Author Topic: F3A i IMAC  (Read 41767 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: F3A i IMAC
« Reply #60 on: January 08, 2010, 11:59:40 AM »
magic, covek stvarno radi fenomenalno, i to od 0. impresivno.
dobra stvar je sto je covek blizu. ja vec dugo pojedinima (sami ce se pronaci (yay)) pricam da se dosta
dobrih modelarskih susreta i takmicenja ima kod nas u okruzenju. ovaj lik je rumun. oni imaju takmicenje
tipa scale masters, koje se odrzava u isto vreme kada i f3a. traje nekoliko dana i na istom mestu.
to bi bilo lepo videti. takodje, po mom misljenju, su dosta ispred nas. u izradi modela, deteljima,
cak sam negde (nesecam e na kom forumu) video tipa koji ide toliko daleko da za mustanga sam pravi retrakte.
e sad, rumun zgleda ostaje rumun, sto doumentuju i slike.

izvinjavam se zbog malog skretanja sa teme.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3A i IMAC
« Reply #61 on: February 24, 2010, 02:27:00 PM »
Izuzetno lepa tema o samogradnji F3A modela Aurora 60, na RCU:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_4978792/mpage_1/key_/tm.htm

uzivajte...

Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: F3A i IMAC
« Reply #62 on: March 24, 2010, 02:47:05 PM »
Bice li nesto od taj natprevar ove godine ili ne??
Mislim da vec ima dosta ljudi sa akro modelima i da je vreme da se od nekud pocne.Ja bi dosao iz Mk.Nisam otisao u Palicu jer mi je daleko pa cekao sam na Rc letenje BG ,ali kako zakasnilo a i informacija nije bas na vreme stigla kod mene i to sam propustio :sljus .Nadam se na ovu sezonu da se upoznam licno clanovima foruma i ostali ljubiteli modelarstva.
Ps.Ako neko dolazi u Mk,u Oxridu na letovanje ili Sapka-Mavrovo na skijanje  obavezno da se javi kako bi stepali po neko Skopsko i naravno ako jos ima model ondak mozemo na Stenkovac.I u oxridu ima odlicno mesto za letenje malih elektro ali to su uredzivali pa neznam sta su tacno planirali.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #63 on: March 29, 2010, 11:43:48 AM »
E pa zajo razmislja se na tu temu intenzivno (barem u mojo glavi). Ono sto u ovom trenutku deluje realno je neka druga polovina maja, najkasnije prva polovina Juna za prvi susret. Naravno citavu manifestaciju nemogu organizovati sam, sto lokacijski sto pomoc oko svega i svacega i sudjenje, ali tu su neki ljudi koji su se vec ponudili da pomognu  :)aplauz. (neki to jos neznaju ali saznace :) )

E sad sledi odabir programa. Kako sam do sada napravio 2 ankete sta je to sto bi neko leteo ispalo je da je Basic IMAC program ipak nesto sa cim bi trebalo poceti i nesto sto je dovoljno zanimljivo za gledanje i drugima. Program nije tezak i ima se apsolutno dovoljno vremena da se uvezba tako da ocekujem da se prijavi barem 10 ljudi.

Prema tome, leti se sledeci program: http://www.mini-iac.com/Portals/0/Downloads/Sequences/2010/2010_BASIC.pdf

Uskoro cu otvoriti novi topik nakon sastanka sa ljudima koji bi bili u organizaciji i sa sudijama.

poz
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #64 on: March 29, 2010, 04:28:39 PM »
@magic legendo :)aplauz
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: F3A i IMAC
« Reply #65 on: March 30, 2010, 02:45:49 PM »
 
(neki to jos neznaju ali saznace :) )


  lol lol :big smile :big smile :)aplauz oo))


