Author Topic: FPV EasyStar - komplet projekat  (Read 68989 times)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #30 on: April 06, 2010, 01:29:22 PM »
Rhino 1750mAh

poz
Rhino je odlična baterija. Čupa konju rep!
...eeeee...znaci mi nepusaci mozemo samo da mastamo o fpv-u????  :sljus
(offtopic) Ja sam zakleti nepušač, no poznati su mi svi simptomi ovih što se odvikavaju. oo))

flugzeug, vidim da si jako zagrejan i da ćeš ti to brzo sklopiti. Molim te da ne žuriš sa prvim letom. Ne znam koliko iskustva kao modelar imaš, a i bez obzira na iskustvo potreban ti je iskusan asistent (kopilot) za prvih nekoliko letova. No pre prvog leta ćeš morati da proveriš sve na zemlji kako šta radi. Moguće je da će ti video predajnik praviti velike probleme na servoima. A imaćeš osećaj kao da te spopadaju gremlini. Pomeraš žice, taman sve namestiš i odmakneš se od modela kad tamo ništa ne radi... Spremi živce kao konopce, i čim natrčiš na neki problem javljaj da tražimo rešenje. Prvih nekoliko letova treba da obaviš bez naočara. Tako ćeš se bolje upoznati sa modelom i moći ćeš da ga dobro natrimuješ. Zatim polako uvodiš naočari na bezbednoj visini. Ako je model lepo natrimovan sletanje sa ES pri normalnim uslovima je pesma. Samo ga koriguješ po pravcu i on će sam fino i glatko da klizne po travi.
Svakako, ništa neću činiti bez pitanja  lol, a naročito ne sam. Već sam ranije sakupio informacija oko prvog leta (pa i gore navedeno) i sve to, pokušat ću da ne pogriješim, a znam da imam koga pitati. Mozda budem nekog od vas i pozvao na dan "D" da mi pomogne oko prvog leta (naravno da bi ja snosio troškove) stim sto sam u BiH :( prilično daleko svima vama, al ne i preko svijeta ;)
u okrugu od 100km od mog mjesta prebivališta sam sigurno jedini koji se bavi ovim hobijem....
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #31 on: April 07, 2010, 11:20:18 PM »
Pripremni dio mog FPV projekta se privodi kraju, danas napravio listu svih stvari koje trebaju biti urađene, nabavio i zadnje alatke koje su falile. Čeka se još ovih sitnih stvarčica i onda počinjem sa sastavljanjem  (yay)
Da nebi rekli da nisam zadnja dva dana ništa radio evo ovo  :big smile

kažu priprema je pola posla (daj bože da je pola)
Napravio sam nacrte ovog nosača kamere sa PAN/TILT servoima za EasyStar-a, naravno to sve pretvorio u 3d. U tri navrata pravio sve od kartona ispravljao neke sitne greskice tako da budem siguran da je to to.
Zadovoljan sam, nacrti nisu još u potpunosti dovršeni, ali mislim da će biti veoma zanimljivi.
Stanica mi još nije stigla, izgleda da će ipak malo duže da traje :( ali nema veze, polahko ali sigurno  ()-()
Toliko za sada
P.S. Kakva su mišljenja za ovaj nosač?
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #32 on: April 09, 2010, 03:01:25 PM »
Završio nacrte za EasyPad, evo 3D prikaz ;)

S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #33 on: April 09, 2010, 07:49:16 PM »
Ič ne e lošo! Dali si pogledao kako sam ja to uradio na Zoranovom FPV Easy Star-u? http://rcfly4um.org/index.php?topic=1044.0 Povećaj sliku na punu rezoluciju.


 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #34 on: April 09, 2010, 07:55:24 PM »
Ič ne e lošo! Dali si pogledao kako sam ja to uradio na Zoranovom FPV Easy Star-u? http://rcfly4um.org/index.php?topic=1044.0 Povećaj sliku na punu rezoluciju.


 (pijemo)

Jesam, gledao sam to ranije, nije loše rješenje, al ja volim komplikovati, nešto mi se sviđa ovaj način, evo upravo isjecam dijelove od balze.. balza danas došla.
Evo slika u punoj rez...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #35 on: April 09, 2010, 08:08:06 PM »
Ič ne e lošo! Dali si pogledao kako sam ja to uradio na Zoranovom FPV Easy Star-u? http://rcfly4um.org/index.php?topic=1044.0 Povećaj sliku na punu rezoluciju.


 (pijemo)

Jesam, gledao sam to ranije, nije loše rješenje, al ja volim komplikovati, nešto mi se sviđa ovaj način, evo upravo isjecam dijelove od balze.. balza danas došla.
Evo slika u punoj rez...

:)aplauz :sljus (work)

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #36 on: April 09, 2010, 09:35:11 PM »
Evo upravo završio izradu nosača kamere za mog ES, uvjerio sam se da je priprema prava stvar, nacrti na kojima sam radio zadnja 2-3 dana su mi pomogli da napravim tačno ono što hoću, a ujedno da se sve uklapa kao bonbon :)
Eh, pošto sam ja veoma zadovoljan svojim radom, naravno da podijelim i sa vama, pa evo par slika  i malo opisa ;)


Komad balze dim. 450mm x 76mm x  3mm (naručen na ebay, link se može naći u ranijim postovima)




Na staklenoj površini skalpelom izrezane papirne šablone  :big smile



Hemijskom olovkom sam ocrtao šablone na balzi



ocrtani svi dijelovi ;)



Pažljivo isijecam dijelove , jednom sam pogriješio al sam se odmah kaznio  (kush) i sam sebi počeo nabrajati :)



Poslije malog incidenta ;) sve je krenulo kako treba, polahko ali sigurno....



