Author Topic: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak  (Read 18393 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #30 on: March 02, 2010, 02:13:12 PM »
Evo jos malo napretka danas:



Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #31 on: March 02, 2010, 02:18:54 PM »
Svidja mi se svaka cast, moram otici do podruma da vidim one stare pece sto imam, dvije su karbonske sto znam, a jedna je polomljena :) samo naprijed !!!! I ja cu nastavit kad se vratim sa posla
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #32 on: March 05, 2010, 09:22:30 AM »
Nije me bilo par dana, avion sam ponovo zaljepio i pripremio za ovaj vikend, da definitivno vidim letil i ako kako leti. Još uvijek čekam elisu 6x4.5, trbala je stici juče ili prekjuče, pa ćemo ivdjet hoćel do subote doći. Bit će poslije i sklika..
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #33 on: March 05, 2010, 11:13:26 AM »
Ja na svom nista nisam radio zato sto sam utvrdio da ce, ako ovako ostane, biti jako tezak pozadi.
Kasnije sam gledao razmjere Easy Stara i vidio da je raspon oko 130cm (kao kod mene) ali je duzina samo 86cm,
sto je kad se pogleda logicno jer je motor pozadi. Moracu duzinu da skratim na oko 90cm da bi teziste bilo OK.

Pozz

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #34 on: March 05, 2010, 11:52:41 AM »
Upravu si sigurno, tačne dimenzije su 89cm dužina trupa, a 137cm raspon krila.
Baci koju sliku kad bude ;)

P.S. Opet je pao ovaj snijeg, kao da smo u Kanadi :( što znači da od letenja nema ništa ni ovaj vikend :(
« Last Edit: March 05, 2010, 12:05:02 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #35 on: March 05, 2010, 03:26:02 PM »
Ja na svom nista nisam radio zato sto sam utvrdio da ce, ako ovako ostane, biti jako tezak pozadi.
Kasnije sam gledao razmjere Easy Stara i vidio da je raspon oko 130cm (kao kod mene) ali je duzina samo 86cm,
sto je kad se pogleda logicno jer je motor pozadi. Moracu duzinu da skratim na oko 90cm da bi teziste bilo OK.

Ovaj tvoj avion dosta lici na Tuffy, čak mnogo više nego na Easy Star
(http://rcfly4um.org/index.php?topic=3480.0)

Možeš pogledati njegove dimenzije radi orjentacije, koliko duga treba da bude šipka i ostale mere.

Takođe, kod pusher-a treba obratiti pažnju na ugao postavljanja motora, koji treba nagnuti malo na dole, gledajući od pozadi ka napred.

Lepo vam izgledaju avioni, samo napred, uskoro će i lepo vreme.  (<--)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #36 on: March 05, 2010, 04:42:30 PM »
Bravo, znao sam da je bio na forumu jedan slican model ali nisam mogao da se sjetim koji je topic u pitanju.
Ovo mi je sad pomoglo da malo bolje rijesim rep i lokaciju servoa.

Hvala!
« Last Edit: March 05, 2010, 04:47:59 PM by saxpg »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #37 on: March 06, 2010, 09:20:12 PM »
e evo ovako ,poshto sam se kasno prikljucio na ovu stranu evo ja cu par reci da kazem shta i kako stoje stvari ,
sobzirom da radish modele od stiropora ne bih trebao nishta da ti kazem ali eto poshto sam veceras neshto dobre volje da te posavetujem nekoliko stvari
kada radish model u sushtini drzish vertikalac da bude u nultom polozaju ,na osnovu te nulte ose prednje krilo podizesh gore za 1.5stepen do 3 stepena ,na onovu nultu osu motor stavljash 1.5stepeni levo i na dole,proverish tezishte sa svim baterijala i uredjajima i to bi trebalo na 30% od napadne ivice od dubine krila da ti bude tezishte, e sad ima tu josh jedna mala propustka ali eto da znash za ubuduce krilo ako postavish potpuno ravno a da ga ne slomish tj da ima na sebi neki V oblik imacesh jako nestabilan model i cimacesh se sa njim do zadnjeg leta tj trenutka,znaci napravi V oblik na krilu i to ne morash neshto mnogo od 2.5 do 4 stepena ,tada sa tim dobivash stabilnost po horizontu
drugo ili trece kako vec
cev koju si postavio na ovaj gore navedeni model je preterano navise ,spusti je i uvedi je u nulu tj u osu celog modela po duzini ,kada to uradish i uvedesh kako treba sve ovo gore shto sam ti napisao to prenesi sad na taj model i necesh imati niakvih problema niti poteshkoca sa letenjem ,
shto se tice reglaze ,model iz ruke kada se pushta tj radi probni let ili reglaza nesme da ti radi motor ,to je planiranje modela a akjo probash sa motorom onda ne znamsh na cemu si znaci ,prvo pusti model iz ruke blago ka zemlji i videcesh shta se deshava ako ti model ide ka zemlji ti trimerom povuci ka sebi ,probash opet i videcesh ,znash valjda osnovno regliranje modela ,da te ne ucim

za ove modele shto pravish ,mozesh a i ne morash da pravish elerone ,ako pravish elerone onda ti vertikalac ne treba ,on neka ostane samo ploca ,ali ako ne koristish elerone onda stavi vertikalno kormilo i dobicesh shta ti treba
eto malo sam izgnjavio ali sam ti pomogo na neki nacin ,a sad ti probaj mene da skontash
 bicesh pravi modelar kada se okanesh stirodura ,
pozdrav dejan_ts

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #38 on: March 06, 2010, 10:07:48 PM »
Citat   ...bicesh pravi modelar kada se okanesh stirodura , :hehe
pozdrav dejan_ts  :_D