Basic;basic;odlican izbor.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #66 on: April 02, 2010, 07:52:51 PM »
Ako znate sta je bitno sudijama, onda znate i kako da dobijete maksimalan skor (pod ovim se ne misli na razne vidove podmicivanja :) ):

http://nsrca.us/documents/judging/currentamaschedules/PPT_Advanced2007.pdf

http://www.desertaircraft.com/shootout_2006/2005_IMAC_Rulebook.pdf

http://www.maac.ca/docs/2007/arestimadesimpleimac.pdf


poz
Veljko

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: F3A i IMAC
« Reply #67 on: April 03, 2010, 11:40:38 AM »
 Magic, svaka cast.
 Ocigledno ces ti biti zasluzan za vaskrs F3a u Srbiji.
Drago mi je sto si preporucio ovu jednostavniju varijantu programa, jer je oficijalna poprilicno teska za izvesti bez pravog F3a aviona.
 Hteo sam samo nesto da ti kazem (u prevodu: "vidi da ti objasnim"),
 Pre puno godina organizovali smo takmicenje na 25.Maj, pod nazivom "Memorijal J. B.".
 Tu se letelo svasta, kao i jedan uproscen F3a program.
Izabrali smo sudije koje su tada imale vazecu licencu sudija (moj cale, Vuk Radovic, Masinko...).
 Ko ih ne zna, uredu je jer su to stvarno stara garda modelari od svojih 80 leta pa na vise.
 Nakon sudjenja, doziveli smo da nam jedan od sudija (nije vazno ko), objasnjava kako niko od nas ne izvodi imelman isporavno. Kada smo mu pokazali oficijalni izgled manevra, rekao je da je to sigurno stamparska greska.
 Licno, nemam problema da bilo ko bude sudija.
 Znam da bi bilo suvise da se trazi da sudija zna da izvede manevre, jer iskreno, mozda svega 5 ljudi to i zna, ali ovaj dogadjaj mi je ostavio veliku senku na to nase takmicenje.
 Vec smo sto puta rekli da ce sudije biti najveci problem.
 Budi totalno svestan toga, jer to je nesto na cemu obicno cela organizacija pada.
 Bilo bi lepo, kao sto je to nekada bilo, da se neko vreme pre takmicenja, organizuje i jedan mali test za sudije.
 Interesantna varijanta je bila ta da se zamoli jedan od f3a pilota, da dodje na aerodrom i leti program.
 Sudije (potencijalne) bi ocenjivale let, a zatim bi se ocenjivale one.
 Ko zna videce se, ko ne zna, moze lepo u publiku.
 U napred se izvinjavam ako ton mozda nije primeren, ali jos mi je sveze u glavi prepucavanje sa doticnim gospodinom oko imelmana.
 Bata Stepanovic se sigurno dobro seca jer je i on bio u zabezeku.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #68 on: April 03, 2010, 06:48:45 PM »
Coko,

u potpunosti sam svestan stvari koje si napisao i slazem se. Molim te najiskrenije da i u buduce izneses sve konstruktivne primedbe/preporuke/savete koje imas, to ce svakako doprineti da se u Srbiji leti ponovo pravi F3A.

Podugo sam razmisljao o svemu i neke stvari su se dosta iskristalisale. Prvo takmicenje i ne smatram pravim takmicenjem vec jos jednim povodom za druzenje ali sa temom. Trebace i nama pilotima a i sudijama vremena da se izvezbamo i uvezbamo. No samo polako, nigde nam se ne zuri! Ja o svemu ovome razmisljam vise od godinu dana i odlucio sam da napokon pocnemo sa tim. Ove godine da napravimo 2 druzenja sa takmicarskom karakterom, iduce godine 3 itd.

Po pitanju sudjenja linkovi koje sam postavio su upravo tu da neke stvari barem malo vise pojasne!

Ove godine stvarno nije bitno ko ce pobediti, i ja sigurno necu dozvoliti da stvar padne na prvom stepeniku!

poz
« Last Edit: April 03, 2010, 06:52:19 PM by magic »
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #69 on: April 03, 2010, 07:05:45 PM »
@Coko, secam se i ja tog takmicenja na Lisicijem jarku...i organizacije i cele price posle toga...

@Magic, jedna ili jos bolje dve video kamere koje ce snimati letove svih takmicara, posle kafanica i pivce, lako cemo (zajedno) videti ko je bio najbolji.

