Author Topic: F3A i IMAC  (Read 41770 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #45 on: December 01, 2009, 04:33:20 PM »
Znam ja da ti nisi to pazario, nego pitam, onako, kakve su ti vizije...?
Konačno da dodje još jedan pravi F3A model u Srbiju. Ako ga ti ne kupiš ja ne znam ko će...

Ali, i na to sam dobio odgovor u predhodnom postu...

Mislim, nemoj mi zameriti, da posle ovih modela koje trenutno letiš, pravi F3A (2x2) sasvim sigurno bi ti bio odličan model bez nekih velikih preskočenih stepenica. Iznenadićeš se koliko se takav model lakše leti nego ovi što ih letiš trenutno...

Onaj dvokrilac, ne znam,  to mi nije F3A model. Jeste, leteli su dvokrilca na zadnjim F3A takmičenjima ali, po meni je to više "fensi", nego što ima smisla.... Mislim da više neznaju šta da izmisle (da modelarima uzmu lovu), pa ajd' da letimo i dvokrilce...

Extra H-9 sigurno nije ono što očekuješ od F3A modela... Jedina sličnost je što je velika a, ostalo nije ni nalik...

Po meni, izvini što se mešam, samo ti šmekaj neki pravi F3A model...

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #46 on: December 01, 2009, 05:05:39 PM »
Mirce, hvala na interesovanju  ()-(),

Sve sto pises si u pravu sem da onaj dvokrilac nije za F3A, naprotiv, cistokrvni F3A i to za medalju! Vidi sta ovde ljudi kazu http://www.rcuniverse.com/forum/fb.asp?m=9133383 a to da je moda malo udarila, u to ne sumnjam. Ono sto mi se cini je da mozda ipak i lete jako dobro, bolje od monoplana, u mirnijim uslovima.

Vezano za H9 Extru 260 27% ona je upravo i pravljena za IMAC takmicenja, konstruisao je neki Mike McConville  ;namig,  samim tim prepostavka je da model ne bi trebao da bude los i da se dosta ljudi sa njom uspesno i takmici u USA u IMAC-u i niko nema da kaze nista lose, naprotiv. Jes da nije najnovije generacije ali cim se ovoliko dugo proizvodi bice da valja. Ne ocekujem nista spektakularno ali ovaj model ce da posluzi i da naucim/shvatim kako se model od 6kg ponasa i kako da najbolje iskoristim inerciju kakvu jedan takav model ima u manevrima.

Modeli koje sam do skoro leteo nisu prelazili 2 kg, a svi znamo sta svakih 100g znaci! Sve je to priprema za pravi 2x2 F3A od 5kg. Slazem se stvarno u potpunosti da se jedan takav model leti daleko lakse nego sve ovo sto sam do sad leteo, ali tu je bitan i psiholoski momenat zato sto takav model sa svom opremom u vazduhu, hm kosta podosta, lakse mi da ne sabiram  oo))! Tu skolu sam platio kada sam pre 2 godine poceo da letim SU29, mozda ja i jesam u prstima bio tada spreman, ali u glavi sigurno nisam i nisam uopste uzivao dok sam ga leteo, vec sam se samo svaki put radovao kada sletim sto je jos citav  :hehe.

U svakom slucaju i faza u kojoj covek donosi odluku sta ce da kupi je zanimljiva sama po sebi tako da svakako necu zuriti, uzivam u svemu! I mislim da sigurno nisam jedini koji ima pravi F3A kod nas, tu su vec Coka, Zuba, Matic a bice sigurno ubrzo i neki drugi. Moj ce verovatno biti prvi takav na struju, mada nije iskljuceno da me Suboticani preteknu, mnogo bre prgavi  lol ...

Nego evo, koga interesuje, uputstva za Wind S Pro 2m, zanimljivo je videti kako su resene komande elerona
http://www.sebart.it/download/assembly%20manual%20Wind%20S%20%202m.pdf

poz
« Last Edit: December 01, 2009, 05:23:46 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #47 on: December 01, 2009, 08:05:31 PM »
Magic, dragi moj druže, pisao si o F3A modelu i u tom kontekstu sam izneo svoje mišljenje...
Ne, o IMAC-u i Mike McConvill-u... Ta, taj šta god uzme da leti to će leteti super... Usput, H-9 ga sponzoriše...