Ma pusti ti Deju,stirodur je zakon.
Ja cu za 6 meseci da napravim 66 modela od stirodura dok ce za isto vreme tamo neko od balze da napravi JEDAN  :hehe  :hehe  :hehe

Ziveo  STIRODUR  :)aplauz

Ujedno pozdrav za Zarina  ()-()  (pijanoo)
« Last Edit: March 06, 2010, 10:09:39 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #39 on: March 06, 2010, 11:55:11 PM »
Jedan aLi vredan i bice ti zao da ga ne polomish ,u tome i jeste shtos ,prvo se mucish da ga napravish ,pa kad vidish shta si napravio ,kakvog lepotana ili lepoticu i kako to sve lepo leti ,onda je i greota napraviti neku kobnu greshku u letu

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #40 on: March 07, 2010, 06:40:07 AM »
kada radish model u sushtini drzish vertikalac da bude u nultom polozaju

Pretpostavljam da si ovdje mislio na horizontalac? Ono sto je sipka na modelu postavljena na gore, to je zato sto nije jos ulepljena, bice sve ravno kako treba. Hvala ti na savetima, sto se stirodura tice , to je samo zato sto nemam modelara u blizini koji rade sa balsom kako bih krao zanat, pa sam morao od necega da pocnem. Trebalo bi da pocnem da radim model od balse uskoro, i meni je dosadio stirodur, ovo je samo model koji ce mom klincu koristiti za obuku.
Ono sto si rekao da se model model od balse bolje cuva i pazljivije leti si potpuno u pravu. Jedini model koji mi nikada nije pao je Extra 260, i to je zasigurno zbog toga sto je od balse, i sto znam da ako padne, zavrsila je karijeru. S druge strane, pravo uzivanje u letenju je kada letis nesto za sta znas da kako kod da padne, za cas ce opet biti u vazduhu.

Pozz

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #41 on: March 08, 2010, 09:10:44 PM »
Shto se tice stirodura za pocetnike ja se tu u potpunosto slazem ali opet takav model mora imati karakteristike kao i model od balze ,ne potpune ali priblizne cisto radi opreznosti pri prelazu na drvene konstrukcije ,
dobro ja sam mislio da ti je ta shipka ulepljena vec i da ce tako stojati ,ali eto nisam znao da je zalepljena pa da ti ukazem problem na koji sam ja ugledao ,
shto se tice kradje zanata oko izrade mode od balze to nije nishta specijalno ,ako nemash ni jednog priajtelja u blizini niti u nekoliko kilometara okolo
moj ti je predlog da recimo za pocetak napravish jedan mali modelicic raspon do 1.6m i motorom od recimo 4.5 do 5ccm a mozesh i 3.5 ccm,shtim ako stavish ovaj mali motor moraceshda pravish krilo bez planka i trup u ramenjacama ,sa par rebara i ostalo sve u ramenjacama ,naravno od balze ,a shto se tice malo vecih motora znaci 4.5 5 i 6 ccm onda cesh moci i da ojacash krilo sa plankom i naravno deo trupa ,recimo do izlaznog dela krila i recimo gornji deo trupa iza krila do napadne icive horizontalca,mada to i ne morash jer cesh posle i onako i ovako morati da pruzash duz trupa opet ramenjace od lipe ili smreke ,recimo 5x5 ili 3x5 ili recimo 6x3 ,sve zavisi koju gde stavljash ,ali pazi da ne preterash sa tim ramenjacama kako ne bi dobio neko nezeljeno uvijanje trupa ili ti vitoperenje,pa ce posle da ti vuce model u neku stranu u koju se izvitoperio ,a posle tek muke sa letom ,moracesh stalno da ga trimujesh ,ali dobro ,nije greshka i da ti se to desi jer cesh znati za posle shta treba ciniti a shta ne ,naravno i ako je prvi model od balze nemoj se nadati da ce to biti savrsheno odradjeno jer kao i shto sam kazesh prvi put cesh raditi ,ali dobro ,za nardni model ce to biti sve bolje i bolje i pedantnije
a shto se tice velikih modela recimo od 2.2 pa nadalje ili ti na gore ,to je divota raditi na takvim proektima jer te svakog dana sve vishe i vishe privlaci  da mu pruzash paznju i naravno pravish ,e u tome je i svrha modelara ,a narocito koji vole sami da prave ,
muku mucim ali cu te namucim ,i kad se to sve na kraju sklopi dobijesh neki prelepi rezultat vredan izgubljenog vremena i zadate paznje tom proektu
uh ja te ubi sa ovim ali eto da te namamim da pravish ,bas sam se raspisao ,dodje  mi kad kad
ajd sad ,pa ako hocesh neki plan za neki modelcic javi se ,imam neshto pripremljeno u programima a tvoje je samo volja i rad sa tim
PS sve se slaze kao lego kockice

dejan ts

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #42 on: March 13, 2010, 04:37:05 PM »
Samo da javim da je moj poletio danas!
Sve je proteklo OK. Motor od oko 200W je prejak za onako lagan model pa penje bukvalno vertikalno.
Jedno mi se ne svidja konfiguracija bez elerona, i od danas zvanicno ne podrzavam letelice bez elerona za pocetnike!
Bio sam samo sa klincima , pa nije imao ko da snima. Snimicu ovih par dana kako leti, pa stavljam.

Pozz

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #43 on: March 13, 2010, 04:46:29 PM »
Svaka cast  (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: EasyStar rucni rad PROBLEM, potreban stručnjak
« Reply #44 on: March 17, 2010, 09:47:21 AM »
saxpg, oćel bit koja slika gotovog modela i mozda video :)
Daj da malo vidimo kako je ispalo ;)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!