Author Topic: Baterija UMRELA  (Read 5307 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Baterija UMRELA
« on: October 06, 2009, 10:25:22 PM »
skoro sam nabavio lepo avionce ali mi pravi glavobolju sto se baterije tice, naime u pitanju je Robbe Cardinal pocetnicki avion na elektro pogon i uz njega sam dobio dva brushed motora 550 i 600 , 3s lipo bateriju , punjac za lipo i kontroler 65a ,problem je u tome sto su mi u pocetku letovi trajali 4-5 minuta pa svaki sledeci put traju po minut krace tako da sada uspem da podignem avion u vazduh jedno 10 metara i cujem kako motor pocne da usporava i ugasi se nakon nekoliko sekundi, baterija je 3s ali posto nema nikave oznake ne znam o kom kapacitetu se radi? puni se skoro 4 sata sa punjacem http://www.rc-fever.com/esky-charger-for-23cell-lipo-battery-ek20851-000152-p-568.html
, probao sam da izmerim napon dok je motor u radu i dok se ne pokrene  stoji na 12.44 v , a kad mu se da gas do kraja pocne da pada i za manje od minuta je na 5.5 v kada ga ESC ugasi , cim motor stane napon se vraca na izmedju 11 i 12 volti,
pretpostavljam da je baterija UMRELA nakon ovakve akcije ali me sad plasi sta sam uradio pogresno sa baterijom i kako sam je doveo do toga da crkne i sta to ne bi trebalo da uradim sa novom baterijom da mi se ovo ne bi dogodilo? ili je greska u nekim drugim stvarima ?
avion je tezak oko 1500 gr i raspona je 1.5 m dali da stavim 550 ili 600 motor , koji bi manje opterecivao bateriju slabiji ili jaci motor?
Veliki pozdrav

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterija UMRELA
« Reply #1 on: October 06, 2009, 10:28:23 PM »
zaboravi slike

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Baterija UMRELA
« Reply #2 on: October 06, 2009, 10:51:27 PM »
Ako nisi programirao kontroler za LiPo mod onda on nije smanjio snagu kada je baterija pala ispod 9V i ubio si je! LiPo ne sme ispod 2,7V po celiji.

Menjaj kontroler!

poz
Veljko

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Baterija UMRELA
« Reply #3 on: October 06, 2009, 11:06:19 PM »
Tvoj  regler je starije generacije i nije predvidjen za lipo baterije a samim tim i pise na njemu od 6 do 12 celija (lipo nije sigurno) znaci radi se o nicd ili nimh celijama!Regler je u sustini dobar mozes da kacis na njega sta pozelis nece crci!Ali kao sto rekoh nema lipo zastitu od prepraznjivanj pa ti je i zbog toga kako ti rece baterija umrela  ;) . imas mogucnost da nabavis drugi regler oko 20-40 € koji ima zastitu od prepraznjivanja ili lipo cutoff i on je oko 20-30 eura!pozdrav

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Baterija UMRELA
« Reply #4 on: October 08, 2009, 12:42:30 PM »
K'o sto rekose ova dvojica pre mene menjaj kontroler!
Da je Pera na vreme otisao u poli... ovaj procitao uputstvo za LiPo... Ljudi citajte uputstva i upozorenja! Jednom ce neko stvarno da nastrada. Ovo nisu igracke, a mogu i da se zapale!
Mozes da letis sa NiMh baterijama, ali posle LiPo to nije zanimljivo.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterija UMRELA
« Reply #5 on: October 08, 2009, 01:42:28 PM »
hvala na odgovorima , promenicu kontroler i kupicu novu lipo sa vecim kapacitetom odn. vecim C brojem,
merio sam setap na avionu i pri max opterecenju vuce 27A sa auto akumulatora, sto kako sam ja shvatio baterija od 2000mah treba da bude bar 15C constant da bi to radilo sigurno, zar ne?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Baterija UMRELA
« Reply #6 on: October 08, 2009, 02:36:10 PM »
promeni i motor vec kad menjas

poz
Veljko

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Baterija UMRELA
« Reply #7 on: October 08, 2009, 03:59:54 PM »
da al vecina beterija je 2200mah,2350,2500mah tako i 10c ce moci!Jer nikad neletis sa punim gasem konstantno!? kao sto rece magic najbolje bi bilo u zavisnosti od love da promenis sve!?Mada i nemoras jer ti motori koje imas nisu losi mozes pofino da se naletis sa njima!I kao sto rece gosn.grujic lipo baterije su super stvar ali i veoma opasne u zavisnosti od koristenja najmanje sto moze da se desi da se baterije naduvaju i crknu!Al kao sto se desilo pre neko vreme na poligonu kada je model udario pri punoj brzini i zapalio se nemozes ni da zamislis kojom brzinom je sve izgorelo!pogledaj na youtube imas mnogo lepih videa kako modeli gore i lipo baterije explodiraju usred prepunjivanja sa punjacima koji nisu odgovarajuci ili prikljucivanja prejakih motora(potrosaca) pa se baterija naduje u delicu sekunde i exsplodira....i mnogo slicnih slucajeva!Znaci pazljivo i nista na svoju uku pitaj na forumu uvek ako nisi siguran!!!Pozdrav

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterija UMRELA
« Reply #8 on: October 08, 2009, 11:47:05 PM »
ok hvala nabavio sam dve baterije od 2200 i 2500 mah pa cu sad mnogo opreznije , probao sam avion i razlika je neverovatna jer se avion ponasa mnogo bolje i stabilnije jer motor ima vise snage nego sa onom prvom baterijom, a i njoj sam pronasao primenu , legla je u stanicu kao guza na lonce! :)aplauz ,a sto se motora tice za sada necu menjati pa kad istrosim ovaj motor mozda, mozda
Veliki pozdrav svima na forumu a i sire 2eaa

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Baterija UMRELA
« Reply #9 on: October 09, 2009, 12:02:49 PM »
Da vika azlika ali dokle??ako nisi nabavio odgovarajuci regler odose i te 2 za isti dan!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Baterija UMRELA
« Reply #10 on: October 09, 2009, 07:22:48 PM »
Da vika azlika ali dokle??ako nisi nabavio odgovarajuci regler odose i te 2 za isti dan!
Htedoh i ja to isto da kazem, ali rekli smo mu vec jednom. Ako kazemo dva puta to je onda zvocanje, a ako nije cuo prvi put nece ni drugi.

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Baterija UMRELA
« Reply #11 on: October 09, 2009, 08:41:25 PM »
 :hehe :hehe :hehe