Author Topic: Zavsen BluBaby 42"  (Read 8682 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Zavsen BluBaby 42"
« on: October 31, 2009, 12:01:58 PM »
model je prema nacrtu sa rcgroups-com-a iyradjen od 6mm izoflora.
Krlo je KFM3 bez dihedrala i sa eleronima.
Originalan plan navodi KFM3 krilo sa dihdrealom i nadam se da cu da ga zavrsim danas. Plan je u startu bio da napravm dva trupa i nekoliko krila koja bi mogao po potrebi/zelji da mijenjam. Drugi trup je zavrsen.
Pored ovog napravio sam i ClarkY krilo oad 120cm sa dihedralom, pojacano 10x5mm smrekovom letvicom. Ovo krilo je prekriveno ljepljivom trakom.

Repne povrsine se pokrecu preko dva 5gr servoa.

Pogon je towerpro 2408-21 sa 18a esc i 10x4,7 propelerom koji su kupljeni u HC kao komplet.
Baterija na rapolaganju je nekoliko, 1000mah 2s, 1000mah 3s, 1450mah 3s i 1600mah 3s.
Za prve letove i testiranje koristicu 1000mah 3s.

Za kontrolu je zaduzen HC 2.4GHz stanica i prijemnik
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9042&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_6Ch_Tx_&_Rx_(Mode_2)
Pored 10x4,7 propelera imam namjeru da ga probam i sa 9x6 i 10x5 propelerima.

Stajni trap je uradjen od tri komada bambusa koji su uvezani koncem i zatim zaliveni brzim ljepilom. Tockovi su poklopci hrane za ribice u cijoj je unutrasnjosti izofloor pjena.

AUW tezina sa 1000mah 3s baterijom je 470gr. Mislim da bih mogao da ga napravim i laksim, ipak je ovo moj prvi rc avion i prvi "uradi sam".

Malo mi je cudno sto sam morao bateriju da pomjerim maltene iza motora da bih imao cg prema nacrtu.

Balansiranje na cg je uradjeno pomjeranjem baterije, a balansiranje po uzduznoj osi je trazilo da se yalijepe dve podloske na desno krilo.


Nakon balansiranja odnio sam model na lokalno igraliste za odbojku (vanjsko, svjeze asfaltirano).
Sve povrsine su se pomjerale uredno, motor se startuje uredno. Taksiranje po asfaltu bez problema, bez zanosenja.

Pokusao sam da ga poletim jer jednostavno ... ma znate vi vec zasto.
Odmah nakon polijetanja, model je poceo da obara desno krilo i krenuo u desni zaokret.
Eleronima sam malo ispravio model koji je poceo da pravi blagi krug udesno.
Nakon zarsetka jednog kruga i mog trimovanja elerona poletio je pravo.
Na sledecem desno zaokretu desno krilo je naglo propalo, ja sam se uspanicio, i "posadio ga u livadu ko zumbul".

Bilans je:
- iskrivljena osovina motora na 1 sm od pocetka navoja - pokusaj ispravljanje nije uspio tako da je osovina skracena na tom mjestu, ionako je bila preduga
- slomljen propeler na samoj osnovi - zamijenjen propeler (lijepo je kad narucis odmah bar 5 kom) :)
- komad pjene na nosu je slomljen - sredjeno
- Otpao vrh desnog krila - vrh zalijepljen
- krilo puklo "po sred srede" gdje je bio sam spoj - zalijepljeno i osigurano sa dva sloja trake.

sutra bi trebalo da bude okuljanje na aerodromu tako da cu ipak da prepustim procjenu "letivosti" onima koji imaju
vise iskustva i pameti ove vrste.