Isjekao sam ovaj vertikalni dio, uklopio se kao da treba tu da bude  lol



već to pomalo liči na nešto ... :)



Ubačen gornji dio koji nosi kameru i servoe...



taaaaddddaaaan  (yay) sve se uklopilo kako valja ;) (uporedite sa onim 3d prikazom)



Evo kako to izgleda na easystaru...




Ovako to izgleda sa kamerom, naravno sve je sklopljeno provizorno, ima tu još nekih detalja....
« Last Edit: April 09, 2010, 09:39:48 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #37 on: April 09, 2010, 09:55:33 PM »
Sad dolaze na red rupe za kablove. Pa kad kablovi krenu da se petljaju...
Vidim dobro si premerio dimenzije, leglo je ko budali šamar...

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #38 on: April 09, 2010, 09:59:47 PM »
Sad dolaze na red rupe za kablove. Pa kad kablovi krenu da se petljaju...
Vidim dobro si premerio dimenzije, leglo je ko budali šamar...

Jedno po jedno, bit će to dobro u konačnici, mislim da je što se večeras tiče dosta, nastavljam sutra.... ;)

Živjeli  ()-() , sad odo popit jedno pivce za živce...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #39 on: April 09, 2010, 10:35:35 PM »
Moj savet,a ne moras me poslusati.Balza ze cepa veoma lako,predlozio bih a neces bitno povecati tezinu da ceo nosac premazes sa epoxyem 2 komponentnim.Zamesas veoma malo i nabacis i onda sa nozem lepo razvlacis veoma tanko da bude.Lepilo ce da udje u svaku poru i cve dobro poveze.a druga solucija je da uzmes super lepak i da lagano sve povrsine natopis.Balza je kao sundjer i dobro ce da povuce sto ce da utice i na susenje za 15 minuta sve suho.Inace ne znam jel si primetio ali svi drzaci za fpv sisteme su izradjeni od brezovog avio spera,veoma je lagan a zilav!Ja sam sebi ovo odradio od spera i prezadovoljan sam,a prethodno sam bio odradio od 3mm balze,i prilikom sletanja (potrefio sam busen) model je naglo ukocio  a kamera i ceo pan tilt sistem su usled inercije ispali iz lezista jer se cela konstrukcija na pola rascepila.Na srecu sistemu nije nista bilo.Pozdrav i srecno

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #40 on: April 09, 2010, 10:44:08 PM »
Moj sistem je više puta izletao iz ležišta, a najgora i jedina šteta je polomljena plasticna osovina od servoa (cena servoa $3.5). A baš sam ga zakucao... Elapor, ako je zgužvan ubaciš u vrelu vodu i za par minuta se ispegla, sutradan na livadu...

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #41 on: April 09, 2010, 11:37:01 PM »
Balza ze cepa veoma lako

Moj plan je svakako bio da cijeli ovaj nosač sa unutarnje (nevidljive) strane obložim staklenom tkaninom u kombinaciji sa epoxy. Kao na slici. to će dodati možda 5 grama na čitav nosač, (trenutna težina je 5 grama) a bit će žilaviji barem 10 puta ;)
Tako da mislim da tu neće faliti, u svaom slučaju hvala na savjetu. Ev i slika, kod mene ništa nemože bez slike ..... (nene)
P.S. Ovo je onaj komad na kojem sam bio pogriješio  :_D i definitivno u ovoj mojoj prostoriji je svjetlost slaba :( moram nesh i po tom pitanju učiniti.

S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #42 on: April 10, 2010, 12:11:36 AM »
Na ovaj način ćeš imati mnogo više problema nego što se nadaš. I u izradi i u eksploataciji.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #43 on: April 10, 2010, 11:53:00 AM »
Na ovaj način ćeš imati mnogo više problema nego što se nadaš. I u izradi i u eksploataciji.

Mislim, ako već, obrazloži gore navedeno, jer nerazumijem šta želiš da kažeš, a i drugi koji budu čitali nemogu sa ovom rečenicom ništa započeti ;)
Kakvi problemi, kakva eksploatacija...  mmmm
 ()-()
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #44 on: April 10, 2010, 01:10:27 PM »
Pa, nisam hteo da ti solim pamet, ali kad me vevučeš za tastaturu  :big smile:
1. Teško da ćeš dodati samo 5 grama na težinu;
2. Balza ima nezgodnu osobinu da se vitoperi ako se laminira samo sa jedne strane, pa ako se već upuštaš u to na taj način, bilo bi bolje da napraviš pravi sendvič;
3. Kamera je postavljena prilično visoko, odnosno velika je poluga u odnosu na osovine servoa. Nešto grublje sletanje, pa masa puta ubrzanje puta poluga plus plastični zupčanici u servoima... Mogao bi da imaš češće operacije na otvorenom novčaniku.

Iskreno želim da ti projekat što bolje uspe. Zato i pokušavam da pomognem sugestijama. Nikako mi nije namera da te gnjavim.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!