Author Topic: Bergen gasser video  (Read 3925 times)

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Bergen gasser video
« on: November 22, 2010, 01:29:25 PM »
Evo jedan snimak sa bergenom ! Kamera je Sony HC1 HDV, jedino sto snimak ovdje nije HD jer previse vremena oduzima da se digne na youtube !
Snimak nije nesto narocito, nije uopste obradjen a kada sam ovo snimao posto nisam imao nikoga pri ruci, nasao sam nekog klinca kojem sam uvalio daljinski u ruke da upravlja sa kamerom ! To se vidi na videu jer je non stop vrtio kameru u vazduhu, a vrijeme je takodje bilo oblacno tako da je snimak bez nekih zivih boja !


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Bergen gasser video
« Reply #1 on: November 22, 2010, 02:46:45 PM »
Darko snimak je ok, ali zasto je nagnut u desnu stranu?
Da li je to zbog pariranja vetru i moze li se kamera pomerati po vertikalnoj osi da se to ispravi?

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Bergen gasser video
« Reply #2 on: November 22, 2010, 03:18:04 PM »
Posto mi je to bio probni snimak nisam bas najbolje centrirao kameru na postolju ! Ispod kamere se nalazi spuzva koja sluzi da upije vibracije a kamera je pricvrscena sa gumom za pak treger ! Kamera moze ici lijevo desno i gore dole ( pan i tilt ), nema roll funkciju !
Kada sam kameru pricvrscavao direktno sa sarafom za postolje imao sam vibracije na snimku !
« Last Edit: November 22, 2010, 03:49:24 PM by darko »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Bergen gasser video
« Reply #3 on: November 22, 2010, 05:15:45 PM »
Helikopteri imaju desnu rotaciju glavnog rotora (većina modela helikoptera), a nemaju šarnire mahanja krakova (nisam do sada ni u živo ni na snimcima video model helikoptera koji ima ove šarnire), MORAJU da budu nagnuti u desno. Ako nekoga zanima zašto, mogu da objasnim.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Bergen gasser video
« Reply #4 on: November 22, 2010, 05:25:48 PM »
.....ja mislio da sa mojim nesto nije u redu kad sam to primetio??? Budite ljubazni ,pa nam objasnite o cemu se radi gosn Lazo.

Mene bas zanima o cemu se radi.

veliki pozdrav

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Bergen gasser video
« Reply #5 on: November 22, 2010, 05:55:41 PM »
Ko ovo zna - neka preskoči ;namig

Dakle, čista aerodinamika. evo kako te stvari funkcionišu:

1. dogovorićemo se da helikopter posmatramo odozago i sa repne strane;
2. Glavni rotor se okreće u smeru kazaljki na satu pogonjen motorom preko osovine, a obrtni moment motora koji deluje na njega u isto vreme nastoji da okreće trup oko iste osovine, ali u drugom smeru - suprotnu od kretanja kazaljki na satu (princip akcije i reakcije);
3. To bi se i događalo da ne postoji repni rotor, koji stvara potisak u levo i ne dozvoljava trupu da se okreće;
4. Znači imamo dve sile: obrtni momenat motora koji okreće rotor u smeru kazaljki, a trup u suprotnom smeru, i potisak repnog rotora koji gura u levo i sprečava okretanje trupa;
Ako bi helikopter, odnosno disk glavnog rotora stajao horizontalno, potisak koji stvara repni rotor u levo će zaustaviti okretanje trupa, ali će ujedno i gurati ceo helikopter u lavo, pa bi se helikopter i kretao bočno u levo. Da se ne bi to događalo, potrebna je neka sila koja će se tome suprotstaviti. Dok je na zemlji, zaustavlja ga trenje sa zemljom, ali čim se odlepi od zemlje odma hoće da ide bočno levo. U vazduhu nema šta drugo da stvori silu koja bi sprečila bočno kretanje osim glavnog rotora, pa zato mora da bude nagnut u desno, taman toliko da stvori vektor sile koja gura ceo helikopter desno, isto koliko repni rotor gura celi helikopter u levo.
Nećeš verovati, ali ovo većina helikopteraša ne zna. Lično sam se više puta uverio.

Znači - ne brini, sve je u redu.

Nego, aj  (pijemo)
« Last Edit: November 22, 2010, 05:57:26 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Bergen gasser video
« Reply #6 on: November 22, 2010, 06:11:59 PM »
Ja se izvinjavam svima sto smo se malo umesali u topik i priznajem da nisam to znao.Hvala na odgovoru,gosn Lazo i  ()-().

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Bergen gasser video
« Reply #7 on: November 22, 2010, 06:32:05 PM »
 (:good) Samo da zahvalim Lazu. Uvijek je uzivanje citati vasa slikovita objasnjenja iz aerodinamike.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Bergen gasser video
« Reply #8 on: November 28, 2010, 08:29:27 AM »
trebalo bi da sama kamera ima opciju antishejk, barem sam ja imao takvu kameru ranije, znachi kamera ima overscan i sama chipom  smiri sve vibracije i drmusanja, to sam probavao nekada i stvarno radi savrsheno, e sad jedan pitanjac nekome ko zna postprodukciju, dali mozhe ta opcija sa kompom u premijeri ili kom vetj programu da se dobije??     
i josh jedan sitan pitanjac mome drugu Darku:
zar nisi mogao da napravish jedan sitan kruzhitj, ili bar da okrenesh heli ka sebi, da snimish i drugi deo horizonta

svakako veliki pozdrav ljutim pilotima    (pijemo)