Da ti budem iskren, ja baš nešto ne pratim F3A, tek toliko koliko vidim po časopisima, gde baš nešto nema dvokrilaca, pa, sam zato izveo onakav zaključak. Sigurno da taj model odlično leti, ja, jednostavno nisam imao prilike da ga vidim...

Poenta moje priče je da ćeš posle nekog vremena, po meni vrlo brzo ako budeš išao često da letiš kao sada, leteći modele koje trenutno imaš, biti skroz "zreo" za pravi F3A model a, ne tu neke "surogate"...

Kad pročitam da je model od 1,4 metra F3A sprava, to ne može da prodje, sem u reklami za taj model... Ajd' da se ne foliramo...

Zato ti i kažem da dok ne probaš pravi F3A, možeš samo zamišljati kako oni lete...

E, sad ono što nisam hteo da napišem ali, jednostavno sad moram, iako nisam neki "stručnjak", imao sam prilike da letim Montanu od Delro-a (bila moja mi je zvali Čenej Star) i Rapsodija od Lorenz-a, dva rasna F3A modela, Cokinog Sukhoi-a, Cap-a do skoro, Joletovu Extru od Airworlda, Joletovog Yaka od Somenzinija itd, pa ti, iz sopstvenog iskustva pišem svoje mišljenje.

IMAC i F3A su dva sveta...

Čak su Montana i Rapsodi dva veoma različita modela, iako su oba pravljena za F3A. Ne mogu ni da zamislim kako lete sad ove nove F3A sprave...

Zato, kad budeš probao pravi F3A, onda ćeš videti da sve ostalo leti ali... Pogotovo te "F3A divke" (Divka - surogat za kafu) od 1,4 - 1,5 metara...

Ja bih samo želeo bih da te "okuražim" da ne gubiš vreme nepotrebno, leteći neke modele, ako težiš pravom F3A...

A, što se tiče glave, kad je, tokom letenja, pametno koristiš onda nema problema. Naravno, uvek može da se nešto desi ali, takav nam je hobi...

Šta da ti kažem, kad iznesem Thunderbolta, kojeg sam pravio više od godinu dana i košta kao neki dobar F3A model... Nije sve jedno...
Ista priča je i za Zero...
A, Hellcat, trebaće muda... No, zato kad sletiš, pa vidiš da si ga sam napravio, sve ugradio, leteo i da te dobro služi, postaneš vrlo zadovoljan...

Nije svejedno, i čovek počinje to da shvata tek kad krene u vode velikih i skupih modela...
Mnogi to neće nikad razumeti...

Mislim da će ti F3A biti "zajeb" za glavu" samo dok ih ne probaš a, onda, počinje uživancija... Belivi mi...

Uvek možeš leteti i tu Extru od H-9 ali, smem sad da se kladim, brzo ćeš je prodati...
Šta misliš što sam ja prodao Cap-a... Smešan je...

Pozdrav

Mirče









« Last Edit: December 01, 2009, 08:09:53 PM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #48 on: December 01, 2009, 09:55:33 PM »
Ma Mirce, kamo srece da i drugi iznose svoje misljenje kao sto to radis ti, mislim ako neko vec ima direktnog iskustva. Meni stvarno ne smeta, naprotiv volim kvalitetno prijateljsko suceljavanje misljenja! Uopste ne sumnjam u sve to sto si napisao, izneo si stvari iz tvog ugla.

Vrlo rado cu ti dati da probas i Elementa koji je raspona samo 126cm i Angel-a koji je 158cm i siguran sam da bi se iznenadio, i naravno taj novi F3A kada bude jednog dana stigao  (photograf). Isto tako od skoro sumnjam ko stoji iza Flitona, barem kada je dizajn u pitanju, Roland i Wolfgang Mat, zato im modeli i lete tako dobro.

