RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > TRENAŽNI MODELI

Pomoc pri izboru Kyosho Calmato 1400 Sports EP vs. Wing Dragon

<< < (3/7) > >>

saxpg:
Evo da se javim i ja sa svojim iskustvom,

moj prvi model je bio Piper Cub (Kyosho), kupljen kod Vjeke u Space-u.
Ironija je to sto sam se i ja tada razmisljao izmedju njega i Calmata
koji ti pominjes.

Licno mislim, da sam tada odabrao Calmata, ne bih danas bio na forumu
niti imao punu sobu modela, jer bih ga vrlo vjerovatno razbio pri prvom
ili nekom narednom letu i bacio sve u smece.

S druge strane, Piper koji sam uzeo kostao 140 evra, sve u kompletu,
i jako je lep avion za pocetnika, koji lepo leti, ali se lepo i popravlja.

E vidis ja mislim da je upravo to popravljanje bit svega u pocetku,
ja sam tek tu dobio pravu volju za modelarstvom, jer ja podjednako
uzivam u dobrom letu koliko u i popravljanju modela.

Kada sam tada krenuo da kupim calmata, kod Vjeke u radnji je bio
i neko sa foruma, ko mi je objasnio ovo sto sada ja pokusavam tebi.
Ako se prepoznao, puno pozdrava i hvala jos jednom.

Dakle, sta god da bude tvoj prvi model, gledaj da se moze lako popraviti,
da je visokokrilac, jer se oni lakse voze, i za pocetak nadji nekog da
poleti sa tvojim modelom i da ti na visini da komande da osjetis,
obicno je dovoljno samo par takvih letova da se ovlada.

Sretno

panther:

--- Quote from: saxpg on May 30, 2008, 10:46:05 PM ---Evo da se javim i ja sa svojim iskustvom,

moj prvi model je bio Piper Cub (Kyosho), kupljen kod Vjeke u Space-u.
Ironija je to sto sam se i ja tada razmisljao izmedju njega i Calmata
koji ti pominjes.

Licno mislim, da sam tada odabrao Calmata, ne bih danas bio na forumu
niti imao punu sobu modela, jer bih ga vrlo vjerovatno razbio pri prvom
ili nekom narednom letu i bacio sve u smece.

S druge strane, Piper koji sam uzeo kostao 140 evra, sve u kompletu,
i jako je lep avion za pocetnika, koji lepo leti, ali se lepo i popravlja.

E vidis ja mislim da je upravo to popravljanje bit svega u pocetku,
ja sam tek tu dobio pravu volju za modelarstvom, jer ja podjednako
uzivam u dobrom letu koliko u i popravljanju modela.

Kada sam tada krenuo da kupim calmata, kod Vjeke u radnji je bio
i neko sa foruma, ko mi je objasnio ovo sto sada ja pokusavam tebi.
Ako se prepoznao, puno pozdrava i hvala jos jednom.

Dakle, sta god da bude tvoj prvi model, gledaj da se moze lako popraviti,
da je visokokrilac, jer se oni lakse voze, i za pocetak nadji nekog da
poleti sa tvojim modelom i da ti na visini da komande da osjetis,
obicno je dovoljno samo par takvih letova da se ovlada.

Sretno



--- End quote ---

Gledao sm i ja taj model ali mislim da je bio negde oko 160 evra i mnogo mi se svideo, ipak ne bi da idem preko cifre iznad 150 evra za neki model i da ga slupam odmah to bi me verovatno odmah demoralisalo.
Hvala na savetu.

fenix:
Bas mi je drago sto se povela rasprava oko pocetnickih modela,jer kao sto to svako moze primjetiti o ovim modelima se malo govori skoro nikako,a kao svima bi nam bilo drago da ima sto vise pocetnika od kojih ce biti poslije i dobrih RC pilota a i modelara.U oba dijela foruma gdje se govori o pocetnickim modelima vidi se koliko ima prestavljenih modela ??? :P Meni nije bilo nimalo tesko da postavim topik o moja dva modela prvi je WD a drugi glow easy treiner 6.5 ccm,pa sam prenio moja iskustva u vezi tih modela ....O.K.treba da se pise i o drugim modelima ali zasto ne i o ovim modelima da bi malo pomogli onima koji su u nedoumici a jos ako nemaju u blizini nekoga ko ima mode i neko iskustvo o ovome hobiju.Tako sam i ja prije dvije godine bio u dilemi koji model,sta su servoi,receiver....mislim spanska sela i ostalo ::).
Posto je ovdje konkretno bilo rijeci o modelu sa kojim sam ja usao u RC modelarstvo a taj model je WD o kome sam detaljno pisao u ovom topiku gdje sam takodje prenio moja iskustva sa ovim modelom

                                http://rcfly4um.org/index.php?topic=154.0

Ako vec budete citali ovaj topik u njemu je sve receno o ovome modelu,a ovdje cu samo da kazem da je ovaj model idealan za pocetnika,samo ne znam sto ga pojedini tako lose okarakterisase kad to nije tako.Sa ovim modelom ne samo da mozete nauciti da letite i naucite kako se ide gore dole lijevo desno,ovaj model pruza mnogo vise,a pogotovo kad je rijec o pocetniku.Poput ovoga modela tu je i easy star ideala za pocetnike,a zajednicko imaju motor koji je smjesten pozadi jer prilikom padova kojih ce biti u pocetku :P nece nastradati motor,elisa...Visokokrilac je sa v oblikom krila,znaci stabilan let,a krila su od stiropora ili kod easy stara od EPP jos bolje tako kad dodje do loma i oni koji nemaju barem u pocetku nemaju modelarske vjestine veoma lako poprave lomove.
 Ja sam poslije ovoga modela letio i nitro model sa koim sam prvi put osjetio elerone i u pocetku mi nije bilo svejedno,tako ona prica da je sve lako pa i elrone totalnom pocetniku lako savladati pogotovo ako mu je to prvi model pomalo nevjerovatna.Evo i link o ovome modelu pa ko voli nek...