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: F3A i IMAC
« Reply #70 on: April 06, 2010, 10:50:32 AM »
@Magic, jedna ili jos bolje dve video kamere koje ce snimati letove svih takmicara, posle kafanica i pivce, lako cemo (zajedno) videti ko je bio najbolji.
Neslazem se, jer kako cemo mi piloti uvezbavati kako treba leteti,tako ce i sudije vezbati kako treba sudeti na takmicenja.Ako idemo bez sudie nikad nece biti neko ko je kvalifikovan da to radi.Inace kamere su odlicna idea kako i kafance i pivca :mhm
Nego ljudi dali ce to da bude internacionalni natprevar? Jer iako neznam dali cu uspati da dodjem radi x pricine dli uopste da razmisljam o to?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #71 on: April 06, 2010, 11:30:01 AM »
@Zajo, to je bio predlog ako ne bude pravih(licenciranih) sudija.
Svako najmanje F3A ili IMAC takmicenje u svetu se snima kamerom(ili kamerama), zbog prigovora i zalbi.
Ovako kada postoji snimak, to je 100% dokaz da se nesto nije ili jeste desilo...sto sudijama i organizatoru dosta pojednostavljuje stvari.

Kamere ce, nazalost, postati standard u svim nivoima drustva ... kao u Orvelovoj 1984. (photograf)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #72 on: April 06, 2010, 11:42:04 AM »
@Magic, jedna ili jos bolje dve video kamere koje ce snimati letove svih takmicara, posle kafanica i pivce, lako cemo (zajedno) videti ko je bio najbolji.
Neslazem se, jer kako cemo mi piloti uvezbavati kako treba leteti,tako ce i sudije vezbati kako treba sudeti na takmicenja.Ako idemo bez sudie nikad nece biti neko ko je kvalifikovan da to radi.Inace kamere su odlicna idea kako i kafance i pivca :mhm
Nego ljudi dali ce to da bude internacionalni natprevar? Jer iako neznam dali cu uspati da dodjem radi x pricine dli uopste da razmisljam o to?

Zajo,

druzenje/takmicenje je tipa "Open", znaci svi su dobro dosli! Stvarno se nadam da ces uspeti da dodjes i pridruzis nam se.

Dali cemo snimati ili ne zavisi vise od dobre volje pojedinaca da se prihvate tog posla. Verujem da barem kamere nisu problem, ja cu svakako ponuditi moju nekome ko bi mogao da snima. Stvarno bih voleo da se jave ljudi koji su voljni da pomognu u organizaciji (ne samo iz Beograda) jer ucestvovanjem u organizaciji se i uci sta je sve potrebno, tako neko vec moze da stekne iskustvo za organizovanje slicne manifestacije u svom gradu. Isto tako predpostavljam da takmicra nece biti puno, ali zainteresovanih posmatraca sigurno u vecem broju.


poz
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: F3A i IMAC
« Reply #73 on: April 13, 2010, 03:12:04 PM »
Nesto mi nie jasno u vezi cotanje imac prigrame,tacnie rolove:buni me dali bi roll trebao biti na levo ili desno?



Sve je uredu do sekvenca br. 3 "humpy bumb"
dok se penjemo 90% ja vidim halph roll u desno,a momak radi roll u levo???

Ondak opet je sve u redu  do sekvenca br.8 "sharks tooth"
Dok idemo 45%nadole naopacke ja vidim halph roll u desno,a momak radi u levo???
Isto i pravac na br. 10 meni ipak lici na spin u levo a on obrnuto?
U objasnenje koje je magic prati link ipak mi nije bas naj jasno.Kaze roll od levo kon desno???Ili je bre roll levo ili je desno ili nesto drugo objasnjava??

Jasno mi je to da prvac na roll uvek zavisi od pravac dvizenja(dali model ide od levo kon desno ili obrnuto)...

Pomos ko bolje razume  (plz)


Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #74 on: April 14, 2010, 04:00:04 PM »
@Zajo, svi roll-ovi u  Basic programu su desni. ;namig

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!