Svi savjeti i kritike ce biti prihvacene kao dobronajerne.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #1 on: November 08, 2009, 03:36:28 PM »
Prosle nedelje smo bili na aerodromu Zaluzani sa kolegama.
Model poletio iz prve, malo trimovanja i leti ko zmaj. Mada jos uvijek malo penje.
Alen je izveo prvi let. Posle sam i ja uzeo palice i odmah napravio dve pocetnicke greske i jednu cak ponovio
(prelet preko glave i model u sunce).
Model je letio sa kfm3 krilom. Drustvo nam je pravio i moj sin, Svetozar.
Sve u svemu nama je bilo super.

Juce sam napunio baterije i otisli na lokalno fudbalsko igraliste, sami nas dvojica.
Postavili bateriju i krilo. Odradili provjere.
Priliko prvog polijetanja pronasli smo busen trave i zabili nos u zemlju. Bez posledica.
Drugi pokusaj je bio uspjesan. Ja sam letio model bez problema (ako se u to ne racunaju moja pocetnicka cimanja palica) nekih 3-4 minuta.
Slijetanje je isto bilo malo dzombasto (opet busen).
Stanicu sam dao Svetozaru i on je poletio model iz ruke. Naucen na simulator, odmah baraba hoce da visi na propeleru, hoce uske zaokrete, lupinge, ...
Cak je to i uradio dva puta i taman kad sam htio da snimam, kaze: "Cale, ajde ti sleti ja ne smijem" i okrene se od modela i daje mi stanicu.
Ajde na brzinu hvataj stanicu i sletimo model.

I tada dolazi do svinjarije. Izradio sam Clark Y krilo 120cm sa dihredalom od 8 cm ukupno, ojacano letvicom sa donje strane krila.
Padne mi na pamet ideja da probamo model sa tim krilom. Krilo nema elerone.
Montiram krilo,provjera i polijetanje.
Odmah nakon polijetanja model pocne da kruzi ulijevo sa oborenim krilom. Neiskustvo stupa na scenu. Ne znam izvuci model samo sa kormilom pravca i visine i kad je model odradio drugi krug sve sto sam uradio je to sto sam ugasio motor i nadao se dobrom zavrsetku.
Model je tresnuo na zemlju poprilicno brzo i poprilicno jako. Vidio se komad da je otpao, ali iz daljine nisam mogao da vidim kolika je steta.
Svetozar je prvi bio "on the face of the place" i dere se "Calee, ubio si ga ko zeca".
Bilans: Trup je pukao na pola, odmah iza monobloka. Mnostvo pukotina po trupu.

I tako,....
Poceo sam dva nova trupa i jos jedno kfm krilo .... :)
Duga je zima.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #2 on: November 08, 2009, 04:18:11 PM »
Odlicno!
Ako imas slike celog aviona bilo bi dobro da ih okacis, cisto da vidimo kako izgleda :)
Reci mi od kog materijala je pravljen i kako/gde si ga nabavio?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #3 on: November 08, 2009, 04:44:27 PM »
Odlicno!
Ako imas slike celog aviona bilo bi dobro da ih okacis, cisto da vidimo kako izgleda :)
Reci mi od kog materijala je pravljen i kako/gde si ga nabavio?
Pronasao ... Pevec.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #4 on: November 08, 2009, 06:41:51 PM »
Odlicno!
Ako imas slike celog aviona bilo bi dobro da ih okacis, cisto da vidimo kako izgleda :)
Reci mi od kog materijala je pravljen i kako/gde si ga nabavio?

Mogu da posaljem sliku "novog stanja" tj. rinfuza :))
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #5 on: November 15, 2009, 06:21:12 PM »
Evo, da dodam i ja nesto, Blu-Baby 42" tj. 106cm i kfm3 krilom sa blagim dihedralom. Od materijala koristen 6mm (zeleni) izoflor i za monoblock laminirani 2cm stirodur.
Vise radjeno sa ciljem da leti nego da izgleda, par dana po par sati posla u prilicno skucenom prostoru.
Valjda ce uskoro bit zavrsena ...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #6 on: November 15, 2009, 08:28:27 PM »
izgleda lijepo :)
moje dve napreduju, nadam se do vikenda da ce da leti bar jedna, ako ne i obe :)
pozdrav
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #7 on: November 15, 2009, 09:15:41 PM »
Ova nece skoro, osim ako mi paket ne stigne nesto ranije :)
Imam jedino 370A geared motor kom se raspao nosac i zupcanici.
Malo sam se iznenadio koliko ustvari veliku povrsinu krila ima u odnosu na trup.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #8 on: January 19, 2010, 09:28:52 AM »
Meni stigao paketic pa ...


