Author Topic: P 51 Mustang  (Read 23964 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
P 51 Mustang
« on: September 28, 2010, 08:56:44 PM »
Pre neki dan u Kombinat je stigao novi model - Mustang P 51 D...

Mislim da o Mustangu ne moram tošiti puno reči, jedan od najpoznatijih aviona Drugog svetskog rata...
Verovatno nema ko za njega nije čuo...

Model o kojem će biti reči u ovom topiku stiže iz Sremske Mitrovice a, kupljen je od Save Užvara.



Istorijat ovog Mustanga ipak, ide još malo u prošlost...

Pre petnaestak godina, beogradski modelar Bojan Belevski - Boki, sa planova iz časopisa "Flying models", započeo i napravio Mustangov trup. 
Plan je jedan od onih koji su se nekada objavljivali po časopisima i koje su modelari mogli da naruče ili da uveličavaju.





Kako je trup stigao do Save, ne znam ali, on je nastavio sa radom na njemu, napravivši  mu i ugradivši horizontalce i vertikalni stabilizator...



Sava je takodje napravio gipsani kalup sa koga je skinuta kabina, kao i model i kalup za kapotaž...







Na originalnom planu krila su skoro simetrična, ali tokom izrade ovog Mustanga, profil krila je zamenjen sa profilom NACA 2415. Mislim da je takav profil na svim CMP modelima, tj. i na mom Zero-u...



Sve u svemu, napravljeni su metalni profili, krila su isečena od stiropora a, potom plankirana sa balzom od 2 mm.
U krilima su, celom dužinom, postavjene ramenjače od čamovine 8x13 mm.
Pošto će krilo biti iz jednog dela, dve polovine krila će biti povezane bajonetom od 3 mm špera, koji ide od gornjeg do donjeg planka i naslanja se na ramenjače.
Sava je na krilima već isekao i donekle obradio flapsove i elerone.







Tu se stalo...
Mustang je kod Save bio sigurno 10 godina i na njemu u tom periodu ništa nije radjeno.

Pre par meseci tokom posete Savi, video sam ovaj model i učinilo mi se da bi se od njega mogao napraviti lep warbird.
Mera je "prava", ista kao Thunderbolt ili Zero koje letim.
Mustang je raspona 2,2 metra a, predvidjen je motor od 40-60 ccm.
Kod Mustanga je mali problem što mu je kapotaž dosta uzan i benzinski motor klasične konstrukcije sa karburatorom sa jedne i auspuhom sa druge strane teško staje a, da se kapotaž ne seče sa strane.
Zato bi neki motor sa karburatorom od nazad bio, možda, bolja opcija.

Sve u svemu, za sada što se Kombinata tiče, na prvom mestu je da se Panther privede kraju i da se u narednih godinu dana napravi novi Hellcat.
Na Mustangu ću sigurno početi da radim, jer ima dosta stvari koje mogu da se konstruišu, ojačavaju i prave...
Dok dodjem do skupih stvari na ovom modelu (motor, trapovi) ima mnogo toga da se odradi...

Molio bih modelare, pogotovo maketare, ako neko ima tačnu šemu panela, nitni, poklopaca i takvih detalja, da mi nekako to prosledi...
Već u samom startu trebala bi mi tačna pozicija trapova i otvora na krilu...
Hvala unapred...

Sa daljim informacijama, čujemo se uskoro...

Pozdrav

Mirče 

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P 51 Mustang
« Reply #1 on: September 28, 2010, 09:47:14 PM »
kao i do sada, sve knjige su tu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: P 51 Mustang
« Reply #2 on: September 28, 2010, 09:50:09 PM »
Mišo šalji ih... Hvala unapred...

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: P 51 Mustang
« Reply #3 on: September 28, 2010, 10:01:06 PM »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: P 51 Mustang
« Reply #4 on: September 28, 2010, 10:44:10 PM »
Magic hvala...

Carf-of Mustang je dosta veći pa, ima i više mesta za motor.

Mislim da bi svakako morao da se montira neki motor sa karburatorom pozadi. To u mnogome smanjuje širinu i potrebu da se otvara kapotaž...

Pozdrav

Mirče

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: P 51 Mustang
« Reply #5 on: September 29, 2010, 11:58:59 AM »
Bas je lep , nije shvaba  :sljus ,svakako bitan avion koji je izneo veliki teret u istorijskom smislu.
Zanimljivo je da je sa prvobitnim motorom (Alison) imao slabe performanse ,dok nije
ugradjen Rols-Rojs Merlin i cetvorokraka elisa. Nakon toga se pokazao kao odlican.

 (res)

pozdrav
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline babic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: P 51 Mustang
« Reply #6 on: September 29, 2010, 02:57:40 PM »
LEP AVION (<--) (<--) (<--) :)aplauz

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: P 51 Mustang
« Reply #7 on: September 29, 2010, 04:51:41 PM »
 mmmm Sada više nisam siguran ni koliko je godina prošlo, znam da su postojala dva takva Mustanga u letnom stanju. Jednog je imao Coka i leteo ga sa Zenoahom od 62 ccm. prodao ga je , a za sudbinu drugog nisam siguran. U krajnjoj liniji nije mnogo ni bitno jer to i nije tema, sigurno je jedno, ako ne prvi, a ono među prvim velikim modelima na ovim prostorima.Mnogi modelari nisu ni mislili da će to postati kada je leteo ovaj model.Žao mi je što ja nisam mogao privesti kraju već započeto, a drago mi je da se posla prihvatio neko ko će sigurno to beprekorno odraditi i što ću verovatno videti gotov model u vazduhu. Jako šturi planovi ( više su to skice ) sigurno će napregnuti Mirčeta da troši više energije i znanja nego da radi "sažvakani" kit sa morem podataka.
Što se tiče motora ja sam zamislio Rowenu od 56 ccm. baš onu koju sam konvertovao na benzin. Taj motor bi zahtevao hari-kiri kapotaža, a Mirče se toga kloni iz razumljivih razloga, on hoće skala model.
U svakom slučaju svaku pomoć ću pružiti Mirčetu da ostvari i deo mojih zamisli. Ja se " bacam" na isto jedan veliki posao, ali o tome kada bude posao malo odmakao.
 (thumb)
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: P 51 Mustang
« Reply #8 on: September 30, 2010, 12:28:20 AM »
Evo  jedne slike iz muzeja gde se lepo vide  tockovi  i  nitne.
Slike u Full rezoluciji  ti mogu poslati mailom (oko 3 mb svaka)
« Last Edit: September 30, 2010, 12:30:12 AM by drjack »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: P 51 Mustang
« Reply #9 on: September 30, 2010, 10:05:33 AM »
Drjack, naravno da me interesuju slike... Poslao sam ti PM...

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: P 51 Mustang
« Reply #10 on: September 30, 2010, 08:19:11 PM »
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: P 51 Mustang
« Reply #11 on: September 30, 2010, 08:23:55 PM »
Savo, ovo je fenomenalno...

Pozdrav

Mirče

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: P 51 Mustang
« Reply #12 on: September 30, 2010, 11:49:41 PM »
Drjack, naravno da me interesuju slike... Poslao sam ti PM...

Pozdrav

Mirče
Da sam znao da ce trebati, slikao bih vise detalja, ovako poslacu ono sto imam   ujutro, to mi je u kanc. na racunaru

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: P 51 Mustang
« Reply #13 on: October 01, 2010, 01:25:15 PM »
Drjack, hvala unapred...

Pozdrav

Mirče

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: P 51 Mustang
« Reply #14 on: October 02, 2010, 12:50:03 AM »
Poslato ali tek veceras
Pozdrav