Opet da ne bude zabune, H9 Extra i bilo koji F3A 2x2 sigurno nisu za poredjenje, jer ih deli barem 1.000E,  Model sam uzeo zato sto zelim da probam vece i teze modele i zato sto je Extra po vetru sigurno dobra jer ima malo vise optereceno krilo nego inace modeli te velicine, mada si verovatno u pravu kada kazes da mi se nece dugo zadrzati u floti. U BG cesto duva i ne retko se desavalo da je dan predivan ali da ne moze da se leti zbog vetra. Kako ja zbog posla mogu da letim samo vikendom onda moram da budem i vise "prilagodjen" sa modelima i vremenskoj prognozi. Stvarno uzivam u letenju i druzenju na aerodromu i jedva cekam svaki vikend da se malo opustim sa drustvom.

Jednog dana kada u floti i budem imao taj neki pravi F3A sigurno ga necu leteti mnogo cesto, jer sam u zivotu naucio da sve ume da dosadi i da neke stvari treba da budu i ostanu specijalne, to ce biti onako kada bas sebe zelim da pocastim i za takmicenja. Moguce je da ce i Angel jednog dana biti zamenjen sa Wind 110, model koji moze da posluzi i za pravi F3A trening a kao i model za vikend letenje i zabavu, dovoljno velik ali ne i prevelik da pravi problem oko transporta, a mozda i ne, videcemo.

Bilo bi mi jako drago da i drugi iznesu neka svoja licna iskustva na ovu temu, zima je pred nama, treba o necemu da se prica  ;namig.

poz
« Last Edit: December 01, 2009, 09:59:08 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #49 on: December 01, 2009, 11:45:28 PM »
Pa, smatram da forum i služi da se razmenjuju mišljenja i iskustva.

Sa moje tačke gledišta akrobatski modeli su kategorija gde praktično nema limita. Uvek ima novih figura, programa, preciznost letenja takodje nema granice....

Meni sa 40 i kusur godina da letim te "kurolomije" malo je kasno. Sebe sam našao u skala modelima gde mi izrada samog modela pruža nevidjeno, svakodnevno, zadovoljstvo, možda i veće od samog letenja... Da se razumemo, volim i da letim ali, više volim da pravim modele. Zato sam i prodao svoje akrobatske modele jer ih letim slično kao warbirde a, to je daleko od onoga šta akro modeli mogu da pruže.

Ni letenje warbirda nije "naivno" ali sigurno je manje zahtevno od akrobatskog letenja...

Zbog toga ni ne pratim toliko šta se dešava u svetu IMAC-a ili F3A takmičenja.

Ipak, uzimam sebi za slobodu, Magic nećeš zameriti, da modele koje trenutno letiš i koji sigurno lete dobro, ne možeš porediti sa pravim F3A modelima...
To je kao, recimo, Opel Corsa OPC je do jaja ali, Porsche Carrera je Porše Carrera...
Nemože se meriti, ni po ceni ni po bilo kakvom parametru. Tako je i sa F3A i nazovi F3A modelima. Sigurno ima razlog zašto vrhunski modeli, ne samo u F3A kategoriji, toliko koštaju...

Ubedjen sam i to ponavljam, da kad dobro ispečeš zanat sa ovim manjim modelima, pravi će ti biti dečija igra... I ako voliš akrobatsko letenje, nisam baš siguran da ćeš "specijalke" leteti samo da se počastiš...

Samo kad se jednom predje odredjeni prag, više se ne vraćaš nazad...
To ti je kao kad iz Yuga predješ u Toyotu ili Opel ili Mazdu, šta ćeš posle kupiti boljeg Yuga, šta, Floridu recimo...
Pa , samo ako se zakopčavaš otpozadi...

Tako je i u ovom "sportu"...

Mnogo mi je drago da se javlja odredjeni broj modelara koji veoma dobro lete svoje modele. Gledam ove "vidoje" što se kače  na forumu pa, stvarno ima super pilota. Nimke me je oduševio u Subotici, Marko, gledajući "vidoja" od pre neki dan sa Ostružnaje, leti extra, čujem da Saburo leti "za sve pare"... A, Adam, njega skoro zaboravih, kako je leteo u Subotici... Da ne spominjem neke stare "kuke"...

Zato treba podhitno napraviti neko akro takmičenje, jer samo to daje motivaciju da se ide napred...

Počeo sam puno da filozofiram...

