Author Topic: elisa na osovinu elektro motora  (Read 6693 times)

Offline zed

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
elisa na osovinu elektro motora
« on: April 24, 2010, 10:19:33 PM »
Drustvo potrebna mi je mopoc kako da pricvrstim elisu na osovinu elektro motora ,precnik osovine je negde izmedju 1.5 i 2mm a precnik na elisi je skoro za ceo milimetar veca,
svaki savet dobro dosao

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #1 on: April 24, 2010, 11:12:05 PM »
izrada cilindra od plastike ili aluminijuma, ciji je unutrasnji precnik jednak promjeru osovine motora, a vanjski jednak promjeru rupe na propeleru?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #2 on: April 25, 2010, 12:02:59 AM »
Sa takvim stvarima se nije igrati.
Samo standardni prop adapter se smatra bezbednim.
Svako karabudzenje moze biti opasno i po tebe i po okolinu.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline zed

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #3 on: April 25, 2010, 10:41:39 AM »
hvala u svakom slucaju

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #4 on: April 25, 2010, 10:57:33 AM »
Израда адаптера таквих димензија је обично проблематичан, да не кажем прилично ексцентричан посао.
Уз елисе таквих димензја се обично добија сет прстенова-адаптера различитог унутрашњег пречника па се онда изабере одговарајући.
Када имамо такав адаптер само са мало мањим унутрашњим пречником често се јавља идеја да се централни отвор разбуши одговарајућом бургијом. Ни тај, наоко једноставан захват нисам успевао да обавим са задовољавајућом прецизношћу, па га не саветујем као варијанту (можда на суперпрецизном малом стругу би то било ОК).

За тако мале пречнике се обично користе овакви адаптери који држе елису приложеном гумицом, наравно изабере се онај одговарајућих диманзија

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8239&Product_Name=Prop_Saver_w/_Band__2mm_%2810pcs%29

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #5 on: April 25, 2010, 12:11:36 PM »
Pogledaj ovo,

http://www.rcmodell.com/shop/index.php/cPath/75_76/sort/2a/page/2

Imaš negde u sredini te adaptere koji se zavrću direktno na osovinu i kako stežeš elisu tako oni stežu osovinu. Meni je baš juče od Adama stigao jedan za osovinu od 3mm i odlično su urađeni. Možda ćeš morati da proširiš rupu na elisi da pasuje, samo mislim da ti je bolje da kupiš odmah i odgovarajuću APC thin electric elisu, koja odmah pasuju na ove adaptere.

Offline zed

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #6 on: April 25, 2010, 12:21:50 PM »
tako nesto sam i mislio da odradim ,ili sistem sa gumicom ili sraf sa zateznim navojem,znam da je najlakse kupiti ali me bas zagolicalo da probam sam da odradim.

Offline zed

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #7 on: April 25, 2010, 12:26:41 PM »
do sada jedino sam dosao na ideju od malih buksnica za spajanje cetiri zice ,izvadim ih iz plasticnog kucista,iseci ih na pola zbog velicine.e sad posto vec imaju navoj sa dva srafa jeda se moze iskoristiti na rupu koju cu izbusiti sa druge strane jer je buksnica busna samo sa jedne strane .na nju elisa i posle gumica.jedini problem je odraditi prednji kraj,kraj ka elisi da upadne tacno u nju ali smislicu resenje i za to pa cu postaviti fotke

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #8 on: April 25, 2010, 12:38:07 PM »
Lično mislim da su motor, osovine, propeleri, baterije mesta na kojima ne treba modelariti (ako baš ne moraš) pošto potencijalni problemi (daleko bilo nezgode) daleko nadmašuju bilo kakvu satisfakciju urađenim poslom ili uštedom.

No, to mislim ja :-)

Srećna radnja i javi šta si uradio!


Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #9 on: April 25, 2010, 01:21:09 PM »
Prop saver koji ti je predlozio mephisto je super stvar (ako je dobro balansiran i ne pravi vibracije). Super je zato sto pasuje na razlicite osovine (manje vise) a ako imas cesca malo tvrdja sletanja i nabijanja na nos, definitivno sacuva elisu.

Probao sam i varijantu sa pravljenim adapterom (cevcica od mesinga napravljena na strugu koja se navlaci na osovinu) za sklapajucu elisu sa spinnerom koji ima "colet style shaft adapter" kao recimo ovaj http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=5565 i to radi sasvim dobro, iako se slazem sa stavom da "budzenja" oko elisa bas i nisu pozeljne. Na kraju te izadje "skuplja dara nego mera".
Imas na hobbyking-u gomilu razlicitih shaft adaptera koji su za to predvidjeni a cena im je smesna.

Poz
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zed

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #10 on: April 25, 2010, 07:27:50 PM »
drustvo hvala na savetima,slayem se u potputnosti sa vama sta kod pokusao a pokusao sam nikad se nemoze dobiti sto posto pasent cilindar uvek sam imao malo ostupanja.
Posto je to sve radjeno za elektro motor sa cetkicama recite mi jel planiram da kupim brush motor pa me zanima da li uz svaki brush motor dolazi nosac i komplet setup za zatezanje elise ili zavisi od modela .
i jos jedno mozda malo glupo pitanje:npr.propeler 14x8 ili 8x4,jasno mi je da je veca cifra mera za duzinu elise a sta znaci druga merna jedinica?

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: elisa na osovinu elektro motora
« Reply #11 on: April 25, 2010, 09:34:42 PM »
drustvo hvala na savetima,slayem se u potputnosti sa vama sta kod pokusao a pokusao sam nikad se nemoze dobiti sto posto pasent cilindar uvek sam imao malo ostupanja.
Posto je to sve radjeno za elektro motor sa cetkicama recite mi jel planiram da kupim brush motor pa me zanima da li uz svaki brush motor dolazi nosac i komplet setup za zatezanje elise ili zavisi od modela .
i jos jedno mozda malo glupo pitanje:npr.propeler 14x8 ili 8x4,jasno mi je da je veca cifra mera za duzinu elise a sta znaci druga merna jedinica?

Imas ovde lepo objasnjenje http://www.rc-airplane-world.com/propeller-size.html
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine