije (+) odlomio od celije, i na kraju joj nije bilo pomoci. Nisam imao za sta da zalemim zicu.
Mogao sam od nje da napravim 2S, ali sam se odlucio da iskoristim jednu celiju za elektricni srafciger koji radi na 3.7V.
Vjerovali ili ne to je bilo prije dva tri mjeseca , i jos uvijek je nisam punio, a upotrebljavam ga bas dosta.

LiPo je cudo.

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Operacija "Lipo"
« Reply #2 on: August 19, 2009, 09:47:25 PM »
Uf...gadne li naprave...
Super sto si ovo znao da uradis, a pogotovo sto si se usudio. Lepo je malo zaviriti unutra da se vidi kako to izgleda (a i radi). Ja sam malo sam sebi nabio strah od tih paljenja pa se ne usudjujem da otvaram (a i znanje o ovim stvarima je vise nego siromasno). Pricam ti sve ovo jer je meni izgleda otisla jedna lipo od 2200 (sve je opisano u mom postu o Cularisu, drvetu, osama...  (___) . Pokusao sam da napunim tu bateriju koja je bila zajedno sa jedrilicom na drvetu tricavih 2 nedelje, ali mala nece da se puni. Bas iz mog neznanja ne bih da je otvaram, a ni da je bacim - jer je opasan materijal. Imam jos neke lipo koji su krshici, od njih mogu samo da iskoristim kablice, a same baterije...ne znam sta cu sa njima...

Neki predlog?

Pozz

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Operacija "Lipo"
« Reply #3 on: August 19, 2009, 10:30:27 PM »
 ;namig

@shelle

Pa ove celije na baterijama crkavaju cim padnu ispod 2,7V po celiji, a kamoli kad provedu dve nedelje na drvetu.
Mislim da tu nema spasa i ako je ponovo ozivis pitanje je kako ce se u buce ponasati.
Ja sam reagovao brzo iz razloga sto mi je bilo zao da propadne baterija koja odlicno odradjuje svoj deo posla, i sa kojom sam poceo da letim na samom pocetku.
Nikada do sada nisam otvaro lipo baterije, i mogu ti reci da sam bio srecan kad se sve lepo zavrsilo. :mhm
Kao sto saxpg vec rece, ako nista drugo pokusaj da spasis ostale celije.
Bolje ista nego nista, leti se lepo i sa 2S baterijama ili im se nadje drugi poso (n.pr rasveta za Rc-avion).
Ali ako ih ostavis da tako stoje neko vreme od njih sigurno nema nista.
Kod mene je kratki spoj bio stvarno samo na sekund i sve su celije prezivele.
Ja sam svoju pravljenu Extru koja je odmah pri prvom letu zavrsila na drvetu, omlatio motkom kao sljivu samo da spasim bateriju koja je provela citavih 45min na drvetu.
Extra je spala u komadima i zavrsila u kanti za smece, ali zato baterija i dan danas ganja moju zoljicu po livadama.

Pozdrav


PS: baterija je danas letela dva puta i nisam primetio nikakvu promenu na njoj. (yay)   
 
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Operacija "Lipo"
« Reply #4 on: August 20, 2009, 12:23:56 PM »
Ja sam imao problem sa tri baterije. Meni su se kidale zice balansera. Kao da se od uvijanja licna po licna polomi...
Dve sam uspeo da zalemim, a kod trece me izdade lemilica, pa je bilo cvrcanja sa tecnim kalajem. Da, imao sam kratak spoj, na kratko! Medjutim LiPo su stvarno cudo! Zahvaljujuci velikoj struji kratkog spoja kalaj prosto ispari, a neka tanja zica bi izgorela i baterija ostane u radnom stanju. Na kraju je ta baterija ostala bez balansera. Ne koristim je za letenje vec za napajanje video prijemnika i radi...

Ja sam mozda imao puno srece, ostalima savetujem maximalan oprez!

Ostale baterije sam pokusao da zastitim od daljeg cupanja zica balansera. U otvor odakle izlaze sve te zice sam sipao epoxy lepak (vise gurao cackalicom unutra). Lepak se stegne i fiksira zice oko lemnog mesta gde se najvise previjaju. Takodje, posto je epoxy izolator, to dodje kao jos jedna zastita od kratkog spoja. Neki ce reci da epoxy nije najbolji izbor za namenu, ali ja od tada nisam imao problema.