Author Topic: Problem  (Read 5188 times)

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Problem
« on: October 01, 2009, 11:57:44 PM »
Imam ove dve baterije koje koristim za mog easy stara ,ali pošto se pokvario ovaj nazovi punjač a imao sam dva,odnosno imam i dalje al ne rade,(provereno kod prijatelja elektroničara),on mi je predložio varijantu da probam da napunim baterije ovom metodom ali kao što vidite napon baterije ne prelazi 9,16 V ni posle nekoliko sati punjenja,(da napomenem da merenja pokazuju kad je ISTROŠENA baterija napon na njoj je oko 8,9V )juče mi je dao napon od 11,4V ali to je bilo samo dovoljno da easy stara dignem na jedno 60m i toliko od baterije.Dok je radio onaj mali punjač,bez problema sam sa 1800mAh leteo do 30min.uz povremeno davanje pune snage motoru od 250w...trenutno nisam u finansiskoj situaciji da naručujem novi punjač pa mi treba neko bar privremeno rešenje...HVALA unapred.
« Last Edit: October 02, 2009, 12:04:34 AM by POSEIDON »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Problem
« Reply #1 on: October 02, 2009, 12:20:31 AM »
Ne moze ni da predje 9.6V kad koristis punjac za mobilni.
Tu nema resenja, nemoj to nikako da radis, pogotovo ne na tepihu kao slici.
Puni kod nekog ko ima punjac za LiPo dok ne skupis 3 evra za novi.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Problem
« Reply #2 on: October 02, 2009, 12:54:42 AM »
Taj trafo sam dobio uz onaj mali punjač na slici:)))

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Problem
« Reply #3 on: October 02, 2009, 07:34:53 AM »
Da ali taj je trafo uz pomoc onog punjaca punio svaku celiju pomaosob, znaci bilo mu je dovoljno i 4,2v.Da bi NA TAJ NACIN redno vezane tri celije napunio do vrha trebace ti trafo koji na izlazu daje najmanje 12,6v. Medjutim to sto ti je prijatelj predlozio je krajnje RIZICNA metoda punjenja litijumskih baterija i ja je nebih preporucio nikome a kamoli prijatelju koji se koliko ja mogu da zakljucim ipak jako slabo razume u elektroniku

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: Problem
« Reply #4 on: October 02, 2009, 02:49:50 PM »
A kako si dosao do 11.4V?
K'o sto rekose ostali, srecom nisi zapalio kucu! LiPo moze da napravi veselu vatricu k'o navijacka baklja sa puno vrelog plamena i dima.
Mozda nije u pitanju punjac vec baterije. Taj tvoj prijatelj ocigledno ne zna kako se LiPo puni, pa nije ni mogao da proveri punjac. Ispravan punjac nece da puni ostecenu bateriju. Ako su ti baterije stajale duze vreme prazne, onda, kao sto je ovde bilo vec par slucajeva, su se ispraznile ispod minimalnog napona i vise ne mogu da se napune. Moguce je i da je punjac u kvaru, pa ih je ispraznio umesto da ih napuni.

Nadji iskusnije modelare na nekoj livadi ili aerodromu za vikend i neko ce ti sigurno pomoci.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Problem
« Reply #5 on: October 04, 2009, 04:16:20 PM »
Pokušao sam opet punjenje sa onim malim punjačem na slici...on puni bateriju al se ne gasi zelena lampica da signalizira da je baterija puna.On navodno napuni bateriju i kad je skinem sa njega..pokazuje dobar napon,ali struje ima za jedno 5 min leta,što je mnooogo manje nego dok je punjač radio kako treba...u svakom slučaju videću na forumu dal neko prodaje neki polovni lipo punjač...ja uz stanicu imam neki Graupnerov MULTILADER 6E punjač al mislim da se on može samo koristiti za bateriju koja je u stanici. :'(

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: Problem
« Reply #6 on: October 04, 2009, 11:33:55 PM »
Za potpunu dijagnostiku ti ipak treba malo bolji punjac koji moze da ti pokaze koliko je koja baterija primila mAh. Ako je baterija stara ili ostecena onda ona primi malo i brzo se isprazni. To mozes da procenis i na osnovu vremena punjenja. Ako punjenje traje 15min umesto sat vremena (ili kao kad je bila nova) onda je to to. Takodje problem moze da bude i ESC ako si mu kolim slucajem rekao da koristis NiMh ili vise celija nego sto imas ili ako je programiran da prerano iskljuci motor. U tom slucaju bi baterija pokazivala oko 11V nakon letenja (izmeriti napon dok je jos na modelu pre nego sto se ohladi) i dopunjavanje bi kratko trajalo.

Bolji punjaci imaju i mogucnost praznjenja baterije. Tako se izmeri koliko baterija stvarno moze da da mAh tokom praznjenja.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Problem
« Reply #7 on: October 05, 2009, 01:50:26 PM »
Jel ima možda neki ljubazni modelar sa Novog Bg,koji bi mi proverio baterije...to jest napunio,čisto da znam dal je problem u baterijama ili punjaču....HITNO ako može (pijemo)

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Problem
« Reply #8 on: October 05, 2009, 09:42:12 PM »
evo slika Graupnerovog punjača,pa ako je neko načuo da može da se koristi za punjenje i lipo baterija,dobro bi mi došao savet.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem
« Reply #9 on: October 05, 2009, 10:04:38 PM »
Ne, taj nikako ne moze da se koristi za punjenje LiPo baterija. Nazalost.

poz
Veljko

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Problem
« Reply #10 on: October 21, 2009, 06:38:50 PM »
Pretpostavljam da problem baterija nisi resio,  a, prema "savetima" koje si dobio na forumu neces nikada ni resiti, javi se na tel. 124 194;ili se javi/posalji poruku na mob. 0638066100 pa cemo veoma lako i brzo resiti problem!Ja sam na N.B. kod Genex-ove kule. Pozdrav Doajen

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Problem
« Reply #11 on: October 21, 2009, 07:11:04 PM »
Da ne bi doslo do burnih reakcija na moj post Posejdonu (pisao sam ga kao P.M., ali je otisao na sajt??!), saveti su u redu, uz mali propust da mu se nije objasnilo da on ima dve vrste baterija E-Max i Dualski od kojih jedna ima XHP prikljucak za punjenje a druga EHR prikljucak. Poznato je i vama da su se proizvodjaci "zastitili" raznim prikljuccima (PQ- Polyqvest i Hiperion; XHP- Align, Dualski i Walkera; EHR- Kokam, Graupner, Robbe i E-Max, i FTP- Thunder,Flight Power i MPX) Ja sam se upravo vratio sa takmicenja na kome je 90% takmicara dopunjavalo baterije sa ovim (malo sporim, ali odlicnim punjacima-balanserima! ), Ja ih imam dva i ni jedan nije zakazao. Cak , jedan, Turnigy uz naznatnu obradu plastike prikljucka  moze da puni i XHP i EHR ! Uz izvinjenje ako sam Vas bilo cime povredio, srdacan pozdrav Doajen.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Problem
« Reply #12 on: October 21, 2009, 07:24:01 PM »



a, prema "savetima" koje si dobio na forumu neces nikada ni resiti,

                                               (kush)   

 (nono)
Nije bitno gde i kome je napisano, vec kako je napisano.
Drago mi je da nisi mislio tako, ali moras priznati da zvuci provokativno.


Pozdrav




P.S.  (thumb) Svaka cast, uspeo si da se ispravis pre nego sto sam stigo da odgovorim.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)