Odoh da šmirglam Hellcat-a, ajd' zdravo

Mirče









« Last Edit: December 01, 2009, 11:49:41 PM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #50 on: December 02, 2009, 12:45:50 AM »
Ipak, uzimam sebi za slobodu, Magic nećeš zameriti, da modele koje trenutno letiš i koji sigurno lete dobro, ne možeš porediti sa pravim F3A modelima...
To je kao, recimo, Opel Corsa OPC je do jaja ali, Porsche Carrera je Porše Carrera...
Nemože se meriti, ni po ceni ni po bilo kakvom parametru. Tako je i sa F3A i nazovi F3A modelima. Sigurno ima razlog zašto vrhunski modeli, ne samo u F3A kategoriji, toliko koštaju...

 :)aplauz volim ova metaforicka poredjenja, a narocito ako su automobili u metafori  (yay). Mirce i ovde si u potpunosti u pravu stim sto bih ja ipak dodao jedan mali komentar i razliku; Carrera je ipak OGROMNOJ vecini nas smrtnika apsolutno nedostizna, a i Corsa OPC je bogami poprilican zalogaj. Imao sam srecu i prilike da probam razne automobile koji su imali i po 600kS, vozio 265km/h, trkao se ... i veruj mi ne vredi to te pare, ni slucajno, ako neko to zna znam ja! No nije to poenta, poenta je da kriva cena/realna vrednost onoga sto dobijes je exponencijalna, duplo bolje kosta 10 puta vise, tako je i sa modelima, tako je i sa svim stvarima. Covek treba da shvati kada je dosta i da digne sam sebi rucnu, bez obzira na lovu sa kojom raspolaze. Vrlo je cesta i opste poznata prica za nekog da ima lovu a da je nesrecan ili je presao na konacni vid "zabave" (_ _ kain) jer mu je sve drugo postalo dosadno. Zamisli da si za 18. rodjendan dobio bas tu Carreru, nedaj Boze, danas sigurno ne bi pravio modele! A na cemu si ucio da vozis? ja na Yugicu, verovatno kao i ogromna vecina. Kod svega se krece od dole ako je covek iole normalan, tako je i kod modela.

No da se vratim na F3A; Nemam nameru da idem na svetski kup, hvala lepo i ja stuko 4 banke, malo sam zakasnio, tako da mi jedan OXAI verovatno nikad nece biti potreban sem da se _urcim, a to ne volim. Jedan npr. CARF Integral skroz opremljen bi izasao oko 2.000Eur; ne pusim, ne pijem ... cak je toliko tih "ne.." kojima se u zivotu ne bavim da mi niko ne bi verovao e pa zato sam odlucio da sebe, jednog dana, pocastim takvim modelom. Ne verujem da bi neki letacki program danas izveo bolje na takvom modelu nego recimo na Wind 110 koji kosta 1/3, ali nekad u zivotu je potrebno i malo hedonizma, ako ga sebi mozemo priustiti, jer u suprotnom cemu 10 sati dnevno u kancelariji i 40.000km u kolima godisnje zbog posla?

Ode ovo moje u filozofiranje, ali neka. Svi jurimo za tom lovom a zivot nam prolazi, deca rastu. Svi vi koji ovo citate znajte da ste srecni ljudi jer imate prijatelje i hobi koji vas ispunjava na ovaj ili onaj nacin a koji je ipak kako tako prijemciv.

 (pijemo)

Ziveli
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #51 on: December 02, 2009, 01:48:49 AM »
Ja auto školu učio na Fići sad, već davne '84...

Verovatno se zbog toga obradujem i modelarskim časopisima kad mi ih poštar donese...

Tako je Magic, NIPOŠTO nije sve u lovi...
Ima nešto i u šmirgl papiru... vidi sliku...



Pozdrav

Mirče
« Last Edit: December 02, 2009, 01:52:14 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #52 on: December 02, 2009, 09:33:02 AM »
Au sta ti to pravis!? Jos malo i moracemo da ti drzimo ruke, kao pecarosima, kada nam budes objasnjavao koliki model pravis. Al znam te ja, i sa spojenim rucnim zglobovima ti napravis krug sakama i kazes "Ljudi, ovolika mu cevka za bajonet!"  (res)

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #53 on: December 06, 2009, 06:42:01 PM »
Kako tema ne bi zamrla i kako bi se iduce godine stvarno po prvi put oprobali da letimo i po nekom programu evo sta se leti po FAI od Januara 2010 do Decembra 2011 - dovoljno vremena da se nauci  :)!

