ELEKTRONIKA > BATERIJE i PUNJAČI

Accucel 6 PROBLEM

<< < (5/20) > >>

Gabor:
Na sreću, treba mi samo kao sekundarni punjač. 4e

IvanGrozni:
Meni je skoro stigao punjač Accucel-6. Probao sam da ga koristi, napunio sam jednu 3s lipo bateriju. E sada vidim da tu ima i neko balansiranje. Može li neko kratko uputstvo kako puniti LiPo baterije i balasirati ih? Imam uputstvo na engleskom ali pola od toga ne razumem. Hvala.
 (<--)

Joja:
Pozdrav,
Obicno je "koliko para toliko muzike". Taj "Akucell" je punjac male snage (50W ako se nevaram) i trenutno HK i deli na poklon ukoliko kupis nesto od njih ulazis u krug za izvlacenje nagrade, a nagrada je upravo taj punjac. Zapunjenje baterija veceg kapaciteta, naprimer oko 5000mAh bolje i znatno brze je imati punjac oko 300W snage. Naravno ti punjaci su znatno skuplji, a naj jeftininije i to vrlo dobar je AstoFlight 109. Ukoliko nekoga interesuje da kupi ja imam jedan nov u NS. Cena 90 E.
Joja

brainstorm:
@ivanGrozni
Pa stvar je relativno prosta. Recimo imaš 3 ćelije u bateriji. Kada je ćelija prazna, napon je oko recimo 3.3V-3.8V ali nikad ne sme biti manje od 3V, jer ako padne ispod 3V ta ćelija je oštećena. Kada je ćelija puna napon treba da bude oko 4.2V ili malo manje (4.18V npr je sasvim OK). Punjenje ćelije preko 4.2V dovodi do opasnosti od eksplozije ćelije, kao na onim horor video snimcima paljenja baterija na netu.

E sad, kada bateriju koristiš u modelu, naravno struja se crpi iz sve tri ćelije. Iz raznoraznih razloga, ponekad se struja ne crpi u istoj količini iz sve tri ćelije tako da na kraju ćelije ostanu sa različitom količinom struje u sebi. Kada je ta razlika mala to uglavnom nije problem, međutim nakon više punjenja i pražnjenja ta razlika se povećava. Ovo se odražava na napon na ćeliji, pa tako nakon letenja možeš imati 3.3V 3.3V 3.6V. Za ovo stanje baterije kažemo da ona "Nije balansirana".

Zašto je to problem? Iz dva razloga:
1. Punjač ima problem, pošto on puni sve tri ćelije podjednako, treća ćelija će dostići 4.2V pre prve dve. U zavisnosti od punjača ovo uglavnom rezultira time da punjenje stane kada punjač izmeri 4.2V na trećoj ćeliji (ovo naravno u slučaju da je punjač takav da ima mogućnost da meri napon na svakoj ćeliji posebno) i objavi da je baterija puna sa nekim malo nižim naponom od maksimalnih 12.6V. Naravno prve dve ćelije neće biti pune u ovom slučaju. (Ovde moram da napomenem da nisam imao ovako nebalansiranu bateriju do sada, tako da delimično prepostavljam rezultat punjenja. Ako neko ima iskustvo neka slobodno doda.)
Ako je u pitanju punjač koji ne meri svaku ćeliju posebno, onda vrlo lako može doći i do požara pošto da bi nagurao 12.6V u takvu bateriju on mora treću ćeliju prepuniti daleko iznad 4.2V.

2. Kada sa tako napunjenom baterijom letiš model, pošto ESC crpi struju iz sve tri ćelije podjednako i u isto vreme pazi da napone ne padne ispod 3V po ćeliji, on u stvari meri ukupni napon na bateriji i ne da mu da ode ispod 9V (ili tu negde). Ako tih pretpostavljenih 9V podeliš na naše 3 nejednako napunjene ćelije, videćeš da će prve dve ćelije otići daleko ispod opasnih 3V i baterija će biti uništena.

Dakle, iako su baterije sada jeftine, treba povremeno kontrolisati napone na svakoj ćeliji baterije, i u slučaju da primetimo nejednakost, napuniti takvu bateriju u Balance modu.

Ovo je moje shvatanje materije, pa ako sam negde u krivu...ispravite me.

Gabor:
Ja dosad koristim Graupner Ultramat 14 sa balanserom Hyperion LBA-10. Ali svaki put ga punim preko balansera. Čitao sam na raznim forumima da se preporučuje balanser, a na nekom pišu da nema potrebe. E sad 'bem li ga  "

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version