                                      http://rcfly4um.org/index.php?topic=126.0

Nakon jedne sezone  letenja ovog modela zbog raznih razloga a jedan od njih je i  nemogucnost nabavke goriva barem ovdje u CG se veoma tesko dolazi do njega i zbog toga sto ovi modeli zahtjevaju velike terene radi same bezbjednosti i  odlucujem da predjem na LiPo a u svijet LiPo baterija i brushless motora ulazim preko koga bi drugog nego peko WD.Tako da pricavisenje o visenju o civiluku ovoga modela ne prolazi pa ko hoce da se uvjeri evo i taj topik,sto ce reci ako laze koza ne laze rog ;)

                                         http://rcfly4um.org/index.php?topic=298.0
Jedan sam od onih koji  se u zivotu vode krilaticom ko nema staro nema ni novo,pa sam odlucio da LiPo baterije,punjace,brushless motore i ostala opet spanska sela u ovoj oblasti udjem preko ovoga modela.
Jer za LiPo program kao sto svi znamo trebaju specijalni punjaci pa naravno malo edukacije...
E i ovdje se vidi da WD pogotovo sad nije za civiluk jer meni koji letim vec dvije godine i dan danas predstavlja zadovoljstvo,jer je spreman uvijek za relaks let,i naravno na ne tako velikim prostorima,a u zadnje vrijeme svima nama su problem te lokacije za vece modele.Tako da sam ja ovaj model pogotovo od kad sam ga nadogradio sa brushless motorom letio,letio i letim i dalje,a sa njim se moze jos po nesto raditi.
Ja sam ga iskoristio kao AP platformu i kako se pokazao u ovoj oblasti evo i linka ko do sadanije posjetio

                                         http://rcfly4um.org/index.php?topic=44.0

E nakon ovoga svega se moze zakljuciti da ovaj model tj WD i nije tako los kako za pocetnika tako ni za iskusnijeg,jer ima verzija sa krilom koji ima elerone,tako da pocetniku pruza mogucnost kad savlad ono osnovno gore,dole,lijevo ,desno moze da se oproba i sa penjucim valjkom a poslije i lednjim letom.Naravno nije to sve kao u pravoga akrobate ali s obzirom da ovdje ne govorimo o akrobatama dovoljno je i to.Takodje i slijetanje i polijetanje izvodi bez problema,doduse sa modifikovanim stajnim trapom...

Naravno ko pada na izgled i komentare vidi mu aviona sa sipkom :o to stoji nije kao neki scal model ali je izdrzljiv za pocetnika prilikom padova i lako se sve popravi i preboli sto je i najbitnije ,dok sa modelima od balze... :-[

Eto ovo je sve bilo neko moje iskustvo,kako kazu svako ide za svojom pameti i svak ima pravo da bira...

                       Pozdrav svima a posebno pocetnicima od Fenixa.

saxpg:

--- Quote from: panther on May 30, 2008, 11:05:45 PM ---

Gledao sm i ja taj model ali mislim da je bio negde oko 160 evra i mnogo mi se svideo, ipak ne bi da idem preko cifre iznad 150 evra za neki model i da ga slupam odmah to bi me verovatno odmah demoralisalo.
Hvala na savetu.

--- End quote ---

E upravo o tome ti govorim, nemoj da dozvolis sebi da zbog 10 eura napravis gresku u izboru.
Moj je savjet da , sta god da kupis bude od stiropora, on se lepi epoxijem ili super lepkom bez
problema. Koliko god da slomis model moci ces opet da poletis posle 5 minuta.

Uglavnom svi pocetnici krecu sa 150 eura, ali uglavnom posle par meseci ako se navuku
daju samo za stanicu oko 300.

Moja preporuka bi ti bila cessna 172 sa united hobbiesa.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331&Product_Name=Cessna_182_RTF_18A_Brushless_w/_4_Servo

Ona kompletna kosta 80 dolara, postarina za nju je 60 dolara. Carinu neces platiti jer ti na sajtu
daju da odaberes kolika bi ti da bude vrednost paketa.
To ti je manje od 100 eura, ostaje ti da jos kupis neku stanicu, polovnu recimo za pocetak.

magic:

--- Quote from: saxpg on May 31, 2008, 12:14:21 AM ---Moja preporuka bi ti bila cessna 172 sa united hobbiesa.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331&Product_Name=Cessna_182_RTF_18A_Brushless_w/_4_Servo

Ona kompletna kosta 80 dolara, postarina za nju je 60 dolara. Carinu neces platiti jer ti na sajtu
daju da odaberes kolika bi ti da bude vrednost paketa.
To ti je manje od 100 eura, ostaje ti da jos kupis neku stanicu, polovnu recimo za pocetak.

--- End quote ---

E stvarno, ovaj model sam zaboravio da spomenem. Proslog vikenda sam ga video na aerodromu, jako lepo leti. Jeste da ima elerone, ali ko kaze da covek kod prvih letova mora da ih i koristi? Prebaci kanale na riisiveru tako da mu vertikalc i dalje bude na dosnoj ruci i tako odleti par letova. Stvarno, za te pare ne postoji nista bolje na ovom svetu!!! Mana su mu mali tockovi pa se zakuca u travu cim je pipne. No, skinu se tockovi pa slece na trbuh a leti jos bolje!

Pozdrav

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version