Ovo je krilo koje je prezivjelo pad DIY1 Blue Baby.

trup za ovo krilo, sva elektronika je vec unutra, a trenutno je na bojenju


Drugi BB je

gornja strana krila

donja strana krila

servo i kontrole.
Ono dobija novi trup, sa novom elektronikom.

I trup ce da bude oblozen crvenom trakom.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #9 on: January 19, 2010, 01:26:12 PM »
Jedino mi se ne svidja to sto ti krilo ima veoma slicnu kolor semu i na gornjem i donjem dijelu ! Napravio sam jednom slicnu gresku i pretpostavi kako se zavrsilo !

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #10 on: January 19, 2010, 03:54:02 PM »
Jel mozes da okacis nesto vece slike da se vidi iz bliza kako izgledaju povrsine i gde i kako si postavio servoe za repne povrsine i ostalu elektroniku?
Jesi radio mozda ojacanje drugog dela trupa posto meni to sa izoflorom na 42" modelu izgleda prilicno tanko i krto.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #11 on: January 19, 2010, 10:21:35 PM »
Mozda je malo blesavo od mene, ali i ova dva trupa, po mom misljenju ce da budu pokojna do kraja godine, ako ne i prije.
Samo da bude jasno, ja sam cudna biljka, radim vise stvari istovremeno, mijenjam planove u trku i tako dalje.
Dakle, plan za BB sam prenio u Corel i radim neke izmjene na njemu koje cu kad izradim trup i krilo da objavim, narafno.

Zadnji dio trupa nisam ojacavao jer nisam o tome razmisljao na vrijeme, ali bice ojacanja na novom trupu.
Za servoe repnih povrsina sam napravio udubljenje u monobloku.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #12 on: January 19, 2010, 10:51:18 PM »
Jesi imao uspesne letove sa blubaby do sada?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #13 on: January 20, 2010, 09:29:48 AM »
5 uspjesno okoncanih letova i 6-ti fatalni.
Sve sto radim u vezi modelarstva postavim na svom blogu (mtesa78240.blogspot.com).
Tamo ima i par fotografija DIY1 Bluebaby u letu kao i kako je pravljena.

Inace nisam zadovoljan kako se stirodur boji ovim h2o lakom.
Ili to ne zadovoljava moju ideju kako to treba da izgleda ili ja radim nesto pogresno.
Tako da ce najvjerovatnije oba trupa i oba krila biti prekrivena trakom.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zavsen BluBaby 42"
« Reply #14 on: January 20, 2010, 10:52:48 PM »
Jedan trup je dobio dva sloja bijele boje na vodenoj bazi pre dva dana, a danas i jedan sloj
iste te boje sa crvenim tonerom


Stajni trap je napravljen od 110mm vodovodne plasticne cijevi koja je izrezana bonsekom.
Na jednom kraju je siroka 4cm a na drugom 2cm. na uzem kraju sam je presjekao da bi dobio krajeve
na koje su montirani tockovi. Posto je plastika ostala u originalnom obliku tj. savijena u krug, zagrijavao sam je
onim "industrijskim" fenom i oblikovao kako ja mislim da to treba da izgleda.

Kod sletanja trap ce zbog osobina plastike i da ima dosta elasticnosti, sto je mislim plus.

Imam i neke male tockice, koje sam dobio, mislio sam da jedan stavim na rep, ali vidjecu, mozda samo stavim skid.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.