Vrlo detaljna i lepa prezentacija u vidu Power pointa, mnogo vise od "suvoparnih" Aresti crteza.

http://www.ofremmi.info/F3A/Schedules/P11engl-29.09.09.ppt

http://www.ofremmi.info/F3A/Schedules/F11engl-11.10.09.ppt

E sad, posto vec imamo i IMAC i F3A programe za naredni period mozemo da pocnemo i sa opredeljivanjem sta i kako cemo leteti, IMAC je (dosta) jednostavniji, a F3A jako dugacak (17 figura) mada postoji resenje i za F3A; naime, procitao sam da se u nekim zemljama ne leti citav program nego se odabere 8-9 vezanih figura pa se samo one lete i boduju.

Postavicu novu anketu sada sa pitanjem za sta ste pre, neki IMAC, pun F3A ili skraceni F3A? Da ne bi bilo zabune, moze svako da leti sa modelom sa kojim hoce bez ogranicenja!

Kako ne bi ostalo zaboravljeno evo kako smo glasali na pitanje: "Koju sekvencu bi ste leteli iz IMAC 09 programa?"

Basic               6 (50%)
Sportsman    2 (16.7%)
Intermediate    2 (16.7%)
Advanced    0 (0%)
Unlimited    2 (16.7%)
   
Total Voters: 12

poz
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3A i IMAC
« Reply #54 on: December 06, 2009, 08:25:29 PM »
Nedavno sam gledao na Slovenackom forumu pricu oko F3A kod njih, i po crtezu ( semi ) takmicarski program je delovao jako skraceno od normalnog F3A programa! Sto se mene tice ja sam za full varijantu, a naravno moze i lite...sve jedno, stvar dogovora...

pozz

Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #55 on: December 07, 2009, 02:00:34 PM »
Ja sam za neko unlimited freestyle takmicenje, gde bi bilo dzvoljeno da se rade svi trikove iz obe knjige (3D i F3A).

Samo F3A program je meni dosadan i zastareo i letim ga samo da bih se zagrejao za napredniji 3D.




« Last Edit: December 07, 2009, 02:04:38 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
I tata bi sine ...
« Reply #56 on: December 14, 2009, 11:40:14 PM »
Uzivajte!



poz

Veljko

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: F3A i IMAC
« Reply #57 on: December 15, 2009, 11:37:35 AM »
Pazi decembar a nema snega  mmmm
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #58 on: January 07, 2010, 09:24:25 PM »
Evo jednog krajnje zanimljovog topika sa RCU, covek sam pravi F3A model ni iz cega! stvarno impresivo.

http://www.rcuniverse.com/forum/m_8962198/mpage_1/key_/tm.htm

poz
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: F3A i IMAC
« Reply #59 on: January 08, 2010, 10:53:53 AM »
Ne investiramo u avioncice,igracke ili kako to neznalice zovu.Investiramo u nasi zivot,u to sto vruemo i to sto nas ispunjava.Model je samo alat koi nam sluzi da se izrazimo i nadgradimo.E sad Bez alata.....moe mislenje je da velicina mog Venusa je minimalna kako bi se mogli vezbati precizne akrobacie.3d se moze vezbati i modelima manje velicine kako tvoih ,ali ne i precizne akrobacie.Zaglavio si u neku velicinu ali nazalosto to je pogresan put neke okolne staze.Evo vidim da jos jedan prekresan model ti e na put ali opet maleni.Nemogu ti objasniti to moras sam iskusiti.Ni ja ne veruem da cu ikada biti uspesan na neki natprevar ali znam da hocu da postanem dobar pilot i to je sve.Nisu svi koi dolaze na f3a natprevare pro.Neki koi sam ja video lete gore nego mnogi na forum.Ljudi dolaze za druzenje,za zabavu to je prvenstveno.Imao sam cast upoznati se sa Sampionom u f3a u Israel Zarko.Tip je svaki drugi dan dolazio svim F3a prifesionalnim modelom i to je leteo li leteo.Iako u floti ima Yak54 100cc i jos mnogo 90%vremena je bio svoim f3a.Vreme je na nasu stranu i uzivajmo u proces nadgradbe koi trae cel zivot.
Poz.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev